Евровизија 2016 (генерална дискусија)

Член од
23 јули 2014
Мислења
575
Поени од реакции
111
Уште кога Грузија влезе, знаев дека ние нема, они ни беа главни конкуренти за место во топ 10. Денес најмногу ми се допадна настапот на Поли Генова :vozbud: потоа на Белгија и Норвешка. Од нашиот северен сосед очекував многу повеќе, а на западниот сосед не му помогна ни големата дијаспора од Италија, Швајцарија и Белгија :)
Мислам дека 12 поени од жирито од Македонија ќе бидат за Бугарија, а од публиката за Србија или Хрватска.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Кој сака како сака да ја коментира, Калиопи има страшен глас.
А кој па негде рече дека немала глас па сеа тоа да го објаснуваш. Ама ако има страшен глас не значи автоматски дека била добра и обратно, ако некој рече дека не била добра не значи дека тврди дека не знае да пее па така што го толкуваш тоа. Не е тука само до добар глас, што к.. ако знае да пее ако песната и тапа и ако нема ништо впечатливо во целиот нејзин настап за да се издвои од останатите.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Џабе гласот кога песната ни е досадна. Гледајте Бугарија колку забавна песна, Белгија срцка ја гледаш ти се иде да станеш да играш сред соба.
Тоа е она што ја движи публиката.
 
Член од
23 јули 2014
Мислења
575
Поени од реакции
111
Џабе гласот кога песната ни е досадна. Гледајте Бугарија колку забавна песна, Белгија срцка ја гледаш ти се иде да станеш да играш сред соба.
Тоа е она што ја движи публиката.
Бугарија во топ 5 ќе биде, најомилена е меѓу фановите, тоа се виде и по реакцијата во салата. Таа од Белгија се изнаигра :)
Сепак во финале гласам за Чешка, Малта и Кипар.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Бугарија во топ 5 ќе биде, најомилена е меѓу фановите, тоа се виде и по реакцијата во салата. Таа од Белгија се изнаигра :)
Сепак во финале гласам за Чешка, Малта и Кипар.
Мислам дека од кога ја слушнав прв пат Белгија може 15 пати ја преслушав!
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
А кој па негде рече дека немала глас па сеа тоа да го објаснуваш. Ама ако има страшен глас не значи автоматски дека била добра и обратно, ако некој рече дека не била добра не значи дека тврди дека не знае да пее па така што го толкуваш тоа. Не е тука само до добар глас, што к.. ако знае да пее ако песната и тапа и ако нема ништо впечатливо во целиот нејзин настап за да се издвои од останатите.
Де бе шо се напна толку?
Не ги имам прочитано коментарите сите на темава, ама наоколу шо се јадат гомна дека никаква била едно друго. Од овие настапи шо ги видов на кратко, Калиопи беше со најдобар глас. Точка.
За останатите работи не знам и зошто воопшто мислите дека се бара овде песна или да се мислиме овде шо би било кад би било.
Прво немаме пари ко држава да си дозволиме којзнае шо по евровизии кога ги пуштаат со преограничен буџет, второ години уназад е на ти го- дај ми го со државиве во финале.
Едноставно не вреди да се трошат пари за настапи на евровизија.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не ги знам песниве зошто не ме занима нешто многу Еуровижнов ама ги слушав руската и бугарската песна и бугариве ги јадат русиве за доручек.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Не ги знам песниве зошто не ме занима нешто многу Еуровижнов ама ги слушав руската и бугарската песна и бугариве ги јадат русиве за доручек.
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
сос нешто бешамелче, ѕаѕики или без сос ќе ги јадат. :D
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Вторава вечер ја гледав цела и беше нешто подобра од првата. Калиопи очекувано. Добро отпеано, а со незабележителен настап кој се загуби меѓу другите.

Инаку моите фаворити, Бугарија и Грузија, влегоа во финале. Бугарија ме изненади пријатно, одма ми се залепи песнава на уво. Очекувам дека добро ќе бидат пласирани и во финалето. За Грузија ми е ептен драго пошто ваквиов стил е редок на Евровизија. Звучеа многу добро.
 
D

deli

Гостин
Оваа година најверојатно победува Бугарија или Белгија.
Не ми е јасно Русија шо бара на евровизија треба да и се забрани учество.
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Многу здодевни песни оваа година.
Вечерва Литванија беше така-така, подобра од останатите. Исто и Белгија беше добра, а мој фаворит е Бугарија. Сто пати ја преслушав песната.
 
Член од
8 јули 2015
Мислења
181
Поени од реакции
593
Пуштив да погледнам. Прво го видов тој од Полска со налакирани нокти МАЖ СО ЛАКИРАНИ ЦРНИ НОКТИ :LOL: После тој на Белорусија што сакал гол да настапува со волци, имаше нешто во позадина од неговата идеја. Го видов настапот на Калиопи и после престанав да гледам.
Од година во година евровизија е се поголемо и поголемо ѓубре. o_O
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Мене лично ми се свиѓаше настапот на Калиопи и криво ми е што не влезе во финале, затоа што пола и повеќе од песните што влегоа во финале се срање. Можеби не влеговме во финале, но бар имавме добар настап, за разлика од она со Есма и Лозано. И неможам да си поверувам до каде стигна Евровизијава............., од најпрестижниот европски музички натпревар до натпревар со никакви песни каде секоја година се величаат педерите и лезбејќите. Срамота!(n)

 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
од најпрестижниот европски музички натпревар до натпревар со никакви песни каде секоја година се величаат педерите и лезбејќите. Срамота!(n)
Ај објасни кој од финалистите помина чисто зошо бил педер или лезјебќа? :rolleyes:
И ај објасни кои се тие пола финалисти што беа срање и полоши од нашата?

Уствари незнам што уопште те прашувам, ја незнам кој да настапи за нас и какви да бидат останатите, ти секогаш истото ќе го тврдиш дека ние сме биле боље од пола од тие што поминале, а тоа што 95% од гледачите во Европа (од други земји) објективно не рангираа во последните 5, тоа нема врска, битно местенка било што бе поминавме или ние не сме поминале оти Калиопи не беше геј, и и покрај тие 95% мислења дека бевме меѓу најслабите, ние реално бевме најдобри оти само ти така сметаш, нема врска што другите не мисела така, што знаат они, не се они од Македонија па да можат објективно да ја оценат нашата песна. :facepalm:

Калиопи објективно НЕ ЗАСЛУЖИ, и објективно сите финалисти се на место, и не е ниту до политика ниту до гејови ниту незнам што, туку чисто оти тие што си заслужија да поминат поминаа. Нормално кај некои беше блиску и е секогаш дискутабилно дали пример 10тата и 9тата што пројода беа подобри од 11тата итн но реално сосема на место си се резултатите. Битно - а некој изгуби - одма е ради политика и оти немало врска, а тоа што пената била срање тоа нема везе, требала да помине.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom