Евтина здрава храна, попусти....

Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Знаеме дека храната е основа за изградба на добро тело, и често знае да биде проблем да се набави пи поволна цена.
Во оваа тема можеме да споделуваме информации каде има попусти и ефтина "билдерска " храна
За почеток еве една информација:
Ви Тедико имате туна "Century" во три вкуса 185 грамска, окулу 25-30 гр протеин во една конзерва.Вкус нималку лош.Незнам до кога ке трае попустот.....рокот на траење им е до јули оваа година.Ова е досега најевтина понуда на туна во парче што сум ја сретнал
 
Член од
6 април 2013
Мислења
355
Поени од реакции
275
Бидеејќи друг пазарува уместо мене, незнам што да препорачам, само ќе ви кажам пазете се и избегнувајте го месото од маркетите што е замрзнато и пакувано во стиропорче завиткано со фолија. Тоа месо е според мене најштетно да го јадете, иако има прифатлива цена. Посебно бегајте од меленото... Доколку веќе се случи да купувате од ова месо, припазете на 2-3 работи.
  • Погледнете го датумот. Купувајте го она што има датум на производство најблизок до денот на купувањето.
  • Не паѓајте на јаката црвена боја. Многу пати при пакувањето ставаат некоја смеса во месото која содржи јаглерод моноксид за месото да ја задржи бојата.
  • Стиро-пената ја впива течноста од месото ако тоа стои долго време на полицата. Доколку не гледате никаква течност, за потполно да се уверите земете ја опаковката и притиснете ја, ако има течност под месото таа ќе се исцеди по страните. Тоа е знак дека месото е старо..

    Се надевам ќе ви биде од корист :)
 

Charon

Нинџа
Член од
31 октомври 2010
Мислења
422
Поени од реакции
1.101
Знаеме дека храната е основа за изградба на добро тело, и често знае да биде проблем да се набави пи поволна цена.
Во оваа тема можеме да споделуваме информации каде има попусти и ефтина "билдерска " храна
За почеток еве една информација:
Ви Тедико имате туна "Century" во три вкуса 185 грамска, окулу 25-30 гр протеин во една конзерва.Вкус нималку лош.Незнам до кога ке трае попустот.....рокот на траење им е до јули оваа година.Ова е досега најевтина понуда на туна во парче што сум ја сретнал

Има на тунава пишано нутритивни вредности? И цела или сецкана е?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.066
Поени од реакции
7.221
Прво од јаглехидратите, сите овие производи се богати со растителни влакна, тие се најефтини и за малку пари можите да се обезбедите за цел месец, ова е нешто што испазарив сабајлево.
Photo-0015.jpg
Од лево на десно
Интегрални Пченични Снегулки Флорида 250гр. - 24 денари (кога ке ми здосади од овесни се префрлам на овие, одреден период)
Сончева Долина Кочански Ориз 850гр. - 79 денари (без холестерол, глутен, многу ниска содржина на масти, магнезиум, селен, калциум, железо ... многу лесен за јадење, лесно сварлив, и да изедете поголема количина не чуствувате никаква отежнување на стомакот, го јадам и со мед)
Интегрални Гранде Натурал Тестенини - 900гр. - 55 денари (шпагети + Макарони 400гр + 500гр.) - Ниска содржина на масти и богати со растителни влакна и јх, прв пат ги купувам денеска ги сварив шпагетите само во вода и ги измешав со туна одлични се ако ги начекате земајте одма)
за неколку дена ке ја надополнам темава и со други производи.
 
G

garthok

Гостин
Ме загрижува живата што ја спомнуваат во ефтините туни. Некое инфо повеќе за ова?
 

Ivicamk

Count Grishnackh
Член од
25 ноември 2009
Мислења
61
Поени од реакции
28
Ме загрижува живата што ја спомнуваат во ефтините туни. Некое инфо повеќе за ова?
Жива има во секоја (морска) риба, ама туната содржи најмногу бидејќи е карнивор и јаде други риби и така ‘‘набива‘‘ повеќе жива. Избегавај појше од една конзерва на ден и нема да имаш проблеми.
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Прво од јаглехидратите, сите овие производи се богати со растителни влакна, тие се најефтини и за малку пари можите да се обезбедите за цел месец, ова е нешто што испазарив сабајлево.
Прегледај го приврзокот 83587
Од лево на десно
Интегрални Пченични Снегулки Флорида 250гр. - 24 денари (кога ке ми здосади од овесни се префрлам на овие, одреден период)
Сончева Долина Кочански Ориз 850гр. - 79 денари (без холестерол, глутен, многу ниска содржина на масти, магнезиум, селен, калциум, железо ... многу лесен за јадење, лесно сварлив, и да изедете поголема количина не чуствувате никаква отежнување на стомакот, го јадам и со мед)
Интегрални Гранде Натурал Тестенини - 900гр. - 55 денари (шпагети + Макарони 400гр + 500гр.) - Ниска содржина на масти и богати со растителни влакна и јх, прв пат ги купувам денеска ги сварив шпагетите само во вода и ги измешав со туна одлични се ако ги начекате земајте одма)
за неколку дена ке ја надополнам темава и со други производи.
Каде ги има тестениниве?
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.066
Поени од реакции
7.221
Каде ги има тестениниве?
Јас ги купувам од локален маркет кај мене во маало, Малборо маркети, но мислам дека ги видов и во КАМ пред 10тина дена ама не беја на акција.
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Јас ги купувам од локален маркет кај мене во маало, Малборо маркети, но мислам дека ги видов и во КАМ пред 10тина дена ама не беја на акција.
Јас од Веро ги купувам меѓутоа многу поскапо 63 денари едно пакување....
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.066
Поени од реакции
7.221
Јас од Веро ги купувам меѓутоа многу поскапо 63 денари едно пакување....
Кај нас нема Веро, лично го избегнувам Тинекс, Веро и сличните на нив цените им се внебо кренати, пазарам од маалскиот маркет и е доста снабден со роба (ги има 5 во маало маркети), или од поефтините КАМ или Тамаро па одам директно во магацин и земам поголема количина бидеќи е ефтино.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.268
Овесни снегулки 500 гр. Кам маркет 42 денари
Кумановска урда 1 кг Здравје Радово 118 ден. Тинекс ( 15 гр. протеин 10 гр. масти 2.5 јх )
Ова е во сите Кам маркети така?
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.268
Утре баш ќе одам до Кам кај мене у маало
Ќе купам некој од тие производи кои ги наведе М-1
 

Kajgana Shop

На врв Bottom