Економски Факултет - Прилеп!

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Прошлата колоквиумска недела ...р`шум направи !
От тие пто полагале прв поправен само неколкумина пуштила (мислам 2ца од прва и 3-4 од втора)..
А и тие што полагале втор клк..што успеале да положат- многу слабо со поени поминале !
(ова знам за студентите што полагале Англиски 1 и Анг 2)
 
Член од
28 јануари 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
:vozbud:zdr na sita Ve molam pomognete mi
Od ekonomija pokonkretno Ekonomska Analiza mi treba seminarska na enda od ovie temi:
-Poim i sodrzina na ekonomskata analiza
-Vidovi na ekonomska analiza
-Postojani sredstva
-Vrednost na postojanite sredstva
-Amortizacija na postojanite sredstva
-Metodi na ekonomska analiza

-Sistem na pokazateli sto go karakteriziraat obemot na proizvotstvo i realizacija
-Analiza na obemot na proizvotstvo i realizacija vo uslovi na inflacija
Dali imas seminarska na nekoja od ovije temi da mi pratis
Blagldaram Odnapred
 
Член од
28 јануари 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
Ima li nekoj da mi prati seminarska ili materijal Nasoka Menagment

Specificnosti na postavuvawe na proizvodstven trud vo proces na
razlicni kategorii na personalot, analiza na rabotata, koordinacija i
organizaciski dizajn.
 

India

'vamos a la playa'
Член од
17 јули 2006
Мислења
54
Поени од реакции
4
bilo kakva informacija za Germanski 1 bi mi bila dovolna :))))))
 
Член од
14 јули 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
хехееее... вие студирајте си јас да ве прашам нешто :pos2:
Колку бода, min, ти се потребни за да влезиш на државна квота на Економскиот во Прилеп??????????????
оти со матурава се е измешано т.с. оди снајди се :vozbud:
а нема пишано на конкурсот :vozbud: Знае некој или??????????????????
 
Член од
9 декември 2008
Мислења
9
Поени од реакции
0
и да ве прашам студентите таму дали се задоволни од факултетот. Јас допрва треба да изберам дали да одам Ск или Прилеп ама не сум сигурна уште :toe:
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
и да ве прашам студентите таму дали се задоволни од факултетот. Јас допрва треба да изберам дали да одам Ск или Прилеп ама не сум сигурна уште :toe:

Колку што имам информации и да сум на место да избирам помеѓу овие два факултети би го избрал Прилепскиот од едноставна причина што можеш многу полесно да се истакнеш, комуницирањето со професорите е многу подобро едноставно повеќето од нив сакаат да ти помогнат од асистентите има многу квалитетен кадар демонстраторите како и секаде мислат дека се најважниот сегмент од факултетот. Единствен проблем во Прилеп за разлика од Скопје е тоа што студентите не ни сакаат да научат нешто тоа професорите можат да го забележат па не се ни замараат многу да објаснат за разлика на пример од Скопје каде што предаваат професори кој што колку и да не те интересира ќе успеат да ти го привлечат вниманието се на се според мене доколку си заинтересирана да научиш нешто Економскиот Факултет во Прилеп е доста квалитетна институција без разлика на лошите гласови и стереотипни размилувања
 
Член од
9 декември 2008
Мислења
9
Поени од реакции
0
а инаку знае некој нешто за новиот смер на економски пп, Бизнис економија и менаџмент?
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
јас сакам да одам на економски сметководтсво финансии и ревизија иако е во пп сепак сакам да одам на приватен..али ке видиме некако по 2000 евра се стварно мн али ако имам услови ке појдам:salut:
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
125
Поени од реакции
8
A od ovoj fakultet mozish da zaminish na postdiplomski na Bezbednost i Finansiska kontrola na fakultetot za Turizam i ugostitelstvo vo Ohrid ili pak na Fakultetot za Bezbednost vo Skopje ?
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Се запишав во Прилеп и после се префрлив на Економски во Скопје и можам да направам споредба помеѓу двата факултета:

Недостатоци
-Многу малку испити од Прилепскиот признаваат во Скопје при префрлање
-Книгите се многу хаотични со неубаво обработени теми и голем број на грешки.
-Испитите се на принцип раскажување цела лекција.
-Оценки се ставаат произволно,без критериум а не врз основа на напишаното.

Добри страни
-Студентските прашања во Прилеп се подобро организирани и се мноооогу покултурни и поуслужливи од Скопје а веб страната на факултетот одлично фунционира и секогаш има информации за сесии,време на испити и колоквиуми и резултати од испити и колоквиуми
-Професорите се ОК во комуникација освен Англиски таа е вонсериски професор (на негативен начин)
-За вонредните студенти се организираат кондензирани настави на кои се објаснува од кој материјал да се учи и како изгледа испитот.

Знаењето стекнато на Економски Скопје е поквалитетно од знаењето стекнато на Економски Прилеп
За лошиве страни можам да речам дека е 100 % точно.Премногу субјективност во оценувањето имаше исто и асистенти и демонстратори прегледуваа (со чесни исклучоци нормално).
За веб страната (http://eccfp.uklo.edu.mk/) не се согласувам баш.Имаше случаи на списокот на интернет да си положен, а на огласна табла не.И други ситници.Во секој случај не е лошо.Со новиов Декан гледам доста подобрувања, штета шо не фатив дел.
На пр.

А лекцијашкото работење како да сме во средно.Па имаш на пр. 40-50 теми во еден испит, а од нив 30-тина си учел.Во четирите теми (х 20 бода) можат да ти паднат 3 од тие 10 неучени и ај на здравје.
Ама имаше и одредени професори склони на испитување на принцип прашања (Славица Роческа, Пеце Николовски, Таки Фити, Гордана Витанова,Мирјана Борота, Глигор Бишев, Талевски, Пејковски, Петрески) или мешовити (Марика Башевска).
За книгите и материјалите.Поголем број од професорите работеа по туѓи книги,а и немаа напишано свои.Никогаш не го сфатив тој принцип.Па нели се доктори на науки?

За добрите страни...

бтв Тазе е сликава, Мето заминал в пензија :D
Студентски прашања се вистина ок (особено Весна ,а и Мето) спрема кажувањата од други факултети сме ок, макар некогаш се давеж ама е то во смисла педантност.

Професорите се ок во комуникација...ако ги најш.А за англиски е доста позната од Битола до Прилеп на сите факултети.Викторија вампирката.Се надевам дека многу долго време ќе се мачит пред умирање(озбилно).
Ај малку слики некој рече да ја оживиме темава



Деканат






Внатре


Интересно работа никогаш не можеше место да фатиш во Интернет кафе-то (и бифето).Се чудам зошто:pos:





 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.094
Поени од реакции
9.679
Добро бе која Викторија? Никола е сега по Англиски баш утре полагам :D
Туку време беше некој да се појави на темава што се вели зборот не ни знаев дека постои
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Добро бе која Викторија? Никола е сега по Англиски баш утре полагам :D
Туку време беше некој да се појави на темава што се вели зборот не ни знаев дека постои
Значи утре во 08:30 полагаш.И јас случајно налетав во темава.:D
Никола беше асистент на Викторија.А Викторија...прашај на Технички во Битола или генерациите до лани шо студираа на Економски во Прилеп, позната е!
 

Johnny B

Психопат
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.094
Поени од реакции
9.679
Значи утре во 08:30 полагаш.И јас случајно налетав во темава.:D
Никола беше асистент на Викторија.А Викторија...прашај на Технички во Битола или генерациите до лани шо студираа на Економски во Прилеп, позната е!
:pos: Значи сум куртулил
Сега Николчо да го видиме утре :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom