Духот и по смртта на човекот живее?

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Не би рекол дека е лично верување има силно материјални докази. Додека за „вечна енергија“ нема такво нешто.
Инаку од физички аспект каква е таа енергија?
Кинетичка, Потенцијална, Хемиска, Електро-магнетна, Нуклеарна...?
Како нема бе батка? Па според сите физички закони енергијата е буквално не уништлива поточно само преминува од еден облик во друг. Не е битно инаку, секое миелсење и верување е дозволено со цел да се продлабочи разноврсноста која ја нуди животот... барем според моите убедувања.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Како нема бе батка? Па според сите физички закони енергијата е буквално не уништлива поточно само преминува од еден облик во друг. Не е битно инаку, секое миелсење и верување е дозволено со цел да се продлабочи разноврсноста која ја нуди животот... барем според моите убедувања.
Прв закон на термодинамика благе везе нема со Духови и слично.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.071
Поени од реакции
4.717
Како нема бе батка? Па според сите физички закони енергијата е буквално не уништлива поточно само преминува од еден облик во друг. Не е битно инаку, секое миелсење и верување е дозволено со цел да се продлабочи разноврсноста која ја нуди животот... барем според моите убедувања.
А што е генератор на енергија во човековиот организам додека е жив?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Едно прашање за сите кои веруваат во душа.
Каде е душата и што прави таа во луѓе во вегетативна состојба?
Што прави душата додека човек е во кома? И таа ли ‘спие‘?
 

Gunner4ever

Vive la France
Член од
14 ноември 2009
Мислења
663
Поени од реакции
130
Ова се само претпоставки за тоа како вие си го претставувате светот и имате право на таква илузија всушност тоа е една од поентите на животот, да му се даде цел и да се согледува од различни агли, да се прошируваат можностите до безконечност и да се испитувуваат и искусат најразлични варијации кои ги нуди. Значи тоа е лично ваше поимање на реалноста што не значи дека ја загрозува апсолутната вистина која може да е дијаметрално спротивна со вашиот став. Сумирано, поентата би била дека вистината за нашето постоење е моментално скриена од нас а вашето верување во лична вистина не ја негира и не може да ја негира апсолутната вистина во никој случај. Не викам дека и јас сум во право со мојата теорија дека сепак сме неуништлива вечна енергија, но самото верување во такво нешто не го прави истото вистинито, што би важело и во вашиот случај.
Од реченицава можам да заклучам дека веруваш дека постои апсолутна вистина, што значи и ти имаш своја илузија и ова твое мислење е релативно, така да ова што го пишуваше погоре во врска за илузијата за другите важи и за тебе. Вистината е создадена од луѓето за исполнување на своите идеали и цели и ништо повеќе.

Иначе верувам дека постои енергија(ако сакате наречете ја душа) ама не да се враќа повторно или пак да живее туку да ја црпи некој за негови потреби.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Едно прашање за сите кои веруваат во душа.
Каде е душата и што прави таа во луѓе во вегетативна состојба?
Што прави душата додека човек е во кома? И таа ли ‘спие‘?
Тоа ти е исто како да ја прашаш светлината што правела по пат од сонцето навака.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
83
Поени од реакции
19
Од реченицава можам да заклучам дека веруваш дека постои апсолутна вистина, што значи и ти имаш своја илузија и ова твое мислење е релативно, така да ова што го пишуваше погоре во врска за илузијата за другите важи и за тебе. Вистината е создадена од луѓето за исполнување на своите идеали и цели и ништо повеќе.

Иначе верувам дека постои енергија(ако сакате наречете ја душа) ама не да се враќа повторно или пак да живее туку да ја црпи некој за негови потреби.
Природата е таква што од неа треба да се очекува се. Па зошто да не се очекува и некој нов тип на енергија (душа). Но без тоа науката да го потврди неможе да се верува. Може се да се очекува , но не во се да се верува ! Еден руски научник (заборавив како се викаше) го истражувал времето . Дошол до заклучок дека времето е еден тип на енергија. Па можеби ова е поврзано со нашето однесување. Но јас , не верувам ! се додека вакво нешто не се потврди и стави во програмата по физика за средно образование или непочне да се користи во пракса. Во хороскопот на пример, обично ставаат податоци кои се точни да секого. Може да се стават и некои индивидуални работи кои ,секако , за некого се точни , а за некого погрешни. За разлика од ова мислам дека астрологијата е веќе поточна.
--- надополнето: 16 април 2012 во 17:20 ---
Тоа ти е исто како да ја прашаш светлината што правела по пат од сонцето навака.
Можеш да ја прашаш светлината , (мислев да прашаш човек за светлината). Одговор : Светлината постои и се проширува, се движи со брзината на светлината - дивергентно. Во текот на ширењето се намалува нејзината енергија на одредена површина. Движењето може да се опише со помош на законите за брановито движење и движење на честичките - корпускуло-бранов дуализам. За светлината се знае и каде се создава , на каде е движи (дел од светлината ила и своја цел , Земјата на пример) ... За разлика , за душата не се знае , ништо. А и душата е создадена од некои тези и размислувања,без докази, на поединци , и прифатена од општеството.
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
698
Поени од реакции
211
На која религија е ова став?
На православната вера, всушност претставува надополнување на православната вера бидејки сосема е логично дека некои работи стануваат појасни со напредокот на науката.


Животот е краток и ограничен. Смрта е Конечна. Постоењето на човекот е ирелевантно за универзумот. Човекот постои поради игра на случајноста. Чиста статистика аномалија кој вели дека е поверојатно да постои од не. Смисла на животот е дека организација на хемијата во твоето тело е постабилна од хаосот. Чиста игра на веројатности и хемија е животот. А смрта е неопхода за да продолжи видот и да се затвори кругот на исхрана. Постоиш само поради тоа што твојот број е излечен на бингото на биохемијата...Причината за смрта е чиста лотарија на животот. Постоиме само за да дадме доволна статистичка маса на различни податоци за да може видот да биде доволно флексибилен за да опстане во средината.

Ако твојот разум а и твојата душа , може да се задоволи со горенаведенава филозофија немам што повеќе да кажам. Јас лично не се задоволувам со игра на случајноста нити дека човечкото постоење е безпричинско и постои само како случајност од стихијата на нештата. Ниту со некаква си лотарија на животот, за мене тоа објаснување врз основа на она што сум го прочитала до сега е просто смешно.


[/quote]И никако неможам да сватам што е целта на нашето постоење и живеење, би сакал некој да ми каже и објасни ќе му бидам благодарен ? :)[/quote]



Зошто мене ме цитира ке се обидам да одговорам.
Целта на живеењето ..колку филозофии толку цели... и идеи.. Сметам дека главната апсолутна вистина во која што човекот треба да верува треба да му го обликува животот и идеите, бидејки јас сум православна и сум верник (не по традиција туку по моја сопствена , лична убеденост ) верувам во нејзините цели ( овај термин ми звучи малку менаџерски би го заменала со идеја :) ) Значи почнувајки од идејата за безсмртноста на душата која ја задржува нејзината целовитост , чувствата и мислењето а не се расплинува во некаква си општа форма на енергија (после смртта) е за мене и рационален а и од духовен аспект прифатлив одговор.
Воскресението, љубовта концепирана преку истата оваа вера, големиот број светители и најпосле чудата кои се јавуваат постојано во православниот свет. Мошти на светители кои не се распаднале после пет или шест века,.. за сето ова може одделно да се дискутира..споредувајки ги другите вери со нашата ама не нудат баш ништо, дури и размислете нема религија( како држава) што нема војувано во име на нивниот Бог освен православната, крстоносците војуваа за папата со цел ослободување на христовиот гроб а всушност војуваа против православните, а османлиите да не ги ни споменувам -Достоевски имаше споменето една мала случка од страна на ликот Иван Карамазов ( за турците) вели: некаде таму во Бугарија ( Македонија?) турците ги распорувале утробите на мајките и ги ваделе сеуште неродените бебиња..тоа не го може ни ѕвер, ѕверот нема толкава креативност при убивањето... една религија створува слика за една нација, колку и да велат дека се подложни на стереотипи, работите што се повторувале не створуваат слика само за нацијата туку и за верата.. .. Секако дека има и поединечни случаи и кај нас- во периодот Византиското царство на пример но треба да се прави разлика помегу поединечен случај и општа слика!

Малку забегав од темата ама ми се чини дека се некако се исповрза.. А Атеизмот за мене е веќе надмината тема, на фб напишав дека повеќето се атеисти оти со атеизмот некако се провлекува некој тренд на напредок и протагонизам што нема врска а тие сакаат да бидат кул и во тек со времето :)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Ako se kaze deka duhot preminuva ne se kazalo nisto posto sekako svetot ke postoi vo subjektot preku opstojbata na rodot koj e zbir od edinki no ako se misli na sekavanjeto kako sustina na individualnata besmrtnost (za da znam deka jas sum vecen treba da se setam na ova sega) za toa ima jaki kontra argumenti na primer slobodata ni e sega uskratena a zosto posle smrtta bi ja imale, vtoro kade toa bi idele, edinstven kontradokaz bi bil dokazot na evidentnosta ako bideme svedoci na istiot.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
83
Поени од реакции
19
Единствената работа што ја сватив од темава ,, Религии" е дека си го губам времето , пробувајќи да убедам некој со нешто . Секој има свои ставови се држи за нив и точка , не прима други мислења. Не научив ништо ново , а да ми користи во иднина. И ако господ некогаш ова го прочита , ќе го замолам да не биде толку злобен и да го исфрли гаволот од себе па да им помогне на сите луѓе(особено гладните во Африка, болните од СИДА , рак и многу други опасни болести од кои секојдневно умираат невини луѓе. Исто и нека им помогне на оние кои секојдевно гинат во собраќајни несреки, нека им помогне на ...)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Видеокамера покажува како мумијата на Ленин мрда во мавзолејот

 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Попуштил нафталинот.... вријат црвите :D
Не. Ленин се обидува да се преврти во гробот, поради гнилиот капитализам во Русија и сака да стане и уште еднаш славно да го поведе рускиот народ во величенствена зомби револуција. Ова е јасен сигнал дека е време за достоен погреб. Што ќе ни се мумии во 21. век. Па уште такви, револуицонерно расположени, што мрдаат. Фали уште Кореецон да почне да се разгибава...
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Teloto umira ali dusata ne.Od koa 4oekot kje umre dusata kruzi okolu domot i grobot na 4oekot 40 dena i posle toa ide u rajot.
Ova bas ne e taka, pravoslavnata crkva malku poinaku objasnuva, a katolickata pak objasnuva sosema poinaku. Ali na krajot se se sveduva na isto. Sud, Raj ili pekol (ili cistiliste, po katolickata).
--- надополнето: 29 октомври 2012 во 10:30 ---
Дух или душа, како сакате, таков орган не постои во човековото тело. Ако постои, кажете каде е, можеби ќе ви дадат и Нобелова награда за такво монументално откритие.

А после смртта на човекот....All we are is dust in the wind.
Nemoj i ti kako sto toj eden naucnik sto zemal pred svestenici mrtov covek i pocnal da go sece, za da na svestenicive im dokaze deka nema dusa. Go otvoril covekov, i pocnal da bara i se smeel velejki "eve ajde najdete mu ja dusata..." Eden od svestenicite stanal se nasmevnal i mu rekol " Da bevte tolku pameten kako sto mislite, ke znaevte deka dusata se naoga ISKLUCIVO kaj ziv covek, negovata veke e otidena na drugo mesto.."
--- надополнето: 29 октомври 2012 во 10:31 ---
e kako ne ??? ziti se abe nema logika vo toa so se zboruva ako mozese toa ke bese i dodeka sme zivi teloto da se odvojuva od dusata
Vo momentot koga dusata se odvojuva od teloto mora da si - mrtov.
Kaj mrtov covek nema dusa, samo kaj ziv.
 
Член од
21 јуни 2012
Мислења
65
Поени од реакции
84
Ove e , i mislam deka dolgo ke ostane neodgovoreno prasanje !!

Inaku , poverodostojna mi e reinkarnacijata :toe: , but hey that's just me :)
Што ти всушност подразбираш под реинкарнација и дали мислиш дека и тој другиот кој ќе го "прими" твојот дух ќе го живее на истиот начин на кој што ти си го живеел?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom