Економска политика на Македонија

Член од
16 мај 2016
Мислења
428
Поени од реакции
582
1.400 евра отприлика земале најбогатите во .мк... :pos::pos::pos:
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
kakva cestitka im prati sdsm na NGO sektorot, alal da im e. i drug pat neka im pomagaat od sesrce da butnat rezim so penkalo.
za ilustracija, osven mijalkov,kamcev i drugarcinjata drugi sto zimaat nad 1400 evra mesecno se NGO sektorot
do sega gi vadea preku `avtorski honorari` kako fizicki lica za da izbegnat pridnoesi i plakjaa samo 10%
sea mozat da go cicaat so novive izmeni.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.764
@Peja989 не ми текнува како му беше никот на никола админот за политичкиве теми па затоа тебе те тагнувам. Сменете ја темава во еконмски политики во македонија или нешто слично. Економскиве прашања повеќе се дискутираат тука, него во дното на форумот, т.е. другана тема за политика.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
@Peja989 не ми текнува како му беше никот на никола админот за политичкиве теми па затоа тебе те тагнувам. Сменете ја темава во еконмски политики во македонија или нешто слично. Економскиве прашања повеќе се дискутираат тука, него во дното на форумот, т.е. другана тема за политика.
Може вака?
Ако треба да изменам наслов, цитирај ме, ќе средам.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.764
Дизелот и бензинот вечерва пак послапуваат. Од јуни до денес цената на дизелот е зголемена за 30%. Акцизата во тоа има удел од нешто под 10%.
Џабе се дигаше паника дека акцизата сама по себе ќе предизвика инфлација.
 
B

Bafra

Гостин
Дизелот и бензинот вечерва пак послапуваат. Од јуни до денес цената на дизелот е зголемена за 30%. Акцизата во тоа има удел од нешто под 10%.
Џабе се дигаше паника дека акцизата сама по себе ќе предизвика инфлација.
Сигурно го постигна ефектот на намалување на загаденоста...
Убаво што дозволувате глатко да ви брцкаат во џебот за да се прехрани 180.000 администрација и да се збогатат политичарите.
Сигурно и доброволно ќе тртите дупе оти добро било за простата (y) само со Вазелин ќе биде (ако го знаеш вицот)

Абе ДЕНАР не сакам да им дадам, кога не го заслужуваат. Ти како приватник така ли добиваш пари, без труд и без квалитет??
Тебе дозволено ли ти е идење и враќање од работа да си наплаќаш патни трошкови??

Земаат 3.5 денари а што доби за возврат, каде се потрошија тие додатен приход ?

И инфлацијата има повеќе лица, ЕУ троши секој месец 60милијарди за да постигне посакувана инфлација па без успех е.
Немајте гајле Тевдо и Бранкица најдобро знаат, сега ќе им ебат мајката на најбогатите (над 1.400 еур примања) :D
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.764
Сигурно го постигна ефектот на намалување на загаденоста...
Убаво што дозволувате глатко да ви брцкаат во џебот за да се прехрани 180.000 администрација и да се збогатат политичарите.
Сигурно и доброволно ќе тртите дупе оти добро било за простата (y) само со Вазелин ќе биде (ако го знаеш вицот)

Абе ДЕНАР не сакам да им дадам, кога не го заслужуваат. Ти како приватник така ли добиваш пари, без труд и без квалитет??
Тебе дозволено ли ти е идење и враќање од работа да си наплаќаш патни трошкови??

Земаат 3.5 денари а што доби за возврат, каде се потрошија тие додатен приход ?

И инфлацијата има повеќе лица, ЕУ троши секој месец 60милијарди за да постигне посакувана инфлација па без успех е.
Немајте гајле Тевдо и Бранкица најдобро знаат, сега ќе им ебат мајката на најбогатите (над 1.400 еур примања) :D
Не ме сфати, акцизата, и поготово изговорот за истата, е булшит. Само многу голема фама се дигна дека ќе доведе до висока инфлација, иако горивото има сосема мал удел во цената на еден производ.

Инаку, моментално учам од книга која е пишувана од Узунов (советник на заев) и уште двајца други професори. Во делот за акцизи има напишано дека нивната единствена цел е полнење на буџетот, ама добро тоа е пишувано во друго време, кога благодетите ги уживал некој друг :D
 
B

Bafra

Гостин
Не ме сфати, акцизата, и поготово изговорот за истата, е булшит. Само многу голема фама се дигна дека ќе доведе до висока инфлација, иако горивото има сосема мал удел во цената на еден производ.

Инаку, моментално учам од книга која е пишувана од Узунов (советник на заев) и уште двајца други професори. Во делот за акцизи има напишано дека нивната единствена цел е полнење на буџетот, ама добро тоа е пишувано во друго време, кога благодетите ги уживал некој друг :D
Узунов е ОК, ама што фајде кога не го слушаат. Нема друг пат освен надоле со 180.000 паразити, така да живеј :D
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.233
Не ме сфати, акцизата, и поготово изговорот за истата, е булшит. Само многу голема фама се дигна дека ќе доведе до висока инфлација, иако горивото има сосема мал удел во цената на еден производ.

Инаку, моментално учам од книга која е пишувана од Узунов (советник на заев) и уште двајца други професори. Во делот за акцизи има напишано дека нивната единствена цел е полнење на буџетот, ама добро тоа е пишувано во друго време, кога благодетите ги уживал некој друг :D
Како бе не поскапела цената, па само за декември имаше податоци дека цената на производите поскапела за 5% во однос на лани, сметај дека во јануари ќе биде повеќе.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Узунов е ОК, ама што фајде кога не го слушаат. Нема друг пат освен надоле со 180.000 паразити, така да живеј :D
Не знам поради кои причини мислеш дека Узунов е ОК, ама да ми прости Господ тој "благе везе" нема од Економија.
Ми предаваше на факултет, а и од сите други негови изјави се гледа дека претура само од шупло у празно, без некои радикални и иновативни решенија.
п.с. Како за твоја информација, тој е бил директор на Агенција за приватизација и трансофрмација на државни претпријатија ( Фешал 2 аранжманот со Светска Банка), каде од 1995 до 1999 успеа да продадат поголем број на државни претпријатија со огромни дисконти.

За мене тој човек не вреди ни 5 пари во Економијата.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.764
Како бе не поскапела цената, па само за декември имаше податоци дека цената на производите поскапела за 5% во однос на лани, сметај дека во јануари ќе биде повеќе.
Манипулираш. 2017 година 1.3% инфлација, декември до декември 2.4%. Ќе видиме како ќе се одвива годината. Ако продолжи порастот на цената на нафтата мислам дека ќе ја намалат акцизата.
 
B

Bafra

Гостин
Не знам поради кои причини мислеш дека Узунов е ОК, ама да ми прости Господ тој "благе везе" нема од Економија.
Ми предаваше на факултет, а и од сите други негови изјави се гледа дека претура само од шупло у празно, без некои радикални и иновативни решенија.
п.с. Како за твоја информација, тој е бил директор на Агенција за приватизација и трансофрмација на државни претпријатија ( Фешал 2 аранжманот со Светска Банка), каде од 1995 до 1999 успеа да продадат поголем број на државни претпријатија со огромни дисконти.

За мене тој човек не вреди ни 5 пари во Економијата.
Вии вака и Трајко Славески (внук на предавник на комити) е топ професор и релано гледа на работите, ама како министер не успеа ништо да направи. Против фиксен курс беше и други глупи економски политики ама блокадите се огромни од сите страни.

Реков е Ок Узунов, не дека е супер. Исто и оној/ онаа Бранимирка Ј. кога не беше во влада правилно збореше, за сега самиот да си се сере на се што кажал.
Тоа ти е политичари од кариера.

Затоа и потенцирав правецот ни е надоле се додека сите очекуваме и бараме владата да ни сработи а тие таму се за себе не за нас, ама пуста надеж.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.073
Поени од реакции
19.871
Земаат 3.5 денари а што доби за возврат, каде се потрошија тие додатен приход ?
Во нов проект - сендвич за секое дете. :tapp:
Наместо да им намалат даноци и давачки, да им овозможат услови на студентите сами да си го заработуваат лебот, тие ќе ги поткупуваат со сендвичи.

Владата ќе им субвенционира оброци на студентите по теркот на Словенија
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.764
Во нов проект - сендвич за секое дете. :tapp:
Наместо да им намалат даноци и давачки, да им овозможат услови на студентите сами да си го заработуваат лебот, тие ќе ги поткупуваат со сендвичи.

Владата ќе им субвенционира оброци на студентите по теркот на Словенија
Имам неколку дургсриари во Љубљана и перфектно функционира системов. Ако успеат бар 50% да импленентираат од словенечките искуства на коњ сме.
За студирање и работа малку потешко. Јас сум на правен и не ми е толку фрка, ама пола од факултетиве имаат вежби од јутра до сутра. Никад нема да завршат ако паралелно ,,си го вадат лебот". Ако сакаме квалитетни кадри треба на студентите да им се остави простор да студираат и да се надоградуваат, а не да работат ко кафекувари.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
3.233
Манипулираш. 2017 година 1.3% инфлација, декември до декември 2.4%. Ќе видиме како ќе се одвива годината. Ако продолжи порастот на цената на нафтата мислам дека ќе ја намалат акцизата.
Јас тоа го прочитав за цената на храната, а не за вкупно инфлацијата, без облека, бела техника и слично можеш да преживееш, ама без храна не можеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom