Евтини авионски карти

Vuki-Viola-Fan

Solo Fiorentina
Член од
18 мај 2008
Мислења
3.502
Поени од реакции
680
Да ве прашам нешто.
Си најдов ефтин лет до Малме и назад со Wizz Air. Колку багаж е дозволено да носам по таа цена на билетите и ако знаете колку се доплаќа за дополнителен багаж
So Wizz Air jas letav pred dve godini od Sofija za Madrid i bese dozvoleno 32 kg,a mislam deka i sega e isto.Pozz
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Да ве прашам нешто.
Си најдов ефтин лет до Малме и назад со Wizz Air. Колку багаж е дозволено да носам по таа цена на билетите и ако знаете колку се доплаќа за дополнителен багаж
Во цената вклучено е 10кг рачен багаж, а за куфер до 32 кила се доплаќа 20-30 евра плус по правец (во зависност од должината на летот и дали е ниска или висока сезона)
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Во цената вклучено е 10кг рачен багаж, а за куфер до 32 кила се доплаќа 20-30 евра плус по правец (во зависност од должината на летот и дали е ниска или висока сезона)
Одличен одговор.
Малку попрецизно: за летови до 2 часа, вон сезона е 15 евра по насока, во сезона е 20; за над два часа, вон сезона е 20, во сезона е 25.
Нема дополнително плаќање за багаж над 20 кг, а максимумот е 32 кг.

Ај и јас да си прашам, Њу Јорк - Денвер ми треба лет некој и дали ќе може да си платам од тука, или мора да барам луѓе од таму да ми го чекираат и платат летот?
Красулка, можеш и сама да си најдеш најдобра комбинација и да си платиш. Верувам дека на таа релација има многу алтернативи, провери на пример http://www.jetblue.com - направив рандом пребарување за средина на Јули, повратна излезе 330 долари.
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Одличен одговор.
Малку попрецизно: за летови до 2 часа, вон сезона е 15 евра по насока, во сезона е 20; за над два часа, вон сезона е 20, во сезона е 25.
Нема дополнително плаќање за багаж над 20 кг, а максимумот е 32 кг.



Красулка, можеш и сама да си најдеш најдобра комбинација и да си платиш. Верувам дека на таа релација има многу алтернативи, провери на пример http://www.jetblue.com - направив рандом пребарување за средина на Јули, повратна излезе 330 долари.

Фала ти многу, пронајдов добра понуда, само дали знаеш како оди околу плаќањето? Мора да биде со американска картица?
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Фала ти многу, пронајдов добра понуда, само дали знаеш како оди околу плаќањето? Мора да биде со американска картица?
Не верувам. Дури и да се ограничени на Американ Експрес и Виза, истата понуда можеш да ја најдеш и преку посреднички сајтови како Експедија, каде што со сигурност ги поддржуваат сите начини на плаќање.

Поминаа времињата на ограничувања од типот Европа / Северна Америка. Единственото ограничување со кое реално би очекувал да се соочиш во мал процент од ситуациите е поврзано со лимити поставени од твојата сопствена банка во поглед на тоа каде можеш да ја користиш картичката, и секако, дневниот лимит.
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Не верувам. Дури и да се ограничени на Американ Експрес и Виза, истата понуда можеш да ја најдеш и преку посреднички сајтови како Експедија, каде што со сигурност ги поддржуваат сите начини на плаќање.

Поминаа времињата на ограничувања од типот Европа / Северна Америка. Единственото ограничување со кое реално би очекувал да се соочиш во мал процент од ситуациите е поврзано со лимити поставени од твојата сопствена банка во поглед на тоа каде можеш да ја користиш картичката, и секако, дневниот лимит.
Благодарам уште еднаш :love:
 

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
Се надевам дека ќе ви бидам напомош малку со странава http://www.momondo.com
Секогаш проверувам на оваа веб-страна за најевтини летови, и лесна е за користење :)
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Да ве прашам нешто.
Си најдов ефтин лет до Малме и назад со Wizz Air. Колку багаж е дозволено да носам по таа цена на билетите и ако знаете колку се доплаќа за дополнителен багаж
ова од Белград
 

jasisamojas

Не ми треба титула
Член од
26 ноември 2008
Мислења
762
Поени од реакции
423
Да ве прашам нешто.
Си најдов ефтин лет до Малме и назад со Wizz Air. Колку багаж е дозволено да носам по таа цена на билетите и ако знаете колку се доплаќа за дополнителен багаж
Ако багажот е потежок од 10кг, се доплаќа за секое кило плус.
Исто така, мораш да знаеш дека рачниот багаж мора да има одредени димензии (како на сликата).
Мене за куфер со малку поголеми димензии не ми дозволија да го понесам со себе како рачен багаж, и мораше да доплатам 30 евра за куферот да го стават во карго. Тоа зависи и како ќе ти се погодат вработените на аеродром. Како полетував никој не ми го провери ниту мереше куферот, а за назад мораше да доплатам 30 евра за истиот куфер, оти вработените на другиот аеродром беа малку построги.

 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Ако рачниот багаж е потежок од 10кг, се доплаќа за секое кило плус.
Исто така, мораш да знаеш дека рачниот багаж мора да има одредени димензии (како на сликата).
Мене за куфер со малку поголеми димензии не ми дозволија да го понесам со себе како рачен багаж, и мораше да доплатам 30 евра за куферот да го стават во карго. Тоа зависи и како ќе ти се погодат вработените на аеродром. Како полетував никој не ми го провери ниту мереше куферот, а за назад мораше да доплатам 30 евра за истиот куфер, оти вработените на другиот аеродром беа малку построги.
Поправено погоре.

Доколку резервирањето багаж се направи преку интернет, цената е онаа која ја напишав во претходната порака. На аеродром цената е двојна, што значи дека наместо 15 евра за кус лет вон сезона, „јасисамојас„ платил 30 евра.

Уште нешто - максимумот за дебелина од 20 цм не е баш 20, туку 23-4-5, но не повеќе од тоа.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.011
Поени од реакции
1.267
Сумливата компанија Kontikisky пак објави наводни летови од Скопје.До сега 10 пати ја сменија понудата па еве сега како изгледа.Јас незнам дали некој од нашиве институции се свесни дека некој пробува да направи кривично дело да продава карти за летови кои не се ни потврдени.Досега и некои медиуми известуваа ама ништо не преземаа да видат за што се работи.




www.kontikisky.com
 
Член од
13 октомври 2011
Мислења
29
Поени од реакции
2
Pozdrav,
samo sakam da prasam, dali nekoj ima patuvano so WizzAir, i dali taa cena sto kje ja vidime na internet e konecnata cena ili ima nesto skrieno tuka, sto jas nemozam da go vidam?
Sakam da idam za Rim, pa edinstveno sto najdov, od eftinite kompanii, e WizzAir i toa preku Belgrad.
Preku nasevo milo Skopje, nema nisto!
Dali nekoj znae nakoi drugi kompanii sto letaat za Rim?

Vi blagodaram odnapred, pozdrav
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Pozdrav,
samo sakam da prasam, dali nekoj ima patuvano so WizzAir, i dali taa cena sto kje ja vidime na internet e konecnata cena ili ima nesto skrieno tuka, sto jas nemozam da go vidam?
Sakam da idam za Rim, pa edinstveno sto najdov, od eftinite kompanii, e WizzAir i toa preku Belgrad.
Preku nasevo milo Skopje, nema nisto!
Dali nekoj znae nakoi drugi kompanii sto letaat za Rim?

Vi blagodaram odnapred, pozdrav
Би требало да се пролиста темата, ова е класично ЧПП кое многумина веќе го имаат спомнато.
Кус одговор би бил - Нема скриени трошоци, но треба да се разбере дека сиот чекиран багаж освен рачниот не е вклучен во цената на билетот. Постојат и други опции како начин на плаќање, приоритетен бординг (влегување во авион), екстра простор за нозете, осигурување и слично.

Еве ти неколку линка до полезни постови од темава:

http://forum.kajgana.com/threads/Евтини-авионски-карти.5022/page-7#post-871520

http://forum.kajgana.com/threads/Евтини-авионски-карти.5022/page-14#post-4323390

http://forum.kajgana.com/threads/Евтини-авионски-карти.5022/page-16#post-4470904

http://forum.kajgana.com/threads/Евтини-авионски-карти.5022/page-22#post-4641013

Благодарност до macgowan и Apple за полезните постови.

Информации за летови до Рим можеш да најдеш на 22-та страница.
 
Член од
13 октомври 2011
Мислења
29
Поени од реакции
2
Blagodaram mnogu na odgovorot i postovite,
Najdov preku Ryanair preku Solun uste poeftino za Rim, pa se mislam preku tamu da odam, samo neznam prevoz do Solun dali ima...Voz znam deka nema.
Dali nekoj znae za avtobus?

Vi blagodaram, pozdrav
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.011
Поени од реакции
1.267
Blagodaram mnogu na odgovorot i postovite,
Najdov preku Ryanair preku Solun uste poeftino za Rim, pa se mislam preku tamu da odam, samo neznam prevoz do Solun dali ima...Voz znam deka nema.
Dali nekoj znae za avtobus?

Vi blagodaram, pozdrav
1280 denari автобус со Македонија Сообраќај
http://sas.com.mk/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=54

Незнам зошто не одиш со Bellеair Скопје-Рим тие летаат Скопје Рим.Нема да даваш пари за до Солун и да се малтретираш

http://www.belleair.eu/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom