Еден Господ, една религија ?

Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Не, убаво те разбрав.
Ти викам дека има и лица кои не веруваат, дали тие имаат барем малку човечност?
Точно затоа реков дека човечноста е количествена, не реков за тие што не веруваат дека немаат човечност а помалку во однос на оние веруваат.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Точно затоа реков дека човечноста е количествена, не реков за тие што не веруваат дека немаат човечност а помалку во однос на оние веруваат.
Тоа ја потврдува тезата неверник -пониско ниво на човечност(во случајов што си го посочил - никакво).
Грешно си ме разбрал.(пишав никаква човечност за оние дела кои си ги навел).
Човечноста е сврзана со верата, а таа од своја страна со делата./quote]
Ок, сега се сложуваме.
Ме бунеа болдираните цитати. Со истите не се ни сложувам, инаку. :)

Јас мислам дека ако се тргне шеријатот и од таму ќе произлезат вистински луѓе кои ќе си го следат својот религиски пат. Шеријатот е тој што го кочи системот.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
imasamo eden bog Alah, svedru go velazat ne e histina.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
sekako dek ima zna4en je.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Ima mnogu patista a vistinata e edna i stvoritelot na se e eden zalno e so povrshno i lito ni se objasneti rabotite od religiite potocno od svestenskite lica kako od se drugo covekot napravil i od religiite biznis i obrt na pari. Ako ve interesiraat vakvi raboti od vistinski i posirok aspekt najdete si nekoj duhoven ucitel so navistina vredi da se sledi.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Аман со тие ваши учители, мора некој вие да следите, некој да ви каже:добро е, така треба, некој да ви даде сигурност таму кај што сте запнале со глава! Некој да ве искара...
Ништо ново... штета! Старо-еонски муабети.

Додека има луѓе кои бараат некој да следат, ќе постојат и оние кои ќе бараат да бидат учители!
Ете вакви луѓе со вакви размисли создаваат пророци и спасители! Никој друг, и потоа проблеми. Е па проблеми!

Одете бре пронајдете си го патот сами и одете без страв, без учители, без ништо...
Надминувајте...
Еден е богот, еден е учителот, еден е патот, едно е ова едно е она - а вие сите сте поделени на милион парчиња и ништо од вас бидејќи обидувајќи се да дознаете што ви зборува некој „учител“ кој го следите како сенка, вие заборавате на другиот до вас и неговиот пат - и ете недоразбирања и едното се поделило на мноштво!

Одете барајте колеги-патници по патот што сте го избрале, не учители и не знам ти што друго!

Само да се нервира човек од вас, ништо друго, во тоа сте едно големо единство!
Јаз'к!
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Ima mnogu patista a vistinata e edna i stvoritelot na se e eden zalno e so povrshno i lito ni se objasneti rabotite od religiite potocno od svestenskite lica kako od se drugo covekot napravil i od religiite biznis i obrt na pari. Ako ve interesiraat vakvi raboti od vistinski i posirok aspekt najdete si nekoj duhoven ucitel so navistina vredi da se sledi.
А кого треба да го следат луѓето,тебе ли?Ти ли си тој што требаше да дојде и да им се објави на луѓето,долгочекуваниот Месија:pos:.Море такви како тебе се јавувале низ историјата пророци,учители,незнам ти кој уште не.Сега луѓето не ги интересира тоа веќе.Да кажеш дека си некој еротичен,сексипилен,депилиран и да поставиш фотки,еден куп следбеници ќе најдеш,ама за да те опнат.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
А кого треба да го следат луѓето,тебе ли?Ти ли си тој што требаше да дојде и да им се објави на луѓето,долгочекуваниот Месија:pos:.Море такви како тебе се јавувале низ историјата пророци,учители,незнам ти кој уште не.Сега луѓето не ги интересира тоа веќе.Да кажеш дека си некој еротичен,сексипилен,депилиран и да поставиш фотки,еден куп следбеници ќе најдеш,ама за да те опнат.
Хаха тебе да те следат а? Поданику на лукавиот низаеден :P.
Murugan.jpg
:D
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Хаха тебе да те следат а? Поданику на лукавиот низаеден :P.
Прегледај го приврзокот 100052
:D
Да бе,јас не сум го видел тоа!:eek:.Ајде кој знае нумерологија нека прерачуна датумов денешен,кога изгрева Месечината,дали има шанси овој на фоткава да воскресне и да се повампири.И да прелаже многумина и да му ги превземе верниците на Храбриот и да ги однесе во пеколот за веки векова.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
А кого треба да го следат луѓето,тебе ли?Ти ли си тој што требаше да дојде и да им се објави на луѓето,долгочекуваниот Месија:pos:.Море такви како тебе се јавувале низ историјата пророци,учители,незнам ти кој уште не.Сега луѓето не ги интересира тоа веќе.Да кажеш дека си некој еротичен,сексипилен,депилиран и да поставиш фотки,еден куп следбеници ќе најдеш,ама за да те опнат.
"А кого треба да го следат луѓето,тебе ли?Ти ли си тој што требаше да дојде и да им се објави на луѓето,долгочекуваниот Месија:pos:." Od kade voa bre deka jas se pravam mesija ? :eek: ne mi vadi muabeti molim ti se tolku im treba na narodot. Ja samo spodeluvam mislenja po forumov ni sakam da me sledat narod i da im se pravam pameten ni sakam kako tebe da vregjam i ismejuvam a ova sto go pisa "Сега луѓето не ги интересира тоа веќе." toa nema nikakva vrska so moeto napisano... mene me interesiraat vakvi raboti i vakvi temi na forumov. "Да кажеш дека си некој еротичен,сексипилен,депилиран и да поставиш фотки,еден куп следбеници ќе најдеш,ама за да те опнат." ti ako za ova se boris vo zivotot epa bravo stavaj ti takvi sliki naogjaj sledbenici so ke te opinjaat pa stani im i lider i zdruzenie naprajte si. Samo raboti na toa cim te bendisalo kako pat vo zivotot vaka so ismejuvanje lugje po forumov ne privlekuvash takva raja...
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
"А кого треба да го следат луѓето,тебе ли?Ти ли си тој што требаше да дојде и да им се објави на луѓето,долгочекуваниот Месија:pos:." Od kade voa bre deka jas se pravam mesija ? :eek: ne mi vadi muabeti molim ti se tolku im treba na narodot. Ja samo spodeluvam mislenja po forumov ni sakam da me sledat narod i da im se pravam pameten ni sakam kako tebe da vregjam i ismejuvam a ova sto go pisa "Сега луѓето не ги интересира тоа веќе." toa nema nikakva vrska so moeto napisano... mene me interesiraat vakvi raboti i vakvi temi na forumov. "Да кажеш дека си некој еротичен,сексипилен,депилиран и да поставиш фотки,еден куп следбеници ќе најдеш,ама за да те опнат." ti ako za ova se boris vo zivotot epa bravo stavaj ti takvi sliki naogjaj sledbenici so ke te opinjaat pa stani im i lider i zdruzenie naprajte si. Samo raboti na toa cim te bendisalo kako pat vo zivotot vaka so ismejuvanje lugje po forumov ne privlekuvash takva raja...
Првин научи како да ми реплицираш,како нов треба да го употребуваш болдот,инаку овој пост ти е турлитава.Не за џабе сите религиозни сте нискоинтелигенти-ретардирани.Јас тоа што ти кажав и стојам на тоа.Ти препорачуваш духовен учител,и секој кој ќе го прочита тоа што си го пишал,истото ќе ти го каже,дека имаш серизен проблем.Дечко,преземи нешто додека е со време.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Првин научи како да ми реплицираш,како нов треба да го употребуваш болдот,инаку овој пост ти е турлитава.Не за џабе сите религиозни сте нискоинтелигенти-ретардирани.Јас тоа што ти кажав и стојам на тоа.Ти препорачуваш духовен учител,и секој кој ќе го прочита тоа што си го пишал,истото ќе ти го каже,дека имаш серизен проблем.Дечко,преземи нешто додека е со време.
Znaesh koj stav go imam za lugjeto sto ne veruvaat vo Boga, duhovnost, visi sili i sl. Nedaj boze da imate seriozen problem zdravstven ima da poveruvate i da naucite se za duhovnost i za verba vo boga od А do Ш. E ima i edna kategorija na lugje tvrdokorni ateisti so bez razlika na toa sto zdravjeto im e se poloso i poloso i pokraj toa sto i veruvaat na medicinata ne gi leci so godini nikako ama nikako ne baraat pomosh od lugje sto se zanimavaat so rabotive sto ne se gledaat so golo oko a postojat i funkcioniraat so vekovi kako na pr. : Alternativna medicina, Leciteli preku kosmicka energija i drugi lecenja sto pravat vistinska promena vo zaboleniot. Naj iskreno jas licno nemozam da svatam sto svest nosat tie lugje...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom