Еден Господ, една религија ?

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
Човечноста според мене е квантитативна(количествеена).Некој ја нема, друг малку, трет многу.
Да сметам дека верникот има значително повисоко ниво на совест.
Еден човек е верник не само декларативно, а основно и токму според делата.
Точно, се согласувам, но постојат повеќе видови на верба. :P
Јас мислам можеби на самодовербата.

И тука грешиш. Повторно тие вески вести. Читај силувани жени, киднапиурани жени и деца. И тоа од верници- муслимани. Да речеме настаните се случиле пред 1 недела, што значи дека по твојата логика атеистите немаат односно речиси и да немаат развиена човечност (гледано како количество)!
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Точно, се согласувам, но постојат повеќе видови на верба. :P
Јас мислам можеби на самодовербата.

И тука грешиш. Повторно тие вески вести. Читај силувани жени, киднапиурани жени и деца. И тоа од верници- муслимани. Да речеме настаните се случиле пред 1 недела, што значи дека по твојата логика атеистите немаат односно речиси и да немаат развиена човечност (гледано како количество)!
Добар дел од постов не го разбрав:unsure:.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
Добар дел од постов не го разбрав:unsure:.
Ок, еве попросто.
Ако сметаш дека верниците имаат поразвиена човечност од атеистите, имаш докази на “верски вести“ за киднапирање на деца и жени од страна на ретардоните (знаеш кои се ретардони, нели?). Ако го земеме твоето мислење ќе воочиме дека атеистите немаат или речиси да немаат развиена човечност.
Мислам дека бев појасен. :)
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Ок, еве попросто.
Ако сметаш дека верниците имаат поразвиена човечност од атеистите, имаш докази на “верски вести“ за киднапирање на деца и жени од страна на ретардоните (знаеш кои се ретардони, нели?). Ако го земеме твоето мислење ќе воочиме дека атеистите немаат или речиси да немаат развиена човечност.
Мислам дека бев појасен. :)
Токму затоа потенцирав дека еден човек е верник не само декларативно, а основно според делата. Така да киднапирања убивања жени, деца и останати примери не се дела кои ја потенцираат верата во Бога на еден човек, а токму спротивното(влијанието на лукавиот).
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Да сметам дека верникот има значително повисоко ниво на совест.
Hmm...Da te potestam na vojnite ...Od Krstonosnite do denesnive!

Токму затоа потенцирав дека еден човек е верник не само декларативно, а основно според делата. Така да киднапирања убивања жени, деца и останати примери не се дела кои ја потенцираат верата во Бога на еден човек, а токму спротивното(влијанието на лукавиот).
Vo koja kategorija spagaat tie? Nevernici?Sektasi?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
Токму затоа потенцирав дека еден човек е верник не само декларативно, а основно според делата. Така да киднапирања убивања жени, деца и останати примери не се дела кои ја потенцираат верата во Бога на еден човек, а токму спротивното(влијанието на лукавиот).
Знаев дека ова ќе го кажеш. Се сметаат за верници и веруваат во Аллах, се молат, постат и сл. Што уште е потребно да ги сметаме за верници (колку и да се ретардони)?
Самиот рече дека атеистите имаат помала развиена човечност од верниците. Јас реков безразлика на делата....
Каков заклучок да изнесеме? :)
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Hmm...Da te potestam na vojnite ...Od Krstonosnite do denesnive!


?
Алјооооо ФранКефорте,, абе доста со тие крстоносни војни!:facepalm:

Во кој век живеете атеистите?...ќе закржлавите море....светот отиде на месечината вие со кртоносни војни уште живеете...:pos:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
Алјооооо ФранКефорте,, абе доста со тие крстоносни војни!:facepalm:

Во кој век живеете атеистите?...ќе закржлавите море....светот отиде на месечината вие со кртоносни војни уште живеете...:pos:
Да, вчера Мајкл, Нил и Баз стапнаа на месечината.

И ти си назад во времето. Денеска има е сателити, има и вселенски станици, науката докажува нешта кој религијата не можела, науката докажува нешта за кои религијата така мислела, но нормално идат контра ставовите на религијата и сл.
Време е да станеш од деценискиот зимски сон, да се однесуваш како личност во 40-тите, а не како дете. Мислам дека сум единствен на форумов кој те моли да се однесуваш нормално.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Да, вчера Мајкл, Нил и Баз стапнаа на месечината.

И ти си назад во времето. Денеска има е сателити, има и вселенски станици, науката докажува нешта кој религијата не можела, науката докажува нешта за кои религијата така мислела, но нормално идат контра ставовите на религијата и сл.
Време е да станеш од деценискиот зимски сон, да се однесуваш како личност во 40-тите, а не како дете. Мислам дека сум единствен на форумов кој те моли да се однесуваш нормално.
Само ви одговарам како што дискутирате....ништо повеќе ништо помалку.
Се понашам како дете затоа што се детски дискусиите, немате поим од тоа што всушност е религијата.
Еготрип плус Тришбетер.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
Само ви одговарам како што дискутирате....ништо повеќе ништо помалку.
Се понашам како дете затоа што се детски дискусиите, немате поим од тоа што всушност е религијата.
Еготрип плус Тришбетер.
Тоа значи дека и ние треба да се однесуваме како деца?!!
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Тоа значи дека и ние треба да се однесуваме како деца?!!
Не, за вас тоа е нормално.
1-0
ИбраКадабра
:pos:

Религијата е смеа, прашај го твојот гуру хепта.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Алјооооо ФранКефорте,, абе доста со тие крстоносни војни!:facepalm:

Во кој век живеете атеистите?...ќе закржлавите море....светот отиде на месечината вие со кртоносни војни уште живеете...:pos:
Само ви одговарам како што дискутирате....ништо повеќе ништо помалку.
Се понашам како дете затоа што се детски дискусиите, немате поим од тоа што всушност е религијата.
Greska si....Ti si dete so hronicen PMS u tezok pubertet so simptomi na blaga retardacija! Ako ti se diskutira arno ako ne oladi!
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Greska si....Ti si dete so hronicen PMS u tezok pubertet so simptomi na blaga retardacija! Ako ti se diskutira arno ako ne oladi!
За што ќе дискутираме?
За крстоносните војни?:pos:
Оди на ПОДФОРУМ ИСТОРИЈА и тамо ќе ти објаснат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom