Другарска љубов меѓу машко и женско... има или слабо?

Член од
31 март 2008
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.831
Меѓу маж од 59 години и жена од 51 година се 8 години разлика. Тоа е многу... Мојата Сопруга има 57 години.
Девојче од 15 години е сеуште дете на кое дури сега му започнува психофизичкиот развој.
Затоа прекини со такви мисли .. Веднаш најди партнерка со години кои одговараат на твоите години. Твоите мисли се само илузија.

знам за вакви случаеви,у генерација ги имав многу...и...нејќеш да знаеш каков живот имаа на школо тие девојчиња...

покушај нешто тек кога ќе наполни 18-19...
така и ми беше во план. благодарам
 
Член од
6 август 2012
Мислења
123
Поени од реакции
39
imav kolega koj mi stana najdobar drugar,nekogas imalo moment na slabost ,no koga ke se zaprasas dali vredi da go izgubis prijatelstvoto si velis jok
sekogas si pomagame normalno kolku mozeme sto ponekogas go custvuvam kako moj brat
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Drugarstvo megju m and f, moze :D
Samo ako I'm the boss and he's the bitch.
Inaku, ne prifakjam veke :D
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
imav kolega koj mi stana najdobar drugar,nekogas imalo moment na slabost ,no koga ke se zaprasas dali vredi da go izgubis prijatelstvoto si velis jok
sekogas si pomagame normalno kolku mozeme sto ponekogas go custvuvam kako moj brat
Слични работи сум прочитал и слушнал од други и не се согласувам со такво мислење.
Те молам објасни зошто сметаш дека одпочнување на љубовна врска, ќе предизвика загуба на пријателството?
Зарем во љубовта партнерите се задолжително непријатели?
 
Член од
11 јуни 2010
Мислења
230
Поени од реакции
74
Значи имам едно прашање за дамите.....

Дали некогаш сте преминале на нешто повеќе од пријателство со некој ваш другар што подолго време го знаете, т.с. веќе еднаш сте оформиле слика за него како личност и сте го ставиле во групата пријатели. Дали некогаш сте преминале на нешто повеќе?

Дали мислите дека е воопшто возможно кога некој ќе прифатите како пријател, тие емоции да се променат и да гледате на него како партнер?

Ај баш да ве видам......:D
 
Член од
6 август 2012
Мислења
123
Поени од реакции
39
Слични работи сум прочитал и слушнал од други и не се согласувам со такво мислење.
Те молам објасни зошто сметаш дека одпочнување на љубовна врска, ќе предизвика загуба на пријателството?
Зарем во љубовта партнерите се задолжително непријатели?
Бидејки се навикнуваш тој човек да биде рамо за плачење ги знае сите твои тајни,разговараш за се и сешто и оддеднаш започнуваш врска со истата личност колку и да се трудуш и вложуваш во врската при најмала расправија ќе се спомнат и кажат работи за кои можеби ќе се покаеш што си ѓи изустил..
некој збор кажан во лутина може да уништи и пријателство и врска и колку да се сака да се помине преку се
никогаш нема да биде истото
има лица кои многу поубаво функционираат како пријатели
макар што не оспорувам дека има и такви што можат да успеат
 

Ceci0

Captain
Член од
20 јануари 2011
Мислења
334
Поени од реакции
208
Ова "чисто другарство" меѓу машко и женско е за мене мит. Едноставно не постои и тоа може да се примети по муабетиве на темава...сакав да и скокнам или да му скокнам. Кога тогаш ако двајца од спротивен пол се подолго време заедно кај едниот или двајцата ќе се појават поинакви чувства... И ваквите врски настанати од пријателство според мене подолго издржуваат од други пошо веќе го знаеме партнерот и знаеме каков карактер има и нема толку љубомора и има поголема доверба шо е многу битно за една врска. Најчесто се спомнува дека машките се криви за растурање на вакво пријателство ама еве гледам дека и женскиве не се светици (без навреда)
--- надополнето: 20 август 2012 во 14:44 ---
Ова "чисто другарство" меѓу машко и женско е за мене мит. Едноставно не постои и тоа може да се примети по муабетиве на темава...сакав да и скокнам или да му скокнам. Кога тогаш ако двајца од спротивен пол се подолго време заедно кај едниот или двајцата ќе се појават поинакви чувства... И ваквите врски настанати од пријателство според мене подолго издржуваат од други пошо веќе го знаеме партнерот и знаеме каков карактер има и нема толку љубомора и има поголема доверба шо е многу битно за една врска. Најчесто се спомнува дека машките се криви за растурање на вакво пријателство ама еве гледам дека и женскиве не се светици (без навреда)
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
би и признал се, ама она е 15 ипол, а јас 23 наполнив сега.
плус јас сум во странство а она е овде.
нема да оди, свесен сум, затоа и си молчам околу таа тема.
а има прекрасен карактер
што мораше од толку девојки баш она да ми се всели во умот упм
Почекај уште 3,4 години таман годините ќе ви се нивелираат.

Меѓу маж од 59 години и жена од 51 година се 8 години разлика. Тоа е многу... Мојата Сопруга има 57 години.
Девојче од 15 години е сеуште дете на кое дури сега му започнува психофизичкиот развој.
Затоа прекини со такви мисли .. Веднаш најди партнерка со години кои одговараат на твоите години. Твоите мисли се само илузија.
Ти старо аро не го лажи детето.

Разлика помеќу машко и женско е оптимална до максимум 15 години после тоа е нон-сенс.
Порано на 16,17 години се мажеле, а ти успеа од кутрото дете педофил да направиш.
 
B

Black Guard

Гостин
Бидејки се навикнуваш тој човек да биде рамо за плачење ги знае сите твои тајни,разговараш за се и сешто и оддеднаш започнуваш врска со истата личност колку и да се трудуш и вложуваш во врската при најмала расправија ќе се спомнат и кажат работи за кои можеби ќе се покаеш што си ѓи изустил..
некој збор кажан во лутина може да уништи и пријателство и врска и колку да се сака да се помине преку се
никогаш нема да биде истото
има лица кои многу поубаво функционираат како пријатели
макар што не оспорувам дека има и такви што можат да успеат
Нормално дека нема да биде исто,ќе биде другарство на повисоко ниво,подобро ќе се знаете и најдобриот дел-не мора врска.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Разлика помеќу машко и женско е оптимална до максимум 15 години после тоа е нон-сенс.
Не
Според мене максимална препорачлива граница на разлика во години меѓу брачните партнери е плус, минус 3 години.
Има бракови кој биле и се успешни и со поголеми граници. Лично сум познавал брачен пар во кој женатата била 13 години постара од мажот ( сега се починати ). Но тоа се исклучоци.
Во денешно време, кога брачните патртнери се подеднакво образувани и еманципирани зошто би постоеле поголеми граници.
 
Член од
31 мај 2012
Мислења
228
Поени од реакции
146
Постои другарска љубов и тоа мислење никој не може да ми го промени. Зошто имам јас мое лично искуство.
Со другар ми се знаеме од наши 7 години. Заедно сме јаделе, играле, учеле, пишувале домашни, заедно растевме. Ми беше и партнер на матура. Го сакам како брат и тоа ништо не може да го промени. Никогаш не ме привлекувал како дечко, ниту сум го гледала со такви очи. Не може никаква љубов освен другарска да се деси помеѓу нас, зошто нема да дозволам да си го уништам пријателството. Ми кажа за тајна која ја знае само уште една личност, ми има и кажано уште една која никој не ја знае. Му имам и јас споделено една тајна лично моја и во него имам доверба.
Поентата ми беше дека постои пријателство меѓу машко и женско колку и да изгледа невозможно тоа денес, ама е ретко или завршува со љубов и потоа со разделба, ама во мојов случај тоа не е така.:)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Поентата ми беше дека постои пријателство меѓу машко и женско колку и да изгледа невозможно тоа денес, ама е ретко или завршува со љубов и потоа со разделба, ама во мојов случај тоа не е така.:)
never say never again
 

Kajgana Shop

На врв Bottom