Езотерија, Окултизам - А. Кроули, П. Дунов, Д. Фортуне ...

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.669
Поени од реакции
3.792
Новиот Завет не е збирка од приказни. Христијанските храмови се градени врз постари храмови од Митраизамот (Мит-Ра = митот за Ра). Значи повеќе се митови, не приказни.
Уаааууу!...

Ми звучиш како еден куп своеумни толкувачи, кои толкуваат све и свашта произволно и чие толкување е апсолутна новотарија па и општа непознаница.

Туку, да се вратиме на прашањето; ако знаеш дека Новиот Завет е манипулативен, од кај знаеш дека окултизмот е инструктивен и едукативен?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.737
Поени од реакции
38.981
Уаааууу!...

Ми звучиш како еден куп своеумни толкувачи, кои толкуваат све и свашта произволно и чие толкување е апсолутна новотарија па и општа непознаница.

Туку, да се вратиме на прашањето; ако знаеш дека Новиот Завет е манипулативен, од кај знаеш дека окултизмот е инструктивен и едукативен?
Пророк не знам но мене детево ми делува изманипулирано од Алистер Кроули. Има сеуште надеж да го спасиме пред да биде прекасно.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.786
Поени од реакции
9.561
Пророк не знам но мене детево ми делува изманипулирано од Алистер Кроули. Има сеуште надеж да го спасиме пред да биде прекасно.
Алистер не бил манипулатор Ронче....остави го детето, бара, ќе најде.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.313
Поени од реакции
7.450
Оклултизмот и Тајните Општества како Илуминатите и Масоните, како и алхемијата се 100% реалност. Лошото е што 99% oд напишаната литература е наменета да те упати во погрешна насока. Всушност вистината е многу едноставна но тешко се доаѓа до неа.

Целото тоа движење потекнува Хермес, човек кој бил сметан за божеството Тот во Египет, односно богот кој го пренесува знаењето, агрикултурата, медицината, алхемијата и мудроста на човекот... Само има една финта, Тот не бил бог, не бил ни вонземјанин...

Кој знае, знае...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.669
Поени од реакции
3.792
Пророк не знам но мене детево ми делува изманипулирано од Алистер Кроули. Има сеуште надеж да го спасиме пред да биде прекасно.
Добра забелешка-детево и тоа како е изманипулирано, небитно дали од Кроули или од Сатанаил (шти му доаѓа исто...), па би сакал од него да дознаам како ја прави разликата од несериозноста од записите од Новиот Завет од сериозноста во записите од окултизмот.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.450
Поени од реакции
19.704
Новиот Завет не е збирка од приказни. Христијанските храмови се градени врз постари храмови од Митраизамот (Мит-Ра = митот за Ра). Значи повеќе се митови, не приказни.
Митра не значи мит за Ра. Нема никакфу врску сс Египет. Митра значи завет, ваљда на персиски, зшто од тамо потекнуе а после се рашируе у Римско царстфо сфе док Теодосиј не га забрануе зшто било најголема закана за хрисријанстфо у 4 век.
Митра има има сличну приказну како Исуса, 12 другара, воскреснуе.
Да, има много храмови(митреуми) у цело Римско царстфо. Па и сам Ватикан е граден на стар митреум. Најчесто Митра е прикажан како убива бикови. Има такф исклесан камен у тунели(катакомбе) испод Ватикан.
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
367
Поени од реакции
152
Митра не значи мит за Ра. Нема никакфу врску сс Египет. Митра значи завет, ваљда на персиски, зшто од тамо потекнуе а после се рашируе у Римско царстфо сфе док Теодосиј не га забрануе зшто било најголема закана за хрисријанстфо у 4 век.
Митра има има сличну приказну како Исуса, 12 другара, воскреснуе.
Да, има много храмови(митреуми) у цело Римско царстфо. Па и сам Ватикан е граден на стар митреум. Најчесто Митра е прикажан како убива бикови. Има такф исклесан камен у тунели(катакомбе) испод Ватикан.
Митот за Ра е во основата на сите религии. Затоа што е прв, најстар и нај веродостоен мит.
Еве нешто од Википедија:

Ra was portrayed as a man with the head of a lanner falcon,[15] adorned with a sun disk between his horns with a Cobra around it,[13] and shared characteristics with the sky-god Horus.
Ra was represented in a variety of forms. Other common forms are a man with the head of a beetle (in his form as Khepri), or a man with the head of a ram. Ra was also pictured as a full-bodied ram, beetle, phoenix, heron, serpent, bull, cat, or lion, among others.[16]
He was most commonly featured with a ram's head in the Underworld.[13] In this form, Ra is described as being the "ram of the west" or "ram in charge of his harem.[13]

In some literature, Ra is described as an aging king with golden flesh, silver bones, and hair of lapis lazuli.


Прочитајте ја добро последната реченица, мислам дека е многу информативна за тоа кои и што биле некогашните богови.
За повеќе на Википедија: https://en.wikipedia.org/wiki/Ra
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.450
Поени од реакции
19.704
Да не забегуемо од тему, ама прф египетски бог е Озирис, а полсе син му Хорус, па после е Ра-Хуракте или само Ра. А одпосле како Амон Ра, он е крал на богови, креатор на Космос и га преставља слн'це.

Основа ма монотеистички религие е Атон. Акенатон(Ехнатон) и Нефертити га стфориле овј култ кој га обожуе сончеф диск. Ама кратко трае тој.
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
367
Поени од реакции
152
Значи Ра можеме да го распнеме помеѓу првите 5 божества, зошто таму припаѓа?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.670
Поени од реакции
11.710
Значи Ра можеме да го распнеме помеѓу првите 5 божества, зошто таму припаѓа?
Значи дека треба да почнеш да читаш книги. :)
А не да бараш по нет сешто кој што напишал... инаку че се губиш наоколу постојано низ сите овие нешта.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.786
Поени од реакции
9.561
Значи дека треба да почнеш да читаш книги. :)
А не да бараш по нет сешто кој што напишал... инаку че се губиш наоколу постојано низ сите овие нешта.
Не биди лош, објасни му на детето.:)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.670
Поени од реакции
11.710
Не биди лош, објасни му на детето.:)
Па подобро објаснување и поучување од тоа да чита книги наместо да распнува неповикан Богови - има ли?
Нема бре чеда божји :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.786
Поени од реакции
9.561
Па подобро објаснување и поучување од тоа да чита книги наместо да распнува неповикан Богови - има ли?
Нема бре чеда божји :)
Во право си, но бидејќи ти си жива енциклопедија и имаш многу знаење за религиите( точно поставен модератор, на право место) можеш да пишеш....не секој сака многу да чита, кратка содржина и толку.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.670
Поени од реакции
11.710
Во право си, но бидејќи ти си жива енциклопедија и имаш многу знаење за религиите( точно поставен модератор, на право место) можеш да пишеш....не секој сака многу да чита, кратка содржина и толку.
Сакате да знаете само :) Постојано некој да ве учи, онака кратко сиже на проблемот... знам јас тоа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom