Еден Господ, една религија ?

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.709
Многупати пишувано не значи дека е добро напишано!

Еден е богот, имињата се различни сакаш да ми кажеш?
Сакаш да ми кажеш дека Аллах е едно со еврејскиот бог, исто со твоето свето тројство, исто со Исус Христос, спасителот? Исто со Шива и Шакти?

Различни се и ритуалите на обожување на истиот тој бог, во зависност од човекот? Така?

П.С.
За мојата философија си има тема, таму јас пишувам и кој сака чита, истражува и дискутираме колку што можеме подобро! Не мора да те интересира... :)
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Hmm...Da te potestam na vojnite ...Od Krstonosnite do denesnive!


Vo koja kategorija spagaat tie? Nevernici?Sektasi?
Тоа што сакаш да наметнеш вина за сите војни врз реигијата, е само твое тенденциозно и незрело мислење.
Етикетирај ги како на тебе ти одговара.[DOUBLEPOST=1406740656][/DOUBLEPOST]
Знаев дека ова ќе го кажеш. Се сметаат за верници и веруваат во Аллах, се молат, постат и сл. Што уште е потребно да ги сметаме за верници (колку и да се ретардони)?
Самиот рече дека атеистите имаат помала развиена човечност од верниците. Јас реков безразлика на делата....
Каков заклучок да изнесеме? :)
Да ги сметаме за верници кога нема да ги вршат тие злодела(убиства....)а она што си го пишал во постот.[DOUBLEPOST=1406740761][/DOUBLEPOST]
Многупати пишувано не значи дека е добро напишано!

Еден е богот, имињата се различни сакаш да ми кажеш?
Сакаш да ми кажеш дека Аллах е едно со еврејскиот бог, исто со твоето свето тројство, исто со Исус Христос, спасителот? Исто со Шива и Шакти?

Различни се и ритуалите на обожување на истиот тој бог, во зависност од човекот? Така?

П.С.
За мојата философија си има тема, таму јас пишувам и кој сака чита, истражува и дискутираме колку што можеме подобро! Не мора да те интересира... :)
Многу пати сум пишал за ова прашање да не се повторувам.(Бог е еден патиштата се многу, за секој припадник на определена религија соодветниот пат е нај-правилен).
За твојата филозофија(секта, учење, ред или што и да е)чесно да ти кажам не ме интересира особено.
П.С Благодарам на поканата, но воопшто не ме собалазнува твојата филозофија.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.709
Не ми одговори на прашањата воопшто... Ќе го дочекам можеби тој ден додека сум на Земјата, не мора тука!
Благодарам што се помачи цитат да ми дадеш ;)

На темата:
Пак ќе прашам, можеби друг христијанин или муслиман ќе ми даде одговор: како тоа за еден муслиман Исус Христос е еден ист бог како Аллах или пак безимениот бог од стариот завет, како тоа за еден христијанин Аллах е исто со тројството во кое верува истиот?


Многупати пишувано не значи дека е добро напишано!

Еден е богот, имињата се различни сакаш да ми кажеш?
Сакаш да ми кажеш дека Аллах е едно со еврејскиот бог, исто со твоето свето тројство, исто со Исус Христос, спасителот? Исто со Шива и Шакти?

Различни се и ритуалите на обожување на истиот тој бог, во зависност од човекот? Така?


Благодарам!

 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Тоа што сакаш да наметнеш вина за сите војни врз реигијата, е само твое тенденциозно и незрело мислење.
Hmm...Da te potestam na vojnite ...Od Krstonosnite do denesnive!


Vo koja kategorija spagaat tie? Nevernici?Sektasi?
Te molam navedi kade e spomnat zborot "site" za mojot post da bide тенденциозно и незрело мислење?
Kade brzas so tvoite tendeciozni i nezreli repliki?Citaj go sogovorniokt prvin. Ima vreme za vreganje.
Eve uste edno potpasanje: Dali suetata e del od vasata duhovnost?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Како и да е и тие се верници. Сакам само да ти кажам дека не треба да се става религијата пред човекот. Ако ја земеме свеста пример, ќе имаш ист став, и за совеста исто... Треба да се гледа по човекот затоа што во ваков случај не можеш да компарираш верник и атеист во однос на религијата, како што прави Бог (мислев на членот). Тоа е многу погрешно.

Мислам дека повторно нема да ме разбереш и еве ти прост пример. Не можеме да споредуваме атеистичко гледиште и гледиште на еден верник кон надприродното. Затоа што атеистот не верува во истото и ќе нема допирни точки кои ќе можат да се споредат.

Или уште попросто. Зошто ти не ги сметаш, а јас ги сметам ,ретардониве, за верници? Терористи се, но тука се гледа факторот човечкост или совест, пример, а не верба во одреден Бог. Разнеле џамија, вчера. Дали еден муслиман би можел да го направи тоа!?
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Te molam navedi kade e spomnat zborot "site" za mojot post da bide тенденциозно и незрело мислење?
Kade brzas so tvoite tendeciozni i nezreli repliki?Citaj go sogovorniokt prvin. Ima vreme za vreganje.
Eve uste edno potpasanje: Dali suetata e del od vasata duhovnost?
Кога се пишува од....до,(.Od Krstonosnite do denesnive!) тогаш нормално се вклучува на се што е во тој диапазон(во случајов војните). Ако не си мислел така поправи се.
Не суетата е тесно сврзана со егото, а егото како и суетата не се дел од духовноста.[DOUBLEPOST=1406746009][/DOUBLEPOST]
Како и да е и тие се верници. Сакам само да ти кажам дека не треба да се става религијата пред човекот. Ако ја земеме свеста пример, ќе имаш ист став, и за совеста исто... Треба да се гледа по човекот затоа што во ваков случај не можеш да компарираш верник и атеист во однос на религијата, како што прави Бог (мислев на членот). Тоа е многу погрешно.

Мислам дека повторно нема да ме разбереш и еве ти прост пример. Не можеме да споредуваме атеистичко гледиште и гледиште на еден верник кон надприродното. Затоа што атеистот не верува во истото и ќе нема допирни точки кои ќе можат да се споредат.

Или уште попросто. Зошто ти не ги сметаш, а јас ги сметам ,ретардониве, за верници? Терористи се, но тука се гледа факторот човечкост или совест, пример, а не верба во одреден Бог. Разнеле џамија, вчера. Дали еден муслиман би можел да го направи тоа!?
Тие се сметаат за верници, а исто и некои ги сметаат за такви, но верата во Бог не се покажува со убиства, разнесување џамии, цркви...а со сосема други дела.

Тоа ја потврдува тезата неверник -пониско ниво на човечност(во случајов што си го посочил - никакво).
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Тоа е и проблемот.
Не значи ако не верува во одреден Бог нема ни ронка човечност.
Тука грешиш. :)
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Тоа е и проблемот.
Не значи ако не верува во одреден Бог нема ни ронка човечност.
Тука грешиш. :)
Грешно си ме разбрал.(пишав никаква човечност за оние дела кои си ги навел).
Човечноста е сврзана со верата, а таа од своја страна со делата.[DOUBLEPOST=1406746611][/DOUBLEPOST]
Enough said... Uzivaj sea! ;)
Секогаш :)
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306


На темата:
Пак ќе прашам, можеби друг христијанин или муслиман ќе ми даде одговор: како тоа за еден муслиман Исус Христос е еден ист бог како Аллах или пак безимениот бог од стариот завет, како тоа за еден христијанин Аллах е исто со тројството во кое верува истиот?



Пак не си разбрал ништо.
Исус не е Алах,тој е Син Божји а воедно и отелотворение на Отецот(Бог),значи и самиот е Бог.

ТРОЈСТВОТО е најголем закон на универзумот, само таквите како тебе тешко го разбираат.

Патот до Алах е друг, џабе е и да ти го објаснувам.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Грешно си ме разбрал.(пишав никаква човечност за оние дела кои си ги навел).
Човечноста е сврзана со верата, а таа од своја страна со делата.
Не, убаво те разбрав.
Ти викам дека има и лица кои не веруваат, дали тие имаат барем малку човечност?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.709
Јас не зборував за „различните“ патишта, не ме разбираш ти мене.
ЈАс зборував за едниот бог кој сите велат дека е еден, а ете Исус не е алах, еврејскиот бог не е христијански итн итн...
Како тоа „еден бог“, многу патишта кога се гледа по писанијата: не само што се многу патишта, ами и различни богови...?

Ама доволно одговори :) Задоволен! ;)

Сега прочитај што се правеше претходно муабет... за да бидеш во тек со настаните, гледам се загуби малку...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom