Евтина здрава храна, попусти....

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Храна според мене која е ефтина а добра:
На овие макароните од КАМ немам видено состав, инаку земам ДАНУБИС (има макарони и како полжавчиња) имаат 350ккал на 100гр, 11гр протеин, 77гр јх, 1.5 гр масти и демек збогатени со витамин А и витамин Д3, едно паковање од овие е 27 денари во тинекс (значи имате 4 оброци ако го поделите на 4 дела и ви доаѓа по 7-8 денари на оброк од нив искомбинирано со малку месо или пак често ако ги печам му турам по 2-3 јајца на нив и ете ви добар оброк со солидна количина на протеин.
Сардините од КАМ, Туни од СТОКОМАК, Стек од КАМ замрзнат 209 денари слога.
Јајца земам од едно локално ваму во Кисела Вода по 5-6 денари зависи од големината (се со иста големина како тие во КАМ а се по 6 ваму ;) )
Млеко трајно земам најчесто бидејќи немам време да го варам, или Битолско или од Здравје (тоа еве сега го имам има по 3 гр протеин, 3.2 гр масти, 4гр јх и околу 60ккал на 100мл млеко, го јадам со овесни наутро или пак си правам шејкови (3 јајца,300мл млеко, пола банана, 1 лажица мед околу 25-27гр протеин имате на овој шејк и го пијам за после тренинг а чини околу 40денари)
Пилешки џигер во КАМ 100-120 денари не се сеќавам точно колку е, а има одлична количина на протеин, 3-4 пати неделно по 1 оброк (го имате во паковања од по 500-600гр јас ги јадам на 2 пати преку 1 ден стои за толку во фрижидер).
Овесните снегулки во КАМ сега ги поскапија 42 денари 500 гр се имате одличен извор на јаглехидрати за наутро во комбинација со јогурт или млеко.
Урдата ја земав порано од таа од Идеал Шипка обезмастената, но сега каква ќе најдам таква земам.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.206
Поени од реакции
5.056
За млеко преку летото и пролета па можда и половина есен земам од еден комшија природно козјо млеко
А што е најважно нема лош мириз:)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Евтино млеко има сега во Керфур 84 денари 2л нискомаслено.
Ефтин јогурт со повеќе протеини збрегов 49 денари.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Mj
S

Stef Bachatero

Гостин
Урда нискомаслена 3 грама масти 17 грама протеини.
Млекара Смојмирово 130 денари кг во Ново Лисиче.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Евтино млеко има сега во Керфур 84 денари 2л нискомаслено.
Ефтин јогурт со повеќе протеини збрегов 49 денари.
Јас правам една финта тука, си земам со 3.2% масти и му додавам вода при што имам уште 200мл ;), тоа со 1.5% масти е скапа инвестиција, и плаќаш на млекарата за водата што ти ја дотура :D
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Јас правам една финта тука, си земам со 3.2% масти и му додавам вода при што имам уште 200мл ;), тоа со 1.5% масти е скапа инвестиција, и плаќаш на млекарата за водата што ти ја дотура :D
Се кладам дека ова нее една од поинтелегентните работи што си ги направил :p
 

Kajgana Shop

На врв Bottom