Езотерија, Окултизам - А. Кроули, П. Дунов, Д. Фортуне ...

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.624
Поени од реакции
11.657
Признавам, така е :toe:
Јас не знам сега зошто ти мене ме заморуваш со глупи муабети кои немаат врска со ништо во однос на темава...?
Се спомна Египет и нивните богови... толку ви е тешко да седнете да прочитате за нивните верувања, ритуали, симболи и како тоа е поврзано со многу езотериски учења?
И зошто е поврзано со сето тоа?

Не ве интересираат овие нешта, тука сте само за сеир и само да каже некој од членовите како ова или она е вакво или онакво, нормално за нешта кои се тајни бидејќи видовме дека окултно и езотерија значи токму тоа: не се кажува секому и не се кажуваат нешта отворено на неиницирани.
Тоа никако не може некој да го разбере, веднаш во умот доаѓаат его-трипови и слични глупости.

И така судат според себе самите - не дека тоа е реалноста во однос на езотеријата и тајните учења.

П.С. Се е симболизам чиј што клуч никој до сега не го издал. Ниту Елифас Леви, ниту Кроули ниту Форчн... НИКОЈ!
Заклетва си е заклетва. Иницијација си е иницијација. Толку е муабетот.

Зошто тогаш пишувале? Не знам, вие размислете, прочитајте што пишувале и сфатете зошто иницијанти и адепти пишуваат и кој им одобрува да издаваат книги. :)
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
365
Поени од реакции
152
Јас не знам сега зошто ти мене ме заморуваш со глупи муабети кои немаат врска со ништо во однос на темава...?
Се спомна Египет и нивните богови... толку ви е тешко да седнете да прочитате за нивните верувања, ритуали, симболи и како тоа е поврзано со многу езотериски учења?
И зошто е поврзано со сето тоа?

Не ве интересираат овие нешта, тука сте само за сеир и само да каже некој од членовите како ова или она е вакво или онакво, нормално за нешта кои се тајни бидејќи видовме дека окултно и езотерија значи токму тоа: не се кажува секому и не се кажуваат нешта отворено на неиницирани.
Тоа никако не може некој да го разбере, веднаш во умот доаѓаат его-трипови и слични глупости.

И така судат според себе самите - не дека тоа е реалноста во однос на езотеријата и тајните учења.

П.С. Се е симболизам чиј што клуч никој до сега не го издал. Ниту Елифас Леви, ниту Кроули ниту Форчн... НИКОЈ!
Заклетва си е заклетва. Иницијација си е иницијација. Толку е муабетот.

Зошто тогаш пишувале? Не знам, вие размислете, прочитајте што пишувале и сфатете зошто иницијанти и адепти пишуваат и кој им одобрува да издаваат книги. :)
Фер одговор.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.576
Поени од реакции
38.708
ова именувањево ствари ме потсеќа као онаа емисија на тв Сонце кога тој објаснува како Македонија е најстара земја на светот.

