Духови, сеништа (сенки)...

RayHerb

Пајнепл Експрес...
Член од
17 јануари 2009
Мислења
56
Поени од реакции
2
Jas ne veruvam vo duhovi!!ne se ni plasam!neznam zosto ali ako postojat duhovi bas ke mi bidat smesni!

Ако не веруваш еве ти видео да видиш фатени на камера... И не се ич смешни...!! :salut:
Не верувам дека постојат.
А тоа на Водкамикс... Или не ти текнува дали си ја затворил вратата (си се збунил нешто од сонот) или од провев се отворила. Најчесто „средбите со духови“ се навечер кога мозокот ви е изморен, па така си замислувате некои чудни појави кои „неможе да се објаснат“. :wink:
Еве за кој не верува...!!!
 

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Традиционалното Христијанство не го дозволува воопшто постоењето на духови затоа што според него душите на починатите одат на две места:Рајот и Пеколот.За среќа или несреќа мнозинството од општеството е уверено во ова па затоа многу потешко ги прифаќа духовите.После смртта душата се двои од телото т.е. се кине сребрената жичка која обезбедува живот.За да може душата на покојникот да премине во едно од горенаведените места таа треба да биде ослободена од секаков вид на вина,страв и покајание и што е најважно треба да се знае вистината за самата смрт и причината за преминување на другиот свет.Само оние кои знаат дека можеме да видиме повеќе отколку што очите ни дозволуваат ќе можат да сватат дека духови навистина постојат и дека тие се насекаде околу нас.Дали како некоја енергија,дали како креатори на нашите мисли...што се духовите? Луѓе во душа кои повеќе немаат тело и се останати меѓу нас поради страв или друга причина која не им дозволува да продолжат понатаму и треба да бидат ослободени за да го завршат своето животно патешествие.

 

_nena_

4oek te postuem!!
Член од
18 април 2008
Мислења
23
Поени од реакции
0
Jas ziveev nekolku godini vo grad kade shto edna od glavnite turisticki atrakcii (a gradot zivee od turizam btw) bea taka nareceni Ghost Tours. Gradot ima uspeano da si sozdade renome na the "Second most haunted city in America" posle New Orleans.
Momentot koga stignav tamu mi bea obrazlozeni site veruvanja (retko koj ne veruva) vo odnos postoenjeto na duhovi i site obrazlaganja i prikazni pozadi istite.
I pokraj site ubeduvanja deka postojat, nasekade, i deka oni gi gledaat, jas vo celi 6 godini ne vidov nishto. Obrazlozuvanjata koi mi gi dadoa vo odnos na toa bea "ke gi vidish i pocustvuvash samo ako sakash, tie ne idat i ne ti se pojavuvaat ako znaat deka se plasis od niv" i drugovo "ne veruvash i sekogash se obiduvash i uspevas da si najdesh racionalno objasnuvanje." Vtorovo bese potiknato od ona, ne si stoela nekogash i osetila kako nekoj stoi pozadi tebe, i senka gledas? Hmmm sum osetila, megjutoa stanuva zbor za cista fizika, i preklop na svetlost, i sozdavanje senki, i agol od koj gledas i nishto povekje.
Kolku i da ne veruvam i seuste ne veruvam, naletav na nekolku fascinantni situacii koi ponekogash znaat da te zamislat.
Za pocetok edna prikazna. 2000-2001 nekade na CNN pravea reportazi za duhovi niz USA. Edna od reportazite bese bas na gradcevo, i deka navodno na 1.5 milji od gradot, po tekot na avtopatot postoi nekoja crkva koja na vremeto (pred 200 godini) bila kukja vo koja ziveele tatko samec so negovata adolescentna kerka. Kerkata za belja se zaljubila vo Yankee (gradot e na jugot) i tatkoto nikako ne sakal da dozvoli ona da ima neshto so nego. Deckoto cesto doagjal vo sred nokj, i znakot koj go koristel za da ona doznae deka e ovde i se pojavi na prozor, bilo svetenje dva pati so fener pod prozorot, sto tatkoto go skontal, i izleguval i sekogash go brkal i tepal itn itn. Posle odredeno vreme, koga deckoto od ljubov poludel shto nemoze da ja ima, dosol eden den i gi ubil i tatkoto i kerkata a na krajot sebe si. E sega, prikaznata ide deka den denes vo kukjata e duhot na tatkoto, cija nezavrsena rabota e da ja zastiti kerkata.(btw veruvanjeto vo toj grad e deka duhovite koi se vrakjaat se onie koi imaat neshto nezavseno,nikogash lugje koi umrele stari od prirodna smrt). I na CNN ide reportazata deka ako otidete na toa mesto, i se parkirate so kola pred kukjata i blendirate dva pati so svetlata, pred vas ke go videte duhot na tatkoto, kako izleguva nadvor i seta i ide kon vas (mislejki deka vie ste deckoto od kerka mu). Koga ja gledavme, 4 strojni ex Ju mazi resija da otidat i da go testiraat se toa. Jas ne ojdov posto mene mi e bese smesno a i ne mi bese seedno da testiram raboti. Sekogash ona, Shto ako? :) Se vratija posle eden saat 4ricata Jugosi, so izguben pogled, prebledeni, edniot bese rastresen, i eden saat nemozea da si dojdat u sebe. Nikoj nishto ne mi kaza, sem "Nismo trebali ici." Site cetvorica denes ako gi prasas dali postojat duhovi velat da so bledi faci.

Jas seuste velam ne. Zoshto bas toj grad? Zoshto bas New Orleans? Well navodno zatoa sto vo prviot imalo vojni (civil war) mnogu lugje pocinale, i ima mnogu nezavrseni raboti. Isto i vo New Orleans, istoriski poplavi, vojni, glad, nemastija, smrt.
E ondak zashto ne setaat kaj nas u Makedonija... 2000 + godini vojni i bolesti i smrt. MIslam daj...
Ali ako ste za prikaski samo kazete ;)



Zna4i stv te biva za ove raboti daj raskazi uste nekoja bas se jaki
4ekam:smir::salut:
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
152
Поени од реакции
7
Edna vecer majka mu na mojot drugar izlegla nadvor nakaj 02:00 casot...
Otisla vo dvorot i poglednala nakaj dvorot na komsiite i imala sto da vidi...
Eden starec so bastun odel od dvor do dvor...
No toa nema da bilo cudno ako istiot starec ne bil mrtov veke 3 meseci... :vozbud:
 

Alek_Sk

If you wanna learn something, bring your mothers!
Член од
14 септември 2007
Мислења
614
Поени од реакции
18
Готово, сега сум убеден. :tapp:
:pos2::pos2::pos2: Najiskreno i jas ne veruvav vo duhovi, ama posle videovo sve mi e jasno, samo ne mozam da svatam so snimal tipot u drvoto za da go naceka duhot, mozebi mu izgledalo malku strasno mestoto za da namontira nesto iki pa snima bas u toj spomenik...a ona so mary jane bas ke go probam, vikas nevidliva a? :pos2: Daj kazi za drugi licnosti nekoi fintici za da gi vidam, samo da go menuvam imeto sto treba da go izgovoram ili treba i ogledalo da se menja, vreme... ? :uvo::uvo::uvo:
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Vaka sega.Zdravo na site.Ja procitav celata tema i navistina se umoriv od citajne.Gledam deka nekoi navistina veruvaat vo duhovi a poveketo sakaat da povikaat duh.
Pa jas imam probano,se ostvari,veruvam vo duhovi.
Sum povikuval i sam i so deca.bese mnogu interesno.vistinska avantura,se dodeka ne se obidov sam da povikam los duh.

Veruvajte ova ne e sega.Ne lazam za ova.Mozebi sum lud i mi se pricinuvaat stvari ali se sto ke napisam e vistina.


Vaka sega:kako pomal mn sakav da povikam duh.Toa go napraviv vo mojata soba koga bev sam doma.Nemase nikoj vo kukata.Bev sosema sam dodeka ne povikav duh i toj mi se pridruzi da ja delime osamenosta.Koga prasav dali e dobar duh mi dogovori so NE i jas ne se isplasiv mnogu bidejki mislev deka ke mozam da razgovaram nekako iako e los.
Razgovaravme i pocna nesto da tropa po dzidovite i da se slusat cudni zvuci.Znaev deka nema nikoj doma i ne mi bese jasno koj zboruva pred mojata vrata.
Go zanemariv toa i pocnav da se plasam veke.Stanuvase mornicavo.
Go prasav duhot dali ke mi dade nekakov signal deka navistina e tuka,odgovori so DA i posle nekolku sekundi se slusna golemo(dlaboko)cudno,glasno,strasno,nevideno,silno tropajne kako da padnala granata.:S:SS:S:S:S:Se isplsiv premnogu i neznaev sto da pravam pa go prasav duhot dali ke mi napravi nesto loso_Odgovori so DA a jas togas zaboraviv da kazam da se vrati onamu od kade sto dosol.ja izgasnav samo svekata i pocnav da begam.Imav igla vo racete koja so nekakva sila mi izleta od race i mi se zabode vo stapaloto.
Toa navistina bolese a otkako edvaj ja izvadiv iglata preplasen izlegov nadvor od kukata.Stoev nadvor mozebi cas i polovina se dodeka ne dojde bratuced mi.
I toj bese na moi godini no sepak malku se ohrabriv bidejki sepak dvajca sme posilni.
Vlegovme vo kukata.Ne se slusaa nikakvi zvuci na duhovi.Se bese mirno.
bratuced mi pocna da me narekuva lazgo i da veli deka ne postojat duhovi.
otidovme vo negovata soba.tamu sedevme nekoe vreme i slusavme muzika,koga naednas se iskluci strujata vo celata kuka.Me opfati silen strav a isto taka i bratuced mi se isplasi mnogu.
Se slusaa zvuci na cekorejne i nerazjasneti glasovi koi doagaa na kaj nas od drugata strana na vratata.
Pocnav da mislam deka seto ova e son i ne e vistina a srceto veke navistina mi bese v petici.Vo temninata i ne se gledase mnogu.No mozevme da vidime deka vratata se otvori.Togas za malku ke ja udrev glavata go tavan bidejki bev premnogu preplasen sto bukvalno ke umrev od strav.
Se sokrivme pod krevetot i cekavme da zamine duhot placejki i molejki se deka sonuvame.I naednas dojde struja i vratata se zatvori.A kako uteha deka e svetlo i deka ima struja so trcajne izlegovme nadvor od kukata i recisi cela nok ja pominavme tuka(nadvor)...Tolku za deneska ne vi raskazav se vo detali bidejki znam deka ke vi bide dosadno da citate dolg tekst.Ke postiram drug post kade ke vi razjasnam kako go povikav duhot i drugi detali bez koi tekstot izgleda sosema lazen.


PS:ke vi kazam i za edna opsednata kuka za koja znaat site vo prilep.se citame:nesvest::nesvest::nesum::nesum:
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
125
Поени од реакции
8
Исто така во Битола кај училиштето Стив Наумов има една куќа на целата фасада на куќата се гледа крст и под крстот седи една жена наведната како плаче. Како шо имам разбрано жената го имала закопано нејзиниот син единец во дворот на куќата за да можи секој ден да го посетува неговиот гроб и после нејзината смрт на куќата се појавил крст со жена наведната до него.
Е по по некое време куќата каде шо е крстот ја купува некој и се разбира не сакаш таква работа да имаш на куќата и чоекот ја бојадисува цела фасада на куќата и во неполн месец чоекот дозивува сообраќајка во Грција и крстот повторно излегол. Во куќата моментално живеат луѓе (неговото семејство) и не се обидуваат да направат нешто на фасадата или на куќата.


Inace kukata mi e vkomsi i sega ja turnaja i na nejzino mesto napraja nova kuka a kaj so bese krsto sega ima prozorci.
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
Vaka sega.Zdravo na site.Ja procitav celata tema i navistina se umoriv od citajne.Gledam deka nekoi navistina veruvaat vo duhovi a poveketo sakaat da povikaat duh.
Pa jas imam probano,se ostvari,veruvam vo duhovi.
Sum povikuval i sam i so deca.bese mnogu interesno.vistinska avantura,se dodeka ne se obidov sam da povikam los duh.

Veruvajte ova ne e sega.Ne lazam za ova.Mozebi sum lud i mi se pricinuvaat stvari ali se sto ke napisam e vistina.


Vaka sega:kako pomal mn sakav da povikam duh.Toa go napraviv vo mojata soba koga bev sam doma.Nemase nikoj vo kukata.Bev sosema sam dodeka ne povikav duh i toj mi se pridruzi da ja delime osamenosta.Koga prasav dali e dobar duh mi dogovori so NE i jas ne se isplasiv mnogu bidejki mislev deka ke mozam da razgovaram nekako iako e los.
Razgovaravme i pocna nesto da tropa po dzidovite i da se slusat cudni zvuci.Znaev deka nema nikoj doma i ne mi bese jasno koj zboruva pred mojata vrata.
Go zanemariv toa i pocnav da se plasam veke.Stanuvase mornicavo.
Go prasav duhot dali ke mi dade nekakov signal deka navistina e tuka,odgovori so DA i posle nekolku sekundi se slusna golemo(dlaboko)cudno,glasno,strasno,nevideno,silno tropajne kako da padnala granata.:S:SS:S:S:S:Se isplsiv premnogu i neznaev sto da pravam pa go prasav duhot dali ke mi napravi nesto loso_Odgovori so DA a jas togas zaboraviv da kazam da se vrati onamu od kade sto dosol.ja izgasnav samo svekata i pocnav da begam.Imav igla vo racete koja so nekakva sila mi izleta od race i mi se zabode vo stapaloto.
Toa navistina bolese a otkako edvaj ja izvadiv iglata preplasen izlegov nadvor od kukata.Stoev nadvor mozebi cas i polovina se dodeka ne dojde bratuced mi.
I toj bese na moi godini no sepak malku se ohrabriv bidejki sepak dvajca sme posilni.
Vlegovme vo kukata.Ne se slusaa nikakvi zvuci na duhovi.Se bese mirno.
bratuced mi pocna da me narekuva lazgo i da veli deka ne postojat duhovi.
otidovme vo negovata soba.tamu sedevme nekoe vreme i slusavme muzika,koga naednas se iskluci strujata vo celata kuka.Me opfati silen strav a isto taka i bratuced mi se isplasi mnogu.
Se slusaa zvuci na cekorejne i nerazjasneti glasovi koi doagaa na kaj nas od drugata strana na vratata.
Pocnav da mislam deka seto ova e son i ne e vistina a srceto veke navistina mi bese v petici.Vo temninata i ne se gledase mnogu.No mozevme da vidime deka vratata se otvori.Togas za malku ke ja udrev glavata go tavan bidejki bev premnogu preplasen sto bukvalno ke umrev od strav.
Se sokrivme pod krevetot i cekavme da zamine duhot placejki i molejki se deka sonuvame.I naednas dojde struja i vratata se zatvori.A kako uteha deka e svetlo i deka ima struja so trcajne izlegovme nadvor od kukata i recisi cela nok ja pominavme tuka(nadvor)...Tolku za deneska ne vi raskazav se vo detali bidejki znam deka ke vi bide dosadno da citate dolg tekst.Ke postiram drug post kade ke vi razjasnam kako go povikav duhot i drugi detali bez koi tekstot izgleda sosema lazen.


PS:ke vi kazam i za edna opsednata kuka za koja znaat site vo prilep.se citame:nesvest::nesvest::nesum::nesum:
:zver::zver::zver:

Ајде уштеее :vozbud:
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.527
Поени од реакции
22.247
Ме заболеа очите од читање ... Дајте уште,дајте уште.....
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
230
Поени од реакции
10
Vaka pred 2 godini , bese negde 3 na polnok , si begame so drugarot od vo eden hotel kaj so bevme so edni mominja koi prestojuvaa tamu , i nadvor blisku do hotelot na ulicata imase dupki so voda napolneti od dozdot . i slusame pleskanje vo vodata . nie bevme na okolu 100tina metri od dupkite posto si begavme na kaj doma vekje gi imavme pominato , i slusame pleskanje vo vodata i nekoj leleci , se vrtime nazad gledame zena vo belo ne se gledase bas najdobro , ali i po zvucite so gi ispustase se pozavase deka e zena . drugarov mi vika man vidi ... so da vidam be mu velam ulav eden , pijana e od hotelov izlezena , se luzga niz vodata ne mozi na noze da stoi ne ja gledas , ajde mu pram teraj si po patot , se vrtime posle 5 sekundi veruvale ili ne zad nas bese , jas ne ja vidov bas najdobro vidov deka bese vo belo i so dolgi beli kosi , drugarov rece deka facata i bila stara i mesto oci kako dupki prazni nesto bile , jas to ne go vidov ali vidov deka bese vo belo so beli kosi , se usrav pa ne ja ni vidov vo faca bas , pocnavme da trcame usrani i od negde nekade izleze taksi samo so ja osfetli - izcezna . Se usrav ne velam ne , ama zaradi poranesni iskustva nemav nekoj problemcinja - drugarcevo bilo i na bajacki i na 300 sranja i mu rekle deka sme imale srekja so sme zastanale na raskrsnica , i stvarno taka bese trcavme i imase raskrsnica ja preminavme i togas izleze taksito . togas izcezna ulavata . Mu vikam molci man , ne kazuvaj na nikoj ke ni se smeat , kako da mu rekov zemi si trubicka i razglasi na sekade . Pa taka da edno vreme ni se smeeja , ne be mu vikam ve zeza nema vrska toa . A herojov se pretstavil kako glavna uloga - demek jas sum bil usraniot . jas si zaminav doma i spiev podobro od koga i da bilo a herojot na bajacki i na 300 sranja bese . :) jas i porano si imav nekoj problemcinja so tie senki so gi vikame pa taka da ... hah :) se usrav ama ne bas
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Концентрирај те се внимателно и видете како во долната камера скоро незабележливо поминува нешто.
Хехе гледан ми е клипот така да го знаев завршетокот :pos2: Ама и јас кога го гледав 1 пат срцето ке ми пукнеше :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom