Евробаскет 2022

Кој ќе го освои Евробаскетот 2022?


  • Вкупно гласачи
    30
  • Гласањето е завршено на .
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
1.545
Najgolemo iznenaduvanje ili cudo narecete go kako sakate e toa sto francuzite ke osvojat zlato.
Dva pati istoto scenario izgubena utakmica ja izednacuvaat i tepaat vo prodolzenija samo zatoa sto protivnikot gi promasuva dvete slobodni od koi realno ako pogodat edno utakmicata e 100% zavrsena.
Ne e fer ama toa e. Zatoa najdobro e svetsko prvenstvo i Amerika da prati najak sostav i da gi udri od zemja na site ovie smesni evropski ekipi.
Ova evropsko prvenstvo e nula. Dajte svetsko.
која те клизна у кладиона шо си вака наапан?
 
Член од
3 септември 2022
Мислења
134
Поени од реакции
360
Во право е @ilz состојбата во европската кошарка е буквално очајна. Ова е едно од најмизерните првенства што сум ги гледал во животот. Една Грција од златното време на нивната кошарка со Галис и Јанакис би ја добила било која од овие репрезенации со 20 разлика, да не правиме муабет за Русија од тоа време со Марчуљонис и Сабонис, или страшната репрезентација на Југославија која буквално би се прошетала низ Европсото првенство. Никаков шмек нема играва, никаков квалитет, никаква страст, ужасно.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.382
Поени од реакции
108.896
Во право е @ilz состојбата во европската кошарка е буквално очајна. Ова е едно од најмизерните првенства што сум ги гледал во животот. Една Грција од златното време на нивната кошарка со Галис и Јанакис би ја добила било која од овие репрезенации со 20 разлика, да не правиме муабет за Русија од тоа време со Марчуљонис и Сабонис, или страшната репрезентација на Југославија која буквално би се прошетала низ Европсото првенство. Никаков шмек нема играва, никаков квалитет, никаква страст, ужасно.
Јебе работа и отворената војна на УЛЕБ и ФИБА. Глеаш и СП и ЕП веќе години наназад проаѓаат без најдобрите играчи на екипите ради поклапање на термини со НБА, Евролига и останато. Плус и судиите се катастрофа затоа што не судат овие најдобрите судии, истата ситуација како играчите претходно спомнати.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Od ekipive sto ostanaa Germanija najmnogu zasluzuva da osvoi zlato. Predobro igraat celo prvenstvo, timski i site igraci igraat jako, duri i tie od klupa, nema nekoj sto igra slabo.
Schröder najak lider na ova prvenstvo.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.835
Поени од реакции
15.950
A go najavuvaa evropskovo kako eden goolem spektakl. :D
нели е спектакл Полска во полуфинале или пак Германија? едната игра претквалфикаци за наредно еп..
тоа е убавината кога некоја репрезентација што не се очекува да стигне далеку да го напраи тоа.
ако следите репрезентативна кошарка ќе видите дека сите четири репрезентации си имаат ростер на играчи што му е сигурен и во квалификации и на првенства, за разлика пример од Србија што секое првенство има различни 12 играчи, па после сакаат успех.

освен што судиите се премногу лоши (ма да во секој спорт станува пракса да се очајни судиите го последните години, макар и со вар) не гледам како овој евробаскет е лош, можеби во последните 20 години еден од подобрите.
е сеа што некои сте / сме носталгични по една јака Грција, Литванија, па и Италија своевремено тоа е веќе друг муабет.

друга интересна работа е како е обвинет Лука за неуспехот на Словенија, а Јанис и Јокиќ не се виновни за нивните репрезентации :)
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.382
Поени од реакции
108.896
друга интересна работа е како е обвинет Лука за неуспехот на Словенија, а Јанис и Јокиќ не се виновни за нивните репрезентации
Не е обвинет Лука за тоа него за срамното однесување на терен во текот на целото првенство, особено вчера. Константно плачење кај судии, еден куп технички и само лигавење и лигавење, нешто што не е баш ок за човек што заработува 50м годишно. Јанис и Јокиќ си газеа на терен и си тераа работа, јебига испаднаа што испаднаа и тоа е неуспех за нив ама знаеме дека во Европа во последно време ѕвездите и немаат преголема улога како порано што имаа заради тоа што денес сите играат кошарка и нема толкави разлики меѓу екипите.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.835
Поени од реакции
15.950
Не е обвинет Лука за тоа него за срамното однесување на терен во текот на целото првенство, особено вчера. Константно плачење кај судии, еден куп технички и само лигавење и лигавење, нешто што не е баш ок за човек што заработува 50м годишно. Јанис и Јокиќ си газеа на терен и си тераа работа, јебига испаднаа што испаднаа и тоа е неуспех за нив ама знаеме дека во Европа во последно време ѕвездите и немаат преголема улога како порано што имаа заради тоа што денес сите играат кошарка и нема толкави разлики меѓу екипите.
абе тоа е така, малце има проблеми со егото, нешто слично ко Новак :) ама и премногу се зборува за тоа како не ги однел во 1/2 финале, а реално до тогаш одлично првенство одигра, вчера ми се чини и дека одигра со повреда.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.976
Поени од реакции
5.568
абе тоа е така, малце има проблеми со егото, нешто слично ко Новак :) ама и премногу се зборува за тоа како не ги однел во 1/2 финале, а реално до тогаш одлично првенство одигра, вчера ми се чини и дека одигра со повреда.
Далеку е Лука од Новак. Не знам што толку се оптеретува човекот, ок е, не може секогаш да победуваш. Кошарката е тимски спорт, мора сите 8-9 играчи да носат дел од товарот, не само Лука. Тоа е што е, животот продолжува, кај Лука е и полесно, додека спие е побогат за 100.000 долари.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.288
Поени од реакции
29.304
абе тоа е така, малце има проблеми со егото, нешто слично ко Новак :) ама и премногу се зборува за тоа како не ги однел во 1/2 финале, а реално до тогаш одлично првенство одигра, вчера ми се чини и дека одигра со повреда.
Лука вчера беше за никаде, исфорсирани шутови за 3 преку човек на 20 секунди напад наместо градење позиционен напад и креирање вишок, коментирање судиски одлуки и добивање технички. Он како лидер подфрли пред се, наместо да играше со ладна глава од него сите проблеми настанаа.
Секако и тренерот има улога шо не го седна и смири.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.181
Поени од реакции
5.353
A go najavuvaa evropskovo kako eden goolem spektakl. :D
Тоа го зборевме со уште некој пред неколку дена уште групната фаза дури беше. Сите очекувавме бомба од првенство на крај некако искочи без врска скроз. Ништо посебно у смисла на квалитет.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Zavcera protiv Slovenija igraa kako da se Amerika, denes protiv Francija igraat kako da se MZT Skopje :pos:
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.779
Поени од реакции
2.725
Словенија - Франција ќе беше страшно полуфинале.
Не ми е јасно како оваа Полска ја победи на Словенија.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Словенија - Франција ќе беше страшно полуфинале.
Не ми е јасно како оваа Полска ја победи на Словенија.
58 poeni im stavija na slovencite vo prvo poluvreme, a na francuzite samo 18.
Smesno posmesno nemoze da bide, nikakov kvalitet nemaat poljacite.
Cudo nevideno kako gi ispadnaa na slovencite.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.181
Поени од реакции
5.353
Некад не иде едноставно, лош ден на Словенија. Веројатно и ги потценија малце
 

Kajgana Shop

На врв Bottom