Од некои архаични зборчиња допирање до центарот на универзумот.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.286
Поени од реакции
4.627
...љубовта кон мистиката е составен дел од нас,кај некого е поизразена а кај некого не поради стравот од непознатото :)
...книгите се пишувани за да го иницираат тој копнеж, а не за да дадат одговор на нашите двојби и прашања
...и на крајот се зависи од единката како ќе пристапи и ќе ја доживее истата
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.209
Поени од реакции
78.749
Се спомна Египет и нивните богови... толку ви е тешко да седнете да прочитате за нивните верувања, ритуали, симболи и како тоа е поврзано со многу езотериски учења?
И зошто е поврзано со сето тоа?
Поврзана е со езотериските учења од Западниот магиски препород XIX/XX. Со твоите учења.
Многу кабалисти не би се сложиле дека во Египет е потеклото на кабалата. Особено не класичните кабалисти.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.576
Поени од реакции
38.708
Поврзана е со езотериските учења од Западниот магиски препород XIX/XX. Со твоите учења.
Многу кабалисти не би се сложиле дека во Египет е потеклото на кабалата. Особено не класичните кабалисти.
Хепта, дали ова наукава ваша се базира на декодирање архаични зборови?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.624
Поени од реакции
11.657
Поврзана е со езотериските учења од Западниот магиски препород XIX/XX. Со твоите учења.
Многу кабалисти не би се сложиле дека во Египет е потеклото на кабалата. Особено не класичните кабалисти.
Ниту јас не се сложувам со оваа твоја констатација дека кабала доаѓа од Египет. :)
Хепта, дали ова наукава ваша се базира на декодирање архаични зборови?
Кодирање, не декодирање. :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.624
Поени од реакции
11.657
Батали ги ти моите констатации.
Не можам да ги баталам, зборуваш дека јас некаде сум рекол дека кабала доаѓа од Египет и како ќе ми се лутат кабалистите - морам да поправам такви небулози што би рекле некои. :)
Ете добра книга како за старт. Читај. Ја има на нет.
IMG_20230423_210242.jpg
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.605
Поени од реакции
3.721
...љубовта кон мистиката е составен дел од нас,кај некого е поизразена а кај некого не поради стравот од непознатото :)
...книгите се пишувани за да го иницираат тој копнеж, а не за да дадат одговор на нашите двојби и прашања
...и на крајот се зависи од единката како ќе пристапи и ќе ја доживее истата
- „Страв од непознатото„ е типична психолошка фраза, која сама по себе не значи ништо, а масовно ја користат поклониците на сциентизмот, сметајќи ги луѓето за глупави, само затоа што живееле во некои минати времиња, а не во денешново „напредно„ време,
- ако книгите не дваат одговор, тогаш кој ќе го даде одговорот?
- што значи дека на единката и‘ е оставена преширока можност за избор, а изборот е најчесто оној погрешниот, заснован на личните гревовни склоности.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.286
Поени од реакции
4.627
- „Страв од непознатото„ е типична психолошка фраза, која сама по себе не значи ништо, а масовно ја користат поклониците на сциентизмот, сметајќи ги луѓето за глупави, само затоа што живееле во некои минати времиња, а не во денешново „напредно„ време,
- ако книгите не дваат одговор, тогаш кој ќе го даде одговорот?
- што значи дека на единката и‘ е оставена преширока можност за избор, а изборот е најчесто оној погрешниот, заснован на личните гревовни склоности.
...кој е тој што има право да суди кој избор е погрешен а кој исправен?
...книгите се за да те наведат да размислуваш,научиш,доживуваш и делуваш на себе и својот пат што го одиш.Тоа е мое мислење,што не значи дека е универзално и исправно :)
...не постојат универзални и апсолутни вистини,но со респект гледам на секоја што не е моја
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.605
Поени од реакции
3.721
...кој е тој што има право да суди кој избор е погрешен а кој исправен?
...книгите се за да те наведат да размислуваш,научиш,доживуваш и делуваш на себе и својот пат што го одиш.Тоа е мое мислење,што не значи дека е универзално и исправно :)
...не постојат универзални и апсолутни вистини,но со респект гледам на секоја што не е моја
- само Оној Кој Е референца за се‘,
- книгите не само што наведуваат, туку и заведуваат. Туку, кој ќе даде одговор на битните прашања?
- ако не постојат универзални вистини, тогаш релативизираш буквално се‘, со што можноста за избор станува преширока, што асоцира на „широкиот пат„, како „брза трака„ кој пеколот. Да, постојат апсолутни вистини, а нив може да ги даде само Апсолутот.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.694
Поени од реакции
9.530
- само Оној Кој Е референца за се‘,
- книгите не само што наведуваат, туку и заведуваат. Туку, кој ќе даде одговор на битните прашања?
- ако не постојат универзални вистини, тогаш релативизираш буквално се‘, со што можноста за избор станува преширока, што асоцира на „широкиот пат„, како „брза трака„ кој пеколот. Да, постојат апсолутни вистини, а нив може да ги даде само Апсолутот.
Кој е тој????:rolleyes:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom