Државата со намера за наплаќање данок за собирање шумски плодови!

Дали се сеќавате дека некогаш во минатото државата садела печурки во шумите?

  • Да

    Гласови: 10 7,4%
  • Не

    Гласови: 53 39,0%
  • Не знам, бев во подрум

    Гласови: 73 53,7%

  • Вкупно гласачи
    136
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Колку за информација ќе додадам дека ова се применува уште од есента, минатата година ( барем за гевгелискиот регион ), оние кои што собираа шумски плодови (за боровинка зборам, за друго не сум сигурен) на Кожуф и плаќаа 200 денари дневна такса за собирање боровинки на македонски шуми, документ добиваа со печат итн.
Џабе се маскираш во Шумски Плод кога знаеме дека си Дива Јаготка ;)
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
zosti tie od Mk.Sumi ne otidat vo Skopska Crna gora ... Lipkovo , Matejce da vidat sto se slucuva tamu , ili ne smeat tamu toa e opasno po zivot..cela planina e isecena , zapalena nema drva , suma , tamu vladeat lokani drvosecaci koi secat se . drzavno ili privatno i gi prodavaat po pola cena ...i sega nekoj sumar ke otide sega da naplati takssa za sobiranje sumski plodovi - sisarki , hehehe
odat vo strumica ili vo Delcevo za eden samar na magare .. kaznuvaat i odzemaat na lugeto stokata ..
. ne gi opravduvam ni niv ama zakonot e eden za site , ako vazi neka vazi za site ,


Zosto nekoj ne vovede red ..????????

Vo pravo si, imase i zrtvi, ama toa e na nacionalno nivo, treba armija da vlezi tamu, ne mak sumi, i toa dobro opremena armija koja ke se sooci najmnalku so mesecna ili dvo mesecen otpor, vooruzen, toa im e tezok biznis a na pomal del i egzistencija
--- надополнето: 4 февруари 2013 во 17:27 ---
Што неке чуеш сто неке видиш, како што рековте празен буџет а и удри по најсиромашните, со тие пари преживува некои, сигурно неке да се збогати ...
срамота да се предложи вакво нешто!!!:mad:

ne ode vo budzet ova....pred da napisis nesto informiraj se,,,,jas pak sto se obiduvam na sekoj da objasnam....btw eden komsija vcera vika abe ne se izdrzuva ova diktaturata,,,,aha znam vikam, sto e diktatura,,, mi vika pa da plakas smetki, ovie ujp sekade barat pari milicja kaznuvala ako parkiras pogresno....mu vikam brat aj prijatno.....toa e:tapp:
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Vo pravo si, imase i zrtvi, ama toa e na nacionalno nivo, treba armija da vlezi tamu, ne mak sumi, i toa dobro opremena armija koja ke se sooci najmnalku so mesecna ili dvo mesecen otpor, vooruzen, toa im e tezok biznis a na pomal del i egzistencija
Па добро желките ,тигрите , волците и останато животинско царство за што ги плаќаме ако не ги употребуваат кога треба. Нека ги отпуштат за сметка на тоа нека ни намалат ДДВ:D А не вака ем не намалуваат ДДВ ем спијат по касарните овие од животинското царство
 
Член од
19 декември 2009
Мислења
132
Поени од реакции
38
Moj став:
не е лошо ако се има контрола и над ова. Но во интерес како што рече Владе за да се сопрат оние подивените кои маме е..т и берат се и сешто и зрело и незрело И НЕСТРУЧНО!!!барем во делот на собирање печурки(особено оние микоризните како вргањот, лисичарката...) а водени од една мисла: да не остане за оној што ќе дојде после нив.
Па затоа државата нека го преземе следното: Плаќањето такси и данок на собраното како и квантитетот И КВАЛИТЕТОТ на собраното да го остави во аманет на откупувачите па тие нека му ја мислат дали ќе откупуваат мали вргањи, неподсечени, зелени боровинки итн итн. Па нека се осмелат да прикажат поголемо количество при извоз и неадекватно по минимален дозволен/пропишан квалитет. Узпат, заради задржување на нивните дозволи за работа(лиценци) во договор со печуркарските друштва и слични на нив, ќе вршат (за одреден надоместок кон друштвата) теоретски и практични советувања за сите заинтересирани собирачиии.За да нема после не го земам ова, не го земам она.
А оние што собираат повеќе од хоби.... ќе си одат дома и заработката(под услов собраното да го продадат на комшиите) ќе е минорнаа....
Ама ај за печурките не се секирајте: видете форумот одгледување на печурки: буковка и шиитаке(додека и за тоа не нашле....).
--- надополнето: 29 мај 2013 во 01:33 ---
ИИИИИ сигурен сум, дека ако сака државата правилникот(законот) да се "наплаќа" дека најдобро е да го донесе парцијално: само за источниот дел од нашата држава. Ич да не се мачи за западниот дел,оти тамо тешко да бидне (веќе некој објасни за тоа) како и досега и за се(сметките за струја, дрвокрадство....). ЕЕЕЕ во своја држава втор да си.
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
uste malko i za vozduhot sto go diseme ke ni zemaat danok .... jos ne i teknalo ,
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Легализирањето воедно значи и контрола. Ако им успее ова ќе биде супер, не поради пари туку поради заштита и несоодветно и непрофесионално собирање на плодовите
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
А каде во државава се откупува смрека и како се движи цената?
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Секаде во светот се оданочува се. Кај има бесплатен ручек.
 
C

cige

Гостин
Обуките за правилно собирање и распознавање на здрави печурки ќе се реализираат во делата Смилево, Стругово, Сопотница, Слепче и Слоештица, а собирачите кои ќе присутвуваат на овие обуки ќе добијат Сертификат за одржливо собирање на ароматични и лековити билки, растенија, лишаи, габи и шумски плодови, кој е признат од ЈП Македонски шуми на чија територија се врши собирањето, информираат од Центарот за развој на пелагонискиот плански регион.
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
2.951
Поени од реакции
1.923
Па што, имаме сувенции и пензиите константно ни растат.
А тоа што уште малку ќе добиеме ддв на воздухот што го дишеме е тотално небитно. :)
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
свршија луѓето работа ако ги оданчат шумските плодови.. Обично најголемата сиромаштија собира професионално т.е секој ден.. другите ретко собриаат..

Освен боровинката и смрчакот ако ти се посреќи другите се послабо платени..

Инаку моментално со боровинката е хааварија.. Толку многу народ собира што трговците и извозниците немаат капацитет да ја примат - финансиски и магацински.. Порано бербата на еден терен траеше со недели и малку луѓе собираја.. Сега е поинаку.. пример на 1 август во Големо илино во демир хисар имаше над 400 луѓе.. за споредба порано беа по 20тина..Главнината од бербата трае по 3-4 дена..

Инаку македонски шуми се вплетка во бизнисот.. секој берач мора да има дозовола... 400 ден.. А секој откупник да плати аконтација 15000 ден и на крајот порамнување со 2 ден по кило откупена.. Исто треба да се регистира и да добија решение за откуп.. Истото важи и за печурките и смреката мислам..

Годинава дури и конроли од Скопје имаше инспектрои.. Згора на се носеа калашникови....


Инаку печурка има многу и цената падна доста ниско.. Некаде се купува дури и 80 прва класа 40 ден втора класа..дури и поефтнио.. Има берачи што берат по 40-50 кила..

додека пак боровинката откупот почна и засега стабилен на 60 денари.. ова во кичево и демир хисар..

Боровинката една од најдоховните шумско собирачки работи.. Се берат и над 50 кг за неколку сати.. Проблем секако е носењето од планина до откупен пункт.


Инаку анкетава е катастрофа.. Што ќе посади државата, извини??? Смрчак? Врањ? Јајчара? Лисичарка.?? Сите се овие печурки што не можеш да ги посадиш.... Не е тоа буковака па одгледувај кај ќе ти текни...Затоа и цената на европските пазари на печурките се држи на повиско ниво во однос на култивираните - оти не се садат...[DOUBLEPOST=1407113615][/DOUBLEPOST]
А каде во државава се откупува смрека и како се движи цената?
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1713281-Otkup-na-sumski-plodovi

Јас и татко ми откупуваме..

Инаку смреката вообичаено има цена од 30 ден за кило невееана (со иглици) па нагоре.. додека пак веена е од 35 нагоре..

Годинава нема почнато откупот колку што имам информации.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
свршија луѓето работа ако ги оданчат шумските плодови.. Обично најголемата сиромаштија собира професионално т.е секој ден.. другите ретко собриаат..
И ?
Ајде ке земеме дека ромите спаѓаат во најголема сиромаштија. Дали тоа им дава за право да сечат кај ке стигнат и што ке стигнат. Па цели ридови оголија. Но нив тоа не им значи нешто, битно тие за зима се снабдија со безпари огрев. Тоа дека следната година таму нема маѓично да порасни нова шума за тие пак да ја исечат е помалце битно. Следната сезона ке мислат за тоа. Така е генерално и со шумските плодови. Нити можи некој да ги насади пак, нити пак се обновуваат така лесно. Овие пак нити мислат дека вгодина треба пак да берат, битно е сега да поминат , да дособерат се што треба и не треба а како го берат и дали со тоа ја оштетуваат шумата нека му ја мисли некој друг.
Претпоставувам дека си слушнал за прекумерна експлоатација на природни ресусрси и што таа како последица носи.
Јас знам дека тоа тебе како откупувач не ти е од корист пошто колку повеќе тие соберат толку поголем профит за тебе , но што правиме кога по неколку години ќе нема што да се бери повеќе, како што нема што да се лови повеќе или риболови во повеќето шуми и реки кај нас. Зошто нашите рибари одат во Грција на риболов, оти не риболоват тука. Мислам дека се разбираме што сакам да кажам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom