Дрекслмајер

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
Член од
14 март 2010
Мислења
16.038
Поени од реакции
13.807
Дрекселмајер е позитивното у државата. Затворањето мали фирми е негативното. Џабе се отворени 4.000 места у Дрексел, кога се затворени 4.000 места на друго место. Е тоа е проблемот. :)
4000 места, а колку секојдневно си одат од фабриката тоа не те интересира?
Фирмата станува старечки дом, се вработува моментално и криво и сакато, само за да се курчат со бројката, колку од нив се квалитетни тоа е знак ?.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.891
4000 места, а колку секојдневно си одат од фабриката тоа не те интересира?
Фирмата станува старечки дом, се вработува моментално и криво и сакато, само за да се курчат со бројката, колку од нив се квалитетни тоа е знак ?.
E toa.

Oti ne se kvalitetni im se davaat po 8.000. :D
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.095
Definitivno. Samo sho tie drzhavi imaat slobodna ekonomija kade pazarot gi odreduva cenite na se, a ne drzhavata.
Neli se razbiras od ekonomija?aj vidi povekje od 50% od budzetot na EU za sto se trosi I kazi mi kako e toa slobodna ekonomija i nemesanje na drzavata
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.891
Neli se razbiras od ekonomija?aj vidi povekje od 50% od budzetot na EU za sto se trosi I kazi mi kako e toa slobodna ekonomija i nemesanje na drzavata
Da, znam.
Samo sho dobar del od drzhavite od EU imaat nad 30.000 dolari BDP, pa mozhat da forsiraat socijalna drzhava, koja se odrazuva negativno duri i na visoko razvienite ekonomii.
 
Т

Триптико

Гостин
Оставете да си кажат луѓево кои се вработени или имаат некој таму. Баталете светска економија. Знаеме кои се најголемите лопови и перални на пари. Социјала my ass!
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.054
Поени од реакции
6.438
Мене ме интересираат некој конкретни работи од луѓето кои таму се вработени.

Колку смени се работи?
Кога почнуват и кога завршува секоја смена. Колку паузи има и колку се долги и од колку до колку саат исто така за секоај смена посебно?
Колку трае паузата за прехрана во кантината и каква е храната?
Колку саати неделно е регуларното работно време. Дали саботите се регуларно работни или се работат кога има потреба и се надвор од регуларното и договорено работно време?
Колку дена (работни) во годината се предвидени за одмор?

Ете за почеток неколку конкретни прашања кои мислам дека се многу битни.
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.892
Поени од реакции
904
Мене ме интересираат некој конкретни работи од луѓето кои таму се вработени.

Колку смени се работи?
Кога почнуват и кога завршува секоја смена. Колку паузи има и колку се долги и од колку до колку саат исто така за секоај смена посебно?
Колку трае паузата за прехрана во кантината и каква е храната?
Колку саати неделно е регуларното работно време. Дали саботите се регуларно работни или се работат кога има потреба и се надвор од регуларното и договорено работно време?
Колку дена (работни) во годината се предвидени за одмор?

Ете за почеток неколку конкретни прашања кои мислам дека се многу битни.

Еве јас како вработен ке ти одговорам, се работи во три смени, прва смена почнува во 6 часот наутро, завршува во 14 попладне, втора почнува во 14 завршува во 22 часот, а трета од 22 часот до 6 часот сабајле. Пауза се вкупно во тек на едно работно време имаш пола саат, односно првата пауза е по два работни часа и трае 5 минути, втората пауза за ручек е по 2-3 саата од првата пауза, во зависно од тоа во кој оддел работиш, бидејќи не може сите заедно да одат, и трае се на се 20 минути. А третата пауза иде по час, час и половина од паузата за ручек, и исто така трае 5 минути. Саботите не се регуларно работни, се работи по потреба, ама повеќето саботи се работат, и се работи според регуларното работно време, освен во недела втора смена кога се работи од 14 часот до 18 часот, односно пола смена. А да, заборавив, храната според мене е супер, и вкусна и добро зготвена и топла секогаш. За одмор е стандарт како и секаде, 20 работни денови ти следуваат, секако првиот одмор ( летниот) треба да ти биде 12 дена. Ама одморот годинава беше тотално неорганизиран, и некој фана 12 дена, некој 5 некој ниту еден, тоа е тоа во глобала.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.095
20minuti za rucek? Kaj jadete? Na rabotnata masa? Samo mienje race I idenje do menza e 10min.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
301
Поени од реакции
101
20minuti za rucek? Kaj jadete? Na rabotnata masa? Samo mienje race I idenje do menza e 10min.
Некои што не ги миеа рацете им испаѓаа плуски на устата изгледа нешто од отровот што го стават по жиците.


Замисли :). Ами ред чекање каде е?
Не се жали ти ако си уште таму кај што си арно ви е на вас како и мене што ми беше во ком лагерот кога сакаш тогаш на пауза за јадење, инаку на линијата е катастрофа ако си запишуваат кинат од дневницата т.е. на некои дури и од платата им кинеа затоа што закаснале 1 минута, ова не го кажувам од рекла казала јас работев таму а за ова што им кинеа од платата ми го има едно пријателче кажано што работеше таму и само поради тоа откажа.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.054
Поени од реакции
6.438
20 минути како и да свртиш е малку. Според мене треба да се работи на продуктивноста и да се изменаџира пауза од минимално 30 минути иако мислам дека 45 минути се оптимални. Но слични услови се и во Германија, во Мерцедес на пример прва смена на лента што работат имат една пауза од 15 минути за доручек и 30 минути за ручек. Ноќна смена има само една пауза од 30 минути. Но со оглед на тоа дека храната се наплаќа а и изборот е поголем времето на чекање е поголемо така да скоро е невозможно да се јаде во кантина. Па така најголемиоѕт дел од работниците јадење спакувано во пластични кутии. Тоа е нивна култура и тое тие го можат затоа што уште како деца им ги пакуват тие кутии. Мислам дека обезбедувањето на храна од фирмата е благодет кој е многу битен и не постои во Германија но мора да се работи на продолжување на паузите барем за 10 миути.

Што се однесува до одморот. Дали се работи за 20 работни дена т.е. 4 недели во годината?
 
На врв Bottom