Духови, сеништа (сенки)...

Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Јас сакам да верувам дека дел од блискиот после неговата смрт е тука некаде околу мене, а не само два метра под земја
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Jas ziveev nekolku godini vo grad kade shto edna od glavnite turisticki atrakcii (a gradot zivee od turizam btw) bea taka nareceni Ghost Tours. Gradot ima uspeano da si sozdade renome na the "Second most haunted city in America" posle New Orleans.
Momentot koga stignav tamu mi bea obrazlozeni site veruvanja (retko koj ne veruva) vo odnos postoenjeto na duhovi i site obrazlaganja i prikazni pozadi istite.
I pokraj site ubeduvanja deka postojat, nasekade, i deka oni gi gledaat, jas vo celi 6 godini ne vidov nishto. Obrazlozuvanjata koi mi gi dadoa vo odnos na toa bea "ke gi vidish i pocustvuvash samo ako sakash, tie ne idat i ne ti se pojavuvaat ako znaat deka se plasis od niv" i drugovo "ne veruvash i sekogash se obiduvash i uspevas da si najdesh racionalno objasnuvanje." Vtorovo bese potiknato od ona, ne si stoela nekogash i osetila kako nekoj stoi pozadi tebe, i senka gledas? Hmmm sum osetila, megjutoa stanuva zbor za cista fizika, i preklop na svetlost, i sozdavanje senki, i agol od koj gledas i nishto povekje.
Kolku i da ne veruvam i seuste ne veruvam, naletav na nekolku fascinantni situacii koi ponekogash znaat da te zamislat.
Za pocetok edna prikazna. 2000-2001 nekade na CNN pravea reportazi za duhovi niz USA. Edna od reportazite bese bas na gradcevo, i deka navodno na 1.5 milji od gradot, po tekot na avtopatot postoi nekoja crkva koja na vremeto (pred 200 godini) bila kukja vo koja ziveele tatko samec so negovata adolescentna kerka. Kerkata za belja se zaljubila vo Yankee (gradot e na jugot) i tatkoto nikako ne sakal da dozvoli ona da ima neshto so nego. Deckoto cesto doagjal vo sred nokj, i znakot koj go koristel za da ona doznae deka e ovde i se pojavi na prozor, bilo svetenje dva pati so fener pod prozorot, sto tatkoto go skontal, i izleguval i sekogash go brkal i tepal itn itn. Posle odredeno vreme, koga deckoto od ljubov poludel shto nemoze da ja ima, dosol eden den i gi ubil i tatkoto i kerkata a na krajot sebe si. E sega, prikaznata ide deka den denes vo kukjata e duhot na tatkoto, cija nezavrsena rabota e da ja zastiti kerkata.(btw veruvanjeto vo toj grad e deka duhovite koi se vrakjaat se onie koi imaat neshto nezavseno,nikogash lugje koi umrele stari od prirodna smrt). I na CNN ide reportazata deka ako otidete na toa mesto, i se parkirate so kola pred kukjata i blendirate dva pati so svetlata, pred vas ke go videte duhot na tatkoto, kako izleguva nadvor i seta i ide kon vas (mislejki deka vie ste deckoto od kerka mu). Koga ja gledavme, 4 strojni ex Ju mazi resija da otidat i da go testiraat se toa. Jas ne ojdov posto mene mi e bese smesno a i ne mi bese seedno da testiram raboti. Sekogash ona, Shto ako? :) Se vratija posle eden saat 4ricata Jugosi, so izguben pogled, prebledeni, edniot bese rastresen, i eden saat nemozea da si dojdat u sebe. Nikoj nishto ne mi kaza, sem "Nismo trebali ici." Site cetvorica denes ako gi prasas dali postojat duhovi velat da so bledi faci.

Jas seuste velam ne. Zoshto bas toj grad? Zoshto bas New Orleans? Well navodno zatoa sto vo prviot imalo vojni (civil war) mnogu lugje pocinale, i ima mnogu nezavrseni raboti. Isto i vo New Orleans, istoriski poplavi, vojni, glad, nemastija, smrt.
E ondak zashto ne setaat kaj nas u Makedonija... 2000 + godini vojni i bolesti i smrt. MIslam daj...
Ali ako ste za prikaski samo kazete ;)
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Интересно тоа со духот на таткото :shock:
Дај уште приказни, мене ми е интересно да читам :D
Не верувам во духови, но имам слушано многу приказни.
Една девојка ми раскажуваше што и се случувало нејзе. Имаше долга врска и премногу се сакаа со дечко и, требаше да се земат кога ќе се врати тој од службено патување. Арно ама, на пат за дома дечкото загина во сообраќајна несреќа. На погребот не беше затоа што не можела да поднесе да гледа како го ставаат под земја.
Во тие 6 недели, нели кажуваат дека духот сеуште "шета", тој и се појавувал. Седи на троседот, а наспроти неа седел тој на столот покрај масата, ја гледал и ништо не и зборувал. Тоа траело многу долго време, дури и на прозор го гледала како стои тој од надвор.
Не можеше никако да се ослободи од неговиот дух, па дури и после 6 недели.
Дали и се причинувало или навистина го гледала тоа, не знам :shock:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Форчун, тоа сигурно од преголема тага, или шок, на девојката и се откачило нешто у глава и по цело време и се гледал мртвиот, нешто слично ко у филмот Прекрасен ум :?
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Eve use edna duh prikazna, samo za Fortune ;)

Imav na vremeto edna cimerka koja gi rabotese tie “Ghost Tours.” Imash kompanii koi go rabotat toa, vo grad se na sekoj agol, odish fino lepo si kupuvash karta od 10 dolari, I te stavaat na konjska kocija, te vozat niz grad I ti raskazuvaat prikazni, povrzani so kukji, naselbi, crkvi I ostali cuda. Veruval ne veruval interesno e. E cimerkata go rabotese toa. Za da te vrabotat morash da pominesh nekolku testovi, prvo morash da ja znaesh istorijata na gradot, I mora da gi znaesh site prikazni od A do Sh. E sega, sem kartive lugjeto davaat I baksis neli na kraj, goleminata na baksisot zavisi od toa kolku ti tie osnovni prikazni koi so vremeto se preraskazuvale ke gi zacinish. Nea bogami ja bivashe. Taa bese od Chicago, u zivot ne veruvala vo duhovi, I sekogash se smeese, mi kazuvashe delovi kade gi isprevrtuva prikaznite za da gi naprai interesni I kako sekoja edna prikazna e razlicna zavisno od toa koj ti ja kazuva. Imashe I taa svoi “favorites” u odnos na kolegi nejzini I ednash me odnese so eden od niv (cija prikazna nekogash ke ja raskazam), koj stvarno me preplasi I zgrana.
Kako I da e devojkata ne veruvala I uste ne veruva ama eden den mi go raskaza slednovo. Vo gradot ima edna denes kukja za koja prikaznata veli deka na vremeto vo nea ziveela edna od najubavite devojki vo gradot. Bila ko samovila. Dolga crvena, kadrva kosa do polovina, so ogromni sini oci. Eden pocinala majka I, po sto taa bila postojano tazna - nemozela da ja prezali smrta nejzina I razdelbata so nea. Ne izleguvala od doma posle toa. Cesto komsiite mozele da ja zabelezat pod senkata na gazienata lamba vo nejzinata soba, kako stoi na prozorot I gleda vo dalecinata. Na site im se paralo srceto koga ke ja vidat natazenata devojka kako stoi na prozorot, a od ocite postojano I se ispirale solzi, koi od svetlosta se odbivale kako sjajni zvezdi na neboto. Nemozel nikoj da stori nishto da ja utesi I zgasne nejzinata zal. Nemozel nikoj da ja otrgne od prozorecot I da ja natera da go prodolzi svojot zivot. Taka eden den od pregolema taga po majka si pocinala, mnogu mlada. Veruvanjeto veli deka den denes, dokolku pominete vecerno vreme pokraj kukjata, I go svrtite pogledot nagore, sigurno nekogash ke ja primetite prekrasnata ‘samovila’ kako stoi I place. Nejziniot duh, seuste place I zali po majka si.

Cimerkata ja ima raskazano prikaznata vo detalji milion pati na milioni turisti. Sekoe kazuvanje e pobogata I pointeresna donekade I razlicna; taa duhot nikogash ne go videla, ni neshto slicno na nego.
Eden den, odi na rabota I ja pocnuva voobicaenata tura. Zastanuva so kocijata pred kukjata, svrtena prema istata so sopstveniot grb, normalno zboruvajki so lice prema turistite koi sedat pred nejze. Vo istata tolpa sedi dete, mu napravila muabet pred da trgnat,I maloto I kazalo deka e od Ohio, prv pat doagja vo gradot so roditelite. Godini 3. Se parkira I se sprema da ja pocne prikaznata, koga maliot kreva raka I veli: “Tato, tato, koja e dadickata gore na prozorot sto place?” Cimerkata moja zaprepastena se vrti odma nazad, I samata ne gleda nishto, ne gleda ni tatkoto na dete, ne gleda nikoj nishto vo kocijata, dodeka maliot prodolzuva I veli “ma kako ne ja gledate dadickata so dolga crvena kosa na prozorot shto place? Tato ela da tropneme na vrata da ja prasame zoshto e tazna?” “Lele kolku I e ubava crvena kosata, zoshto place?”

Cimerkata mi kazuva: “Mi se pritresoa nozete, ni C od crveno nemav spomenato, ni T od taga, ni D od devojka,” a maliot gi izredi site raboti. Normalno, go mavnala konjot I prodolzila ponatamu. Od togash, ne e tolku sigurna koga ke rece deka duhovi ne postojat ;)
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Кога почнав да читам, мислев дека е само некоја легенда. Ама вториот дел ме запрепасти! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Мене ако ми се случи такво нешто, срцево ќе ми пукне, ќе се пореметам, а не да го работам тоа :?
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Na fax. imav eden kolega od kumanovo koj mi kazuvase interesna prikaska demek vistina bilo.Prikaskava odi vaka:
Vo edno kumanovsko selo(ne mi teknuva na imeto) na temelite od poranesna crkva e napravena dzamija,vo odredeno vreme na odreden den vo tocno vreme odnosno ko ce bil denot na crkvata mislam sveti ilija bese sonceto frlalo blesok i na vrvot od dzamijata se pokazuval krst od soncevi zraci.Vo selovona toj den nikoj ne vleguval vo dzamijata , a legendata vikala ako se vlezi vo dzamijata vo toa vreme dodeka stoi krstot mozi da se zemi zlato i drugi bogatstva,ama mora dsa izlezi do toj tajming.dosega imalo 2-ca vlezeno i 2-cata go propustile tajmingot odnosno se podzabajve.
A posledicite bile fatalni demek se ostanale rajat od mozoko.
_________________
 

Bale82

Bwagojce
Член од
22 април 2005
Мислења
227
Поени од реакции
4
Уффффф колку возбидливи теми а никогаш досега не сум влегол во овај дел од форумот.
А и страмота ќе е ако не се каже нешто....
Епа вака во едно Битолско село Цапари мислам дека беше навечер излегувала некоја жена облечена како невеста.... наводно жената го имала изгубено нејзиниот младоженец во некоја несреќа. Ова жена претежно ја среќавале таксистите кои носеле патници во тоа село и како шо казуват тие духот одел по нив (бркал) до некое одредено место и потоа исчезнувал. Нешто слично во ова село се слушало и силен плач од некое мало дете кое шетало со мајкаси и ова чудо излегувало на патот.


Исто така во Битола кај училиштето Стив Наумов има една куќа на целата фасада на куќата се гледа крст и под крстот седи една жена наведната како плаче. Како шо имам разбрано жената го имала закопано нејзиниот син единец во дворот на куќата за да можи секој ден да го посетува неговиот гроб и после нејзината смрт на куќата се појавил крст со жена наведната до него.
Е по по некое време куќата каде шо е крстот ја купува некој и се разбира не сакаш таква работа да имаш на куќата и чоекот ја бојадисува цела фасада на куќата и во неполн месец чоекот дозивува сообраќајка во Грција и крстот повторно излегол. Во куќата моментално живеат луѓе (неговото семејство) и не се обидуваат да направат нешто на фасадата или на куќата.

Бреј ама се изнапишав сега вам ви останува да напишете нешто друго да се наежам и јас малку не само вие.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Bale82 напиша:
Исто така во Битола кај училиштето Стив Наумов има една куќа на целата фасада на куќата се гледа крст и под крстот седи една жена наведната како плаче. Како шо имам разбрано жената го имала закопано нејзиниот син единец во дворот на куќата за да можи секој ден да го посетува неговиот гроб и после нејзината смрт на куќата се појавил крст со жена наведната до него.
Е по по некое време куќата каде шо е крстот ја купува некој и се разбира не сакаш таква работа да имаш на куќата и чоекот ја бојадисува цела фасада на куќата и во неполн месец чоекот дозивува сообраќајка во Грција и крстот повторно излегол. Во куќата моментално живеат луѓе (неговото семејство) и не се обидуваат да направат нешто на фасадата или на куќата.
Е вчера одев кај едно другарче и баш поминав покрај таа куќа. Само за вториов случај незнаев, дека човеков ја префарбал фасадата и дека доживеал собраќајка, а за првото имам слушано дека било закопано дете во дворот или подрумот и од тогаш излегол крстот.
 
Член од
14 септември 2005
Мислења
416
Поени од реакции
11
Sum slusal i ja vakvi prikaski ama toa mislam mu doaga kako mit,pa se prenesuva od eden na drug.Interesno e da slusas vakvi raboti ama da poveruvam nemozam.
Majka mi e rodena i ziveela edno 10 godini u planinsko selo kaj so i do den denes nema struja mislam.E sega ona mi kazuvase deka na vratata od kukjata stalno nesto tropalo,grebelo.
No pak ke kazam,ona togas bila dete i sugurno nemoze da se sekava tocno sto u stvari togas se slucuvalo i so bilo toa,taka da ona se sekava na tie raboti kako sto i bila ucena ili lazena kako dete za tie konkretni zbidnuvanja.Nesto vo stilot na "the village" ako ste go gledale.
A da se nadovrzam so postovite na OBDN:Ovaa Amerite vo mnogu raboti veruvaat,oni sekakvo cudo moze da "vidat":):)
A toa so nastanot vo New Orleans nisto cudno i nekoj fenomen na modernata tehnologija da e.Tie znaat od sekakva legenda i biznis da napraat.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Profa напиша:
A da se nadovrzam so postovite na OBDN:Ovaa Amerite vo mnogu raboti veruvaat,oni sekakvo cudo moze da "vidat":):)
A toa so nastanot vo New Orleans nisto cudno i nekoj fenomen na modernata tehnologija da e.Tie znaat od sekakva legenda i biznis da napraat.
Poslednata recenica ti e tocna :) Ne veruvaat nisto povekje i pomalku od bilo koj drug. Ne sozdavaat legendi nishto povekje, ni nishto pomalku. Samo za biznis gi biva troa pojke - ko vekje raspravame, terame legendi od godina na godina, zoshto da ne napravime biznis, od ubeduvanjeto na drugite i trosenjeto vreme za istoto? Nekoj umen se setil.
Neznam statisticki podatoci, ama za gradot koj go spomenuvam cinam so glava bi garantirala deka minimum 20% od prilivot na pari vo sezona e od tie Ghost Tours - A kolku New Orleans ima praeno pari so nivnoto Voodoo , mozam samo da zamislam. Narodot zivee vo iluzii, i prikazni, polesen i pointeresen e zivotot taka- sekoj eden radije ke plati da slusa ovakvi raboti nego da slusa istorija za Civilnata vojna. Dobar biznis e... treba da pocnam da siram prikazni niz makedonija, pa eden den da dojdam so kocii i konji i da mlatam pari:)
 
Член од
20 мај 2005
Мислења
140
Поени од реакции
11
Bale82 напиша:
Исто така во Битола кај училиштето Стив Наумов има една куќа на целата фасада на куќата се гледа крст и под крстот седи една жена наведната како плаче. Како шо имам разбрано жената го имала закопано нејзиниот син единец во дворот на куќата за да можи секој ден да го посетува неговиот гроб и после нејзината смрт на куќата се појавил крст со жена наведната до него.
Е по по некое време куќата каде шо е крстот ја купува некој и се разбира не сакаш таква работа да имаш на куќата и чоекот ја бојадисува цела фасада на куќата и во неполн месец чоекот дозивува сообраќајка во Грција и крстот повторно излегол. Во куќата моментално живеат луѓе (неговото семејство) и не се обидуваат да направат нешто на фасадата или на куќата.

Бреј ама се изнапишав сега вам ви останува да напишете нешто друго да се наежам и јас малку не само вие.
да ве ебам куќата негде фкомши ми е! курац срање ова бе... иначе јас не вервам бе шо знам мора да има научно, а ако нема научно, па глупи сме бе да го ебам, мора да има цака... мора да пиши на гугл, се знај гугл :D
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
луѓе имало некоја таква слична и тука у Ск, мислам оти била некаде накај карпош. голема обрасната со лисје, баш као у филмовите. Е демек кога дошол човек да ј акупи како влегол, избегал така со се работници
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
895
Поени од реакции
458
Е од вакви работи кога бев мал и дедо (одамна веќе не е со нас) ми раскажуваше за сеничиштата, ама тој толку вешто ќе ја раскажеше што со денови не можев да заспијам од страв и сега непара ми се слушаат вакви приказни и секоја кога ќе ја слушнам ми идат морници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom