Едипов комплекс

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Ако е Фројд некаков авторитет, значи ли дека е точно се` што тој некогаш кажал или напишал? А и како се негира со факти нешто што е теза без факти? Како што тој мислел дека Едиповиот комплекс се појавува кај секое дете, јас мислам дека не е така. Тој нема факти, немам ни јас, па само затоа што е Фројд, не значи дека ќе паднам на тоа без да промислам и си креирам свое мислење, врз мои искуства, од себе или од децата околу мене.
Тотално се согласувам со тебе, а и на крај ан краиштата Фројд не би попаметен од нас...:pipi:

Штета што не можете да посматрате мало дете со едипов комплекст.

Имено,дома ми се мота едно малечко од 4 годинки.Кога некој(на шала секако) ќе каже нешто лошо за татко и,го брани како лавица што си ги брани малечките од хиените..
Но(!!) кога некој (пак на шала) ќе каже нешто лошо за мајка и,не ретко се случува да докаже уште некој лош збор..
Потипичен пример за едипов комплекс,здравје..
Не знам секако какви мисли и се моткаат низ глава,не верувам дека не ја сака мајка и,сепак мајка и е.Но целата ситуација е мошне занимлива.
Ова неме врска со тоа, а и уствари не верувам дека посои овја така наречен ,,Едипов Комплекс,, , само е една исмислица т.е болна ствар од еден човек ...:jaj:
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
[zEUs];2142824 напиша:
Ова неме врска со тоа, а и уствари не верувам дека посои овја така наречен ,,Едипов Комплекс,, , само е една исмислица т.е болна ствар од еден човек ...:jaj:
А со шо има врска?
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
И по трет пат да повторам:

1.Ако сметате дека теоријава е неодржана, повелете, со докази образложете зошто е тоа така. Без постови кои велат, ова нема везе или гнасно е.

2.Фројд се зема како научен авторитет од научната елита. Исто како Анштајн, Њутн и сл. И сигурно има причини зошто е тоа така.

Кога веќе сакате да го оспорувате тој авторитет, направето го тоа одржано. Можеби ќе измислите, односно понудите нова теорија и ќе ја измените психолигијата како наука:smir:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.787


2.Фројд се зема како научен авторитет од научната елита. Исто како Анштајн, Њутн и сл. И сигурно има причини зошто е тоа така.


Законите од Ајнштајн и Њутн се докажлви, мерливи, накратко можат да се објаснат.Њутн рекол дека благодарение на земјината гравитација, ние цврсто газиме на земјата.И тоа е така не зошто Њутн рекол така, туку затоа што јас досега немам паднато кон небото.А Фројд вели дека сум сакал, леле гнасно е не можам да го пишувам тоа.Фројд има само теории,мислења, рекла-казала ништо докажливо, мерливо.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Фројд има само теории,мислења, рекла-казала ништо докажливо, мерливо.
Here we go again.
Ај вака ќе си вртиме у круг,сакаш?

Поентата е дека ти немаш контра аргумент освен дека е гадно и дека не може да се најдат равенки за тоа.
Ау да,и дека е теорија.
Ако имаш контра теорија ние радо ќе те читаме.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Законите од Ајнштајн и Њутн се докажлви, мерливи, накратко можат да се објаснат.Њутн рекол дека благодарение на земјината гравитација, ние цврсто газиме на земјата.И тоа е така не зошто Њутн рекол така, туку затоа што јас досега немам паднато кон небото.А Фројд вели дека сум сакал, леле гнасно е не можам да го пишувам тоа.Фројд има само теории,мислења, рекла-казала ништо докажливо, мерливо.
Гравитацијата, црната дупка и сл. се опипливи и мерливи...Не, и тоа се пресметки и мерки за, буквално недопирливи, апстрактни нешта.

Но, да не одиме така далеку...Еве, конкретно човекот, односно неговата психа...Дали емоциите, како љубов, гнев, потоа темпераментот и карактереот и сл. се опипливи нешта, егзактни нешта?

Не се, а сепак живот значат и тврдиме дека постојат. Исто како што гледаме заеднички шеми околу истите кај луѓето, па оттаму и психологијата како наука, или теориите на Фројд, се обидуваат тематски да ги проучуваат.

Конечно, доста се вртиме во круг со муабетиве.
Ако не веруваш во психологија и Фројд, во ред.
Но, дај и шанса на темава, односно негирај ја ама аргументирано и во рамки на светски прифатена наука и теории.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
За Едипов комплекс во детството, не сум сигурна дека можам многу да кажам, оти не сум размислувала и набљудувала нешто во врска со таа тема. Меѓутоа, имам забележано, за жал, кај возрасни мажи, како ја воздигнуваат соптвената мајка, не можат да се одвојат од неа, и нејзиниот збор и избор е последниот во нивниот живот. Значи не сум видела само еден ваков случај, туку повеќе. Не знам дали некои од овие ,,заљубеници,, во мајките биле и такви во детството, но сликата изгледа вака- мајката има големо влијание во изборот на училиштето, синот прашува кои алишта да ги облече (не кои му се перени за да може, туку совет како), на 20 или повеќе години, оди со мајка му да одберат гардероба, уште на првиот состанок, мајка му знае се за девојата, и заедно одлучуваат дали е добра(или па мајката влијае на одлуката индиректно), секоја вечер и ја раскажува како поминала и со кој се видел, кога би дошло да избира помеѓу прошетка со девојката и некоја ,,важна,, потреба на мајката, ја избира мајката, и уште не знам колку примери. Оди до таму, што кога ке се ожени, иако има каде да живее со сопругата, бира да биде со мајка му во истиот стан од три соби, оти мајка му нема да има кој да ја гледа. Вакви мажи има многу, и мислам дека нема полоши.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.787
За Едипов комплекс во детството, не сум сигурна дека можам многу да кажам, оти не сум размислувала и набљудувала нешто во врска со таа тема. Меѓутоа, имам забележано, за жал, кај возрасни мажи, како ја воздигнуваат соптвената мајка, не можат да се одвојат од неа, и нејзиниот збор и избор е последниот во нивниот живот.
Дали знаеш зошто е тоа така? Размисли малку логички.Еве јас ќе напишам нешто во врска со тоа што не мора да значи дека е вистина.Кога ќе се роди некое дете, кој одлучува кога ќе јади, кој го облекува а кој соблекува кога ќе се покака во најчест случај? Мајките се секогаш мајки без оглед на возраста на нивните деца. Ама едно нешто треба да знаат, да ги остават своите деца сами да си одлучуваат за себеси.Еве што би било сега јас се да и кажувам на својата мајка, што се сум направил и преживеал во овој живот, па млада ќе ми умри од грижи по мене.Значи според моето мислење не е во прашање Едиповиот комплекс овде, туку посесивната мајка и карактерно слабите нејзини деца.

Но, да не одиме така далеку...Еве, конкретно човекот, односно неговата психа...Дали емоциите, како љубов, гнев, потоа темпераментот и карактереот и сл. се опипливи нешта, егзактни нешта?
Емоциите се егзактни нешта, за човек кој што знае тоа да го види.Емоциите се препознаваат во лицата на луѓето, во начинот на кој зборуваат и гледаат на светот,тука нема промашај.
Пред некое време имав средба со ѓупка гатачка, додека јас и го продавав мојот производ таа ми направи двоминутна проценка.И почна ти си газда среќен човек...колку пари ќе дадеш да ти гледам? Си го научила занаетот,значи таа гледаше очигледни работи и ја злоупотреби својата способност за тоа. Со тоа помисли дека јас ќе си помислам дека таа можи да ми ја предвиди мојата иднина.Не бев импресиониран од нејзе затоа што знам нешто отприлика како одат тие работи :icon_lol:.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Емоциите се егзактни нешта, за човек кој што знае тоа да го види.Емоциите се препознаваат во лицата на луѓето, во начинот на кој зборуваат и гледаат на светот,тука нема промашај.
Сосема истово може да се каже и кога се збори за Едипов коплекс.

Као, тој е егзактен за оној кој знае да го препознае и види(соодветен психо-аналитичар), затоа што се гледа на лицата на луѓето, бла, бла...

Така да, логикава не ти оди во корист на аргументот, односно колку што се егзактни емоциите, толку е и Едиповиот комплекс.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.787
Сосема истово може да се каже и кога се збори за Едипов коплекс.

Као, тој е егзактен за оној кој знае да го препознае и види(соодветен психо-аналитичар), затоа што се гледа на лицата на луѓето, бла, бла...

Така да, логикава не ти оди во корист на аргументот, односно колку што се егзактни емоциите, толку е и Едиповиот комплекс.
Емоциите се гледаат во лицата на луѓето и сите можат да ги видат и не мора да си психомадафака-аналитичар за да го препознаеш тоа..Пример кога е тажен човек плачи,кога е лут челото и веѓите му се собрани па изгледа намрштено,кога му е досадно фацата му е стушена.Кажи ми ти мене како ќе го препознаам Едиповиот комплекс на лицата од луѓето?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Teмава замре, а јас ја љубам.


Емоциите се гледаат во лицата на луѓето и сите можат да ги видат и не мора да си психомадафака-аналитичар за да го препознаеш тоа..Пример кога е тажен човек плачи,кога е лут челото и веѓите му се собрани па изгледа намрштено,кога му е досадно фацата му е стушена.Кажи ми ти мене како ќе го препознаам Едиповиот комплекс на лицата од луѓето?
Добар аналитичар ќе го познае Едиповиот комплекс кај личноста.
Добар проценувач на емоции ќе ги процени емоциите.

Не знам зашто веруваш дека кога некој плаче е тажен, зашто има солзи предизвикани од среќа, од страв, од изненадување итн.
Освен тоа, човекот е способен да ги скрие емоциите, да направи замена итн.

Едиповиот комплекс, кај оние што е изразен и доминира во одредена ситуација, не може да се скрие, секако за оној кој знае да го познае.
За оние кои се неуки во таа област, секако дека нема да биде присутен во даден момент.

Инаку, во делата на Шекспир има многу за овој комплекс.
„Хамлет„ е одличен пример.
 
O

Orion.

Гостин
Според Фројд детето сексуално се врзува за родителот, спротивен од полот на детето.
Како е можно дете сексуално да се врзе за било што со оглед на тоа што е далеку пред влез во пубертет. Сите сме биле деца и знаеме како е да си дете, апсолутно си асексуален, пример - не сфаќаш зошто глумците на филм се бакнуваат и истото ти е одвратно. Јас како дете сум и се уште сум:) приврзан за двата родители подеднакво...
За мене оваа теорија е тотално налудничава и табу, затоа што ја крши најсветата љубов(не сексуално бог да чува!!) меѓу детето и мајката и-или таткото. Како тотален лаик на оваа тема, немам длабоки сознанија за истата, но за секој нормален човек оваа теорија би изгледала шизофренична:) Ке може накратко од некој компетентен од ова поле да се објасни кои докази Фројд ги приложува за оправдување на едиповиот комплекс? Веројатно оваа негова теорија се потпира на докази, во спротивно типот е лудак пар екселанс:)

Читнав малце низ темава, требаше прво да ја прочитам па да постирам ама ме накурчи теоријава:)
1. Ако навистина постои сексуална поврзаност меѓу дете и родител, зошто не трае истата цел живот? Нели, просто е, јас од кога влегов во пубертер се палам на жени и на нив ќе се палам цел живот рамномерно без пречки:)

Најсветото, најневиното на светот- детето испадна поперверзно од сите педофили во светот.
Sincerely
sigmund Freud:tapp:
 
Член од
6 декември 2010
Мислења
238
Поени од реакции
158
^^^^^ Малку е оф топик, ама тука ќе пишам.
За да ти стане јасно како Фројд и неговите теории стануваат општо прифатени по универзитетите низ светот, гледај го документарецот The century of the self. Иако сомнително и недокажано, сепак учењето на Фројд ќе стане прифатено благодарение на неговиот внук Едвард Бернајс(и со помош на Ана Фројд), таткото на PR-от или ти она што се нарекува пропаганда, медиумска и секаква друга. Тој успева да го "продаде" Фројд на западниве елити, преку неговото учење и ја создава целата таа пропагандна машинерија, а него го зацврстува како авторитет во областа што го проучува човековиот ум и поведение, иако крајно научно недокажани се теориите на Фројд.
Подолг е документарецов, но вреди да се изгледа, кој го нема гледано, многу работи ќе му станат јасни, и за тоа како се користи психологијата/психијатријата за манипулација на масите, и за ширење пропаганда.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Според Фројд детето сексуално се врзува за родителот, спротивен од полот на детето.
Како е можно дете сексуално да се врзе за било што со оглед на тоа што е далеку пред влез во пубертет. Сите сме биле деца и знаеме како е да си дете, апсолутно си асексуален, пример - не сфаќаш зошто глумците на филм се бакнуваат и истото ти е одвратно. Јас како дете сум и се уште сум:) приврзан за двата родители подеднакво...
За мене оваа теорија е тотално налудничава и табу, затоа што ја крши најсветата љубов(не сексуално бог да чува!!) меѓу детето и мајката и-или таткото. Како тотален лаик на оваа тема, немам длабоки сознанија за истата, но за секој нормален човек оваа теорија би изгледала шизофренична:) Ке може накратко од некој компетентен од ова поле да се објасни кои докази Фројд ги приложува за оправдување на едиповиот комплекс? Веројатно оваа негова теорија се потпира на докази, во спротивно типот е лудак пар екселанс:)

Читнав малце низ темава, требаше прво да ја прочитам па да постирам ама ме накурчи теоријава:)
1. Ако навистина постои сексуална поврзаност меѓу дете и родител, зошто не трае истата цел живот? Нели, просто е, јас од кога влегов во пубертер се палам на жени и на нив ќе се палам цел живот рамномерно без пречки:)

Најсветото, најневиното на светот- детето испадна поперверзно од сите педофили во светот.
Sincerely
sigmund Freud:tapp:
А ти изгледа ли перверзно и табу тоа што сите машки деца на светот без да имаат поим за тоа добиваат ерекција уште како мали деца. Гледаат цртани и им се дига, немаат ни поим што се дешава...

Исто така, сексуалната поврзаност помеѓу децата и родителите и трае цел живот. Прилично е чест случајот на луѓе што сонуваат сексуален однос со некој од своите родители, што укажува на фактот дека потсвеста не се контролира, а таа, си одлучува да има сексуални аспирации спрема своите родители.

Јас па на пример не се сложувам со њутновите закони, ама јебига, ако скокнеш од 10-катница, еден од неговите закони ќе ти ебе матер.
 
O

Orion.

Гостин
А ти изгледа ли перверзно и табу тоа што сите машки деца на светот без да имаат поим за тоа добиваат ерекција уште како мали деца. Гледаат цртани и им се дига, немаат ни поим што се дешава...

Исто така, сексуалната поврзаност помеѓу децата и родителите и трае цел живот. Прилично е чест случајот на луѓе што сонуваат сексуален однос со некој од своите родители, што укажува на фактот дека потсвеста не се контролира, а таа, си одлучува да има сексуални аспирации спрема своите родители.

Јас па на пример не се сложувам со њутновите закони, ама јебига, ако скокнеш од 10-катница, еден од неговите закони ќе ти ебе матер.
Законот за гравитацијата е темелно објаснет поради кои причини се појавува и целесообразноста во врска со истиот, значи постојат емпириски докази за него, да се прави компарација меѓу налудничава теорија која не е прифатена од сите психолози и научен факт е глупаво.
Од друга страна, јас како мал не се сеќавам дека некогаш сум имал ерекција но дури и тоа да е вистина не мора по дифолт да значи дека таа ерекција би ми била предизвикана од МАЈКАМИ. Во секој случај не сум доктор ниту психијатар па да дадам точно тврдење за тоа зошто се појавува ерекција кај деца, н омора да има некое логично медицинско објаснување
 

Kajgana Shop

На врв Bottom