Дресура

Член од
7 февруари 2007
Мислења
227
Поени од реакции
0
а дали можи некој да ми кажи дресер во близина на или во прилеп
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.104
Поени од реакции
359
за послушност ќе стекне со самото тоа што ќе расте поред тебе и со тоа што ќе го храниш (ептен е битно да го раниш дур е мало од рака за да се приврзе за тебе).

дресирање ти треба само за да не ти кења/моча по дома. е сеа, со тутурутка од весник по гз ти е ептен ефикасен метод. ко ќе напраи беља дома, со муцката у „злоделото” (не да го угњуриш да се испрља, него онака, да знае за шо го караш/тепаш), и пљас пљас по газот.. и збори му баш онака ко на дете „срам да ти е” ова она.. најбитно е да почне да цвика (од страв цвика, не од болка). сеа малце сурово е, ама па затоа е животно. башка ако го дадеш на дресер, не со весник, него со камшици, каиши, ланци, тапи и остри предмети, ладно и огнено оружје, ножеви, вили, сабји и шо све не нема да го злостављаат. башка па ќе биде такво стегнато, ќе се устручава, нема емоции да покажува, ко робот малтене (онака замисли го истренирале да ти носи папучи по дома или нешо, и такбо дебилно бегај мрско)

моето додека беше малечко така по гз со весник (никако со рука, пошо дебилни се, му се љутат на весникот а не на тебе, коа би било со рука би ти се љутеле тебе). од ко порасна (а има едно 12-13 години сеа), не праи многу бељи дома, а ако евентуално напраи, нема више сврха да ја васпитавам, пошто си знае - онака се плаши, се извинува, иде со наведната глава.. само може вербално (затоа му се збори док го маваш, имаат условен рефлекс, башка според тонот знаат да оценат за што се работи - онака баш љуто нека звучи).

е сеа мене баш не ме обича песот, и не ме слуша надвор, затоа не ја одврзувам многу од ланец. тука ваљда треба побрутален ќотек ако ти бега (за негово добро, замисли ти кидне на улица), али ја неам срце :)

а пошто мојава е невидена лакомица, никад не успеав да ја научам да не јаде разни ствари од по земја, али тоа е поврзано со претходната точка.. на крај краева до карактерот е..

се распишав у пм безвезе, ваљда помогнав нешо, ако не, здравје.

а да, и ко ќе ти напраи беља не го гали после тоа некое време, да се осети кабает. уствари забавно е тоа, ко со мало дете, само шо ова има опаш и влакна.
Mnogu e od pomos ova Prijatele fala i :salut: bas da vidam posle ova dali ke vrsi nuzda po doma :)
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
368
Поени од реакции
31
ako moze nekoj da me sovetuva znaci stotoku zemav pittbulce na poklon kolku e pitbulce nzz posto gazdaricata ne bila 100% sigurna deka tatkoto e pitt ali kucencava se isti ko pitt nema razlika
kako moze i dali moze toa da se proveri ke mi kaze li nekoj il so tekot na vreme e mozam da uvidam na toa
 
Член од
14 јануари 2006
Мислења
93
Поени од реакции
2
Za kuceto neznam ama dresurata so mackata e mnogu lesna taa ce ve izdresira za nekolku dena.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
за послушност ќе стекне со самото тоа што ќе расте поред тебе и со тоа што ќе го храниш (ептен е битно да го раниш дур е мало од рака за да се приврзе за тебе).

дресирање ти треба само за да не ти кења/моча по дома. е сеа, со тутурутка од весник по гз ти е ептен ефикасен метод. ко ќе напраи беља дома, со муцката у „злоделото” (не да го угњуриш да се испрља, него онака, да знае за шо го караш/тепаш), и пљас пљас по газот.. и збори му баш онака ко на дете „срам да ти е” ова она.. најбитно е да почне да цвика (од страв цвика, не од болка). сеа малце сурово е, ама па затоа е животно. башка ако го дадеш на дресер, не со весник, него со камшици, каиши, ланци, тапи и остри предмети, ладно и огнено оружје, ножеви, вили, сабји и шо све не нема да го злостављаат. башка па ќе биде такво стегнато, ќе се устручава, нема емоции да покажува, ко робот малтене (онака замисли го истренирале да ти носи папучи по дома или нешо, и такбо дебилно бегај мрско)

моето додека беше малечко така по гз со весник (никако со рука, пошо дебилни се, му се љутат на весникот а не на тебе, коа би било со рука би ти се љутеле тебе). од ко порасна (а има едно 12-13 години сеа), не праи многу бељи дома, а ако евентуално напраи, нема више сврха да ја васпитавам, пошто си знае - онака се плаши, се извинува, иде со наведната глава.. само може вербално (затоа му се збори док го маваш, имаат условен рефлекс, башка според тонот знаат да оценат за што се работи - онака баш љуто нека звучи).

е сеа мене баш не ме обича песот, и не ме слуша надвор, затоа не ја одврзувам многу од ланец. тука ваљда треба побрутален ќотек ако ти бега (за негово добро, замисли ти кидне на улица), али ја неам срце :)

а пошто мојава е невидена лакомица, никад не успеав да ја научам да не јаде разни ствари од по земја, али тоа е поврзано со претходната точка.. на крај краева до карактерот е..

се распишав у пм безвезе, ваљда помогнав нешо, ако не, здравје.

а да, и ко ќе ти напраи беља не го гали после тоа некое време, да се осети кабает. уствари забавно е тоа, ко со мало дете, само шо ова има опаш и влакна.
Znam deka e 3 godini star ovoj post - ama crevava BUKVALNO mi se prevrtea!!! Se molam deka nikoj ovakvi metodi ne primenuva.

Kuceto ne pamti sto si mu napravil pa da vraka koga ke ostari. Kuceto koga ke cvili i se navednuva - pak ne znae ZOSTO si lut, znae samo deka si.

Ako go fatis na delo doma kako mocka ili kaka - vikni Ne, Ej...vikni bilo sto, fati go vo race, odnesi go kade sakas da odi, kazi mu ja komandata. Koga ke zavrsi rabota pocasti go i pofali go. Ako ne go fatis vo delo i go odneses tamu kaj sto napravilo belja - dzabe ti e. Kuceto ne gi povrzuva tie dve raboti.

So pozitivna dresura podaleku ke stignete nego li so mavanje i tepanje.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
6
Поени од реакции
2
Моето куче знае само кога ќе му пружиш рака да ја стави неговата шепа врз твојата рака,кога ќе му кажеш седи да седне.А кога ќе направи беља исто така не го казнувам бидејќи сам си ја сваќа грешката со тоа што бега на друга страна од тоа што го скршил и ги става шепите врз очите.Мислам дека не треба поради мала работа да го малтретираме или да го казнуваме некако.:toe:
 
Член од
12 февруари 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Имам 9 месечен самојед, женка. Ја чувам надвор, во двор и постојано копа и откопува растенија, а растенијата најверојатно ги јаде. А и неколку пати ја имам видено да јаде трева. Зошто го прави тоа? Што треба да правам?
 
L

Lu

Гостин
Имам 9 месечен самојед, женка. Ја чувам надвор, во двор и постојано копа и откопува растенија, а растенијата најверојатно ги јаде. А и неколку пати ја имам видено да јаде трева. Зошто го прави тоа? Што треба да правам?
Треба да се поставиш како АЛФА и да и забраниш да копа по дворот.
А тоа што јаде трева,не е проблем сите кучиња јадат трева,тревата го подобрува варењето и во случај да ги боли стомак си јадат тревичка.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Имам 9 месечен самојед, женка. Ја чувам надвор, во двор и постојано копа и откопува растенија, а растенијата најверојатно ги јаде. А и неколку пати ја имам видено да јаде трева. Зошто го прави тоа? Што треба да правам?
Хахаха колку маки ке си имаш со самоједов. По тврдоглаво куче не постои, ако сака нешто и тепај го, и на дресер носи го, он ке го направи тоа :)
А за копањето насекаде пишува дека кога им е досадно знаат да копаат низ двор, и мојот самојед го прави тоа, лето во трева, зимо низ снег дупки си прави. За тревата ке јаде и ке ти повраќа топки со трева и влакна посебно во период на митарење, да не се плашиш :)
 
Член од
27 мај 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Луѓе ве читам подолго време, а сега ми треба и мала помош! Значи пред околу 2 и пол недели зедов малтезер кој тогаш имаше 6 и пол месеци, а сега веќе 7! Проблемот е во тоа што тој немаше навики каде да се мочка и кака т.е. тоа го правеше насекаде низ домот! Јас уште од веднаш почнав со шетање надвор и тоа во точно време од денот. Но, никако да се научиме. Тој се уште се мочка насекаде! Кога ќе го видам го тепам (малку, не силно, колку да сфати дека згрешил) и тогаш ја наведнбува опашката, но пак ја повторува постапката по некое време! Знам дека е кратко времево за кое тој е дома и дека е малку возрасен за да се научи одма на нешто, но сепак јас барам помош од вас! Дајте ми некој пример, како да постапувам кога се мочка или кака кај што не треба??
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Луѓе ве читам подолго време, а сега ми треба и мала помош! Значи пред околу 2 и пол недели зедов малтезер кој тогаш имаше 6 и пол месеци, а сега веќе 7! Проблемот е во тоа што тој немаше навики каде да се мочка и кака т.е. тоа го правеше насекаде низ домот! Јас уште од веднаш почнав со шетање надвор и тоа во точно време од денот. Но, никако да се научиме. Тој се уште се мочка насекаде! Кога ќе го видам го тепам (малку, не силно, колку да сфати дека згрешил) и тогаш ја наведнбува опашката, но пак ја повторува постапката по некое време! Знам дека е кратко времево за кое тој е дома и дека е малку возрасен за да се научи одма на нешто, но сепак јас барам помош од вас! Дајте ми некој пример, како да постапувам кога се мочка или кака кај што не треба??
Цезарче најпрво здраво и добредојде на кајганава.
Сега за проблемот,јас имам учено кученца на наједонставен начин:Ќе напраи беља,и со весник по газето малку го удирав.
Пробај ако не успее пробај според ова.
Со среќа :smir:
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Луѓе ве читам подолго време, а сега ми треба и мала помош! Значи пред околу 2 и пол недели зедов малтезер кој тогаш имаше 6 и пол месеци, а сега веќе 7! Проблемот е во тоа што тој немаше навики каде да се мочка и кака т.е. тоа го правеше насекаде низ домот! Јас уште од веднаш почнав со шетање надвор и тоа во точно време од денот. Но, никако да се научиме. Тој се уште се мочка насекаде! Кога ќе го видам го тепам (малку, не силно, колку да сфати дека згрешил) и тогаш ја наведнбува опашката, но пак ја повторува постапката по некое време! Знам дека е кратко времево за кое тој е дома и дека е малку возрасен за да се научи одма на нешто, но сепак јас барам помош од вас! Дајте ми некој пример, како да постапувам кога се мочка или кака кај што не треба??

Моето го научив на овој начин (и верувам дека многу ,многу луѓе го практикуваат и е најлесниот и најефикасен начин).

Секогаш кога ќе се разбуди ќе го однесеш на местото каде што сакаш да се измоча ,исере.Исто така после јадење кучињата после 5-10 минути обично кењаат ,истиот процес како и за станување ,ќе го однесеш кај треба. Па така ќе го почекаш малку ,додека го чекаш игнорирај го ,не го играј. Кога ќе заврши работа можеш да го погалиш ,да му дадеш награда некое зрно кучешка и завршена работа.

Со оваа тактика моето кутре кое што беше 1 месец старо го научив за 3-4 дена ,и плус е стафорд ,а они знаат да водат инат па....а ти штом имаш малтезер би требало полесно да ти биде.
Поздрав ,пиши за неко јден што си направил.

П.С. оваа тактика можеби делува повеќе кај кутрињата од еден до два месеци ,бидејќи во тој период тие премногу спијат ,но би требало да биде успешна и кај тебе.
 
L

Lu

Гостин
Моето го научив на овој начин (и верувам дека многу ,многу луѓе го практикуваат и е најлесниот и најефикасен начин).

Секогаш кога ќе се разбуди ќе го однесеш на местото каде што сакаш да се измоча ,исере.Исто така после јадење кучињата после 5-10 минути обично кењаат ,истиот процес како и за станување ,ќе го однесеш кај треба. Па така ќе го почекаш малку ,додека го чекаш игнорирај го ,не го играј. Кога ќе заврши работа можеш да го погалиш ,да му дадеш награда некое зрно кучешка и завршена работа.

Со оваа тактика моето кутре кое што беше 1 месец старо го научив за 3-4 дена ,и плус е стафорд ,а они знаат да водат инат па....а ти штом имаш малтезер би требало полесно да ти биде.
Поздрав ,пиши за неко јден што си направил.

П.С. оваа тактика можеби делува повеќе кај кутрињата од еден до два месеци ,бидејќи во тој период тие премногу спијат ,но би требало да биде успешна и кај тебе.
Потполно се согласувам.

Нема никаква потреба од тепање со весник кога кутрето ќе изврши нужда на погрешно место.
Само треба човек да биде упорен и да го следи кучето во секој чекор и јас гарантирам дека за максимум 1 недела кучето ќе се научи каде е правилното место за вршење нужда.
Само треба време и трпение и ништо повеќе.
Кучињата скоро секогаш после јадење и после спиење вршат нужда, и во тој момент кучето кога ќе се спрема за вршење нужда (обично кучињата кога сакаат да вршат нужда почнуваат душкајќи да се вртат во круг и да бараат погодно место) во тој момент кучето треба да се однесе на местото кое што е определено да врши нужда.
И исто така ако кучето веќе извршило нужда а вие тоа го приметите отпосле, нема потреба да го карате бидејќи кучето нема да свати зошто го карате и само ќе му створите страв без потреба.
 
Член од
27 мај 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Епа, фала ви. Ќе ги применам методиве, па ќе ви кажам за некој ден што ќе сторам!!
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Позитивно засилување на однесување на кучето, или така нешто беше. Пробав фенси менси денси дресура не ја биваше, почна да скока и да ми гризе од гардеробава на среде шетање, па постапив како што ми налагаше инстинктот. Павлов не ми е рамен за половина час го научив како треба, а скокна одма шамарче по тенџерестата глава, па виде кој е Алфа тука во чопорот. Добро викаше Дада ако ми е миленик и го сакам мора малку ќотек инаку на глава ќе се качи.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom