Евтини авионски карти

Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Дали некој знае ефтина карта за до Берлин од Грција во еден правец ми треба за овој викенд ....
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Луѓе дај некој доколку може да ми помогне да најдам некоја поефтина карта со нискобуџетниве авиони за Тенерифе без разлика дали полетува од Софија, Солун, Белград и со префрлување бидејки од овие градови директни линии со вакви авиони нека...помош???
Јас најдов Солун - Барселона 130 евра и Барсеона - Тенерифе 80 евра за јули од 8 до 18 преку рајан аир. Ако има некој нешто поефтино нека пише.
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Еве една статија на тема Владин тендер и нови рути од Македонија:

The Macedonian government has announced an open call for all low cost airlines willing to launch flights from Skopje to six new destinations in Europe. The services will be subsidised over the next three years by the Macedonian government. The tender outlines that the six new routes must include at least one city in Spain, Italy, Scandinavia, the Benelux region as well as central Europe. The new routes are expected to be launched by the end of the year. “The introduction of new flights is important for both tourism and business but also to those living abroad which have to change several aircraft, increasing expenses”, Nikola Gruevski, the Macedonian Prime Minister, said yesterday.

Wizz Air is being tipped as a favourite to apply for the subsidies. The airline already operates flights from Treviso and London to the Macedonian capital. However, low cost airlines from Turkey are likely contenders as well. The move to subsidise flights from Macedonia came after the Turkish operator of Skopje Airport, TAV, was unable to find an airline willing to base an aircraft in the Macedonian capital. EX-YU aviation news can now reveal that in 2011 talks were held with both Jat Airways and Turkish Airlines to base an aircraft in Skopje. Flights to Rome, Zurich and Amsterdam were in play for both airlines. However, in the end, both declined.

http://exyuaviation.blogspot.com/2012/05/six-new-routes-from-skopje.html

Првите два коментари би го оценил како квалитетна шпекулација на темата.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Еве една статија на тема Владин тендер и нови рути од Македонија:

The Macedonian government has announced an open call for all low cost airlines willing to launch flights from Skopje to six new destinations in Europe. The services will be subsidised over the next three years by the Macedonian government. The tender outlines that the six new routes must include at least one city in Spain, Italy, Scandinavia, the Benelux region as well as central Europe. The new routes are expected to be launched by the end of the year. “The introduction of new flights is important for both tourism and business but also to those living abroad which have to change several aircraft, increasing expenses”, Nikola Gruevski, the Macedonian Prime Minister, said yesterday.

Wizz Air is being tipped as a favourite to apply for the subsidies. The airline already operates flights from Treviso and London to the Macedonian capital. However, low cost airlines from Turkey are likely contenders as well. The move to subsidise flights from Macedonia came after the Turkish operator of Skopje Airport, TAV, was unable to find an airline willing to base an aircraft in the Macedonian capital. EX-YU aviation news can now reveal that in 2011 talks were held with both Jat Airways and Turkish Airlines to base an aircraft in Skopje. Flights to Rome, Zurich and Amsterdam were in play for both airlines. However, in the end, both declined.

http://exyuaviation.blogspot.com/2012/05/six-new-routes-from-skopje.html

Првите два коментари би го оценил како квалитетна шпекулација на темата.
До кога трае тој тендер, кога ќе се знае кој ќе лета кон овие дестинации?
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Добро луѓе не ми е јасно зошто не можам да платам карта на Easyjet со виза електрон а картата ми е за понеделник а никако не можам да платам упм :S :S :S
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Добро луѓе не ми е јасно зошто не можам да платам карта на Easyjet со виза електрон а картата ми е за понеделник а никако не можам да платам упм :S :S :S
Прашај во банката која ти ја издала картичката
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Добро луѓе не ми е јасно зошто не можам да платам карта на Easyjet со виза електрон а картата ми е за понеделник а никако не можам да платам упм :S :S :S
Јави се на техничка подршка на банката која ти ја издала картичката. Моја препорака е да се користат картичките на Тутунска Банка,Стопанска Банка(Интернет картичката),Комерцјална Банка.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.187
Поени од реакции
14.460
Скопје - Кушадаси со тоа што 2-3 месеци унапред би резервирал? На пример сега за во Август :)
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
99
Поени од реакции
58
Скопје - Кушадаси со тоа што 2-3 месеци унапред би резервирал? На пример сега за во Август :)
Скопје-Измир со Пегасус, па после со автобус, со тоа што авионот баш и не е ефтин, најефтината комбинација што ја најдов во август беше 135 евра. Подобро е да се распрашаш по агенциите за автобус, мислам ќе дојде доста поефтино, иако ќе се клацкаш со саати.
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Дали некој знае превоз за Солун до аеродромот имам лет во четврток ?
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Незнав кај да пишам ама мислам ке се најде некој овде што ке оди УСА со Work & Travel програма. Иначе ме интересира како им е кажано на тие што ке одат УСА за тоа колку време после визата смее да се остане пошо мене ми рекоја дека смеам да останам до 30ти септември ама не ми е логично затоа што визата ми истекува на 15ти септемвири иначе и картата за враќање ми е резервирана на 28ми септември. Ај ве молам ако знае некој нека ми пиши.
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Незнав кај да пишам ама мислам ке се најде некој овде што ке оди УСА со Work & Travel програма. Иначе ме интересира како им е кажано на тие што ке одат УСА за тоа колку време после визата смее да се остане пошо мене ми рекоја дека смеам да останам до 30ти септември ама не ми е логично затоа што визата ми истекува на 15ти септемвири иначе и картата за враќање ми е резервирана на 28ми септември. Ај ве молам ако знае некој нека ми пиши.
Работната виза ти истекува на 15 септември така? Можеш да останеш максимум месец дена, тоа ќе ти се смета ко 1 месец ко турист да си бил у Америка. Значи до 15 октомври, максимум.


Внимавај да не заебеш да останеш малце повеќе, ќе ти лупнаат некоја забрана од 5-10 години :D.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Работната виза ти истекува на 15 септември така? Можеш да останеш максимум месец дена, тоа ќе ти се смета ко 1 месец ко турист да си бил у Америка. Значи до 15 октомври, максимум.


Внимавај да не заебеш да останеш малце повеќе, ќе ти лупнаат некоја забрана од 5-10 години :D.

Ок фала многу на одговорот истото го мислев и јас ама сепак си реков да прашам за посигурно.
 
Член од
19 април 2012
Мислења
8
Поени од реакции
2
од будимпешта аеродром до центар , кој како патувал ? некои типс
 

Kajgana Shop

На врв Bottom