Езотерија, Окултизам - А. Кроули, П. Дунов, Д. Фортуне ...

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Јас не би се сложил дека не постои, според мене постои црна и бела во однос на ритуалот и методите за постигнување на целта.

Ако да речеме сакам да купам кола и користам метода на визуелизација (дух) и барање работа (физикус) за да заработам пари мене ми е тоа „бело“. Но ако некој убие јаре или не дај боже човек за истата цел (прицип на жртва познат од стар завет па се до денес) мене ми е тоа одвратно и се коси со се во што јас верувам, значи е „црно“. Така да поделбата на црна и бела јас ја прифаќам во голем дел.

За вториот болд се слагам дека зависи од индивиудален аспект на гледање на нештата.
Ја гледаш мојата поента зошто не постои црна и бела магија? - болдираните зборови! Јас, мене...! Значи индивидуално гледиште! Како што кажав и предходно! - секој посебно ги перцепира работите, затоа магијата е само магија, црна и бела се само перспективи!

--- надополнето ---

Не сите окултисти веруваат во карма, па така и Хитлер.

Магијата си е магија - да. Нашата намера и цел што сакаме да оствариме ја прави “добра“ или “лоша“. Али пак, не верувам во апсолутно “лошо“ и апсолутно “добро“.

Имам читано за исти примери како што сите зборевте - за тоа дека не прави никаква смисла одработување на карма преку реинкарнација. Тоа е еквивалентно на јас да служам затвор за нешто што татко ми го направил. АЛИ, пошто верувам дека каква енергија испраќаш - таква ќе ти се врати, нешто пак ме врти околу кармата. Не дека некој мене ќе ме казнува - него сама сум си го направила тоа.
Принципот на "The law of attraction", затоа реков дека урамнотежувањето може да се постигне и во еден живот, не му се потребни бескрајни циклуси на реинкарнирање!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
Evil_Betty, конкретно нема да кажам ништо за Frabato, но мислам дека треба да се навратиш на книгата уште еднаш. Знаеш, оние книгите за алхемија, понекогаш потребно е да се врати човек на веќе помината книга. Како денешните игри. Мора да најдеш нешто друго, па да се вратиш од таму кај што си почнал за да продолжиш (лош пример но така некако оди работата).

Значи овде се сведува се на индивидуалното. А колективното? Не велам дека не вреди индивидуалното, но има само индивидуални визии кои можат да се проверат колку се веродостојни.

Има Бела и Црна магика (магија - sorcery, егоистична, се силуваат законите кои владеат без да се научи финиот начин на управување со суптилни енергии, и тоа претежно е последица на индивидуализмот и самоукоста на оној што ја користи. Затоа и постои магика контра дијагонално на магија, иако се меша во светот, но за жал не е дозволено да се коментира премногу).

Во светот постои нешто што од секогаш постои. Го има во сите временски периоди додека постои човекот и неговиот интелект. Постојат така наречени Школи. Нивниот број замислете е , ТРИ. Сите вие овде зборите се напрегате, зборувате за индивидуалност, а сте во рамките на оваа или онаа школа, дури и мешајќи повеќе школи.
Имињата на овие школи се: Белата, Црната и Жолтата школа и немаат врска со кинези, со бела раса со црнци и слично. Но такви им се имињата.
Белата и Црната школа се постојано во "војна". Повеќе или помалку. Заради овие конфликти, одлучено е не многу одамна, да се излезе од Тишина. Со која цел, ќе видиме.
За овие Три школи може да прочитате во Магика без Солзи, за кои се одстапени 3 писма. За секоја школа по едно писмо. Премногу е обемно за да се пренесе на форумов, така да кој ја има при рака книгата може да погледне писмо 6, 7 и 8.
ЗА демистифицирање на овие школи, слободно посегнете по источните филозофии, по арапските алхемии, по иницијаторските ритуали од древниот Кем, посегнете по западната филозофија, по еврејските закони итн итн. Сето тоа постои и се менува.
Колку и да се едни против други, овие школи изгледа се само изпреплетуваат, или пак не.
Еве еден извадок:
И гласот воскликна: проклет да е оној што ќе ја разоткрие голотијата на Севишниот, зашто тој е пијан од виното, кое е крв на адептите. И БАБАЛОН го успала на своите гради., побегнала, оставајќи го гол и ги повикала да се соберат нејзините деца велејќи: "Дојдете со мене да се исмејуваме на голотијата на севишниот".
Првиот адепт ја покрил Неговата срамота со покривач, одејќи наназад и беше бел. Вториот адепт ја покри Неговата срамота со покривач, одејќи настрана и беше Жолт. А третиот адепт се исмеа на неговата голотија одејќи нанапред и беше црн. И тоа се трите големи школи на Маговите, кои исто така се тројцата Магичари, кои патувале кон Витлеем, а бидејќи не поседуваш мудрост, нема да знаеш која школа преовладува, ниту дали се тие три школи една.
И сега остануваат оние прашања дали може карма без магика, дали инкарнација може без иницијација, дали кармата е врзана со иницијација и магика, или карма и инкарнација, и многу други прашања...
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Принципот на "The law of attraction", затоа реков дека урамнотежувањето може да се постигне и во еден живот, не му се потребни бескрајни циклуси на реинкарнирање!
Можно е, секако....не го негирам тоа.

За болдот, веќе не сум сигурен дека е така и верувам дека постојат техники повратната енергија да се врати, преусмери или трансформира во безопасна инаку се мрви ќе имавме околу нас (моја забелешка не мора да е точна :smir:).

Како и во секоја техника секогаш се почнува со одбрана, па и во борбените вештини е исто пред да идеш во напад го учиш ставот да не те удрат :smir:.
ех, јасно дека треба прво да научиш shielding and all прво и основно. За одбрана од повратната енергија не сум чула. Знам само дека можеш да ја повикаш да се врати и да ја приземјиш - у случај ако се покаеш што си направил или ако едноставно се предомислиш.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
Нема одбрана од вече направено дело. Ефектот на пеперутката, се сеќавате на тоа? Се користи во науката, но и во овие "науки". Покајување и предомислување покажува на слабост и недобро согледување на работите кај тој што решил да прави нешто. Затоа треба подготовка за да нема после предомислување , или пак најлошо, каење.

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif] Ако Волјата застане и викне Зошто, привикувајќи
го Затоа, тогаш Волјата застанува и не прави ништо.
[/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Ако Моќта запраша зошто, тогаш Моќта е слабост.[/FONT]




 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Нема одбрана од вече направено дело. Ефектот на пеперутката, се сеќавате на тоа? Се користи во науката, но и во овие "науки". Покајување и предомислување покажува на слабост и недобро согледување на работите кај тој што решил да прави нешто. Затоа треба подготовка за да нема после предомислување , или пак најлошо, каење.

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif] Ако Волјата застане и викне Зошто, привикувајќи
го Затоа, тогаш Волјата застанува и не прави ништо.
[/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Ако Моќта запраша зошто, тогаш Моќта е слабост.[/FONT]




Е па, се дешава кога некој decides to do something in the spur of the moment. Има техника за повикување на енергијата да се врати и има техника for breaking the hex that you've done. Не знам колку се ефективни, пошто не сум отишла по таа насока и не планирам.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
Ова ми звучи премногу викански, на Гарднер. Не би коментирал... но сепак не постојат техники. Може да се пишува, и да се кажуваат техники, но не постои нешто што може да го врати веќе намерниот настан што е предизвикан. Не може да вратиш воден бран назад ако веќе си го направила.
 
Г

Господ

Гостин
Абе немаше ли тема за реинкарнација around here somewhere?
А глеам дека на претходната страна за тоа падна муабет па сакав да прашам...
Ако увек се реинкарнираме и увек во материјална форма,why bother со spiritual ствари а не со материјалниот свет кога се што правиш е rollback?
И увек се враќаш во материјалниот свет.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ова ми звучи премногу викански, на Гарднер. Не би коментирал... но сепак не постојат техники. Може да се пишува, и да се кажуваат техники, но не постои нешто што може да го врати веќе намерниот настан што е предизвикан. Не може да вратиш воден бран назад ако веќе си го направила.
Ако е викански тогаш не е валидно?

There is spells for breaking hexes. Така да, може е можно. Јас сеуште немам сретнато некој што фрлил таква маѓија, а уште помалку некој што покушал да ја “скрши“. Али, да не фрламе одма у вода нешто за кое не сме сигурни.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
Валидно? Како може да дефинираме дали е валидно или не... Јас правам разлика помеѓу магика и магија... Сериозен студент, аспирант, што и да е во окултните науки(адепт се сомневам) не би се замарал со магија, или пак да фрла hex, spells, или не знам што друго. Цело време тоа зборам, ама изгледа лошо кажувам.

Ако може дефинирајте ми што подразбирате под магија, за да разберам што вие подразбирате под магија.

Инаку не би коментирал за Гарднер бидејќи е бил член на О.Т.О., а не дека нешто не е валидно. Веднаш скокате, како да е битно дали е валидно или не.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Валидно? Како може да дефинираме дали е валидно или не... Јас правам разлика помеѓу магика и магија... Сериозен студент, аспирант, што и да е во окултните науки(адепт се сомневам) не би се замарал со магија, или пак да фрла hex, spells, или не знам што друго. Цело време тоа зборам, ама изгледа лошо кажувам.

Ако може дефинирајте ми што подразбирате под магија, за да разберам што вие подразбирате под магија.

Инаку не би коментирал за Гарднер бидејќи е бил член на О.Т.О., а не дека нешто не е валидно. Веднаш скокате, како да е битно дали е валидно или не.
Ама не збориме дека ние тоа сеа ќе го направиме....јас велам дека луѓе прават. На некои не им е гајле во моменот, others dont know any better - they dabble, they dont study and practice. Those are the most dangerous.

Знаеш, кога само се чита преку интернет тешко е да се каже на каков начин човекот го мислел тоа што го кажал.

Што е за тебе магија и магика? Маѓеоничар и окултист? Црна - бела? Ритуална - природна? Прашувам затоа што македонски поими не ги знам. Мојата литература е на англиски.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
they dont study and practice. Those are the most dangerous...
Овде е пострашно, they study и дрдорат. А праксата им е некаде во шкафот затворена. И ако пробаш да ги поправиш, се оди со контра напад, ајде ти па се знаеш. Македонска работа... :)
Туку македонските работи за друго место...
Magick is the Science of understanding oneself and one's conditions. It is the Art of applying that understanding in action.
Every intentional (Willed) act is a Magickal act.
Magick is Science and Art of causing Change to occur in conformity with Will.

А за магија битен е резултатот. Целта ги оправдува средствата. Со фрлање hex и spells... Така прават Црните...
Јас препознавам аспиранти и шарлатани.
И да знаеш колку е тешко да се преведат и објаснат некои работи на македонски. СО сите преводи до сеа, која мака е тоа. Ја знаеме разликата но тешко е да се објасни помеѓу одредени поими, и луѓе што се само научени да читнат и да заборават, или само да си складираат како информација, си земаат здраво за готово одредени поими. И после треба да се докажуваш, и полемизираш со такви. До сега не успеало :)
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Значи за тебе магика е манипулацијата на енергии за остварување на промена. А под магија ги подразбираш сите spells - regardless if its hexing or spells for personal development? Или само црната?

Јас кога ќе кажам магија - за мене тој поим опфаќа све. И ритуална, и природна, и црна, бела и сива. Ја сите тие ги гледам како манипулација на енергии за стварање на промена или за остварување на цел.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
Е па во твојот случај целта дефинира дали е Magick ili Magic...
Тоа твоето магија е магика на нашки. Затоа се бунтувам цело време.
Овде на балканот има магија и тоа е малку ниско и гнасно. Остваруваат цел, пишуваат симболи, а немаат поима што и како и зошто. Битна е целта. Има разлика од магија со магика. Кажа ти за personal development, и да не се сакати некој друг заради нашите цели.

Секогаш кога се обидувам да објаснам нешто на едноставен начин, се губи смислата. Сите поими со кои се објаснува се блиски, но никако не објаснуваат нешто суштински.

Кажав што е магика.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.344
Поени од реакции
79.170
Evil_Betty, конкретно нема да кажам ништо за Frabato, но мислам дека треба да се навратиш на книгата уште еднаш. Знаеш, оние книгите за алхемија, понекогаш потребно е да се врати човек на веќе помината книга. Како денешните игри. Мора да најдеш нешто друго, па да се вратиш од таму кај што си почнал за да продолжиш (лош пример но така некако оди работата).
Не, нема. Нема ништо конкретно за карма и реинкарнација во Фрабато. Има во додатоците, за причините за инкарнирање на самиот Бардон. Но тоа не е дел од романот и го има во секоја негова биографија, во други негови книги и сл..


Не ме свати што сакав да кажам! Поентата ми беше дека ако постои правило дека работите мора да бидат "урамнотежени", ништо не ги спречува да се урамнотежат во тој еден живот!
Па ете, ти реков дека можеш со смртта да ги спречиш: ќе убие некој многу луѓе (со тоа ќе направи дисбаланс, кој нема да може да се поправи, нема да има време,затоа што потоа веднаш ќе се самоубие). Ова нели доколку не веруваме во реинкарнација.
Меѓутоа доколку си се обидел да кажеш дека ништо не не спречува во текот на еден живот да ги истребиме причините за повторна инкарнација (ако тоа подразбираш под урамнотежување), тогаш ќе се сложам, но тоа е прилично тешка работа.

Според мене не постои црна и бела магија! Магијата си е магија, тие епитети се индивидуална перспектива на намерата!
да

Слично како што е со концептот за добро и зло! Тие се индивидуални концепти а не апсолутни.
и не

Секогаш кога се обидувам да објаснам нешто на едноставен начин, се губи смислата. Сите поими со кои се објаснува се блиски, но никако не објаснуваат нешто суштински.
Ова ми е многу голем проблем, особено кога се обидувам да му објаснам (макар и нешто бенигно) на некој, условно кажано, профан.
Тоа е затоа што, за разбирање, е потребно многу предзнаење и поглед/сфаќање на нештата на поинаков, би рекол, повеќедимензионален начин (да се гледа на нештата од повеќе аспекти, но во исто време), кој се разликува од секојдневниот профан стрејт-форвард приод.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Ја гледаш мојата поента зошто не постои црна и бела магија? - болдираните зборови! Јас, мене...! Значи индивидуално гледиште! Како што кажав и предходно! - секој посебно ги перцепира работите, затоа магијата е само магија, црна и бела се само перспективи!
Јас ја глеам ама не ја прифаќам комплетно пошто не си конзистентен.

Ако тврдиш дека за мене е вака тогаш прифати дека за тебе е онака и ќе немаме недоразбирања. Ако за тебе сите методи се прифатливи и дозволени тогаш за тебе нема поделба на бела и црна туку е една но за мене како што реков поделбата важи :wink:.

Слично би било јас да тврдам дека за мене има разлика помеѓу доручек и ручек пошто се конзумира различна храна а ти да ми тврдиш дека за тебе нема разлика пошто е се тоа јадење :). Факт е дека е јадење исто како и фактот дека не јадеш иста храна на доручек и ручек значи сепак има поделба и има зашто ја поделиле :). Но, секој со своите гледишта и ставови :wink:.

ех, јасно дека треба прво да научиш shielding and all прво и основно. За одбрана од повратната енергија не сум чула. Знам само дека можеш да ја повикаш да се врати и да ја приземјиш - у случај ако се покаеш што си направил или ако едноставно се предомислиш.
Се разбираме ама ако си посветен да си го средиш животот на себе и своите најблиски со позитивно делување нема што да се замара човек со повратни енергии и слично. Дејствуваш на конструктивен и креативен начин без да уништиш нечиј живот и најверојатно никогаш нема да мораш да му мислиш за повратна енергија :smir:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom