Другарска љубов меѓу машко и женско... има или слабо?

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
770
Поени од реакции
953
Кога ќе размислам немам оформено јасен став за оваа тема, сепак мислам дека постои но поретко е, впрочем како и секое другарство што е ретко.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.737
Поени од реакции
7.592
На оваа тема имам многу јасно оформен став: другарска љубов меѓу машко и женско не бидуват, шо би рекол Крсте Мисирков.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.166
Поени од реакции
1.892
Фали само уште да кажете дека брат и сестра или братучеди од различен пол не можат чисто онака да се сакаат, затоа што нели природно е...едниот има едно, другиот друго.....:tapp:

Некои луѓе едноставно се сакаат баш како брат и сестра, или како роднини...се чувствуваат така блиски и се радуваат и восхитуваат еден на друг....како Кејт и Лео. :pipi:Наивно изгледа можеби, но верувам дека е така. Нив ги спомнав затоа што речиси секој знае кои се. :kafence:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.917
Поени од реакции
31.144
Фали само уште да кажете дека брат и сестра или братучеди од различен пол не можат чисто онака да се сакаат, затоа што нели природно е...едниот има едно, другиот друго.....:tapp:

Некои луѓе едноставно се сакаат баш како брат и сестра, или како роднини...се чувствуваат така блиски и се радуваат и восхитуваат еден на друг....како Кејт и Лео. :pipi:Наивно изгледа можеби, но верувам дека е така. Нив ги спомнав затоа што речиси секој знае кои се. :kafence:
Лео ја клецна Кејт
толку од другарчињата
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
На оваа тема имам многу јасно оформен став: другарска љубов меѓу машко и женско не бидуват, шо би рекол Крсте Мисирков.
vo nikoj slucaj ne biduva,moze da biduva drugarstvo se dodeka edniot ima interes kon drugiot , posle prekinuva drugarstvoto,i toa drugarstvo nemoze da trae dolgo
 

The Magus

אהיהוה
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.202
Поени од реакции
10.108
Пак ќе речам, не ме чуди женско да гледа другарски на машко ама кога машко ќе рече дека гледа другарство во женско, другарство како помеѓу две машки, или е педер или е импотентен(хипстер).
Какви побогу би биле заедничките теми и начинот на дружба помеѓу машко и женско?
Муабетов вака би течел: „Ејј види ја другарке онаа пичкана како би и го закопал сосе мадиња, пичната жила ќе и ја превртам“ или „Ај собери ги комшиките да напрајме еден баскет“ и слично!?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.917
Поени од реакции
31.144
Пак ќе речам, не ме чуди женско да гледа другарски на машко ама кога машко ќе рече дека гледа другарство во женско, другарство како помеѓу две машки, или е педер или е импотентен(хипстер).
Какви побогу би биле заедничките теми и начинот на дружба помеѓу машко и женско?
Муабетов вака би течел: „Ејј види ја другарке онаа пичкана како би и го закопал сосе мадиња, пичната жила ќе и ја превртам“ или „Ај собери ги комшиките да напрајме еден баскет“ и слично!?
а таа тебе ти вели “денес се осеќам хорни, ко не дојде некој де не изеби и двајцата“
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.572
Поени од реакции
3.051
Освен ако не пиеш ирско кафе во големи количини, друг начин не знам као ќе се очукаш :pos:
(во контекст на постот за кафе и машко=женска дружба)
Muabetot za kafeto bese primer, zatoa sto idenjeto na kafe u mk se poima kako druzba. Ne mora da bide idenje na kafe, moze da bide bilo sto. Eve, moze da bide idenje na vikend so drustvo u Mavrovo. Idenje na odmor. W/e.(idenje na apsolventska ekskurzija...)

A koga veke zboris za zrelost, ako e taka, togas tie zrelite dvajca drugari, masko i zensko, zosto da se nacukaat, cim tolkava golema samokontrola imaat?
Neli se zreli? Neli imaat samokontrola? Epa ako e taka, sto ne se kontroliraat so pienjeto, koga znaat deka nesto ke se desi ako se napijat?
Znaci, vnatre ipak priznavas i ti deka nesto se desava, samo sto ovie luge uspesno go sokrivaat i kontroliraat.
Well, tuka umre tvojot argument i umre tezata deka postoi masko zensko drugarstvo.

Ja i mojov drugar, sekojden sme zaedno i se dopisuvame po chat. Gledav nekako da go izbegnuvam, but you just can't, demek da mu drzam distanca, ama nemogukje e, vo isto drustvo sme, celo vreme sme zaedno. iiiii ednas bevme na rodendenmalazabava. Iii on se naprai lom (a ja bev hahuehuhahueha faza) i pocna da me tegne da igrame, i ja mu vikam ne be i aj be, abe ne be, abe aaaaaaajde ne bidi lejmerka, i aj igravme gusnati ko kreteni na spori pesni, really ubavo bese, umegju vreme negovite segi gi slusav, i on moite, pa zafrkavavme luge za toa kako igraat i tie nas ne zafrkavaa. Posle toa iskociv ja do nadvor i eve ti go dosool. I mozes da zamislis kakva struggle bese da ne se bacime. I ne se. Ova ne e edinstven pat na vakva awkward situacija. Ne ednas, 73639 pati sme bile so vakva struggle. Premnogu vreme pominuvame zaedno, jas sum simpaticna, on e simpaticen, ni klika smislata za humor i toa e. Drugo ne ti ni treba poise za da bides sreken u zivotot.
I uste sme drugari i sekoj den zaedno, but we both know what's actually going on. I site drugi okolu nas znaat, ama se praime site na Toso.

Taka i site ostanati sto imaar drugari i drugarki od sprotiven pol.
Se praat na toso.
Nz na nekoi im se svigja tenzijata, na nekoi ne. Pa zatoa i nekoi imaat drugar(k)i od sprotivniot pol, nekoi gledaat da nemaat.
Jas uste ne znam od koi sum, ama mislam deka sum od tie sto gledaat da nemaat. Me nervira celava ovaa *samokontrolata e mokj* situacija...
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.437
Поени од реакции
2.667
Ми се има десено еднаш. Досадно ми беше мене, не знаеш дали сум незаинтересиран или сум работел 15 саата и почна да ми збори како ќе го растурела некој, бдсм и чуда, како ќе му идела провокативно, штикли 15 цм. Алоооооо викам не сум педер ја ова да ми го кажуваш, за тоа имаш другарки. Уствари коа веќе сама спомна ајде и ја да те видам у такво издание. Ќе сум ја видел, ама не сум смееел да ја допирам.
Еве ме уште чекам :D
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.166
Поени од реакции
1.892
На тебе мислев @Let 3 .Претходно бев критикувана дека сум зборувала за нив како да се ми комшии, па истото го кажав и јас за тебе.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.917
Поени од реакции
31.144
На тебе мислев @Let 3 .Претходно бев критикувана дека сум зборувала за нив како да се ми комшии, па истото го кажав и јас за тебе.
ааа ја мислев дека сме комшии па си реков да ти дојдам да ми дајш масло... шеќер.. брашно... и то шо следува уз тоа
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
3.621
Поени од реакции
11.071
Јас немам другари. Да, сум растела само со машки братучеди и скоро сите деца од маало беа машки, немам проблем да правам муабет со машки лица, напротив, сметам дека е покорисно потрошено време отколку само со женски да си прајш муабет, али последниот доста близок другар што го имав беше до осмо одделение.
Едноставно повеќе не верувам во машко-женски пријателства отколку што верувам. И не ми се играат играчки на топло-ладно во ниедна сфера во животот, камоли во односи со луѓето околу мене.
Башка, се имам изнаслушено муабети од оној што Џесика го напишала. Добри другари, али во многу дадени ситуации децата се сопирале да не се деси нешто што би го уништило тоа другарство. Кој како му одговара, али јас не сум особа за такво другарство.
 
На врв Bottom