Евтини авионски карти

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Летајте со Визер најдобра нискобуџетна авиокомпанија:D
Ете и јас да ви се придружам у кампањата:)
Барем кај нас.. ;)

Едни од ретките кои веќе нe' примија во Европа. :cuc:

П.С. Чек да се случи некој откажан лет поради лошо време па ќе полетаат дрва и камења навака..
 
Член од
22 мај 2010
Мислења
629
Поени од реакции
109
и како да видам која е цената на повратна карта ?!
 
Член од
31 октомври 2007
Мислења
10
Поени од реакции
18
Ако може мала помош за Wizz Air.
Летот ми е за десетина дена и сеа гледам има некоја нова политика со багажот од 24 Октомври каде е дозволено да се носи торба со димензии 42х32х25 см а мене резервацијата ми е пред да искочи тоа правило и ми е наведено:
Each passenger can carry 1 piece of hand baggage free of charge, to maximum dimensions of 55x40x20cm and not exceeding 10kgs.
Прашањето ми е кое правило важи?
Благодарам однапред.
 

darko4spain

Praetorian
Член од
13 април 2012
Мислења
57
Поени од реакции
100
Ако може мала помош за Wizz Air.
Летот ми е за десетина дена и сеа гледам има некоја нова политика со багажот од 24 Октомври каде е дозволено да се носи торба со димензии 42х32х25 см а мене резервацијата ми е пред да искочи тоа правило и ми е наведено:
Each passenger can carry 1 piece of hand baggage free of charge, to maximum dimensions of 55x40x20cm and not exceeding 10kgs.
Прашањето ми е кое правило важи?
Благодарам однапред.
Ти важи правилото кое било во сила кога си ја купувал картата. Тоаа ти е исто, како на пример, си купил карта пред 3 месеца за 50€ и 10 дена пред полетување истата таа карта е 200€. Сигурно ти не треба да ја доплатиш разликата, нели?

Него, ќе пуштат ли Wizzair директен Скопје - Барцелона? Нели ќе пуштаа од зимава?
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Ако може мала помош за Wizz Air.
Летот ми е за десетина дена и сеа гледам има некоја нова политика со багажот од 24 Октомври каде е дозволено да се носи торба со димензии 42х32х25 см а мене резервацијата ми е пред да искочи тоа правило и ми е наведено:
Each passenger can carry 1 piece of hand baggage free of charge, to maximum dimensions of 55x40x20cm and not exceeding 10kgs.
Прашањето ми е кое правило важи?
Благодарам однапред.
Уживај. На бординг билетот ќе пишува дека имаш дозволен поголем рачен.

Него, ќе пуштат ли Wizzair директен Скопје - Барцелона? Нели ќе пуштаа од зимава?
Муабети. Првиот авион е полн - за нови дестинации треба да има базирано втор авион, или да е некоја поблиска дестинација па да се лета во "w" шема. Од друга страна, ни Белград не е доволно голем за да ја оправда Барселона во вториот авион, камоли Скопје. Недостигот на дијаспора (читај: интерес) од другата страна не помага. Верувај, ќе направам се што е во моја сила баш Барселона да дојде некогаш на дневен ред, но тоа ќе биде многу, многу тешко..
 

darko4spain

Praetorian
Член од
13 април 2012
Мислења
57
Поени од реакции
100
Муабети. Првиот авион е полн - за нови дестинации треба да има базирано втор авион, или да е некоја поблиска дестинација па да се лета во "w" шема. Од друга страна, ни Белград не е доволно голем за да ја оправда Барселона во вториот авион, камоли Скопје. Недостигот на дијаспора (читај: интерес) од другата страна не помага. Верувај, ќе направам се што е во моја сила баш Барселона да дојде некогаш на дневен ред, но тоа ќе биде многу, многу тешко..
Ту бе!!! А ја баш се спремав да правам продолжени викенди дома. Тоа дека има мал интерес, до негде држи вода, пошто ние идеме обично преку Софија (WIZZ) или Солун (Ryanair додека имаше директен лет) и не е баш полн авионот со наши. Ама сепак Барцелона е една од најпосакуваните дестинации за туризам, така да се надеваме на добри вести :)
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Ту бе!!! А ја баш се спремав да правам продолжени викенди дома. Тоа дека има мал интерес, до негде држи вода, пошто ние идеме обично преку Софија (WIZZ) или Солун (Ryanair додека имаше директен лет) и не е баш полн авионот со наши. Ама сепак Барцелона е една од најпосакуваните дестинации за туризам, така да се надеваме на добри вести :)
Знаеш, тоа дека Барса е една од најпосакуваните дестинации за туризам држи вода. Многу ми е драга и мене, и е еден од градовите каде евентуално би се преселил. Но, конкретно во муабетов, тоа дека на Македонците им лежи за шетање, би имало влијание истите тие Македонци да имаа добар стандард. Но, затоа што немаат, за дестинации кои можат да се исплатат само од туристи ќе почекаме малку..
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
otkako ja kupis kartata i izvrsis web rezervacija , potoa odis direkno na avion , ili treba i nekoe drugo prijavuvanje plus na aerorom ?
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.045
Поени од реакции
1.297
otkako ja kupis kartata i izvrsis web rezervacija , potoa odis direkno na avion , ili treba i nekoe drugo prijavuvanje plus na aerorom ?
Па неможеш дикрено на авион :P На аеродром си ја бркаш редовната процедура како со сите останати. На аеродром прво доле идеш да ти вагаат куфер и картата да ти ја тикнат и после си идеш горе на царина и после тоа го чекаш авионот горе на гејт.
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
а ако си платам 10 евра за куфер со димензии 56x45x25cm дали може да се носи плус тој бесплатниот со димензии 42x32x25 ?
и уште нешто , овој број
CVC2/CVV/CID број на кредитната картичка , каков е ? ..
и во ова поле
Зачувај како претпочитана картичка , што треба тоа да значи ?​
 
L

Luki Junior

Гостин
а ако си платам 10 евра за куфер со димензии 56x45x25cm дали може да се носи плус тој бесплатниот со димензии 42x32x25 ?
и уште нешто , овој број
CVC2/CVV/CID број на кредитната картичка , каков е ? ..
и во ова поле

Зачувај како претпочитана картичка , што треба тоа да значи ?



Или Едното или другото... Не може двете...

А CCV Кодо е одзади на самата карта (3 цифри).
А можеш да си ја зачуваш за у иднина коа купуваш билети.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.045
Поени од реакции
1.297
а ако си платам 10 евра за куфер со димензии 56x45x25cm дали може да се носи плус тој бесплатниот со димензии 42x32x25 ?
и уште нешто , овој број
CVC2/CVV/CID број на кредитната картичка , каков е ? ..
и во ова поле

Зачувај како претпочитана картичка , што треба тоа да значи ?



CVC код претставува трицифрен број кој се наоѓа на секоја кредитна или дебитна картичка од задната страна.Обично кога се плаќа на интернет се впишува број на картичката и се бара тој код.Тоа е еден вид на заштитен механизам за да се уверат дека си навистина тој човек што плаќа.
Отприлика вака изгледа
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
Тоа средив се , го имам и бројот на потврда , само уште да прашам заошто ми ја покажува за резервација само картата од скопје до милано , кај шо кеодам , а не и повратната , или ке ми ја покаже откако ке ја резервирам оваа ?
и дали мора да извадиме патничко осигурување ?
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.045
Поени од реакции
1.297
Тоа средив се , го имам и бројот на потврда , само уште да прашам заошто ми ја покажува за резервација само картата од скопје до милано , кај шо кеодам , а не и повратната , или ке ми ја покаже откако ке ја резервирам оваа ?
и дали мора да извадиме патничко осигурување ?
Мислам дека треба прво да резервираш од Скопје за Милано па после да ти отвори за другата.Кажи ми имаш 14 дена од сега за таа повратна карта?Ако не тогаш затоа не ти отвара, како и да е ќе ти отвори за тоа не мисли :) Моја препорака е да не се брукаш за 220 денари и извади си осигурување, Визер не ти го бара ако мислиш за тоа ама ЕУ да.Јас кога одев за Шведска мене ме прашаа дали имам осигурување на влезот додека на некои не им бараа.Се е до рутинска контрола.Мој совет извади јас вадев у Кроација осигурување.
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
Мислам дека треба прво да резервираш од Скопје за Милано па после да ти отвори за другата.Кажи ми имаш 14 дена од сега за таа повратна карта?Ако не тогаш затоа не ти отвара, како и да е ќе ти отвори за тоа не мисли :) Моја препорака е да не се брукаш за 220 денари и извади си осигурување, Визер не ти го бара ако мислиш за тоа ама ЕУ да.Јас кога одев за Шведска мене ме прашаа дали имам осигурување на влезот додека на некои не им бараа.Се е до рутинска контрола.Мој совет извади јас вадев у Кроација осигурување.
ima i poveke od dvaeset dena .. Sega znaci edinstveno ostanuva da cekam do najmalku cetirinaeset dena , po so letot mi e na sedmi jan. I da ja ispecatam kartata za vo edniot pravec, i posle toa ostanuva uste povratnata da ispecatam od it. Kaj so ke sum?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom