Евтини авионски карти

Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.202
Поени од реакции
3.576
Па да ама кога нема интерес за летање/патување, што да прават авиокомпаниите. кога само гастербајтерите патуваат и некои луѓе ептен ако се погодат во сезона или поволни карти. Софија и Будимпешта и Виена имаат летови до секое ќоше, па ќе си летаме од таму.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.334
Поени од реакции
16.927
Па да ама кога нема интерес за летање/патување, што да прават авиокомпаниите. кога само гастербајтерите патуваат и некои луѓе ептен ако се погодат во сезона или поволни карти. Софија и Будимпешта и Виена имаат летови до секое ќоше, па ќе си летаме од таму.
И Тирана :)
Никогаш немам летано од тука, случајно видов на виз, барав карти за од Минхен до Скопје ама беа изгор скапи. Од Меминген до Тирана начекав за 10 евра карта во правец ( со дисконт попуст )
Исто ми се фаќа со оглед на тоа што треба од Скопје до Битола да се враќам :) некој километар плус ама нема везе летот ми е во 10 наутро па имам цел ден пред мене да го искористам за прошетка низ Тирана, никогаш не сум била посекако.
Сега гледам дека има и за Мадрид лет, па ќе имам во предвид за пролетва :love:
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.202
Поени од реакции
3.576
Јас Тирана ја отпишувам бидејќи е лош патот и неисплатливо за мене. До сега 3-4 пати имам летано од/до Софија. Инаку тоа со цените е релативно, зависи колку време пред да леташ ја купуваш картата, до каде, во кој дел од годината и слично, не дека од Тирана се поевтини, или па обратно. Тирана е во предност што има многу летови до Италија и Шпанија, нешто што од Скопје го нема, ама па го има од Софија. Друга варијанта е со два лета, ама треба ептен да ги натемпираш саатниците и да не ти касни летот :)
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.334
Поени од реакции
16.927
Јас Тирана ја отпишувам бидејќи е лош патот и неисплатливо за мене. До сега 3-4 пати имам летано од/до Софија. Инаку тоа со цените е релативно, зависи колку време пред да леташ ја купуваш картата, до каде, во кој дел од годината и слично, не дека од Тирана се поевтини, или па обратно. Тирана е во предност што има многу летови до Италија и Шпанија, нешто што од Скопје го нема, ама па го има од Софија. Друга варијанта е со два лета, ама треба ептен да ги натемпираш саатниците и да не ти касни летот :)
За истата дата од Меминген до Скопје беше 90 евра картата, за Охрид нема летови до Март, на среќа отворив за Тирана.
Од Софија за Мадрид имам летано со Рајан и никогаш повеќе, едно шо се измалтретирав до Софија со автобус, пошто немаше автобус директно за Софија од Битола мораше преку Скопје, па од Скопје до Софија вечно ми се чини се возевме со еден ретард шофер :)
Летот за Мадрид каснеше скоро 3 часа.
Од Битола тргнавме во 3 некаде после полноќ а Мадрид слетавме во 23 ч, катастрофа, со автобус да тргне од Битола за Шпанија побрзо ќе стигнев.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.202
Поени од реакции
3.576
За истата дата од Меминген до Скопје беше 90 евра картата, за Охрид нема летови до Март, на среќа отворив за Тирана.
Од Софија за Мадрид имам летано со Рајан и никогаш повеќе, едно шо се измалтретирав до Софија со автобус, пошто немаше автобус директно за Софија од Битола мораше преку Скопје, па од Скопје до Софија вечно ми се чини се возевме со еден ретард шофер :)
Летот за Мадрид каснеше скоро 3 часа.
Од Битола тргнавме во 3 некаде после полноќ а Мадрид слетавме во 23 ч, катастрофа, со автобус да тргне од Битола за Шпанија побрзо ќе стигнев.
Таква ти била среќата, каснење на авион се почесто се дешава. Среќа мене ми се нема десено закаснување повеќе од пола саат, што пак е океј. Во тој случај тебе Тирана ти е најдобра опција.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.946
Поени од реакции
12.471
Јас Тирана ја отпишувам бидејќи е лош патот и неисплатливо за мене. До сега 3-4 пати имам летано од/до Софија. Инаку тоа со цените е релативно, зависи колку време пред да леташ ја купуваш картата, до каде, во кој дел од годината и слично, не дека од Тирана се поевтини, или па обратно. Тирана е во предност што има многу летови до Италија и Шпанија, нешто што од Скопје го нема, ама па го има од Софија. Друга варијанта е со два лета, ама треба ептен да ги натемпираш саатниците и да не ти касни летот :)
Лош патот до Тирана? Не знам по кој пат си патувал, ама Албанците отворија автопат од Елбасан до Тирана, и моментално градат нов од Елбасан до Ќафасан. Најлош е патот до Ќафасан од македонска страна.
Мене до Охрид сто пати повеќе ми се исплаќа да летам до Тирана него до Скопје, пошо Охрид-Скопје е крш, плус Тирана има поголем избор на дестинации и се пофреквентни. Последнава година од/до Скопје патував само еднаш, се останато беше преку Тирана.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.202
Поени од реакции
3.576
Лош патот до Тирана? Не знам по кој пат си патувал, ама Албанците отворија автопат од Елбасан до Тирана, и моментално градат нов од Елбасан до Ќафасан. Најлош е патот до Ќафасан од македонска страна.
Мене до Охрид сто пати повеќе ми се исплаќа да летам до Тирана него до Скопје, пошо Охрид-Скопје е крш, плус Тирана има поголем избор на дестинации и се пофреквентни. Последнава година од/до Скопје патував само еднаш, се останато беше преку Тирана.
Не сум патувал ама никој досега ми ја нема препорачано Тирана како опција. Другари што беа рекоа дека се измрцварија. За тие што се од Скопје, Софија е подобра опција. Ако не Софија, од Скопје со прекачување во некој град од Италија/Германија или Будимпешта/Братислава, верувам дека е поисплатливо.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.008
Поени од реакции
6.350
Лош патот до Тирана? Не знам по кој пат си патувал, ама Албанците отворија автопат од Елбасан до Тирана, и моментално градат нов од Елбасан до Ќафасан. Најлош е патот до Ќафасан од македонска страна.
Мене до Охрид сто пати повеќе ми се исплаќа да летам до Тирана него до Скопје, пошо Охрид-Скопје е крш, плус Тирана има поголем избор на дестинации и се пофреквентни. Последнава година од/до Скопје патував само еднаш, се останато беше преку Тирана.
Aprppo muabetov, Reise nach London.png Reise von  nach London.png
Автоматски споено мислење:

За истата дата од Меминген до Скопје беше 90 евра картата, за Охрид нема летови до Март, на среќа отворив за Тирана.
Од Софија за Мадрид имам летано со Рајан и никогаш повеќе, едно шо се измалтретирав до Софија со автобус, пошто немаше автобус директно за Софија од Битола мораше преку Скопје, па од Скопје до Софија вечно ми се чини се возевме со еден ретард шофер :)
Летот за Мадрид каснеше скоро 3 часа.
Од Битола тргнавме во 3 некаде после полноќ а Мадрид слетавме во 23 ч, катастрофа, со автобус да тргне од Битола за Шпанија побрзо ќе стигнев.
Drug pat da si zemish taxi podobro receno kombe od Prilep :vozbud: AKO nema vo Bitola ,direkt te sleguva sofija na aerodrom
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.334
Поени од реакции
16.927
Aprppo muabetov,Прегледај го приврзокот 364316Прегледај го приврзокот 364317
Автоматски споено мислење:


Drug pat da si zemish taxi podobro receno kombe od Prilep :vozbud: AKO nema vo Bitola ,direkt te sleguva sofija na aerodrom
Епа побарав од таксистите на црно шо возат за Софија ама ништо, спонтано испадна патувањето немав време за да организирам превоз јбг :)
Како и да е одсега натаму Тирана за мене, најисплатлива варијанта
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.008
Поени од реакции
6.350
ete ti sliki pogore,
Za london preku Tirana 61€ od Skopje 215
A od Bitola do skopje ili do tirana isti kilomatri samo pojce se vozi.Ama vo sekoj slucaj 100 pati podobro odkolku od Sofija.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.202
Поени од реакции
3.576
ete ti sliki pogore,
Za london preku Tirana 61€ od Skopje 215
A od Bitola do skopje ili do tirana isti kilomatri samo pojce se vozi.Ama vo sekoj slucaj 100 pati podobro odkolku od Sofija.
Па да ама споредуваш за конкретна дата, и не споредуваш исти авиокомпании. За да испаднеш во право можеш да најдеш и евтин лет преку Стокхолм ако сакаш.

Факт е дека за тие што се од Скопје/Куманово/Штип им е поблиску и подобро Софија, за Охрид/Прилеп/Битола е подобро преку Тирана.

Скопје - Тирана е со автобус 6-7 саати. До Софија е најмногу 5.

На крај краева имате и опција со прекачување Скопје-Х-Y истиот ден, ако ви се погодат летовите. А и Софија како град има повеќе летови и повеќе опции од Тирана.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.008
Поени од реакции
6.350
Ne se raboti za Kompanija tuku za evtini letovi!
A i jas na @cholismo mu Pishuvav zatoa shto toj patuva od Bitola. Taka da i ti si vo Pravo vo odnos od pojdovnata adresa.

A imash i opcija kako na Primer,
Solun - London 51,60€

Pa na cela juzhna Makedonija i e ova dobra opcija.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.334
Поени од реакции
16.927
Ne se raboti za Kompanija tuku za evtini letovi!
A i jas na @cholismo mu Pishuvav zatoa shto toj patuva od Bitola. Taka da i ti si vo Pravo vo odnos od pojdovnata adresa.

A imash i opcija kako na Primer,
Solun - London 51,60€

Pa na cela juzhna Makedonija i e ova dobra opcija.
Епа зависи од кој град си. Не дека мене Солун ми е далеку, ама до Тирана ми беше поефтина картата. Две карти од кои едната со багаж од 25 кг ме коштаа 50 евра некаде.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.008
Поени од реакции
6.350
Епа зависи од кој град си. Не дека мене Солун ми е далеку, ама до Тирана ми беше поефтина картата. Две карти од кои едната со багаж од 25 кг ме коштаа 50 евра некаде.
Taka e, Zavisi od vremeto na letanje. Ne e nishto fixno.

Eve v Sabota odam na Vikend za London, 14€ za natamu, za nazad 28€ plativ :( .

Shto da bidi poevtino.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.202
Поени од реакции
3.576
Ne se raboti za Kompanija tuku za evtini letovi!
A i jas na @cholismo mu Pishuvav zatoa shto toj patuva od Bitola. Taka da i ti si vo Pravo vo odnos od pojdovnata adresa.

A imash i opcija kako na Primer,
Solun - London 51,60€

Pa na cela juzhna Makedonija i e ova dobra opcija.
Па да ама ти споредуваш Тирана - Лондон со ВизЕр, а Скопје - Лондон со Аir Serbia / Austrian. Спореди исто со ВизЕр, па да видиме есапот :D Тирана има евтини летови де, ама за луѓе од Скопје не е толку исплатливо, освен ако не е 100 евра од лет разликата, па да се исплати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom