Евтини авионски карти

Член од
5 март 2018
Мислења
15.348
Поени од реакции
16.941
Па да ама ти споредуваш Тирана - Лондон со ВизЕр, а Скопје - Лондон со Аir Serbia / Austrian. Спореди исто со ВизЕр, па да видиме есапот :D Тирана има евтини летови де, ама за луѓе од Скопје не е толку исплатливо, освен ако не е 100 евра од лет разликата, па да се исплати.
Па еве јас ти кажав, Меминген - Скопје картите околу таа дата беа од 80 евра нагоре со рачен багаж, а до Тирана 20 евра :)
Ако живееш во Скопје ок, ама ако си од Битола или околината во никој случај не ти се исплаќа да леташ за Скопје.
А и за два часа лет воопшто не ми менува дали летам со Визер или со некоја друга компанија.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.203
Поени од реакции
3.580
Па еве јас ти кажав, Меминген - Скопје картите околу таа дата беа од 80 евра нагоре со рачен багаж, а до Тирана 20 евра :)
Ако живееш во Скопје ок, ама ако си од Битола или околината во никој случај не ти се исплаќа да леташ за Скопје.
А и за два часа лет воопшто не ми менува дали летам со Визер или со некоја друга компанија.
Не ми ја сфаќате поентата ни двајцата.

На скриншотот што го ставил споредува Визер со ЕрСрбија и Аустриан. Нормално е ЕрСрбија и Аустриан да имаат повисоки цени.

Тоа ти викам и тебе, ти се погодило во тој момент Тирана да има евтин лет, не дека Тирана е поевтино секогаш од Скопје, или па обратно.

Зависи од многу фактори, како и кој е интересот за летот.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.022
Поени од реакции
6.369
Не ми ја сфаќате поентата ни двајцата.

На скриншотот што го ставил споредува Визер со ЕрСрбија и Аустриан. Нормално е ЕрСрбија и Аустриан да имаат повисоки цени.
Da be ciek sekomu mu e jasno shto e Vizairr a shto Austrian Air.
Ama "siromashnoto" makedonce (shto mu e galje shto pishuva na avionot od nadvor) go interesira cenata.
A i temava e EVTINO a ne luksuz.

I vo taa smisla v sabota pravam mal Trip do london so povratna karta za 42€.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.203
Поени од реакции
3.580
Da be ciek sekomu mu e jasno shto e Vizairr a shto Austrian Air.
Ama "siromashnoto" makedonce (shto mu e galje shto pishuva na avionot od nadvor) go interesira cenata.
A i temava e EVTINO a ne luksuz.

I vo taa smisla v sabota pravam mal Trip do london so povratna karta za 42€.
Абе споредувај Скопје-Лондон со ВизЕр, и Тирана-Лондон со ВизЕр.

Да ти кажам и 42 евра се многу, за 20 имам летано, ако ја цепидлачиме до крај
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.719
Поени од реакции
63.145
Не знам дали знаете, ама Визер во последно време прават една многу педерска работа. Ако имаш купено карта, на пример Скопје-Рим и повратна, а немаш купено седиште, во неколку наврати досега им се случува да пребукираат лет, односно да продадат повеќе карти отколку што има седишта во авионот за одреден лет. Така да, тие што имаат дополнително платено за седиште, ке се качат на авионот. Тие што немаат, идат назад дома, со тоа што повратниот лет не се рефундира. Ова последен пат се случи на 22-ри месецов. Претходно на почетокот на месецот истото се случи со Визер. И на двата пара пријатели им пропаднаа платено хотели, тури, резервации во ресторани. Катастрофа.

Купивме карти за Амстердам пред месец дена, треба да летаме во Април и по случкиве со пребукирувањата, дадов уште 7000 денари, и купивме седишта за во двата правца, зошто со мали деца не ми се ризикува да останам некаде на аеродром.

Читајте ги само ривјуата последни. Скоро сите 1 ѕвездичка.
Wizz Air Flights and Reviews (with photos) - Tripadvisor
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.022
Поени од реакции
6.369
Абе споредувај Скопје-Лондон со ВизЕр, и Тирана-Лондон со ВизЕр.

Да ти кажам и 42 евра се многу, за 20 имам летано, ако ја цепидлачиме до крај
42 e povratna!
14 natami 28 nanazad i vo mojov slucaj let so Ryanair
I ne letam od skopje ili tirana taka da m9jot let ne e relevanten za temava.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Не знам дали знаете, ама Визер во последно време прават една многу педерска работа. Ако имаш купено карта, на пример Скопје-Рим и повратна, а немаш купено седиште, во неколку наврати досега им се случува да пребукираат лет, односно да продадат повеќе карти отколку што има седишта во авионот за одреден лет. Така да, тие што имаат дополнително платено за седиште, ке се качат на авионот. Тие што немаат, идат назад дома, со тоа што повратниот лет не се рефундира. Ова последен пат се случи на 22-ри месецов. Претходно на почетокот на месецот истото се случи со Визер. И на двата пара пријатели им пропаднаа платено хотели, тури, резервации во ресторани. Катастрофа.

Купивме карти за Амстердам пред месец дена, треба да летаме во Април и по случкиве со пребукирувањата, дадов уште 7000 денари, и купивме седишта за во двата правца, зошто со мали деца не ми се ризикува да останам некаде на аеродром.

Читајте ги само ривјуата последни. Скоро сите 1 ѕвездичка.
Wizz Air Flights and Reviews (with photos) - Tripadvisor
ne e toa pederski nego e voobicaena praksa na 95% od avio kompaniite niz svetot. recisi sekogas prodavaat ekstra karti zatoa sto racunaat deka nekoj nema da se pojavi na let ili ke odkaze u posledna sekunda. obicno stanuva zbor za 2 do 5 sedista. poeftino im e da se spogodat so nekoj patnici vo takov slucaj. mene 2-3 pati mi se ima sluceno da propustam let i obicno ako e niskobudzetna kompanija ne si ni zamaram da menuvam nego kupuvam nova karta, taka da znaat sto pravat. nekolku pati sum prifakal i spogodba koga ne mi se brzalo nazad... thai na primer za da oslobodam sediste i fatam let naredniot den redovno nudi prestoj vo hotel od 5 zvezdi vo bangkok do sledniot den i povratna karta od destinacijata (obicno pocnuvaat so $200 kredit ali ako se raspravas ova e maks sto sum izvlekol). united vo amerika mi imaat dadeno 2 vauceri po $250 za da se prefrlam na sledniot let sto bese 8 saati podocna itn...

ako sakas garantirano sediste plati si go. eve si videl koj ima prioritet neznam sto e tolku problem toa.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.962
Поени од реакции
12.481
Не ми ја сфаќате поентата ни двајцата.

На скриншотот што го ставил споредува Визер со ЕрСрбија и Аустриан. Нормално е ЕрСрбија и Аустриан да имаат повисоки цени.

Тоа ти викам и тебе, ти се погодило во тој момент Тирана да има евтин лет, не дека Тирана е поевтино секогаш од Скопје, или па обратно.

Зависи од многу фактори, како и кој е интересот за летот.
Проблемот е што во многу параметри Тирана предначи пред скопскиот аеродром. И ова се е развој во последнава година и пол, невиден бум имаат во поглед на фрекфенција на летови и следствено, експанзија на аеродромот и околната инфраструктура. Затоа и го градат автопатот од Елбасан до Ќафасан, со таа поврзаност од Охрид до Тирана ќе се стига за саат и пол, два, од кои 45 мин ќе се дрецкање по македонските патишта. И за разлика од автопатот Скопје-Охрид, овој за 5 години максимум ќе го биде, пошо се гледа активна работа. Не гледам зошо некој од Охрид/ Битола би патувал од Скопје, било која рута до Скопје е невиден кошмар за возење.

Зошо Виз не воведе нови дестинации од скопскиот/охридскиот, туку мака мачи да ги задржи и веќе постоечките? Плус не е само Виз, имаат и Еаsy Jet, Aegan, Pegasus, Air Italia, плус сите од Star Alliance и мислам дека имаат две домашни компании. За некои дестинации има и неколку лета дневно. Отвори листа на слетувања/полетувања, пофреквентен е и од аеродромот во Софија. Зошо јас ко патник од Охрид, да патувам 3 часа до Скопје по најлошиот можен пат на планетава, за да фатам лет кој е три пати поскап, и со кој ќе треба да се прекачувам и да бркам авиони по Виена или Белград, кога можам за два и пол часа ( сосе премин на граница ) да стигнам до Тирана и да имам директен лет без да се мислам дали ќе го испуштам конектирачкиот лет? Нема смисла.

Ама, додека македонските власти си спијат, некој друг работи. Да се работеше паметно и да се вложуваше во инфраструктура, можеше Скопскиот аеродром да е централна точка за огромна територија. Веќе добри 10 години Виз лета од Скопскиот аеродром, претходниве 10 години на аеродромот во Тирана имаше по неколку слетувања дневно. Значи 10 години предност се стопи во година и пол. Ама 10 години не е чепнато во развој на инфраструктура, додека кај Албанците се работи турбо. Ние и со субвенционирани летови не можеме да привлечеме некоја друга асолна компанија, тоа многу кажува за состојбата. Виз има комплетен монипол над пазарот и пак работи со субвенции, и кога ќе се пријави на тие субвенции едвај и минималните критериуми се задоволени. Јас искрено чекам на некој од наредните конкурси за субвенции да не се пријави ни Виз, ги имаме Софија, Тирана, Приштина и Солун околу нас, не им се исплаќа и нив ваљда да летаат до Скопје. Тоа е жалната вистина.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Проблемот е што во многу параметри Тирана предначи пред скопскиот аеродром. И ова се е развој во последнава година и пол, невиден бум имаат во поглед на фрекфенција на летови и следствено, експанзија на аеродромот и околната инфраструктура. Затоа и го градат автопатот од Елбасан до Ќафасан, со таа поврзаност од Охрид до Тирана ќе се стига за саат и пол, два, од кои 45 мин ќе се дрецкање по македонските патишта. И за разлика од автопатот Скопје-Охрид, овој за 5 години максимум ќе го биде, пошо се гледа активна работа. Не гледам зошо некој од Охрид/ Битола би патувал од Скопје, било која рута до Скопје е невиден кошмар за возење.

Зошо Виз не воведе нови дестинации од скопскиот/охридскиот, туку мака мачи да ги задржи и веќе постоечките? Плус не е само Виз, имаат и Еаsy Jet, Aegan, Pegasus, Air Italia, плус сите од Star Alliance и мислам дека имаат две домашни компании. За некои дестинации има и неколку лета дневно. Отвори листа на слетувања/полетувања, пофреквентен е и од аеродромот во Софија. Зошо јас ко патник од Охрид, да патувам 3 часа до Скопје по најлошиот можен пат на планетава, за да фатам лет кој е три пати поскап, и со кој ќе треба да се прекачувам и да бркам авиони по Виена или Белград, кога можам за два и пол часа ( сосе премин на граница ) да стигнам до Тирана и да имам директен лет без да се мислам дали ќе го испуштам конектирачкиот лет? Нема смисла.

Ама, додека македонските власти си спијат, некој друг работи. Да се работеше паметно и да се вложуваше во инфраструктура, можеше Скопскиот аеродром да е централна точка за огромна територија. Веќе добри 10 години Виз лета од Скопскиот аеродром, претходниве 10 години на аеродромот во Тирана имаше по неколку слетувања дневно. Значи 10 години предност се стопи во година и пол. Ама 10 години не е чепнато во развој на инфраструктура, додека кај Албанците се работи турбо. Ние и со субвенционирани летови не можеме да привлечеме некоја друга асолна компанија, тоа многу кажува за состојбата. Виз има комплетен монипол над пазарот и пак работи со субвенции, и кога ќе се пријави на тие субвенции едвај и минималните критериуми се задоволени. Јас искрено чекам на некој од наредните конкурси за субвенции да не се пријави ни Виз, ги имаме Софија, Тирана, Приштина и Солун околу нас, не им се исплаќа и нив ваљда да летаат до Скопје. Тоа е жалната вистина.
ne e tocno. skopskiot aerodrom sekogas zaostanuval zad tirana po broj na patnici. ednostavno pogolema drzava se plus dijasporata im e poveke u evropa a nasata e vo prekuokeanskite zemji... dodaj na toa i kosovo koe preku pristina e isto relativno dobro povrzano (i pristina ovie 10tina god ima poveke patnici od sk) i toa e toa... ti gledaj si sto ti e najdobro za tebe ako ti e ok tirana togas letaj od tamu... :toe:
 
Последно уредено:

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.962
Поени од реакции
12.481
ne e tocno. skopskiot aerodrom sekogas zaostanuval zad tirana po broj na patnici. ednostavno pogolema drzava se plus dijasporata im e poveke u evropa a nasata e vo prekuokeanskite zemji... dodaj na toa i kosovo koe preku pristina e isto relativno dobro povrzano (i pristina ovie 10tina god ima poveke patnici od sk) i toa e toa... ti gledaj si sto ti e najdobro za tebe ako ti e ok tirana togas letaj od tamu... :toe:
Па истата дијаспора ја иаме и ние, ако сме реални. На секој виз лет до скопје минимум 50% се Албанци. Плус од помладите генерации грото се иселија низ Европа, а не во Америка/Канада/Австралија.
Скопскиот веќе две години заостанува со дупло поголема разлика по број на патници, Тирана јас прв пат летав за време на короната и аеродромот беше хаос, се експандираше. Тогаш реков еднаш летав од овде, друг пат не. Следно доаѓање за Мк, за Тирана карти три пати неделно, за Скопје два пати, и тие слетувања беа во 1-2 по полноќ. Си слетав Тирана, аеродромот проширен, се поминав брзо, дома бев за 2 часа. Јули летав пак од Тирана, пак го прошируваа аеродромот. Од Скопје летав во септември, и од тоталната неорганизираност не успеав шише вода да купам пред полетување. На цел аеродром работи еден чек ин, една пасошка, една лента за обезбедување и една продавница.
Криво ми е шо ко нација ни се даваат шанси, онака на готовс се и пак не знаеме да искористиме. За мои пари и мој комфорт нормално дека ќе летам од кај шо ми одговара најмногу, само штета, сами си ги уништуваме шансите.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Па истата дијаспора ја иаме и ние, ако сме реални. На секој виз лет до скопје минимум 50% се Албанци.
Скопскиот веќе две години заостанува со дупло поголема разлика по број на патници, Тирана јас прв пат летав за време на короната и аеродромот беше хаос, се експандираше. Тогаш реков еднаш летав од овде, друг пат не. Следно доаѓање за Мк, за Тирана карти три пати неделно, за Скопје два пати, и тие слетувања беа во 1-2 по полноќ. Си слетав Тирана, аеродромот проширен, се поминав брзо, дома бев за 2 часа. Јули летав пак од Тирана, пак го прошируваа аеродромот. Од Скопје летав во септември, и од тоталната неорганизираност не успеав шише вода да купам пред полетување. На цел аеродром работи еден чек ин, една пасошка, една лента за обезбедување и една продавница.
Криво ми е шо ко нација ни се даваат шанси, онака на готовс се и пак не знаеме да искористиме. За мои пари и мој комфорт нормално дека ќе летам од кај шо ми одговара најмногу, само штета, сами си ги уништуваме шансите.
te sfakam i si celosno u pravo. neznam sto da ti kazam, jas se sekavam kakov bese petrovec za vreme na yu taka da ova sega e svetlosni godini pred sranjeto togas i obicno ne ni razmisluvam deka TREBA mnogu podobro, sreken sum i so ova. na svetsko nivo ko ke razmislam provinciski aerodromi vo banana republiki podobro funkcioniraat ama toa e. za zal nema pari narodot i nemoze da se razraboti kako treba a infrastukturata od aerodrom do bilo kade vo mkd ni e za nikade. ti se zalis za do OH, zamisli kako ni e nas skopjani koga nema voz, nema asalna autobuska linija, do vcera imase samo divi taksisti koj gi tepaa normalnite taksisti... se na se ludnica ko i se drugo vo drzavata.

za dijasporata poveke mislev na faktot deka pola nasi se u usa, can, aus a oni za mkd letaat so legacy carriers ne koristat WIZZ, ednostavno takva opcija ne ni razgleduvaat radi konekciite.
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.496
Поени од реакции
4.058
Не знам дали знаете, ама Визер во последно време прават една многу педерска работа. Ако имаш купено карта, на пример Скопје-Рим и повратна, а немаш купено седиште, во неколку наврати досега им се случува да пребукираат лет, односно да продадат повеќе карти отколку што има седишта во авионот за одреден лет. Така да, тие што имаат дополнително платено за седиште, ке се качат на авионот. Тие што немаат, идат назад дома, со тоа што повратниот лет не се рефундира. Ова последен пат се случи на 22-ри месецов. Претходно на почетокот на месецот истото се случи со Визер. И на двата пара пријатели им пропаднаа платено хотели, тури, резервации во ресторани. Катастрофа.

Купивме карти за Амстердам пред месец дена, треба да летаме во Април и по случкиве со пребукирувањата, дадов уште 7000 денари, и купивме седишта за во двата правца, зошто со мали деца не ми се ризикува да останам некаде на аеродром.

Читајте ги само ривјуата последни. Скоро сите 1 ѕвездичка.
Wizz Air Flights and Reviews (with photos) - Tripadvisor
Аууу, првпат читам за нешто вакво. Лудаци :facepalm:
 
Член од
27 февруари 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Имам апликација Sky Scanner, ја спуштив пред некој месец кај што има можност да се купи карта за речиси половина од стандардните цени по агенциите. Едноставна е за користење а има информација за се што ви треба од билет, хотел, рент а кар, и сл. Дали некој има искуство со апликацијата?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.351
Поени од реакции
4.807
Имам апликација Sky Scanner, ја спуштив пред некој месец кај што има можност да се купи карта за речиси половина од стандардните цени по агенциите. Едноставна е за користење а има информација за се што ви треба од билет, хотел, рент а кар, и сл. Дали некој има искуство со апликацијата?
Апликацијата е пребарувач на летови/хотели
Исто како да барај кајгана форум на Гугл, не продаваат они летови туку те носи до места (агенции) кои продаваат.
Ја имам користено многу пати за да пребарам најефтин/наједноставен начин да стигнам на посакуваната дестинација
 

Kajgana Shop

На врв Bottom