Државата со намера за наплаќање данок за собирање шумски плодови!

Дали се сеќавате дека некогаш во минатото државата садела печурки во шумите?

  • Да

    Гласови: 10 7,4%
  • Не

    Гласови: 53 39,0%
  • Не знам, бев во подрум

    Гласови: 73 53,7%

  • Вкупно гласачи
    136

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Само како ова е со намера заштита на шумите или конкретно во веста погоре за Национален Парк Галичица, а истовремено запнале на Бандини да му го пуштат гратис најдобриот дел од тој ист национален парк???
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Имаше една епизода од South Park кога летаа казни за користење на вц школка без да врзат безбедносен појас како во автомобилите. Се молам некој од влада да не ја гледа епизодата.. :unsure:

машката верзија на јанки (десно):D
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Глупи едни ве дупат во здрав мозок, и вие пак за нив гласајте.[/quote]
А ЗА КОГО,
ај кажи,не кри,идат избори,да не ја посереме пак.
 
K

King_Stone

Гостин
Глупи едни ве дупат во здрав мозок, и вие пак за нив гласајте.
А ЗА КОГО,
ај кажи,не кри,идат избори,да не ја посереме пак.[/quote]
БОЈКОТ,да му се врати власта на народот,оти после една диктатура,не би требало да се замени со друга.Доста беше,де едните де другите,де змијата, де магарето.Доста им беше на двете за овие 20 години.РЕВОЛУЦИЈА!!!
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Ова е ради заштита од отровни печурки бе,ич не мислите...
 
K

King_Stone

Гостин
Ова е ради заштита од отровни печурки бе,ич не мислите...
Се е ради заштита,и цигарите ги плаќаш 20,а добиваш 19,еден оди во буџетот демек "за заштита на пушачите" а они и од тоа направија акциза.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
videte iskreno glasav protiv zatoa sto beram pecurki i ne bi sakal mojot ak da go zema nekoj drug i da gradi zoloski vo sk , NO od druga strana bi i plakjal na drzavata koga na nekoj nacin bi vovela red vo kriminalot koj se pravi so pecurkite nas ni gi kupuvaat po 100 den a bog znae kolku gi prodavaat e sega ima i druga rabota znaci velam koga bi mozelo da se stavi red da receme kaj nas doagjaat pecurkari od segde nekoi znaat nekoi ne kako se berat pecurki tie so znaat berat normalno a ostanatite zemaat stap i samo gi rusat gnezdata na pecurkite ednostavno grebat pod dapcinjata i smrekite i druga rabota e toa sto jas pr koga bi imalo red bi sakal da si odam na eden teren kade sto nema da mi izleguvaat padobranci a ne koj kaj ke mu tekni da odi i so saka da pravi nie pr so si sme pecurkarite od seloto skoro si ja imame podeleno planinata da recam znaeme koj kade se dvizi i ne sme budali da se mesame eden so drug problem se lugeto koi doagjaat od drugi naseleni mesta a istite tie imaat planina ama nasata ragjala poveke aj ke odime tamu . znaci ako zemaat danok barem neka se vovedi red .ili jas imam poinakovo resenie pr po terkot na lovnite drustva neka im se dade pod koncesija terenot na pravni i fizicki lica pa tie da go imaat ekspluzivnoto pravo samo tie od toj teren da vrsat otkup a voedno tie da si ja plakjaat koncesijata da ima regulatorna komisija kako so ima za tutunot drzavata da objavi cena za pecurkata i na beracite da im dava subvencii bidejki tie se bioproizvoti 100 % prirodni i taka ke ima kjar i drzavata i otkupuvacite a najmnogu beracite
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ова се(покрај владини) исто така и ЕУ закони и регулативи, исто како што беше т.е. е законот за пушење(забрането пушење во затворени простории во било какви јавни места), казнувањето за фрлање на отпушоци и плукање по улица, обавезно користење на светла на автомобилите во сред бел(сончев)ден, забрането правење на зимница(палење ќумбе), како и забрането правење на ракија(палење казан) во сопствен куќен двор и.т.н. а ако на сето ова го додадеме и предлогот за воведување на данокот за ергени и стари моми, како и предлог законот за забрането спружање на долен веш на тераса и ред други предлози човек ќе се подзамисли и ќе си помисли дека со временска машина се вратил назад со времето во 1939:icon_mrgr:
Е сега некој/некои ќе речат епа мора така да биде ако сакаме во ЕУ, но не секој се согласува со овие мерки па и не секој плаче толку многу по таа ЕУ ..... јес да треба да се води ред за здравјето на луѓето како и за екологијата и.т.н. но тоа незначи и дека треба да се носат глупи и дебилни закони кои задираат во интимата на личноста, туку па и што демократско остана од таа ЕУССР ....... али ајт ..... кучињата си лаат, а карванот си врви што би се рекло !
--- надополнето: 25 јануари 2013 во 21:22 ---
А ЗА КОГО,
ај кажи,не кри,идат избори,да не ја посереме пак.
БОЈКОТ,да му се врати власта на народот,оти после една диктатура,не би требало да се замени со друга.Доста беше,де едните де другите,де змијата, де магарето.Доста им беше на двете за овие 20 години.РЕВОЛУЦИЈА!!!
Кој ќе ја направи таа револуција ......... народот ..... кој народ, народот е поделен по иљада-триста-триесет основи(да не ги набројуваме) ....... а и кој ќе владее со народот да речеме после таквата револуција ........... неможат сите да владеат, мора еден, а кој би бил тој нов водач ............ а со оглед на менталитетот на овој народ и тој нов што би дошол би бил диктатор и властодржец исто како и неговите претходници ........... абе овие две партии уште 100 години ќе владеат со Македонија, трета опција ниту имало ниту ќе има, па и да се појави нема шанси да успее покрај овие два стари политички мастадонти ............ или ќе е Н.Г. или Б.Ц. трето нема шанси да биде, барем не во блиска иднина ! поздрав
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Према устав секој е должен да се грижи за своето здравје, така да ако некој се разболи, тој е против државата и треба да плати глоба, од 50 евра за настин до 5000 евра ако заболи од рак, а ако умри како последица на болест - 50.000 евра (со извршител да му се плени имотот ако нема пари на сметка)
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
абе овие две партии уште 100 години ќе владеат со Македонија, трета опција ниту имало ниту ќе има, па и да се појави нема шанси да успее покрај овие два стари политички мастадонти ............ или ќе е Н.Г. или Б.Ц. трето нема шанси да биде, барем не во блиска иднина ! поздрав
Магаре да ти го фукне или змија да те клукне.:icon_mrgr:
Исти курац во различно паковање
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Магаре да ти го фукне или змија да те клукне.:icon_mrgr:
Исти курац во различно паковање
Па и не е баш исто ............. магарето ако ти го .... сепак ќе пре/живееш:icon_mrgr: а ако те касне змија ојде ............... :X3:
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Момата веќе нема да бере капини ??? :eek: :place:

Или ако ги бере , ќе плаќа за тоа ..
 

levell5

Superlative Сasual Dating - Real-life Girls
Член од
29 јануари 2011
Мислења
397
Поени од реакции
219
Колку се ретардирани овие од влада
 

Kajgana Shop

На врв Bottom