Државна матура

Статус
Затворена за нови мислења.

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
во охрид и денес се протестира бидејќи не ја подржуваме средношколската унија и барањата спомнати погоре во текстот на skrstevsky.
btw постојат 2 средношколски организации кои не се усогласени во барањата.

целта на овие протести е воопшто да не се полага матура за оваа генерација а не да се намалуваат предмети и сл.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
bez razlika na se! bez razlika na toa koj misli kako mene ili ne misli kako mene! doli me podrzuva vo edno ili vo drugo ili neme podrzuva!
vistinata e edna:
NIe sme generacija koja sluzi za eksperiment na politickite igri!
nasata generacija ke bide zrtva za fakanje na eden od iljadote uslovi za vleguvanje vo evropskata unija!

Ne ne e eksperiment za politichki igri tuku e proba za podobro obrazovanie na slednite generacii, ova kje se slucheshe bez razlika koj i da beshe na vlast.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
во охрид и денес се протестира бидејќи не ја подржуваме средношколската унија и барањата спомнати погоре во текстот на skrstevsky.
btw постојат 2 средношколски организации кои не се усогласени во барањата.

целта на овие протести е воопшто да не се полага матура за оваа генерација а не да се намалуваат предмети и сл.
хехе Стави линк до мислењето не до мојот профил :)
нема врска
Зошто не сакате да ви се намалат предметите ?
Одговорот е “Не сакаме да учиме“, друго нешто не гледам.
Ако сакате да преговарате мора да направите компромис не може вие како што ќе кажете. МИСЛЕТЕ има и ДРУГА страна !
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Не компромис е само ако еднава страна попушти а не и тие :) оставете ги децата по сите обиди да му ставиме малце во гла тие си продолжуваат ако нека продолжат ќе ги учат саботите и така поподготвени ќе си ја полагаат матурата на крај
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
83
Поени од реакции
2
штрајкувавме и што сега утре пак во училишните клупи!
ова немозе вака мораме нешто да направиме нема смисла да полагаме матура немаме ни време ни воља за учење не е фер спрема цела генерација! а плус во нашата гиманазија се шират информации дека на некои факултети и покрај дрзавната матура ке мора да се полага и приемни. Па тие што се главни нека одлучат како ке биде и што ке се прави па после да ни казуваат да полагаме!
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
штрајкувавме и што сега утре пак во училишните клупи!
ова немозе вака мораме нешто да направиме нема смисла да полагаме матура немаме ни време ни воља за учење не е фер спрема цела генерација! а плус во нашата гиманазија се шират информации дека на некои факултети и покрај дрзавната матура ке мора да се полага и приемни. Па тие што се главни нека одлучат како ке биде и што ке се прави па после да ни казуваат да полагаме!

Ај ај сеа не шпекулирајте и не филозофирајте. Јасно е дека АКО ПОЛАГАТЕ Државна Матура НЕМА да полагате приемен на факултетите, ОСВЕН на оние каде што ќе има мнооооогу кандидати па ќе има едноставни тестови за елиминација, како што годинава беше на правен.
без дезинформации и не кравајте прашина уше толку, и така не ви се гледа.
 
Член од
20 февруари 2007
Мислења
97
Поени од реакции
0
абе охрид се страјкуваше и денес и сто?утре сите на сколо,срекни и весели!ем не знаеме сто сакаме ем се буниме.едни да се укине,други да се намалат предметите за матурата!како и да е само ако има компромис меѓу уцениците и владата(министерство за образование)ке се реси нешто,али вака?нисо не праиме.ако страјковаме ајде до крај да одиме,ако не сите на школо.епа во гимназијата во охрид,директорот не не пушташе да излезиме.али бидна тоа денес и вчера,а утре пак над книгите ке уциме и мирни као бубачина ке сме.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
абе охрид се страјкуваше и денес и сто?утре сите на сколо,срекни и весели!ем не знаеме сто сакаме ем се буниме.едни да се укине,други да се намалат предметите за матурата!како и да е само ако има компромис меѓу уцениците и владата(министерство за образование)ке се реси нешто,али вака?нисо не праиме.ако страјковаме ајде до крај да одиме,ако не сите на школо.епа во гимназијата во охрид,директорот не не пушташе да излезиме.али бидна тоа денес и вчера,а утре пак над книгите ке уциме и мирни као бубачина ке сме.
Само копмпромис, САМО ВИЕ ќе изгубите ако одите до крај. Попуштете и вие и владата и ќе бидете задоволни !
За ваше добро е да полагате. За разлика од минатата година кога сите матуранти беа на протести, сега за ваша жал не е така.
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.027
Поени од реакции
622
Абе ке полагате и точка.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Абе ке полагате и точка.
Нека полагаат само нека се има обзир што ќе им дадат, оти знам дека не се спремни за 5 предмета. Нека намалат нешто, за тоа викам Компромис.
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Ne znam zasto voopsto protestiraat koga toa e veke doneseno so zakon, izglasano e, usvoeno e i taka ke bide. Toa trebase da bide uste pred 2godini ama ispadna aj prvo da bide pilot t.s. probna a posle drugata godina da bide vovedeno drzavna matura, no poradi toa sto i taa sledna generacija ucese po stara programa drzavnata matura ,,se odlozi" za slednata generacija koja sto ucela spored nova programa. Mnogu e logicno toa deka koga veke e usvoeno da se polaga drzavna matura toa i da se desi pa barem neka bide kako sto treba, taka da nema zasto da protestirate.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Кои мрсули се извлекоа во мојата генерација особено последниве две години, само затоа што професорите беа доволно тупави да им ставаат оценки според бројот на родители што доаѓаа и жалењата, мислејќи дека ќе се избалансира сето со матурата која никогаш не бидна. Така да, такви говнарии - не.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Ајде бе нека опнат државна матура па барем да имам надежд дека ќе се запишам на државен факултет:pos:
 

Narkos

...::enter my mind::...
Член од
12 април 2007
Мислења
677
Поени од реакции
5
вака сеа
вчера разговарав со еден професор, и тој е на страната на матурантите
според него
учениците во МК се преоптоварени со школото, секој ден по седум часа е премногу. се враќаме дома, преморени и имаме време само да научиме и да напишеме за утре шо имаме домашно. ние треба да имаме време и за други работи, т.е. животите да не ни се вртат само околу школото
друго, материјата што ја изучуваме е многу обемна, земете за пример материјата на која било друга држава, каде што сите средношколци имаат најмногу по пет часа дневно, и имаат многу помалку предмети, ама кога ги изучуваат, ги изучуваат комплетно. а ние од се по малку и на крај се ке заборавиме
а кај нас и материјата не е усогласена, зашо од клас до клас се учат потполно различни лекции, а да не зборувам за разликата меѓу училиштата.
праксата кај нас, економичарите е ПОТПОЛНО иста со сметководството. и не пракса да земат нешо да ни објаснат на компјутери или да ни покажат како се се прави у вистинска пракса, тие ни диктираат лекции во тетратка од почеток до крај ИСТИ со лекциите од сметководство. тоа се +4 часа неделно во времегубење
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Јас мислам дека треба да се полага,поради тоа што некој ќе се мачи ќе учи 4 години,а некој дете на професор/професорка у школото само ќе се појавува на школо и оп 5ка БРАОС...
Во сите(развиени)држави се полага државна матура,и нема зошто и ние да не ја полагаме.
А тоа што нашите власти не знаат да ја спроведат како што треба,тоа е веќе нешто друго.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom