Дрекслмајер

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
Член од
12 август 2010
Мислења
2.892
Поени од реакции
904
20 минути како и да свртиш е малку. Според мене треба да се работи на продуктивноста и да се изменаџира пауза од минимално 30 минути иако мислам дека 45 минути се оптимални. Но слични услови се и во Германија, во Мерцедес на пример прва смена на лента што работат имат една пауза од 15 минути за доручек и 30 минути за ручек. Ноќна смена има само една пауза од 30 минути. Но со оглед на тоа дека храната се наплаќа а и изборот е поголем времето на чекање е поголемо така да скоро е невозможно да се јаде во кантина. Па така најголемиоѕт дел од работниците јадење спакувано во пластични кутии. Тоа е нивна култура и тое тие го можат затоа што уште како деца им ги пакуват тие кутии. Мислам дека обезбедувањето на храна од фирмата е благодет кој е многу битен и не постои во Германија но мора да се работи на продолжување на паузите барем за 10 миути.

Што се однесува до одморот. Дали се работи за 20 работни дена т.е. 4 недели во годината?
Да, 20 работни дена, иначе храната и превозот ги плаќа општина Кавадарци, немој да мислите дека фирмата се грижи за нас..[DOUBLEPOST=1409340716][/DOUBLEPOST]
Некои што не ги миеа рацете им испаѓаа плуски на устата изгледа нешто од отровот што го стават по жиците.
Не се жали ти ако си уште таму кај што си арно ви е на вас како и мене што ми беше во ком лагерот кога сакаш тогаш на пауза за јадење, инаку на линијата е катастрофа ако си запишуваат кинат од дневницата т.е. на некои дури и од платата им кинеа затоа што закаснале 1 минута, ова не го кажувам од рекла казала јас работев таму а за ова што им кинеа од платата ми го има едно пријателче кажано што работеше таму и само поради тоа откажа.
Да братче, таму кај шо сум бели влакна од косата ке ти испаднат, сите мислат така и зборуваат, а усвари нај мачни души сме, не ми се зборува...Јуни месец барав во производство да се префрлам, односно на линија, не ме пуштија...па сега ти види дали е арно ..
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
301
Поени од реакции
101
Да, 20 работни дена, иначе храната и превозот ги плаќа општина Кавадарци, немој да мислите дека фирмата се грижи за нас..[DOUBLEPOST=1409340716][/DOUBLEPOST]

Да братче, таму кај шо сум бели влакна од косата ке ти испаднат, сите мислат така и зборуваат, а усвари нај мачни души сме, не ми се зборува...Јуни месец барав во производство да се префрлам, односно на линија, не ме пуштија...па сега ти види дали е арно ..
Па зошто не одиш да го гледаш квалитетот како твоите колеги по линиите ич не се замараат само си се шетаат инаку да каде каде е поарно квалитет отколку на линија оди пробај речи му на прва линија да те пуштат кога ќе имаат зорт на 11 маса или оди бутил ставај на 7 маса на 60 коли . Инаку се знае кај е арно или тим лидер или формен, а најубавото од сите е да си горе ем и повеќе плата кркаат тиа. За превозот и храната не е само општина Кавадарци туку сите општини посебно си плаќаат за своите граѓани што им се вработени во ДММ.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.054
Поени од реакции
6.438
Кој и да плаќа за храната сепак обезбедиле пристојни услови барем во тој дел, за разликата од јадењето како кучиња во Германија. Инаку ако некако успееш да јадеш во кантина храната е од 3 до 5 евра без пијалок. Или со пијалок може да се каже 5 евра од ден а ако доручкуваш и пиеш кафе од автомат може дневно за јадење да те фати 7 евра. Овие пари никој не ги дава затоа како што реков оваа услуга треба посебно да се цени.
Што се однесува до работа на линија тоа е макотрпна работа која не е само за работниците макотрпна туку и за оние кои ја работат. На мое запрепастување во фирмите кои работат во Германија има огромни недоследности од организациски аспект така да освен поголема плата работата на мотажна лента си останува макотрпна работа. Особено поради временската точност која мора да ја постигне секој работник. Претпоставувам дека оваа многу тешко им паѓа на нашите луѓе во Македонија сатоа што како менталитет многу потешко се ставаме во строј отколку на пример Германците а особено Азијатите. Освен тоа ова е прва фирма во Македонија од ваков тип така да веројатно и порпустите се огромни. Но со работа на истите можат многу работи да се подобрат. Решението е подобра комуникација меѓу работниците и одговорните функции. Барем еднаш во две недели по еден саат седнување во група и дискутирање за проблемите. И слични решенија кои можат да ја олеснат работата.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
301
Поени од реакции
101
Opstinite gi plakjaat prevozot I hranata? I Baska firmata ne plakja danoci? Ova ne e SDI,ova e navreda za pazarnata ekonomija. Mkd firma da pobara isti povlastici kje Ja napraat parazitska I komunjarska.
Епа сега такво е тиа се условите им даваат и 500.000 евра и триста други позитивни работи инаку оваа фабрика до сега нема скоро ништо инвестирано. Машините се нивни донесени од Тунис, халите кои што протекуваат кога има силен дожд се на ИГМ на кој му плаќат кирија е сега незнам кој дали државата или они самите ама сигурно државата им плаќа. Заклучок од ова е дека кога сакат можат да си ги спакуваат машините и да си заминат преку ноќ никој ништо да не знае само да им речат дека се на колективен одмор и чао пријатно и да бидат изветени кога ќе си заминат.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.054
Поени од реакции
6.438
Opstinite gi plakjaat prevozot I hranata? I Baska firmata ne plakja danoci? Ova ne e SDI,ova e navreda za pazarnata ekonomija. Mkd firma da pobara isti povlastici kje Ja napraat parazitska I komunjarska.

Која е таа МК фирма која ќе биде извозно ориентирана и ќе вработи 4 илјади работници????????????????
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.095
Znaci ova so zonive e isto tolku loso kako LON sistemot vo istocna makedonija.kolku se krena standardot I platite vo toj region? A LON se primenuva tamu povekje od 10 godini.
 
?

..........

Гостин
Кој и да плаќа за храната сепак обезбедиле пристојни услови барем во тој дел, за разликата од јадењето како кучиња во Германија. Инаку ако некако успееш да јадеш во кантина храната е од 3 до 5 евра без пијалок. Или со пијалок може да се каже 5 евра од ден а ако доручкуваш и пиеш кафе од автомат може дневно за јадење да те фати 7 евра. Овие пари никој не ги дава затоа како што реков оваа услуга треба посебно да се цени.
Што се однесува до работа на линија тоа е макотрпна работа која не е само за работниците макотрпна туку и за оние кои ја работат. На мое запрепастување во фирмите кои работат во Германија има огромни недоследности од организациски аспект така да освен поголема плата работата на мотажна лента си останува макотрпна работа. Особено поради временската точност која мора да ја постигне секој работник. Претпоставувам дека оваа многу тешко им паѓа на нашите луѓе во Македонија сатоа што како менталитет многу потешко се ставаме во строј отколку на пример Германците а особено Азијатите. Освен тоа ова е прва фирма во Македонија од ваков тип така да веројатно и порпустите се огромни. Но со работа на истите можат многу работи да се подобрат. Решението е подобра комуникација меѓу работниците и одговорните функции. Барем еднаш во две недели по еден саат седнување во група и дискутирање за проблемите. И слични решенија кои можат да ја олеснат работата.
Тие што отишле во Германија многу се заебале.
 
Т

Триптико

Гостин
...слични услови се и во Германија, во Мерцедес на пример... Но со оглед на тоа дека храната се наплаќа а и изборот е поголем времето на чекање е поголемо така да скоро е невозможно да се јаде во кантина. Па така најголемиоѕт дел од работниците јадење спакувано во пластични кутии...Мислам дека обезбедувањето на храна од фирмата е благодет кој е многу битен и не постои во Германија
Ти нормален си или ти дува промаја во глава?

Кој и да плаќа за храната сепак обезбедиле пристојни услови барем во тој дел, за разликата од јадењето како кучиња во Германија. Инаку ако некако успееш да јадеш во кантина храната е од 3 до 5 евра без пијалок. Или со пијалок може да се каже 5 евра од ден а ако доручкуваш и пиеш кафе од автомат може дневно за јадење да те фати 7 евра. Овие пари никој не ги дава затоа како што реков оваа услуга треба посебно да се цени.
"Кој и да плаќа" сме сите НИЕ. Тие што требало да обезбедат услови, НЕ ГО НАПРАВИЛЕ ТОА. Дискутабилно е и дали треба, ама ајде да претпоставиме дека треба. Имаше еден муабет, ќе се обидам да го пресликам овде:
- сакаш да ти докажам дека таа храна од 3-5-7 евра е поевтина и далеку поквалитетна од храната овде за ________ (напиши сам цена)? Германецот за 1 час работа ја заработува таа храна, нашиот за 1 ден. Јасно ти е ова? Требало посебно да се цени. Не друже, треба посебно да те стават на испитување колку ти го користиш својот мозок. Сериозно.


Што се однесува до работа на линија тоа е макотрпна работа која не е само за работниците макотрпна туку и за оние кои ја работат.
Кои се работниците, а кои оние кои ја работат?

На мое запрепастување во фирмите кои работат во Германија има огромни недоследности од организациски аспект така да освен поголема плата работата на мотажна лента си останува макотрпна работа. Особено поради временската точност која мора да ја постигне секој работник.
Да напишеше некоја друга држава, па да биде така. Зборуваш за Шваби, кои се најпознати токму по таа организираност и посветеност на работата. Преиспитај се кои телевизии ги гледаш, кои весници ги читаш...Те пре*бале тебе во мозок и тоа здраво.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.938
Кој и да плаќа за храната сепак обезбедиле пристојни услови барем во тој дел, за разликата од јадењето како кучиња во Германија.
Е готово, крај! Кликај logout и оди надвор да си направиш харакири за да не се брукаш веќе на форумов. :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
Имам братучед работеше во Дрекси Германија (сега си работи по струка), велеше овде шефовите јадат со нас.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
608
Е готово, крај! Кликај logout и оди надвор да си направиш харакири за да не се брукаш веќе на форумов. :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
Имам братучед работеше во Дрекси Германија (сега си работи по струка), велеше овде шефовите јадат со нас.
Не знам зошто толку против членов @dzonyb. Го гледате само она што сакате да го видите. Тој пиша БАРЕМ ВО ТОЈ ДЕЛ, и е во право.....Дали знаете што значи секој ден да те чека топол и вкусен оброк наместо секој ден да носиш нешто ладно од дома.....
Прашањето е дали претпочитате да носите од дома јадење или да имате секој ден топол вкусен оброк во фирмата, како што опиша некој кој работи таму. Неговиот муабет за јадењето е на право место.

Инаку далеку од тоа дека Дрекселмаер генерално е добро место за работење. Со плати од 200 евра е под човечкото достоинство, но таква судбина ја снајде нашата држава да ја води мафијата во последните 25 години.

Оние кои се таму и мораат да бираат дали да седат дома или да работат во Дрекселмаер, сигурно втората опција е подобра. Во мегувреме ништо не ги спречува лугето да бараат нешто подобро ако има се разбира.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.938
Не знам зошто толку против членов @dzonyb. Го гледате само она што сакате да го видите. Тој пиша БАРЕМ ВО ТОЈ ДЕЛ, и е во право.....Дали знаете што значи секој ден да те чека топол и вкусен оброк наместо секој ден да носиш нешто ладно од дома.....
Прашањето е дали претпочитате да носите од дома јадење или да имате секој ден топол вкусен оброк во фирмата, како што опиша некој кој работи таму. Неговиот муабет за јадењето е на право место.

Инаку далеку од тоа дека Дрекселмаер генерално е добро место за работење. Со плати од 200 евра е под човечкото достоинство, но таква судбина ја снајде нашата држава да ја води мафијата во последните 25 години.

Оние кои се таму и мораат да бираат дали да седат дома или да работат во Дрекселмаер, сигурно втората опција е подобра. Во мегувреме ништо не ги спречува лугето да бараат нешто подобро ако има се разбира.
Членот dzonyb после приказната за Германија и организацијата во Германија си ја отпеа својата песна. Не дека и претходните глупости му беа поарни де.
 
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
364
Незнам како е во Дрекселмајер,ама во Битола,во погонот на Кромберг и Шуберт...едни доаѓаат на работа,работат по некој месец и напуштаат,па доаѓаат други...и така во круг.
Овие погони се робовласништво,добри се ако сакаш да заработиш некој денар во одреден период а притоа да живееш без жена и деца дома со твоите,значи ти да немаш никакви трошкови,или за работници на 50+ години.
Како нормално константно работно место едноставно не вреди,а и не се издржува.
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.054
Поени од реакции
6.438
Овие погони се робовласништво,добри се ако сакаш да заработиш некој денар во одреден период а притоа да живееш без жена и деца дома со твоите,значи ти да немаш никакви трошкови,или за работници на 50+ години.
Како нормално константно работно место едноставно не вреди,а и не се издржува.
И да е така а верувам дека е така и знам дека за обичниот работник е многу тешко да се работи на лента и тоа е така во цел свет. Сепак овие фирми отвараат можност за колку толку да се заработи нешто и да не се седи дома. Ако на некој не му се допаѓа не верувам дека на сила можат да го држат но за разлика кога ги немаше овие фирми сега може да бира и ако несака немора да седи дома. Исто така овие фирми веројатно се добра можност и за помладите или студентите на лето да заработат некоја пара. Незнам дали ги нудат тие летни програми но неможам да замислам како на друг начин би ги праќале луѓето на одмор ако сакат да го задржат нивото на производство. Од друга страна во овие фирми има вработено и луѓе кои се на малку подобри позиции и зимат поголеми плати. Се на се подобро 4 илјади вработени кои имат некаква обврска отколку 4000 невработени социјални случаи. Исто така овие фирми веројатно во иднина ќе нудат и програми за обуки на работници а и практична настава за студентите. Ова се огромни предности кои ете обичниот граѓанин неможе , несака или не му е дозволено да ги види.
 
Т

Триптико

Гостин
И да е така а верувам дека е така и знам дека за обичниот работник е многу тешко да се работи на лента и тоа е така во цел свет. Сепак овие фирми отвараат можност за колку толку да се заработи нешто и да не се седи дома. Ако на некој не му се допаѓа не верувам дека на сила можат да го држат но за разлика кога ги немаше овие фирми сега може да бира и ако несака немора да седи дома. Исто така овие фирми веројатно се добра можност и за помладите или студентите на лето да заработат некоја пара. Незнам дали ги нудат тие летни програми но неможам да замислам како на друг начин би ги праќале луѓето на одмор ако сакат да го задржат нивото на производство. Од друга страна во овие фирми има вработено и луѓе кои се на малку подобри позиции и зимат поголеми плати. Се на се подобро 4 илјади вработени кои имат некаква обврска отколку 4000 невработени социјални случаи. Исто така овие фирми веројатно во иднина ќе нудат и програми за обуки на работници а и практична настава за студентите. Ова се огромни предности кои ете обичниот граѓанин неможе , несака или не му е дозволено да ги види.
Леле да си ми поблиску, па да те пропуштам низ раце... Добро бре, како можеш да релативизираш се и сешто? Тешко е да се работи на лента, ама така било низ светот. Ма, дај. Во тој свет, никој не се жали од работата, зашто на крај ќе може да ги плати сите животни трошоци и да му остане нешто ситно на страна. Овде О (нула) останува, а некогаш одиш и во минус. Она второто е чиста глупост. Народната "џабе работи, џабе не седи" ти кажал некој дека е најголема глупост? Само кај нас поминуваат такви изреки. Оди кажи му на некој од Словенија нагоре вакво нешто, па ќе видиш како ќе те погледне. А за ова црвеново, јас ќе ти кажам вака: подобро 2 милиона магла од државата, отколку 2 милиона робови. Така?
 
На врв Bottom