Економски Факултет - Прилеп!

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Темава е за сите кои имаат некаква поврзаност со Економскиот Факултет во Прилеп !
Може да послужи како место за разменување на информации поврзани со колоквиумите и испитите !
Или да слушнеме коментари за одредени асистенти и професори,начинот на организираност на администрацијата и разни погодности и непогодности на студентите врзани со овој факултет?

ШТО мислите за Економскиот Факултет во Прилеп??
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.500
Поени од реакции
1.714
имам 5 другари таму, бруцоши, ќе им кажам за темава

со среќа таму
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Бооооооооо малце каснам со информацијава ама аку..ако ја види денеска некој нека биде експедитивен!!

Имено ПроКредит банка нуди можност за волонтирање од 6 месеци со можност за постојано вработување за сите студенти од Економски Факултет-Прилеп(тоа Прилеп е нагласено) за потребите на своите филијали во Битола и Ресен.
Првичниот краен рок за пријавување е 12 Септември во филијалата во Битола или на веб страницатта на банката!
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Не се запишувајте во Прилеп катастрофа е:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
Брат Прилеп студираш????
Јас ДА, и имам одлични препораки за факултетот...покрај тоа што тврдам дека инфраструктурно е најдобар државен факултет, мислм дека и програмскиот дел е одличен..
Темава е да се разубедат скептиците за лошата наметната репутација..бидејќи јас на времето пред да се запишам слушав секакви муабети за тоа колку катастрофа е..ама све беа тоа муабети од луѓе кои наслушнале од други , т.е. кои не студирале никогаш таму...а кога прашав студенти од Екон.фак. ПП , тие ми кажаа све најубо и за факсот и за градот...па еве се запишав таму...и засега све терат како пто требит..
Единствено можам да кажам дека Економски факултет Прилеп нуди најмнгу можности за студирање и полагање...(кажи ми каде на друго место постојат два поправни колоквиуми , и на прв и на втор колоквиум.., на кој факс можиш да си бираш дали да полагаш пред нова година или полсе..и сл..)
 

India

'vamos a la playa'
Член од
17 јули 2006
Мислења
54
Поени од реакции
4
sakam da se prefrlam vo Prilep od ekonomski-Skopje.Mi rekoa deka ke mi gi priznaat ispitite.Dali moze nekoj da mi kaze od koi knigi se uci matematika t.e. od koj avtor se?Mnogu mi e bitno dali ke mi go priznaat ispitot koga pak ke se prefrlam na ekonomski vo Skopje vo fevruari
 

India

'vamos a la playa'
Член од
17 јули 2006
Мислења
54
Поени од реакции
4
Uste 1 prasanje dali osven noemvriska ima i dekemvriska sesija?Da znam da se prefrlam ili ne?
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Брат Прилеп студираш????
Јас ДА, и имам одлични препораки за факултетот...покрај тоа што тврдам дека инфраструктурно е најдобар државен факултет, мислм дека и програмскиот дел е одличен..
Темава е да се разубедат скептиците за лошата наметната репутација..бидејќи јас на времето пред да се запишам слушав секакви муабети за тоа колку катастрофа е..ама све беа тоа муабети од луѓе кои наслушнале од други , т.е. кои не студирале никогаш таму...а кога прашав студенти од Екон.фак. ПП , тие ми кажаа све најубо и за факсот и за градот...па еве се запишав таму...и засега све терат како пто требит..
Единствено можам да кажам дека Економски факултет Прилеп нуди најмнгу можности за студирање и полагање...(кажи ми каде на друго место постојат два поправни колоквиуми , и на прв и на втор колоквиум.., на кој факс можиш да си бираш дали да полагаш пред нова година или полсе..и сл..)
Нормално дека кога ќе студирам на некој факултет ќе го фалам нонстоп. Ти коментирам затоа што ептен ме насмеа ова што вие сте одлучувале кога ќе полагате, дали пред или после нова година :pos: Доколку јас сум Професор нема да дозволам мене студентите да ми кажуваат кога да полагаме, кога не. И појасни, што мислиш со тоа најдобра инфраструктура?
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Нормално дека кога ќе студирам на некој факултет ќе го фалам нонстоп. Ти коментирам затоа што ептен ме насмеа ова што вие сте одлучувале кога ќе полагате, дали пред или после нова година :pos: Доколку јас сум Професор нема да дозволам мене студентите да ми кажуваат кога да полагаме, кога не. И појасни, што мислиш со тоа најдобра инфраструктура?[/quote]

Најдобро среден државен факултет во република Македонија !


Каде администрацијата е подредена на потребите на студентите (нешто што и не е баш случај на сите државни факултети)
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
sakam da se prefrlam vo Prilep od ekonomski-Skopje.Mi rekoa deka ke mi gi priznaat ispitite.Dali moze nekoj da mi kaze od koi knigi se uci matematika t.e. od koj avtor se?Mnogu mi e bitno dali ke mi go priznaat ispitot koga pak ke se prefrlam na ekonomski vo Skopje vo fevruari
Математика кога бев прва учевме од учебникот на професорката Маргарита Христовска !

За признавање можеш да прашаш најдобро во студентски прашања на тел: 048 402 721 ...или пак јави се во централата на 048 427 020 и побарај го секретарот , мислам дека тој може најдобро да ти каже.

Ако си од државен факултет многу поголеми ти се шансите да ти ги признаат сите положени испити..
Во мометов колку што сум информиран претседател на комисијата за признавање на испити од трансфериртани студенти е Борка Соколовски.

За декември незнам сигурно дали има сесија (МИСЛАМ ДЕКА НЕМА)... но чим дознаам сигурно ке пишам...
 
Член од
9 февруари 2008
Мислења
542
Поени од реакции
15
i jas studiram na ekonomski vtora sum...i stvarno sum zadovolna od fakultetot edinstveno kaj nas se e organizirano ne kako kaj drugite fakulteti na pime vo bitola na poveketo ne znaat ni koga polagaat kolokvium doznavaat edna nedeela ped da polagaat...toa e mislam katastrofa kaj nas vo prilep se se znae od pocetok...i kako so kazaa samo kaj nas ima poprani i toa po dva.Oganizacijata e na najvisoko nivo vo odnos so drugite drzavni fakulteti...nezanm zosto tolku go kritikuvaat koga ne pobale...samo gi plasat brucosite
 
N

NeMiRnA

Гостин
Наум и тука им улета?!Дај седи си ако толку ти одговара нашиот на нашата тема и не ги масирајтука!Од што ти цветаат рози затоа се уби од жалење и кукање.
По темава,доста ми го фалеа факултетов,ако ме запнат добро познатите два предмети на економски-Скопје со чие положување знаеш и дека ќе дипломираш,ништо чудно да ви се придружам.Ама да се надеваме дека нема да биде така!
Него муабети ми беше,дали ги признаваат сите предмети и во која година е статистика?!Чисто информативно.
 

DarthMakedon

Македонец
Член од
20 април 2008
Мислења
1.911
Поени од реакции
165
статистика во 2 ра

инаку пред 1 недела дипломирав на економски во Прилеп

порано беше безвеза и програма и професори и се, корупција до гуша, полагање некои испити беше научна фантастика (еж да родиш). Книги од 60 и 70те години на српско хрватски со по 1000 страни,
се на се катастрофа.
Но со воведувањето на кредит трансфер системот, и почување на соработка со факултетот со фирми , банки се се поправи.
Инфраструктурно и архитектонски може да се впише во најубавите
студиската програма се поправи, има интересни насоки и олеснет е начинот на полагање на испитите.
Па сега и не е толку лошо може да се рече дека е и интересно студирањето во Прилеп секоја им чест се оправија
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
90
Поени од реакции
3
Се запишав во Прилеп и после се префрлив на Економски во Скопје и можам да направам споредба помеѓу двата факултета:

Недостатоци
-Многу малку испити од Прилепскиот признаваат во Скопје при префрлање
-Книгите се многу хаотични со неубаво обработени теми и голем број на грешки.
-Испитите се на принцип раскажување цела лекција.
-Оценки се ставаат произволно,без критериум а не врз основа на напишаното.


Добри страни
-Студентските прашања во Прилеп се подобро организирани и се мноооогу покултурни и поуслужливи од Скопје а веб страната на факултетот одлично фунционира и секогаш има информации за сесии,време на испити и колоквиуми и резултати од испити и колоквиуми
-Професорите се ОК во комуникација освен Англиски таа е вонсериски професор (на негативен начин)
-За вонредните студенти се организираат кондензирани настави на кои се објаснува од кој материјал да се учи и како изгледа испитот.


Знаењето стекнато на Економски Скопје е поквалитетно од знаењето стекнато на Економски Прилеп
 

Spore

Kalabangaa
Член од
11 јануари 2009
Мислења
148
Поени од реакции
3
Викторија ли е вонсерискиот професор? Е богами ако кај неа положиш си го завршил факултетот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom