Дресура

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
61
Едно прашање до сите што чуваат куче:

Попрво би го дале кучето на професионален дресер со големо искуство и успех во таа област,или сметате дека можете и сами да го научите на послушност?

И воопшто-колку сте „строги“ кон вашето куче?Го казнувате за направена беља?На кој начин?
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.924
Поени од реакции
527
Не би го носела на дресер. Не ми треба кучето да го направам послушна машина, туку само да го научам на основни работи, што и самата можам.
Моето куче, на пример, две работи само знае да прави. :) Да седне кога ќе му речеш “седи!„ и да ја подаде шепата кога ќе му речеш “здраво„. :) А дури и тоа е успех, ако земеме во предвид дека уште е мало (9 месеца).

Иначе многу е разгалена, пошто ептен сме попустливи со неа. Единствен авторитет на кој му се плаши е татко ми, затоа што само он од време на време знае да го повиши гласот за да ја смири. Инаку не ја удираме, иако повремено може и треба. Уште е мала, па сака да си игра, а понекогаш нема осет кога гриза со запчињата (кои со тек на време прераснуваат во забишта :pos:) Ама мила е во секој случај. cmok:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
Како што дресер може да воспита куче никој друг неможе.
 
Член од
7 март 2005
Мислења
131
Поени од реакции
2
Spored mene nema potreba od dreser, treba samo uste od mali noze da se pocne so dresiranje i da mu se stavi na znaenje sto treba a sto ne treba da pravi kuceto. Ako napravi belja jas moeto go "tepav" so vesnik i posle nekoe vreme si se nauci.

Inace kolku poise ke staree kuceto se popametno ke stanuva i se poveke ke se vrzuva za semejstvoto.
Se ova go kazuvam od licno iskustvo, imav Lesi i go cuvav 8 godini.
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
7
Зависи какво куче.Не секое куче е куче.Има зверови(јас не сакам да чувам),има пренежни.Јас на пример сакам куче со става,силно,да сака деца и да е добар чувар.На пример боксер.Радо би го дал на дресура.
 
Член од
7 март 2005
Мислења
131
Поени од реакции
2
Jas poise sakam kucinja so vlakna kako na lesi ili vucjak da moes ubavo da gi pogalis. A ostanative koga gi galis kako samo kozata da im ja galis.
Inaku do sea sto sum sretnal sekoe kuce bilo dobar cuvar (samo zavisi kako go svakate toa cuvar) posto sekoe si ja brani svojata teritorija.
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
20
сме имале многу кучиња и ниедни на сме ги однеле на дресер...а пак биле послушни!

не ги носиме бидејки знаеме сами да ги воспитамеи супер се! најчесто најдобар однос имаат или со мене или со таткоми бидејки ние сме тие кои ги ``тренираме``!

ако направат беља? ...па никогаш со казни бидејки кучето памти...и кога ке порасни врака...ретко кога ке го подуплашам со весник али ептен ретко....затоа си се сакаме...
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
за послушност ќе стекне со самото тоа што ќе расте поред тебе и со тоа што ќе го храниш (ептен е битно да го раниш дур е мало од рака за да се приврзе за тебе).

дресирање ти треба само за да не ти кења/моча по дома. е сеа, со тутурутка од весник по гз ти е ептен ефикасен метод. ко ќе напраи беља дома, со муцката у „злоделото” (не да го угњуриш да се испрља, него онака, да знае за шо го караш/тепаш), и пљас пљас по газот.. и збори му баш онака ко на дете „срам да ти е” ова она.. најбитно е да почне да цвика (од страв цвика, не од болка). сеа малце сурово е, ама па затоа е животно. башка ако го дадеш на дресер, не со весник, него со камшици, каиши, ланци, тапи и остри предмети, ладно и огнено оружје, ножеви, вили, сабји и шо све не нема да го злостављаат. башка па ќе биде такво стегнато, ќе се устручава, нема емоции да покажува, ко робот малтене (онака замисли го истренирале да ти носи папучи по дома или нешо, и такбо дебилно бегај мрско)

моето додека беше малечко така по гз со весник (никако со рука, пошо дебилни се, му се љутат на весникот а не на тебе, коа би било со рука би ти се љутеле тебе). од ко порасна (а има едно 12-13 години сеа), не праи многу бељи дома, а ако евентуално напраи, нема више сврха да ја васпитавам, пошто си знае - онака се плаши, се извинува, иде со наведната глава.. само може вербално (затоа му се збори док го маваш, имаат условен рефлекс, башка според тонот знаат да оценат за што се работи - онака баш љуто нека звучи).

е сеа мене баш не ме обича песот, и не ме слуша надвор, затоа не ја одврзувам многу од ланец. тука ваљда треба побрутален ќотек ако ти бега (за негово добро, замисли ти кидне на улица), али ја неам срце :)

а пошто мојава е невидена лакомица, никад не успеав да ја научам да не јаде разни ствари од по земја, али тоа е поврзано со претходната точка.. на крај краева до карактерот е..

се распишав у пм безвезе, ваљда помогнав нешо, ако не, здравје.

а да, и ко ќе ти напраи беља не го гали после тоа некое време, да се осети кабает. уствари забавно е тоа, ко со мало дете, само шо ова има опаш и влакна.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.924
Поени од реакции
527
Офчар напиша:
а пошто мојава е невидена лакомица, никад не успеав да ја научам да не јаде разни ствари од по земја, али тоа е поврзано со претходната точка.. на крај краева до карактерот е..
Леле, иста е и мојава еј! Како може да се толку глупи ја не знам. Иде по улица, наоѓа сунѓер, го голта. Наидува на вирче нафта (нафта, човеку!), го лиже. Ја оставам кутијата со цигари на земја за да и го врзам ланецот, земала кутијата, ја распарчила, ги џвака цигарите сосе упаљач унатре! vilica: И се дерам, ја карам, да ја тепам не можам- џабе бе. Никако да се одвикне дека се што лета не се јаде. :pos:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
452
Многу поштено би го дал кучето на дресер, зашто тој тоа знае да го работи како што треба. И кучето се знае кога се учи додека е мало, значи според мене ќутек треба да се удира на кучето доколку направи некој грешка на пример моето го има меракот на папучите и патиките али кога ќе го приметам дека го праи тоа зимам патиката папучата и мавам по кучето. На крај краева треба да знае кој е газда а кој е куче. После 1 ипол кучето е таккво како што било научено затоа треба да се научи со време.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.924
Поени од реакции
527
точкест напиша:
Многу поштено би го дал кучето на дресер, зашто тој тоа знае да го работи како што треба. И кучето се знае кога се учи додека е мало, значи според мене ќутек треба да се удира на кучето доколку направи некој грешка на пример моето го има меракот на папучите и патиките али кога ќе го приметам дека го праи тоа зимам патиката папучата и мавам по кучето. На крај краева треба да знае кој е газда а кој е куче. После 1 ипол кучето е таккво како што било научено затоа треба да се научи со време.
Е што, ти кучето го чуваш за роб да ти изиграва? nemoguce:

И не ти е жал да маваш по кучето? tazno: Ја пре би ја истепала сестра ми отколку кучето или мачето. box:
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
61
PSYtisfaction напиша:
Леле, иста е и мојава еј! Како може да се толку глупи ја не знам. Иде по улица, наоѓа сунѓер, го голта. Наидува на вирче нафта (нафта, човеку!), го лиже. Ја оставам кутијата со цигари на земја за да и го врзам ланецот, земала кутијата, ја распарчила, ги џвака цигарите сосе упаљач унатре! vilica: И се дерам, ја карам, да ја тепам не можам- џабе бе. Никако да се одвикне дека се што лета не се јаде. :pos:
Ништо не е тоа.Моето еднаш лапна отсечена нога од петел (!),ја џвакаше,си играше со неа,и што е најтрагично-проба да ме гризне кога се обидов да му ја земам.На крај слатко го натепав со плески по газето,си ги счучули ушињата и куршум накај дома.После му се извинував цел ден.:kesa::pos:

Ама сепак,подобро јас да го научам што е добро,а што лошо,отколку да го дадам на дресер.Не знам што би му направила на некој кој би пробал да крене рака на моето најмило.:nenene:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
452
PSYtisfaction напиша:
Е што, ти кучето го чуваш за роб да ти изиграва? nemoguce:

И не ти е жал да маваш по кучето? tazno: Ја пре би ја истепала сестра ми отколку кучето или мачето. box:
Не да ми изиграва роб него треба да се знае кој е кој у куќата, зашто кога ќе порасне ќе ти се качува на глава и ќе сакаш да смениш многу работи ама ќе биде касно, и не викам тепање со каиш него малце мавнување колку да дознае дека тоа што го направило е погрешно
 

LaVista

Traumatic Playground
Член од
31 јануари 2007
Мислења
4.182
Поени од реакции
957
Никогаш не би носел куче на десура.. се што може да го научи дресерот може да го научи и дома(ќе треба малце повеќе време ама).. инаку и моето куче беше такво.. ќе излезе на улица ќе јаде песок па дури еднаш и пепел јадеше.

Кога ми го украдоа ке полудев дома, се чувствував како да ми снема дел од семејството.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.714
Поени од реакции
2.062
Приметив дека многумина мислат дека ако го однесеш кучето на дресер, таму го тепаат, го малтретираат и незнам шо... Можам да ви кажам дека се тоа се чисти ГЛУПОСТИ! Ја имам пријател кој што е дресер на кучиња и за да се издресира правилно едно куче, потребна е голема стрпливост, работа и пред се да си голем љубител на кучиња. Се применуваат посебни педагошки мерки, а тука никако не спаѓа тепање на кучето.
Е сега за темата. Ако сакате вашето куче да го носите по изложби, тука неизбежна е дресурата кај професионален дресер. Се учат посложени команди, на кои што кучето не мкоже да се научи дома (или може, но многу тешко). А ако не сакате да го носите кучето по изложби, секој може дома да си го научи миленичето на основен бон-тон. Само притоа, многу е важно да се запамти дека кога кучето ќе направи некоја беља, треба во истиот момент да се искара и благо да се "истепа" со весник по газот (не по глава, како што некои прават). Никако не се удира со рака, или со некој друг предмет, затоа што ќе стане плашливо и несигурно. Ова обично трае година дена, максимум две, а после тоа добивате верен и послушен пријател!:helou:
 
На врв Bottom