Евтини авионски карти

jasisamojas

Не ми треба титула
Член од
26 ноември 2008
Мислења
762
Поени од реакции
423
zdravo sakam da prasam dali preku ovie wizzair moze da idam direkno od aerodrom da si kupam karti, i da prasam dali ke treba potpis na nekakov dokument za sestrami za da patuva po so e maloletna a moite ne se tuka , izvinete za fontot od tel. Sedam
Зависи од возраста. Ако сестра ти има под 14 години тогаш мора да биде придружувана од возрасен, кој има најмалку 16 години. А доколку е на возраст над 14 години тогаш смее да патува сама.
Информацијава ја пишува на веб страната на wizzair. Еве ти го линкот да се увериш :)
http://wizzair.com/mk-MK/useful_information/booking_children

Инаку, малку е потешко, непрактично и СКАПО да одиш на аеродром и да купиш карта, бидејќи голема е веројатноста да нема слободно место за летот и ќе мораш да се вратиш назад со куферите. А и да има слободно место, би ја платил најскапата цена на картата отколку кога би ја купил порано. Ако ти е „успат„ можно е да одиш на аеродром и да купиш авионска карта, но гледај тоа да го направиш барем една недела пред полетувањето, а не на самиот ден, иако тоа ти се непотребни трошкови. Најефтина варијанта ти е да си ја купиш картата преку интернет. Ако не си толку вешт со купување карта преку интернет, можеш да замолиш некого да ти резервира. Сајтот е достапен и на македонски јазик. Во краен случај можеш да резервираш и на телефонскиот број 05903440. Повикот се наплаќа 35 ден за минута, а ако се јавуваш од мобилен, можеби е поскапо.
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Инаку, малку е потешко, непрактично и СКАПО да одиш на аеродром и да купиш карта, бидејќи голема е веројатноста да нема слободно место за летот и ќе мораш да се вратиш назад со куферите. А и да има слободно место, би ја платил најскапата цена на картата отколку кога би ја купил порано. Ако ти е „успат„ можно е да одиш на аеродром и да купиш авионска карта, но гледај тоа да го направиш барем една недела пред полетувањето, а не на самиот ден, иако тоа ти се непотребни трошкови. Најефтина варијанта ти е да си ја купиш картата преку интернет. Ако не си толку вешт со купување карта преку интернет, можеш да замолиш некого да ти резервира. Сајтот е достапен и на македонски јазик. Во краен случај можеш да резервираш и на телефонскиот број 05903440. Повикот се наплаќа 35 ден за минута, а ако се јавуваш од мобилен, можеби е поскапо.
Одлично срочено.

Само една забелешка - ако отидеш на аеродром и сакаш да купиш билет за лет кој полетува наскоро, веројатноста да нема слободно место за летот е многу мала. Може да биде случај во шпиц на сезона - крај на август или околу нова година, инаку секогаш има барем 5-6 слободни места. Се друго што напиша држи вода и би можело да најде место во евентуален ЧПП - ако администраторите читаат и ако оценат дека би било корисно, би било добро да се направи еден sticky со корисни информации, инаку вакви полезни постови се губат во 60+ страници. Би помогнал со компилација на соодветни информации.

Еве пример:

Zdravo kajgandzii, mi treba pomos okolu kupuvanje karta preku wizz air, na cenata doaga uste suma za rezervacija i doaga poskapo, za da se izbegne toa se bara da se ima wizz smetka a kako se otvara treba da se javis na nekoj broj a toa cini 35 den za min bez ddv. Dali nekoj ima soznanie kako se otvara wizz smetka i kako se izbegnuva plakanje rezervacija, sekoja pomos e dobredojdena.
Прелистај ги претходните неколку страници, одговорот е таму - сумирано, гласи: треба да уплатиш минимум 300 евра, треба да се јавиш на тој број и нема начин да ги повлечеш неискористените пари.
 
Член од
9 февруари 2007
Мислења
441
Поени од реакции
61
karta za utre od viena za skopje,solun ili belgrad gledav preku austirian airlines po 800evra se
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
Dali preku ovie wizzair ima do Malpensa (milano) , ili samo do Bergamo ?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Ова со банковен налог за Wizz гледам 250 денари и резервација 1000ден а во банка колку ќе ми земат? Прашувам затоа што варијантата со картица е поскапа
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Odlicno za mene,ama za niv glupo malce mesto da stimuliraat so kreditna direkt da kupis
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
Пак јас , подосаден сум од баба кога тера внуче да јаде , имам милион и една нејаснотија околу оваа купување преку интернет от до сега од агенција купував карти , сакав да прашам откако ке дата за патување , потоа во делот ( зборам за овие визаир) потоа во делот тип на пријавување , има веб ( 0 денари ) и аеродром ( 490 ден ) .. и дали е всушност тоа за резервацијата , и потоа откако ке ги обијам броевите на маил , мислам дека стигат што понатаму ?
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Пак јас , подосаден сум од баба кога тера внуче да јаде , имам милион и една нејаснотија околу оваа купување преку интернет от до сега од агенција купував карти , сакав да прашам откако ке дата за патување , потоа во делот ( зборам за овие визаир) потоа во делот тип на пријавување , има веб ( 0 денари ) и аеродром ( 490 ден ) .. и дали е всушност тоа за резервацијата , и потоа откако ке ги обијам броевите на маил , мислам дека стигат што понатаму ?
Треба да се логираш на сајтот и да ги испринаш бординг картите и носиш со себе инаку ќе ти земаат 15 евра на аеродром.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Многу сум задоволна од wizz air, фини, нема никакви проблеми за глупости, професионални, а и авиоонот им е топ :)
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Пак јас , подосаден сум од баба кога тера внуче да јаде , имам милион и една нејаснотија околу оваа купување преку интернет от до сега од агенција купував карти , сакав да прашам откако ке дата за патување , потоа во делот ( зборам за овие визаир) потоа во делот тип на пријавување , има веб ( 0 денари ) и аеродром ( 490 ден ) .. и дали е всушност тоа за резервацијата , и потоа откако ке ги обијам броевите на маил , мислам дека стигат што понатаму ?
Nema posebna prichina da izberesh airport check-in - so web check-in nedela dena pred poagjanje prijavi se na letot i ispechati gi boarding biletite.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.038
Поени од реакции
1.295
Многу сум задоволна од wizz air, фини, нема никакви проблеми за глупости, професионални, а и авиоонот им е топ :)
Исто и ја што летав сега за Малме со нив супер се.Од посада до авион супер се.
 

Gunner_L

Lord , Lord Bendtner
Член од
7 април 2009
Мислења
922
Поени од реакции
500
а дали точно недела дена или може и веднаш да се пријавам откако ке ги добија броевите на маил и да ги испечатам , и уште една работа за пријавувањето за назад , по шо ке вадам повратна дали е заедно со оваа кога ке одам на таму или , отпосле ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom