Евтини авионски карти

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.951
Поени од реакции
18.031
^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^
Има(в)ме шанси да привлечиме патници од граница до Ниш, Косово, Албанија (напишав негде погоре 80% линии од Тирана се до Италија) итн. со поголем избор дестинации.Барем сега е голем изборот на средно големи или регионални авиони.Нешто вакво
Сухој 100-95/100-75 Супер џет, новата руска генерација со француска електроника и мотори + многу поголем домет од CRJ и Embraer фамилиите.Нормално и доста поефтин.
Су 100-75 68-83седишта, домет: 2900км 100-75/4550 100-75 LR
Су 100-95 86-103седишта, домет: 3040км 100-95/4570 100-95 LR

Мислам дека имаме некакви побарувања од Русија, уште од Југославија времето, а не ни се искористени.
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Тоа си во право дека Македонија не е пазарот.Мала земја сме и не се исплати на некоја компанија да воведува лет до некоја дестинација кога поисплатливо е да земеш карта преку некој друг град за таа дестинација.Барем некој да воведе линија до Будимпешта друго не ми треба....

Живеев три и пол години во Будимпешта. Знаеш колку има пазар за таа линија? Тежнее кон нула.
Жалам, но Будимпешта е на дното на листата. Би се отворила само ако го воскреснат Малев. И повторно 99% би биле конектинг.. ако во меѓувреме некој друг не отвори директни линии до третите места.
--- надополнето: 14 март 2012 во 21:54 ---
^ ^ ^ ^ ^ ^ ^ ^
Има(в)ме шанси да привлечиме патници од граница до Ниш, Косово, Албанија (напишав негде погоре 80% линии од Тирана се до Италија) итн. со поголем избор дестинации.Барем сега е голем изборот на средно големи или регионални авиони.Нешто вакво
Сухој 100-95/100-75 Супер џет, новата руска генерација со француска електроника и мотори + многу поголем домет од CRJ и Embraer фамилиите.Нормално и доста поефтин.
Су 100-75 68-83седишта, домет: 2900км 100-75/4550 100-75 LR
Су 100-95 86-103седишта, домет: 3040км 100-95/4570 100-95 LR

Мислам дека имаме некакви побарувања од Русија, уште од Југославија времето, а не ни се искористени.
Убави идеи. А менаџмент? А 100% комерцијални одлуки? А компетитивен cost base?
Многу, многу тешко.
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
На тема Контики:

Wishful thinking
Scam master running Kon Tiki Sky

Kon Tiki Sky, also known as MAT Airways, which recently announced the launch of fourteen new destinations from Skopje, says it has not obtained a license for any of its advertised flights. It has emerged that Kon Tiki Sky is no longer owned or run by the Serbian tour operator Kon Tiki, rather, it has been taken over by Harry van Achteren, who has been involved in several scandals and bankruptcies. The airline has advertised low cost flights from Skopje to Antwerp, Ancona, Bologna, Bratislava, Basel, Berlin, Dusseldorf, Hamburg, Rome, Milan, Trieste, Stuttgart, Istanbul and Malmo.

However, on its website the airline states, “Kon Tiki Sky was not yet able to negotiate commercial terms, with Skopje Airport and/or local authorities, justifying the start of its scheduled routes out of an “emerging market” like Macedonia. Under the chapter “Coming Soon” on our website we mentioned all of the routes Kon Tiki Sky would like to operate out of Skopje”.

In 2004, Harry van Achteren set up jetsSky.com in his native Netherlands. The airline never took off the ground but sold “ghost” flights via its website, meaning it sold tickets for nonexistent flights. Last year van Achteren was arrested on fraud charges in connection to the collapse of the Antwerp Container Repair & Trading Company. Skopje Airport, which has already seen strong growth at the start of 2012, could have significantly profited from the above mentioned flights which were advertised to begin from May 1.

http://exyuaviation.blogspot.com/2012/03/wishful-thinking.html
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
2.801
Поени од реакции
1.109
На тема Контики:

Wishful thinking
Scam master running Kon Tiki Sky

Kon Tiki Sky, also known as MAT Airways, which recently announced the launch of fourteen new destinations from Skopje, says it has not obtained a license for any of its advertised flights. It has emerged that Kon Tiki Sky is no longer owned or run by the Serbian tour operator Kon Tiki, rather, it has been taken over by Harry van Achteren, who has been involved in several scandals and bankruptcies. The airline has advertised low cost flights from Skopje to Antwerp, Ancona, Bologna, Bratislava, Basel, Berlin, Dusseldorf, Hamburg, Rome, Milan, Trieste, Stuttgart, Istanbul and Malmo.

However, on its website the airline states, “Kon Tiki Sky was not yet able to negotiate commercial terms, with Skopje Airport and/or local authorities, justifying the start of its scheduled routes out of an “emerging market” like Macedonia. Under the chapter “Coming Soon” on our website we mentioned all of the routes Kon Tiki Sky would like to operate out of Skopje”.

In 2004, Harry van Achteren set up jetsSky.com in his native Netherlands. The airline never took off the ground but sold “ghost” flights via its website, meaning it sold tickets for nonexistent flights. Last year van Achteren was arrested on fraud charges in connection to the collapse of the Antwerp Container Repair & Trading Company. Skopje Airport, which has already seen strong growth at the start of 2012, could have significantly profited from the above mentioned flights which were advertised to begin from May 1.

http://exyuaviation.blogspot.com/2012/03/wishful-thinking.html
Добро а нашиве глупави тука ништо не открија дека ова е лажно?Живи срамови странци треба да ни ги отвараат очите затоа што тука се глупи :O Агенција за цивилно воздухопловство My ass.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
2.801
Поени од реакции
1.109
Еве дополна во врска со Контки.Компанијата конечно се среди на некој начин, добија дозвола за летање а летовите ќе бидат спроведени од романската авиокомпанија што горе е спомената.На сител тв имаше изјава дека Конктики е продаден на холандиска компанија и во пресрет на сезоната оваа година ќе биде овака а од наредната година ќе се регистрираат како нова авиокомпанија во Македонија.

WE ARE PROUD TO ANNOUNCE KON TIKI SKY’S NEW “LOW FARE” SERVICES OUT OF SKOPJE TO A VARIETY OF EUROPEAN DESTINATIONS.
FOR THE ROUTES STARTING ON APRIL 30, 2012 KON TIKI SKY WILL OPERATE 1 X BAE RJ 85, 98 SEAT, AIRCRAFT.
FOR THE ROUTES STARTING ON MAY 21, 2012 KON TIKI SKY WILL OPERATE 1 X 64 SEAT BAE ATP.
KON TIKI SKY’S AIRLINE SERVICES ARE CARRIED OUT BY ALFA AIR, UNDER ALFA AIR FLIGHT NUMBERS.
ALFA AIR IS KON TIKI SKY’S ROMANIAN, BUCHAREST BASED, AIRLINE.
WE HOPE OUR PASSENGERS WILL “VALUE” KON TIKI SKY’S LOW FARES OUT OF SKOPJE, WHICH WILL ALLOW US TO EXPAND OUR SKOPJE SERVICES, CAUSING MORE PEOPLE TO ENJOY OUR CHEAP FARES.

 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
11.951
Поени од реакции
18.031
Романската компанијА Алфа Ер или како и да беше, е сопственик само на 2 мали авиони за генерална авијација.Од кај испаднаа БАе Авро 85 и АТП е интересно прашање...
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
2.801
Поени од реакции
1.109
Романската компанијА Алфа Ер или како и да беше, е сопственик само на 2 мали авиони за генерална авијација.Од кај испаднаа БАе Авро 85 и АТП е интересно прашање...
Абе не е ни битно важно ќе летаат.Гарант ги изнајмиле тие другите од некоја компанија исто како кога МАТ имаше изнајмено еден сличен модел на АТР од Бугарија ЕР додека постоеја.
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
На страната на аеродромот Brussels Charleroi South има гласање за отворање нови дестинации. Не дека ќе допринесеме нешто, ама може да гласаме да не бидеме барем на последно место :)

http://www.charleroi-airport.com/en/brussels-south-charleroi-airport/index.html

Сум го користел аеродромов неколку пати. Доста е фрекфентен. Свои бази имаат таму Ryanair, Wizzair и Jetairfly. Втор аеродром е на Брисел, а го користат многу од северна Франција и Луксембург
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
На страната на аеродромот Brussels Charleroi South има гласање за отворање нови дестинации. Не дека ќе допринесеме нешто, ама може да гласаме да не бидеме барем на последно место :)

http://www.charleroi-airport.com/en/brussels-south-charleroi-airport/index.html

Сум го користел аеродромов неколку пати. Доста е фрекфентен. Свои бази имаат таму Ryanair, Wizzair и Jetairfly. Втор аеродром е на Брисел, а го користат многу од северна Франција и Луксембург
Анкетава е реприза од пред две години кога Скопје беше убедливо прво.

Во секој случај, нема големо значење освен лична локал-патриотска сатисфакција - аеродромите немаат големо влијание за дестинациите - и тогаш ни ги покажаа резултатите и никој не трепна бидејќи немаат врска со реалната побарувачка.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
2.801
Поени од реакции
1.109
Анкетава е реприза од пред две години кога Скопје беше убедливо прво.

Во секој случај, нема големо значење освен лична локал-патриотска сатисфакција - аеродромите немаат големо влијание за дестинациите - и тогаш ни ги покажаа резултатите и никој не трепна бидејќи немаат врска со реалната побарувачка.
Џабе му е на аеродормов кога веќе воведена е линија Скопје Брисел со Jetairfly.
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Џабе му е на аеродормов кога веќе воведена е линија Скопје Брисел со Jetairfly.
А, мислиш на линијата што треба да започне во Мај, а веќе беше прогласена за отворена бидејќи нашите новинари не прават разлика помеѓу стартување на продажба, реални летови, и објавување на првичен летен распоред на летање од страна на Управата за ЦВП?

Во секој случај, таа линија е планирано да биде отворена од средина на Мај до средина на Септември - далеку од сериозна целогодишна понуда. Не прави разлика за некоја друга авиокомпанија дали ја има линијава отворено или не - важно е дали има пазар помеѓу Белгија или Македонија или не. Моменталната проценка е .. се уште не. За разлика од Холандија и Германија.
 
Член од
29 март 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
luge pomagajte ne mozam da najdam prevoz do pariz naogam nekoi letovi ali mnogu skapi pomagajte ne e bitno dali ke e avtobis ili avion fala pozdrav do site:rolleyes:
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
luge pomagajte ne mozam da najdam prevoz do pariz naogam nekoi letovi ali mnogu skapi pomagajte ne e bitno dali ke e avtobis ili avion fala pozdrav do site:rolleyes:
За кој период ти треба? Авионските карти се поефтини неколку месеци однапред ако ги купиш, вака... Сепак пробај на edreams, може ќе најдеш нешто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom