Евтина здрава храна, попусти....

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.254
Ти мошеш и една кофа вода да ставиш но сепак ке ги внесиш тие 3'2% масти
Не ме разбираш, ти ќе ги внесеш, но ќе ги внесеш на + 1 оброк. Дневно мене ми доаѓа отприлика по 300мл млеко бидејќи го јадам само со 1 оброк, значи ако 1 литар сум го јадел на 3 оброци, сега ќе го изедам на 4оброци, реално ДА ќе ги внесам, но распределени во + 1 оброк. Значи ако имаш на 1литар 15% масти, јас му додавам + 200-300мл на истиот тој литар и добивам плус 1 оброк за истите пари со нешто повеќе од 2%масти.
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Не ме разбираш, ти ќе ги внесеш, но ќе ги внесеш на + 1 оброк. Дневно мене ми доаѓа отприлика по 300мл млеко бидејќи го јадам само со 1 оброк, значи ако 1 литар сум го јадел на 3 оброци, сега ќе го изедам на 4оброци, реално ДА ќе ги внесам, но распределени во + 1 оброк. Значи ако имаш на 1литар 15% масти, јас му додавам + 200-300мл на истиот тој литар и добивам плус 1 оброк за истите пари со нешто повеќе од 2%масти.
Имај во предвид дека и протеините ги делиш на + 1 оброк
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.254
Имај во предвид дека и протеините ги делиш на + 1 оброк
Имам во предвид, погледни и ти на тоа обезмастеното и спореди го со ова од 3.2% масти ќе видиш дека има помала количина на протеин. Немам пред мене паковка од ова со 1.5% масти да зирнам колку протеин имаше, на ова од 3.2% кај мене има 3.2гр протеин на 100мл
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.254
Балансот има 3,5% протеин 1 масти
горе долу пак толку е бидејќи ти пишува дека е 3.5%, гледано од аспект на мерни единици 1мл=1гр, но кај одредени течности не важат баш тие правила. Конкретно кај млекото тоа ти е 1литар млеко = 1027-1033g во зависност од неговата густина.
Иначе колку пари е ова балансот за 1литар со 1% масти?
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
горе долу пак толку е бидејќи ти пишува дека е 3.5%, гледано од аспект на мерни единици 1мл=1гр, но кај одредени течности не важат баш тие правила. Конкретно кај млекото тоа ти е 1литар млеко = 1027-1033g во зависност од неговата густина.
Иначе колку пари е ова балансот за 1литар со 1% масти?
58 den во КАМ.
Имаш и од здравје радово лајт јогорт со 1% масти 3.2 протеин 900 млл за 46 или 48 денари
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.254
58 den во КАМ.
Имаш и од здравје радово лајт јогорт со 1% масти 3.2 протеин 900 млл за 46 или 48 денари
Да не ја тупиме за млеково повеќе, горе долу тука се сите (овие вредности дури никој не ги проверува и може да варираат), јас денес си зедов од тоа од МИЛКАМ 44денари литар со 3.3гр протеин на 100гр млеко што според мене го прави најисплатливо моментално. Небитно плус минус некој денар, сакав да спомнам погоре ги заборавив: копаните, осличот (100гр 16гр протеин 90тина ккал и 2гр масти), скушата (19gr protein, 200ккал 14gr masti).
 
S

Stef Bachatero

Гостин
1.Протеини:

Пилешки стек,копани,инер филе (Стокомак,Кам Маркет 199,209 денари)(копани не купувам нека постира некој колку им е цената)
Мискиркин надкопан(139 денари кг)
Туна (Тедико 45 денари,Стокомак 49 денари)
Сардина (Кам 29,Стокомак 29)
Ослич (115 Стокомак К-4)
Урда нискомаслена (130 денари кг Млекара Смојмирово-Ново Лисиче)
Јајца (Стокомак 69 денари)
Млеко 0.9% масленост(Карефур 84 денари,Мегле Стокомак)
Јогурт Збрегов 49 денари(највеќе протеини од сите)
Соја шницли,трошки (Стокомак,добри за од сабајле за повеќе протеини 23 денари 200 грама)
Леќа (Стокомак-Кибела)
Протеин од сурутка (ПБЦ 2400 денари 2.2 кг)

Јаглехидрати:

Ориз (Стокомак,Кам Маркет)
Пченка (Стокомак,Кам Маркет)
Компир (Фрутини или пазар)
Сладок Компир (Веро на промоција 70 денари кг)
Јаболки (Ајдарет-Тинекс,другите видови на Бит Пазар)
Банани (Бит Пазар)
Други видови на овошја (Бит пазар)
Зеленчук (Во сите маркети е скоро ефтин,тинекс има добри цени)
Замрзнат зеленчул(Стокомак)

Масти:

Рибино масло(Аптеки)
Ленено семе,семки од тиква,сусам,сончоглед,чиа (Зелен пазар)
Јатки (бадем,орев,индиски орев,бразилски орев и сите други јатки на пазар)
Маслиново масло ( не користам иако е полезно)
Сите мрсни риби (крап,лосос,скуша итн)
Кокосово масло (немам поим)
Масло од животни (свинска маст,кокошкина маст на пазар изгледа)

Рецепти ќе пишам покасно
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.079
Поени од реакции
446
Храна според мене која е ефтина а добра:

Млеко трајно земам најчесто бидејќи немам време да го варам, или Битолско или од Здравје (тоа еве сега го имам има по 3 гр протеин, 3.2 гр масти, 4гр јх и околу 60ккал на 100мл млеко, го јадам со овесни наутро или пак си правам шејкови (3 јајца,300мл млеко, пола банана, 1 лажица мед околу 25-27гр протеин имате на овој шејк и го пијам за после тренинг а чини околу 40денари)
една забелешка за ова, јајцата кои се не приготвени термички имаат само 50% освојување во организмот во однос на количина и време, така да не испаѓа таа количина на протеини
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
34
Поени од реакции
4
Kaj mene vo edna prodavnica ima Dauti tuna 33 den. 185g mislam deka bese, vkusot e nenormalno dobar, masloto e tocno kolku sto treba da bide, ni povekje, ni pomalku. Od Vitalia tie corn flakes se dobri 56 den. 250 g, so 9g protein i 6g masti, 300 cal., za jaglehidrati neznam kolku ima, a ima i edni drugi 44 den. 250g, samo sto vkusot ne mi se svigja i nutritivnite vrednosti se polosi od ovie od Vitalia. Spored mene najdobro e da se kupuva nesto " na golemo " kako na primer sto vidov musli vo Elida, 150 den. 1kg, a veruvam deka vo edna druga prodavnica sto e tuka ( tamu se e poeftino ) i pomala ke im e cenata. Bananite 50-55 den. 1kg, jabolka 18 den. 1 kg bese pred nekoj den. Od mlecnite proizvodi, ne jadam sirenje taka da ne gi znam cenite, a od mlekoto kupuvam ova sto se vari od Bucen Kozjak, 38 den. 1kg, dodeka kiselo mleko od Alpi-San 400g e 20 den. so 3.8g protein mislam deka bese. Testenini sum zaboravil da jadam, ama sega otkako me potsetivte ke proveram da vidam sto ima po prodavnicive da se kombinira so tuna. Sega za sega mi e "skromna" ishranata, gledam nesto da go delam kolku e mozno povekje da go ima za da ne kupuvam cesto, no sepak da mi gi zadovoli potrebite vo ishranata. Da mi stignat parite od stipendija sto treba da zemam, e togas ke bide veselo, direktiva od bankomat ke vletam vo Cosmo da zemam whey protein.
 
G

garthok

Гостин
1.Протеини:

Пилешки стек,копани,инер филе (Стокомак,Кам Маркет 199,209 денари)(копани не купувам нека постира некој колку им е цената)
Мискиркин надкопан(139 денари кг)
Туна (Тедико 45 денари,Стокомак 49 денари)
Сардина (Кам 29,Стокомак 29)
Ослич (115 Стокомак К-4)
Урда нискомаслена (130 денари кг Млекара Смојмирово-Ново Лисиче)
Јајца (Стокомак 69 денари)
Млеко 0.9% масленост(Карефур 84 денари,Мегле Стокомак)
Јогурт Збрегов 49 денари(највеќе протеини од сите)
Соја шницли,трошки (Стокомак,добри за од сабајле за повеќе протеини 23 денари 200 грама)
Леќа (Стокомак-Кибела)
Протеин од сурутка (ПБЦ 2400 денари 2.2 кг)

Јаглехидрати:

Ориз (Стокомак,Кам Маркет)
Пченка (Стокомак,Кам Маркет)
Компир (Фрутини или пазар)
Сладок Компир (Веро на промоција 70 денари кг)
Јаболки (Ајдарет-Тинекс,другите видови на Бит Пазар)
Банани (Бит Пазар)
Други видови на овошја (Бит пазар)
Зеленчук (Во сите маркети е скоро ефтин,тинекс има добри цени)
Замрзнат зеленчул(Стокомак)

Масти:

Рибино масло(Аптеки)
Ленено семе,семки од тиква,сусам,сончоглед,чиа (Зелен пазар)
Јатки (бадем,орев,индиски орев,бразилски орев и сите други јатки на пазар)
Маслиново масло ( не користам иако е полезно)
Сите мрсни риби (крап,лосос,скуша итн)
Кокосово масло (немам поим)
Масло од животни (свинска маст,кокошкина маст на пазар изгледа)

Рецепти ќе пишам покасно
дај ми линк од протеинов од пбц се убив од барање по сајтот не го најдов. Или склика ако може
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
Најчесто пазарувам во стокомак.
Тортиљи 67 ден.
Џигер 60-70 денари.
Ориз 62 во стокомак
Овесни во стокомак
Пилешко,ослич,сардина,мисиркино во стокомак.
Јогурт исклучително збрегов,највеќе протеини има :)
Каде го има,и може ли слика да ставиш од јогуртот ? и има бајаги разлика,или тоа е 1-2 гр протеин од останатите ? и колку грама протеин има во џигерот(веројатно пилешки?) и во пилешки гради ? исто е пилешка града и стек или не ? и зимав порано мисиркино од стокомак,ама месото беше чудно...не знам зошто.Што зимаш поточно,кој дел од мисирката ? и свежа или замрзнато ?[DOUBLEPOST=1394395187][/DOUBLEPOST]
Најчесто пазарувам во стокомак.
Тортиљи 67 ден.
Џигер 60-70 денари.
Ориз 62 во стокомак
Овесни во стокомак
Пилешко,ослич,сардина,мисиркино во стокомак.
Јогурт исклучително збрегов,највеќе протеини има :)
Каде го има,и може ли слика да ставиш од јогуртот ? и има бајаги разлика,или тоа е 1-2 гр протеин од останатите ? и колку грама протеин има во џигерот(веројатно пилешки?) и во пилешки гради ? исто е пилешка града и стек или не ? и зимав порано мисиркино од стокомак,ама месото беше чудно...не знам зошто.Што зимаш поточно,кој дел од мисирката ? и свежа или замрзнато ?
 
На врв Bottom