Другарска љубов меѓу машко и женско... има или слабо?

S

Stef Bachatero

Гостин
Постои другарска љубов и тоа мислење никој не може да ми го промени. Зошто имам јас мое лично искуство.
Со другар ми се знаеме од наши 7 години. Заедно сме јаделе, играле, учеле, пишувале домашни, заедно растевме. Ми беше и партнер на матура. Го сакам како брат и тоа ништо не може да го промени. Никогаш не ме привлекувал како дечко, ниту сум го гледала со такви очи. Не може никаква љубов освен другарска да се деси помеѓу нас, зошто нема да дозволам да си го уништам пријателството. Ми кажа за тајна која ја знае само уште една личност, ми има и кажано уште една која никој не ја знае. Му имам и јас споделено една тајна лично моја и во него имам доверба.
Поентата ми беше дека постои пријателство меѓу машко и женско колку и да изгледа невозможно тоа денес, ама е ретко или завршува со љубов и потоа со разделба, ама во мојов случај тоа не е така.:)
Девојка може да стави машко во пријателска зона зашто не е доволно сексуално агресивен и не ја привлекува.Машкото затоа што нема доволно самдоверба,секогаш си дава надеж дека ќе ја добие на подолга дистанца,а колку повеќе одложува толку повеќе иде на пријателска база.Ако после 3 состанок не ја бакне таа врска иде накај пријателска,без разлика дали машкото ќе прифати или не.Од машка перспектива ќе ти кажам дека е невозможно,зашто со која и да сум сакал да останам пријателски односи секогаш ми доаѓале мисли за нешто повеќе.Тоа не значи дека сум ја сакал за девојка,туку онака сакам friends with benefits.Ем она среќна ем јас среќен.Ако мислиш дека никогаш не помислил да те легне си згрешила и воопшто не ја познаваш машката психологија.Кај машко нема пријателки има само потенцијални партнерки и секс играчки.Извини што сум волку искрен но така е.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Постои другарска љубов и тоа мислење никој не може да ми го промени. Зошто имам јас мое лично искуство.
Со другар ми се знаеме од наши 7 години. Заедно сме јаделе, играле, учеле, пишувале домашни, заедно растевме. Ми беше и партнер на матура. Го сакам како брат и тоа ништо не може да го промени. Никогаш не ме привлекувал како дечко, ниту сум го гледала со такви очи. Не може никаква љубов освен другарска да се деси помеѓу нас, зошто нема да дозволам да си го уништам пријателството. Ми кажа за тајна која ја знае само уште една личност, ми има и кажано уште една која никој не ја знае. Му имам и јас споделено една тајна лично моја и во него имам доверба.
Поентата ми беше дека постои пријателство меѓу машко и женско колку и да изгледа невозможно тоа денес, ама е ретко или завршува со љубов и потоа со разделба, ама во мојов случај тоа не е така.:)
На типот си му неостварена желба, може ти кажал и си го одбила а може се плаши да ти каже што навистинина чуствува за тебе за да не те изгуби , уште ако си убава и згодна и девојка......нема потреба од дилема.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.732
Поени од реакции
4.483
Можеби ако нема сексуална привлечност или пак се работи за ситуација каде дотичните особи се во поодминати години па се женети ,мажени и нема простор за романса.
 
Член од
31 мај 2012
Мислења
228
Поени од реакции
146
На типот си му неостварена желба, може ти кажал и си го одбила а може се плаши да ти каже што навистинина чуствува за тебе за да не те изгуби , уште ако си убава и згодна и девојка......нема потреба од дилема.
Не сум го одбила и ништо не ми кажал иако многу пати имал шанса и тоа од самиот муабет наметната.
Ама тоа е тоа, и да го привлекувам или да сум го привелкувала не гледам никакви знаци, а и тешко дека некогаш ќе ми каже.
Можеби или се плаши да не го откачам или се плаши да не го изгуби другарството.
 
F

FARANG

Гостин
Абе ние сме прости суштества. Сакаме пиво, фудбал и секс. Со спротивниот пол освен секс и нема многу теми за дискусија. Ко што рече Stef Angel погоре баш така е, дури и она 3 состанока е благо кажано кај мене тоа е 1-2 повеќе од потребно. There is plenty of fish in the sea...
 
B

Black Guard

Гостин
Не сум го одбила и ништо не ми кажал иако многу пати имал шанса и тоа од самиот муабет наметната.
Ама тоа е тоа, и да го привлекувам или да сум го привелкувала не гледам никакви знаци, а и тешко дека некогаш ќе ми каже.
Можеби или се плаши да не го откачам или се плаши да не го изгуби другарството.

Добро не ми е јуасно а оти мислиш дека ќе изгубите другарство??

Ма напротив-подобро ќе се запознаете али ќе си чувате тајна а факт е дека подобро ќе се знаете и цените меѓусебе повеќе, од лично искуство ти зборам со две другарки се дружевме подолго време и супер ни беше,се дружевме, шетавме, пиевме коњак а јас носев синтагма со мене у кафичот(така сакаше она да јаде благо со коњакот а другата беше помирна-не доминантна, оставаше да ја командаш//за мењање пози:D ) али поентата ми е подобро ќе се запознаете и ако е РЕАЛНА другареската љубов разбирање и почит послев подоброто запознавање ќе се цените, и почитувате многу повеќе а и меѓусебна доверба ќе имате-направи го ова но со некој другар за кој си сигурна дела те цени,почитува-ем ќе си уживкаш, ем без обврски но граница се поставува на почеток-а за овој твој другар-зарем не можеш да приметиш дали те сака, ако те гледа така милно, што знам, легни го ама поставете граници-но ако немаш дечко, инаку не е фер и е лицемерно ако си слободна тогаш ќе видиш колку е така добро и има предности за разлика од редовна врска(мора во врска некој да е лоботомиран-ретко тоа) али додека имаш време уживкај малцњ:)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Добро не ми е јуасно а оти мислиш дека ќе изгубите другарство??

Ма напротив-подобро ќе се запознаете али ќе си чувате тајна а факт е дека подобро ќе се знаете и цените меѓусебе повеќе, од лично искуство ти зборам со две другарки се дружевме подолго време и супер ни беше,се дружевме, шетавме, пиевме коњак а јас носев синтагма со мене у кафичот(така сакаше она да јаде благо со коњакот а другата беше помирна-не доминантна, оставаше да ја командаш//за мењање пози:D ) али поентата ми е подобро ќе се запознаете и ако е РЕАЛНА другареската љубов разбирање и почит послев подоброто запознавање ќе се цените, и почитувате многу повеќе а и меѓусебна доверба ќе имате-направи го ова но со некој другар за кој си сигурна дела те цени,почитува-ем ќе си уживкаш, ем без обврски но граница се поставува на почеток-а за овој твој другар-зарем не можеш да приметиш дали те сака, ако те гледа така милно, што знам, легни го ама поставете граници-но ако немаш дечко, инаку не е фер и е лицемерно ако си слободна тогаш ќе видиш колку е така добро и има предности за разлика од редовна врска(мора во врска некој да е лоботомиран-ретко тоа) али додека имаш време уживкај малцњ:)
Колку си фин со нив мислиш од финска да не си.Па си играте цариник и шверцер и тоа е фино.Не за џабе дома кога ќе се вратиш доагаш со помислата ех како не ја шмекнав другаркава дур имав шанса сега друг ми ја шмека или како не можам да ја легнам.Просто е платонска љубов помеѓу машко и женско не постои,какви граници ставај.Освен ако не си платон филозоф и живееш во Грција и уште филозофираш за оваа тема...
 
B

Black Guard

Гостин
Колку си фин со нив мислиш од финска да не си.Па си играте цариник и шверцер и тоа е фино.Не за џабе дома кога ќе се вратиш доагаш со помислата ех како не ја шмекнав другаркава дур имав шанса сега друг ми ја шмека или како не можам да ја легнам.Просто е платонска љубов помеѓу машко и женско не постои,какви граници ставај.Освен ако не си платон филозоф и живееш во Грција и уште филозофираш за оваа тема...

Види вака анѓелче јас цели 5 години се дупев со другарки(едната забавиште одевме заедно а и комшивка ми е воедно-а дома старец-навечер што да правиме да се гледаме??) а другата и беше па нејзина другарка а се почна од онака маалско мување откако ќе заминат повеќето дома после седенката на маало за потоа да премине во дружење, па им помогнав и за матура ма не е важно кога ќе ја спомнеш северина(тогаш беше популарна со видеото) и другарка ти ќе ти рече да бе она има право да си ужива како на пример јас и ти, а мене толку ми требаше пак се смувавме, добив страшна ерекција како нуклеарна печурка ми стана:pos: и маста и ја извадив-ако останев настрана сум педерчина или ГЛУП, па после и со другарка и...ама се знае другарски е за задоволство натинг мор, епа види ти сега, ако ти не си добил таков предлог или не си се обидел што да ти правам ај кажи??

И ова нема врска со никаква платонска љубов бла бла тулу е кревање на другарството на повисоко ниво а еве сега имаат и деца на свадбата и купив белегзија која ја платив 17 000 од бело злато и обично-не е тоа доказ дека ја ценам-имам докажано 1000 пати а и они туку знаев желба и беше имаат сега и деца бе и одам на гости им го сервисирам компјутерот-ама нема веќе секс-фамилија неќам да растурам имам свест не сум идиот и малку ангажирај се, дружи се па ќе видиш како и другарки, и школски даваат посебно школски од генерацијата со кои порано не се мирисавме а сега па дури две ме вријат, али џабе не ги сакам ниту другарски нит пак сум заљубен а убавки се.

Анѓел..напатен си нешто ми кажува жити...
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Види вака анѓелче јас цели 5 години се дупев со другарки(едната забавиште одевме заедно а и комшивка ми е воедно-а дома старец-навечер што да правиме да се гледаме??) а другата и беше па нејзина другарка а се почна од онака маалско мување откако ќе заминат повеќето дома после седенката на маало за потоа да премине во дружење, па им помогнав и за матура ма не е важно кога ќе ја спомнеш северина(тогаш беше популарна со видеото) и другарка ти ќе ти рече да бе она има право да си ужива како на пример јас и ти, а мене толку ми требаше пак се смувавме, добив страшна ерекција како нуклеарна печурка ми стана:pos: и маста и ја извадив-ако останев настрана сум педерчина или ГЛУП, па после и со другарка и...ама се знае другарски е за задоволство натинг мор, епа види ти сега, ако ти не си добил таков предлог или не си се обидел што да ти правам ај кажи??

И ова нема врска со никаква платонска љубов бла бла тулу е кревање на другарството на повисоко ниво а еве сега имаат и деца на свадбата и купив белегзија која ја платив 17 000 од бело злато и обично-не е тоа доказ дека ја ценам-имам докажано 1000 пати а и они туку знаев желба и беше имаат сега и деца бе и одам на гости им го сервисирам компјутерот-ама нема веќе секс-фамилија неќам да растурам имам свест не сум идиот и малку ангажирај се, дружи се па ќе видиш како и другарки, и школски даваат посебно школски од генерацијата со кои порано не се мирисавме а сега па дури две ме вријат, али џабе не ги сакам ниту другарски нит пак сум заљубен а убавки се.

Анѓел..напатен си нешто ми кажува жити...
Не сум напатен ја кажувам реалноста.Секој маж и девојка сакаат секс,девојките дури и повеќе од колку што изгледа само добро го маскираат.Второ не си идиот ако мислиш на секс за било која личност на планетава тоа е нешто природно и доаѓа со нашата сексуалност.Како што рекол Фројд има 3 работи што луѓето целат а тоа е:Секс,секс и само секс.Не за џабе сите реклами се со голи девојки за да ти продадат некој продукт.Сексот продава.Не велам дека е лошо да си фин,но дека треба да сме искрени и секогаш да кажуваме што сакаме дали тоа ги повредува другите или не тоа не треба да не интересира затоа што ако е доволно силна и цврста личност ништо нема да го афектира.На крај краева ти си се држел со некој од нив за секс пријатели што е ок и нема ништо против.Јас не сум некој што ти суди,само си го кажувам моето размислување.Особено машките кој се дружат со девојки затоа што мислат дека ќе добијат нешто,а тоа е гледање порничи дома после секое искачање.
 
B

Black Guard

Гостин
Ма не ги дружев поради сексот си живеев и пред тоа а и сега и ќе продолжам-им дадов до знаење-ако треба помош можеш да сметаш на мене-точка.

Тие поточно ми беа поверни другарки и од некои машки кои само беа со мене од користољубие освен два тројца кои се покажаа и докажаа така да помалку другарки и другари искрени вредат повеќе од багра лицемери и за нив вреди жртвата-СЕКОГАШ,

Твојот суд е твое право ама јас ете не загубив другарство сега може има други со поинакво искуство и околности но не ме прави тоа сигурно еден и единствен кој продолжил да сим живее т.е пријателството и почитта меѓусебна остна и ќе остане.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Не сум го одбила и ништо не ми кажал иако многу пати имал шанса и тоа од самиот муабет наметната.
Ама тоа е тоа, и да го привлекувам или да сум го привелкувала не гледам никакви знаци, а и тешко дека некогаш ќе ми каже.
Можеби или се плаши да не го откачам или се плаши да не го изгуби другарството.
Ако ти каже дека стварно те сака како ќе реагираш ? Ќе му се наљутиш и веќе нема да сакаш да се гледаш со него односно ќе го откачиш или ќе му објасниш дека сакаш да останете "другари" или можеби сериозно ќе размислиш на типот да му дадеш шанса. Поздрав:)
 
Член од
31 мај 2012
Мислења
228
Поени од реакции
146
Ако ти каже дека стварно те сака како ќе реагираш ? Ќе му се наљутиш и веќе нема да сакаш да се гледаш со него односно ќе го откачиш или ќе му објасниш дека сакаш да останете "другари" или можеби сериозно ќе размислиш на типот да му дадеш шанса. Поздрав:)
Ќе ми биде многу чудно на почеток. После ќе му објаснам дека сакам да останеме само другари, ако ептен му е тешко да ме гледа, а да нема ништо со мене ќе му предложам да го прекинеме другарството на некое време, па можеби за тоа време ќе најде друга и ќе се заљуби во неа и после пак ќе си бидеме другари. Има опции.;)
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Пријател сум со жени на мои другари.Би можел да бидам другар со жена шо не ме возбудуе сексуално, се друго е потенцијална сексоча.
To je то, што би рекол Катанец.
 
Член од
3 септември 2012
Мислења
127
Поени од реакции
117
Вистинско другарство меѓу машко и женско постои во два случаи.
1. Доколку машкото е gay или обратно
2. Доколку со неа сака да има нешто повеќе од тоа или обратно
(овде не влегува дружбата во мешани друштва, се однесува исклучиво на билатерална основа:))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom