Дресура

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Има спрејови се купуваат се прска со тој спреј и кучето по мирисот оди и мокри таму мислам дека се околу 300 денари.Јас со моево си немав проблем почна само да излегува надвор која му се моча.
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
Имам куче пинчер старо 2 годни, дали е касно да почнам со дресирање на оние основните команди како дојди, седни, итн?
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Имам куче пинчер старо 2 годни, дали е касно да почнам со дресирање на оние основните команди како дојди, седни, итн?
Не е касно, ќе можеш да го научиш, ама веројатно ќе треба малце повеќе труд.:)
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
Зависи и од карактерот на кучето. Да беше Самојед ќе беше невозможно. :pos:
Баги како научи да си седи и да прави здраво ?!?! Паметни си се самоједите, само што сакаат по нивно да биде па затоа изгледа така :)

Онтопик:
Никоаш не е касно да почнеш, колку ке ти успева зависи од карактерот на кучето. Може ке треба да се помачиш малце ама не е невозможно. Него каков пинчер имаш !?
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
342
Поени од реакции
15
Ja sea ke zemam Samoyed tvrdoglavi se mn a ??? :( ke treba mn vreme za dresura
 

Хакет Мен

Juventus Till I Die
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.227
Поени од реакции
3.414
Имам куче пинчер старо 2 годни, дали е касно да почнам со дресирање на оние основните команди како дојди, седни, итн?
куче се дресира уште од мало .. сега колку и да се мачиш да го дресираш нема да биде баш тоа што сакаш ...
 

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
Темава не е отворена долго време ама сепак ќе коментирам.
Мое куче никогаш немат да стапнит кај професионален дресер зш сите шо сум слушнала дресирет со класичен метод : чотек:uvo: ...

Сум чувала секаков вид на животни и многу се поврзувам за секое ама никогаш не би го удрила со љубов и со труд можит секој да си го научит своето иленич какво и да е на се шо сакат нормално не нешто невожможно.

Имам куче шо се роди дома, знајт доста работи од кој некој се специфични за куче некој не на тие го научив јас и досеа немат покажано никакви знаци на непослушност освен за бркање на тие мачките ... значит колку ги мразит:toe: ... секогаш сум чувала куче со маче шо заедно спијат ама ова нопак е, а на др освен мачка немат покажано никаква агресивност.
Сепак заклучок е дека домашната дресура мислам дека е најважна а исто така и најдобро за миленичето, сепак ко ќе го учит газдата:smir: ...
 
Член од
26 октомври 2009
Мислења
273
Поени од реакции
33
Od mali noze treba da se nauchi kucheto na poslushnost.Dreserite znaat da pomognat,ali spored mene ako od malo se grizish za kucheto i ja vlozuvash cela svoja ljubov i energija...toa ke te slusha,saka i ke ti bide najdobar prijatel.
Vo sprotivno ke izrasne kucheto vo nerazbrano sushtestvo shto ni dreser nema da moze da mu pomogne.Eve edno linkche od video so kuche shto lapnalo auspuh od kola....mnogu e smeshno :pos2:

http://mesto.com.mk/video/27d9b635bd53bb5/
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Јас шо имам кученце беех го научила да ми ги враќа топчињата/стапчињата шо ги фрлаах...
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Јас шо имам кученце беех го научила да ми ги враќа топчињата/стапчињата шо ги фрлаах...
wow nemoguce!

Јас моево го научив да седи, прави здраво и да враќа топчиња уште да ми ги пушта да го доучам :pos:

И како да го научам да доаѓа кога го викам а не ако е пуштен да забега по кучиња и луѓе па да не го бркам како луда? -.-
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
wow nemoguce!

Јас моево го научив да седи, прави здраво и да враќа топчиња уште да ми ги пушта да го доучам :pos:

И како да го научам да доаѓа кога го викам а не ако е пуштен да забега по кучиња и луѓе па да не го бркам како луда? -.-
И мојата кога беше помала трчање по секое куче што ќе го види кога беше пуштена.Ја бркав и секогаш кога ќе ја фатев добиваше ќотек(лабав).Неколку пати така не и доаѓаше памет после некое време исто така изтрча накај едно куче е тогаш доби убав ќотек.Така само ќе го научиш да не трча како будала насекаде:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom