Евтина здрава храна, попусти....

Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Декстроза (75 ден.) и малтодекстрин (165 ден) во продавница за здрава храна до зградата на NeoCom ;)
 
Член од
28 март 2014
Мислења
31
Поени од реакции
1
Дали сојата е штетна за конзумирање и градење на мускулна маса? Бидејќи имам прочитано дека содржи соединенија кои стимулираат лачење на естроген во машкото тело.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.497
Поени од реакции
11.398
Дали сојата е штетна за конзумирање и градење на мускулна маса? Бидејќи имам прочитано дека содржи соединенија кои стимулираат лачење на естроген во машкото тело.
Штетна е и за мажите и за жените, а децата не треба воопшто да ја конзумираат.

Кај мажите, сојата го намалува нивото на хормонот тестостерон, а стимулира создавање естроген. Тоа може да доведе до намалување на мускулната маса, послаба ерекција и зголемување на градите.

Кај жените, сојата исто така влијае врз хормонскиот систем што би можело да доведе до неплодност, пореметен менструален циклус и тумор на градите.

Кај двата пола може да дојде до пореметување на штитната жлезда.

Кај машките деца може да предизвика феминизација, а кај женските прерано созревање на полните карактеристики.

Дневно треба да конзумирате највеќе 10-20 грама соја, но гледајте колку што можете повеќе да избегнувате нејзино користење во исхраната. Секој облик на соја (паштета, месо, леб, пецива..) е штетен за вас!
via internet

јас ја конзумирам еднаш или два пати во месецот.


Иначе во стокомак имате одлична туна за пристојна цена.28 денари 170 грама пакување
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Во кам туната е на попуст 185 гр. 47 денари (беше 55)
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.017
Поени од реакции
575
Во сити мол имате во Керфур нискомасна урда од Идеал Шипка, јас додека вежбав на времето само од неа купував 1.6гр масти мислам е јас зедов за месец дена резерви :) 700 грама али за цената не се сеќавам од 80-90ден некаде беше мислам.
 
Член од
3 февруари 2013
Мислења
26
Поени од реакции
10
Нешто ново да препорачате? Деновиве планирам да идам у 'шопинг'.
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.017
Поени од реакции
575
Нешто ново да препорачате? Деновиве планирам да идам у 'шопинг'.
Досадна е билдерската храна бидејќи се едни исти продукти се вртат и ограничен си многу. Али ако знаеш да готвиш и ако си експертиментираш со комбинирање нивно со плус некој зачин (оригано, рузмарин, копар, црн бибер и тн) може да излезат многу вкусни комбинации.

Сношти пред спиење од мене еден рецепт:
200 гр нискомасна урда (ја ставив да се пржи 3-4 мин во тефлонско тавче со некоја капка масло и додадов малку бибер и оригано. Откако се потпржи на истото му ставив уште 2 лажици домашен кечап и го промешав и тоа беше тоа, а паралелно си надробив салата зелка + брокула и 1 супена лажица сенф си лапнав. Мераци за пред спиење само уште ракија немав иначе ќе легнеше максимално, битно ме најаде :)) Често на урдата и додавам по 2-3 цели јајца и скроро секогаш по 1 лажица кечап.

Иначе џигерот го варам и во тавче со ептен малку масло го потпржувам со зачини и во комбинација со сенф и кечап исто добро излегува. Копаните ги печам заедно со ориз ем оризот повкусен ем овие печени, плус и супа знам со копан да си направам пилешка туто комплето. Само уште на туната неможам чаре да и најдам, неа ја одјадив и мирисот неможам да и го поднесам ми се повраќа
 
Член од
3 февруари 2013
Мислења
26
Поени од реакции
10
Досадна е билдерската храна бидејќи се едни исти продукти се вртат и ограничен си многу.
Многу добро знам.:) И фала за рецептот.

Него дали има негде интегрални тортиљи низ градов и какви се со цена наспроти, рецимо обичните од КАМ.
 
Член од
3 февруари 2013
Мислења
26
Поени од реакции
10
И има попуст на зелената туна во КАМ - 27 денари! Купуј брате дур моеш.:ROFLMAO:
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.531
Поени од реакции
7.862
Член од
13 септември 2015
Мислења
2
Поени од реакции
2
Еве што конзумирам:
- Риба цела (Ослиќ, Скуша, Лосос), од конзерва строго од КАМ сардини во доматен сос од Летонија 45 денари - чисти 17г протеини + омега 3 од северните мориња(има варијанти харинга,скуша 53ден/55ден), ТУНА НИКАКО - има шанса да се контаминирани, сите риби од тајланд/виетнам/индонезија НЕ! (да не објаснувам на youtube све има) Eva е прескапа (над 68денари а не ја бива по вкус), Рио маре - 160 каква сака нека е не се исплати.

Пилешко месо - незнам од кај ги носат тие адрија во кам/стокомак 175-185 денари 1кг смрзнато повеќе ги поштувам од проста причина тие словенечките ми се претерано меки ко ке ги јадам а овие поефтиниве пожилави - потсеќаат на кокошка од село.

Овесни снегулки - кам 34 денари.

Урда/Сирење/изварка - Идеал шипка(1.6g масти/1г лактоза/15г протеини)120ден/kg , Svezi Sir Кремаста павлака- (4g масти/4.5g лактоза/10g протеини) ова ми е замена за грчки јогурт 175ден/kg.

Јајца околу 6 денари парче кај ќе најдам, не верувам дека има кај нас што ги ранат со ленено семе кокошките со омега 3 јајца.

Соја избегавам (шницли, печена, соја сос, сите ефитни варијанти кај нас) ако веќе конзумирате од строго проверени фирми. Водилка би било строго ферментирана да се изгубат тие опасни својства, ако најдам (мисо намаз, мисо супа, темпех) ваква јаделе кинезите од постоењето на расата и немале пореметувања - напротив. Моментално само мисо намаз ама го утепале со сол (околу 400денари мислам беше). [ и тофу избегавајте ]

Од масло за јадење строго [маслиново, кокосово или евентуално ленено, сите еxtra virgin] од другите бегам ко од ѓавол.

Кокосово најдов 1280 денари во биокулт во Капитол, ако знае некој поефтино нека сподели.

Чиа семе од тинекс 100g - 75 денари.

Имам прашање

Дали некој знае каде има најефтини јадкасти плодови најефтини [бадеми, ореви, индиски ореви, фстаци, макадамиа] ?
 
Член од
24 ноември 2013
Мислења
215
Поени од реакции
262
Еве што конзумирам:
- Риба цела (Ослиќ, Скуша, Лосос), од конзерва строго од КАМ сардини во доматен сос од Летонија 45 денари - чисти 17г протеини + омега 3 од северните мориња(има варијанти харинга,скуша 53ден/55ден), ТУНА НИКАКО - има шанса да се контаминирани, сите риби од тајланд/виетнам/индонезија НЕ! (да не објаснувам на youtube све има) Eva е прескапа (над 68денари а не ја бива по вкус), Рио маре - 160 каква сака нека е не се исплати.

Пилешко месо - незнам од кај ги носат тие адрија во кам/стокомак 175-185 денари 1кг смрзнато повеќе ги поштувам од проста причина тие словенечките ми се претерано меки ко ке ги јадам а овие поефтиниве пожилави - потсеќаат на кокошка од село.

Овесни снегулки - кам 34 денари.

Урда/Сирење/изварка - Идеал шипка(1.6g масти/1г лактоза/15г протеини)120ден/kg , Svezi Sir Кремаста павлака- (4g масти/4.5g лактоза/10g протеини) ова ми е замена за грчки јогурт 175ден/kg.

Јајца околу 6 денари парче кај ќе најдам, не верувам дека има кај нас што ги ранат со ленено семе кокошките со омега 3 јајца.

Соја избегавам (шницли, печена, соја сос, сите ефитни варијанти кај нас) ако веќе конзумирате од строго проверени фирми. Водилка би било строго ферментирана да се изгубат тие опасни својства, ако најдам (мисо намаз, мисо супа, темпех) ваква јаделе кинезите од постоењето на расата и немале пореметувања - напротив. Моментално само мисо намаз ама го утепале со сол (околу 400денари мислам беше). [ и тофу избегавајте ]

Од масло за јадење строго [маслиново, кокосово или евентуално ленено, сите еxtra virgin] од другите бегам ко од ѓавол.

Кокосово најдов 1280 денари во биокулт во Капитол, ако знае некој поефтино нека сподели.

Чиа семе од тинекс 100g - 75 денари.

Имам прашање

Дали некој знае каде има најефтини јадкасти плодови најефтини [бадеми, ореви, индиски ореви, фстаци, макадамиа] ?
Каде купуваш урда? Во тинекс имаше веќе нема...

Sent from my 6037Y using Tapatalk
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Еве што конзумирам:
- Риба цела (Ослиќ, Скуша, Лосос), од конзерва строго од КАМ сардини во доматен сос од Летонија 45 денари - чисти 17г протеини + омега 3 од северните мориња(има варијанти харинга,скуша 53ден/55ден), ТУНА НИКАКО - има шанса да се контаминирани, сите риби од тајланд/виетнам/индонезија НЕ! (да не објаснувам на youtube све има) Eva е прескапа (над 68денари а не ја бива по вкус), Рио маре - 160 каква сака нека е не се исплати.

Пилешко месо - незнам од кај ги носат тие адрија во кам/стокомак 175-185 денари 1кг смрзнато повеќе ги поштувам од проста причина тие словенечките ми се претерано меки ко ке ги јадам а овие поефтиниве пожилави - потсеќаат на кокошка од село.

Овесни снегулки - кам 34 денари.

Урда/Сирење/изварка - Идеал шипка(1.6g масти/1г лактоза/15г протеини)120ден/kg , Svezi Sir Кремаста павлака- (4g масти/4.5g лактоза/10g протеини) ова ми е замена за грчки јогурт 175ден/kg.

Јајца околу 6 денари парче кај ќе најдам, не верувам дека има кај нас што ги ранат со ленено семе кокошките со омега 3 јајца.

Соја избегавам (шницли, печена, соја сос, сите ефитни варијанти кај нас) ако веќе конзумирате од строго проверени фирми. Водилка би било строго ферментирана да се изгубат тие опасни својства, ако најдам (мисо намаз, мисо супа, темпех) ваква јаделе кинезите од постоењето на расата и немале пореметувања - напротив. Моментално само мисо намаз ама го утепале со сол (околу 400денари мислам беше). [ и тофу избегавајте ]

Од масло за јадење строго [маслиново, кокосово или евентуално ленено, сите еxtra virgin] од другите бегам ко од ѓавол.

Кокосово најдов 1280 денари во биокулт во Капитол, ако знае некој поефтино нека сподели.

Чиа семе од тинекс 100g - 75 денари.

Имам прашање

Дали некој знае каде има најефтини јадкасти плодови најефтини [бадеми, ореви, индиски ореви, фстаци, макадамиа] ?
Најевтини јаткасти на зелен пазар.
Каде ја има обезмастената на идеал шипка?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom