Дресура

BUCH

---
Член од
4 мај 2008
Мислења
616
Поени од реакции
20
со да земам друго куче сега го науцив на збор да напага и да прави како што ке му казам:vozbud:
 
Член од
19 јануари 2008
Мислења
22
Поени од реакции
0
имам лабрадор стар 3 ипол месеци.нужда врши на терса на едно место ,ама како да го научам тоа да го прави надвор?го шетам надвор 1 час,а само што ќе влезиме дома трча на тераса да кења:nesvest:
 

BUCH

---
Член од
4 мај 2008
Мислења
616
Поени од реакции
20
epa ke zemes malce ke go isrcas ke go umoris pa da vidis kako odma ke vrsi nuzda ja moeto kuce taka go nauciv:smir:
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
110
Поени од реакции
1
Лабрадорчето ми е старо околку 55 дена.Женка

Е сеа една работа јас знам дека си игра али кога некој ќе и приде и почнува да ја гали одма се врти и сака да го касне за рака или нога и ич не ми се свиѓа тоа и цело време ја карам.Мене некако поретко ми прави така,ама како да ја одучам од тоа??Прв пат имам ваков проблем со куче
Istiot problem i kaj mene druze ... 45 dena labradorce zlatno i grize nose i race:D ali ne se sekiraj so tek na vreme ke se smiri ...:D pozdrav
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Абе мене еден човек ми кажа дека јајцата му го правеле влакното на кучето сјајно до сега 2 пати му имам дадено живо.И дали смее морков да јаде?
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Јајцата да го прават сјајно ама немој да претеруваш, живи НЕ се даваат(ради авидинот), тврдо варено теба да е и 1-2 неделно смее да му се дава....
Морков смее ама треба да избегнуваш ако имаш светло куче(самојед или сл.) зашо ке ти пигментира(ради незнам која состојка), ке ти стане портокалово :):)
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
85
Поени од реакции
3
Јајцата да го прават сјајно ама немој да претеруваш, живи НЕ се даваат(ради авидинот), тврдо варено теба да е и 1-2 неделно смее да му се дава....
Морков смее ама треба да избегнуваш ако имаш светло куче(самојед или сл.) зашо ке ти пигментира(ради незнам која состојка), ке ти стане портокалово :):)
Авидинот го врзува Биотинот , и може да створи недостаток, само заради тоа го споменуваат, некои препорачуваат да не се дава, инаку главната причина всушност се можни труења, ако не е термички обработено јајцето, а за морковите состојката е провитамин А, или КАРОТИН , кој и ја дава таа боја , портокалова на овошјата и зеленчуците вомкои се наоѓа, како на пр, тиква, морков, кајсии, шипинки и сл, и навистина може да го обои влакното, но тоа секако не е трајно. Мој совет за сјајот на влакното да му се дава некоја од витаминско минералните смески ( имаше една SA-37, не знам дали уште ја има, сега сум малку надвор од овие води..) и таа не е само добра за влаккното туку и за целиот метаболизам.
 

Alek_Sk

If you wanna learn something, bring your mothers!
Член од
14 септември 2007
Мислења
614
Поени од реакции
18
Јајцата да го прават сјајно ама немој да претеруваш, живи НЕ се даваат(ради авидинот), тврдо варено теба да е и 1-2 неделно смее да му се дава....
Морков смее ама треба да избегнуваш ако имаш светло куче(самојед или сл.) зашо ке ти пигментира(ради незнам која состојка), ке ти стане портокалово :):)

Cezar moj po tabla jajca na nedela jadese, zivi so se ljuspi (ljuspite se najbitni) imase koski kako konj i vlakna kako svila.

сакам мојот питбул да го научам да напаѓа кога ке му речам а он напаѓа све со ке види помош:nesum:
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2: Brat me iznasmea:pos2: Zemi vrzi go i koga ke sakas da napadne odvrzi go:wink: :pos2::pos2::pos2:

имам лабрадор стар 3 ипол месеци.нужда врши на терса на едно место ,ама како да го научам тоа да го прави надвор?го шетам надвор 1 час,а само што ќе влезиме дома трча на тераса да кења:nesvest:
Stavi vesnik na toa mesto kaj sto vrsi nuzda...ke napravi nuzda na vesnikot...zemi go kuceto i vesnikot i iznesi gi nadvor da vidi kako go frlas...nekolku pati napravi vaka bi trebalo da svati pametni se tie...kolku se pametni duplo poveke palavi :) probaj.

Абе,а да ги оставите животните да си живеат како сакаат,да им ги одврзете синџирите,да им го соблечете џемперите...
Пуштете ги малку на слобода,како би се осекале вие ако некој ве земе и ве дресира...
Ви текнало некогаш дека можда,само можда,они не сакаат да ги замараат со:Лежи,мирно,оди таму,мочај ваму....туку сакаат да си искулираат малце..шо е работаа ја не знам...аман!

Abe jas so srce bi go pustil od sindzir samo ke bide loso za tebe koga ke se presretneme :)
 

lady_QUEER

I love life.
Член од
28 март 2009
Мислења
521
Поени од реакции
28
Кученцата имаат потреба да мократ веднас после хранење,пиење вода и сон.На 10 мес возраст повекето куценца имаат потреба да мократ од 5 до 10 пати дневно,средно 6.Преку лето,кога времето е топло и пијат повеке вода,вршат нужда и почесто.На таа возраст сеусте се бебињја и тешко ги контролираат физиолошките потреби.
ОПШТИ ПРАВИЛА
-аКО не го фатите на дело,не го казнувајте.не коритете физички казни,буткање на носето во мокрачата,не викајте.ЕДНОспокојно и тврдо НЕ е доволно.
-Наградувајте и фалете го секој пат кога ке сврши на место каде сто треба,употребувајте клучни зборови.
-Обезбедете му доволно просетки и достап весници,бања,двор.
-дневниот режим на храење да биде во приближно исти интервали,
-внимавајте на ризични површини како теписи,килими.Ако куценцето одеднаш исцезне од собата,сигурно бара скришно место за вршење нужда,така да затворајте ги вратите каде лесно може да се протне.
-Неутрализирајте го мирисот на урина со дезодорант.Не користете препарати на базаз на амонијак,тој се разградува до уреа,која е дел од урината.
-Добро е ако навечер после 21 00Ч,садот за вода го дигнете,освен ако не е многу топло.2 до 3 коцки лед се добра идеја.
-Здравстевената состојба,вакцинацијата и правилното хранење се од исклучителна важност за градењето на хигиенски навики.
МЕТОД 1 весник
Поставете неколку пласта весник во аголот на собата,подалеку од местото за храна и вода.После хранење,сон,игра или знаци за нужда-душканје на подот,вртење во круг,однесете го таму.ако се олесни на горниот слој од весниците само сменете ги слоевите,мокрите ставете ги одоздолу.Куценцата предпочитаат да мократ таму каде сто им мириса на урина или фекалии.Ако куценцето продолзи да ги користи весниците за вршење на нужда постојано,преместувајте ги кон излезната врата или бањата и терасата зависи како ке ресите.Недостаток на овој метод е сто нуздите се врсат дома.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
Здраво!
Имам шарпланинец стар 8 месеци и имеам проблем со него, многу е агресивен. Мене не ме нападнал до сега меѓутоа секој што ќе дојде во двор или поминува покрај ограда сака да го нападне.

Ве молам за совет
 
Д

Демијан

Гостин
Здраво!
Имам шарпланинец стар 8 месеци и имеам проблем со него, многу е агресивен. Мене не ме нападнал до сега меѓутоа секој што ќе дојде во двор или поминува покрај ограда сака да го нападне.

Ве молам за совет

Па Шарко како куче има како да кажам вродена дресура да си ја чува неговата тероторија.Нормално е да е таков во двор,а ако и надвор ти е исто така агресивен тоа е друга работа.
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
134
Поени од реакции
1
imam cetiri mesecno pekinezerce sega go zemav i nemam golemo iskustvo so kucinja dali moze da mi pomognete da mi kazete kako da go naucam da gi izvrshuva svoite fizeoloshki potrebi na odredeno mesto?
odnapred vi blagodaram!
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
imam cetiri mesecno pekinezerce sega go zemav i nemam golemo iskustvo so kucinja dali moze da mi pomognete da mi kazete kako da go naucam da gi izvrshuva svoite fizeoloshki potrebi na odredeno mesto?
odnapred vi blagodaram!
За да ја стекне навиката за вршење нужда надвор, потребно е многу често да го носите на прошетки. Најчесто по спиење имаат физиолошка потреба.
Може првин да започнете со тоа што весник ќе натопите со негова мокрача ( за итни случаеви само, додека не се навикне само надвор да врши нужда и не цел да го потопите, туку само колку да го привлекува миризбата ).
Доколку некаде низ станот/куќата изврши нужда искарајте го и однесете го до кај весникот да помириса. Темелно исчистете каде што претходно се помочало за да не ја осеќа миризбата и пак на истото место да направи беља.

Како расте кучето, метаболизмот му се “нормализира“ и во ист временски интервал им се мочка/кака и сами ќе забележите кога му се јавуваат потребите и ќе го изнесувате надвор.
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
134
Поени од реакции
1
За да ја стекне навиката за вршење нужда надвор, потребно е многу често да го носите на прошетки. Најчесто по спиење имаат физиолошка потреба.
Може првин да започнете со тоа што весник ќе натопите со негова мокрача ( за итни случаеви само, додека не се навикне само надвор да врши нужда и не цел да го потопите, туку само колку да го привлекува миризбата ).
Доколку некаде низ станот/куќата изврши нужда искарајте го и однесете го до кај весникот да помириса. Темелно исчистете каде што претходно се помочало за да не ја осеќа миризбата и пак на истото место да направи беља.

Како расте кучето, метаболизмот му се “нормализира“ и во ист временски интервал им се мочка/кака и сами ќе забележите кога му се јавуваат потребите и ќе го изнесувате надвор.
fala mnogu!!!!!:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom