Дрекслмајер

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Mnogu mi e merak u Shivarska da rabotam, a u Makedonija stan da plakjam i da jadam.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Читаме ние што пишуваш,само се чудиме на напишаното,еве вака ти велиш дека 15.000 ден. е просек на плата во Македонија,не е точно просекот е 11.000 /12.000 ден,е сега дали мислиш дека со тие пари можеш месецот да го истераш нормално без стрес,сите сметки подмирени и да имаш за јадење...?
Последно праев муабет со човек од Франција кој вели дека просечната плата таму е 1.500/2.000 евра,со таа плата вика можеш нормално да живееш (со сите сметки подмирени) додека ако си двајца тогаш едната плата и ќе ти остане и затоа можеме и добар одмор да си дозволиме,додека само со една плата одмор не ќе можеш да си дозволиш,е сега напрај ти математика овде дали ќе ти остане нешто од 22.000 ден. плата за двајца кога едната од самиот старт ти бега во сметки и ти остануваат 11.000 за 30 дена!
11.000/30=366 денари
366/2=183 денари од човек
Секојдневни потреби:леб,млеко,масло,шеќер,кафе,цигари,гориво(превоз) толку од тие 360 ден. (и ако ти стигнат) а кај се другите нормални човечки потреби кој што секој треба да може да си ги дозволи?
Скоро сите кои реплицирате ги читате и извртувате работите така како што ви одговара. Јас неспомнав никаков просек но реков дека двајца вработени во Дракселмајер кој зимаат по 250 евра и имат парче земја и куќа, живеат поквалитетен живот од двајца во Германија кои плаќаат ќирија и заработуваат по 900 евра месечно. Во оваа проблематика сум доста добро упатен и ги знам работите како се движат на терен.
За Франција не сум баш добро инфоримиран она што го знам дека плаќат помали даноци. Но со оглед на тоа дека огромен број на Французи од пограничните места работат во Германија можам само да замислам колку се платени. Инаку овие 2.000 евра што ги спомна се однесуваат на помлади инжинери и квалификувана работна сила. А за тоа овде не станува збор туку дискутираме за ниско квалификувана работна рака.
Интересно е исто така што од 20 милиони Германци околу 7 милиони имат пензии помалку од 900 евра и најчесто живеат по кирија. Затоа што од Германците само 44 % имаат решено стамбено прашање. Нашите гастарбајтери што се прават многу јаки би ги прашал ако е така зошто уште од првиот пензионерски ден се селат во Македонија и зошто скоро сите неосигурани здравствени услуги ги извршуваат во Македонија. Исто би ги прашал со каков квалитет на продукти се хранат, колку често излегуваат во ресторани. Зборот ми е многу често се луѓето во Македонија се во заблуда дека платите биле вакви или такви, така било онака било.
И кога зборувам за квалитетен живот , зборувам за луѓе од внатрешноста на Македонија. Струмица, Кавадарци и тн. особено луѓето кои имат и по некое нивиче. Во Скопје е друга приказната и тие 500 евра не се однесуват на Скопје.

Тоа е тоа да не редам уште примери и онака постот е малку хаотичен , мислам дека тие што сакат , имат капацитет и се без предрасуди ќе разберат што сакам да кажам.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Скоро сите кои реплицирате ги читате и извртувате работите така како што ви одговара. Јас неспомнав никаков просек но реков дека двајца вработени во Дракселмајер кој зимаат по 250 евра и имат парче земја и куќа, живеат поквалитетен живот од двајца во Германија кои плаќаат ќирија и заработуваат по 900 евра месечно. Во оваа проблематика сум доста добро упатен и ги знам работите како се движат на терен.
За Франција не сум баш добро инфоримиран она што го знам дека плаќат помали даноци. Но со оглед на тоа дека огромен број на Французи од пограничните места работат во Германија можам само да замислам колку се платени. Инаку овие 2.000 евра што ги спомна се однесуваат на помлади инжинери и квалификувана работна сила. А за тоа овде не станува збор туку дискутираме за ниско квалификувана работна рака.
Интересно е исто така што од 20 милиони Германци околу 7 милиони имат пензии помалку од 900 евра и најчесто живеат по кирија. Затоа што од Германците само 44 % имаат решено стамбено прашање. Нашите гастарбајтери што се прават многу јаки би ги прашал ако е така зошто уште од првиот пензионерски ден се селат во Македонија и зошто скоро сите неосигурани здравствени услуги ги извршуваат во Македонија. Исто би ги прашал со каков квалитет на продукти се хранат, колку често излегуваат во ресторани. Зборот ми е многу често се луѓето во Македонија се во заблуда дека платите биле вакви или такви, така било онака било.
И кога зборувам за квалитетен живот , зборувам за луѓе од внатрешноста на Македонија. Струмица, Кавадарци и тн. особено луѓето кои имат и по некое нивиче. Во Скопје е друга приказната и тие 500 евра не се однесуват на Скопје.

Тоа е тоа да не редам уште примери и онака постот е малку хаотичен , мислам дека тие што сакат , имат капацитет и се без предрасуди ќе разберат што сакам да кажам.
Od tvoja prerspektiva postov opfaka grupa na luge koj se zadovolni od faktot deka jadat i ziveat vo nivno kukice Sto e so drugite kategorii:
Obrazovanie,Sloboda nadzivenje,Rabota,Unapreduvanje,Setkanje,Odmori,Administracija,Peniziski fondovi,Kulutra,Odmori,Graganski prava,Zdravstvo...etc...! Ne za sekoj zivotot e apni i legni si. Neznam dali si ziveel nekogas nadvor od MK za da generaliziras vaka.Gastrabajterite ne se pravat jaki....Se vrakaat nazad za poeftin pensiki zivot...Ne za pokvaliteten...Tuka e razlikata.
 
Т

Триптико

Гостин
Нашите луѓе што работат во Дракслер мајер каква таква сите имат по некоја куќичка, станче, дворче. лозје, така да во најголем број на случаи ако дајца во фамилијата се вработени и зимат по 250 евра имат многу поквалитетни услови отколку двајца вработени во Германија кои зимат 1800 евра плата.
Немав намера да коментирам баш за оваа фирма, сите знаеме што е и како е...ама ме фати смеа од напишаново :ROFLMAO: Нашите имале куќичка, станче...? Имале НИВНИТЕ, па овие наследиле. Инаку, шипак! Замисли, како дете останеш сирак и нема од кого да наследиш. Што правиме тогаш? Имав јас една математика уште пред повеќе од 7 год кога се расправав на факултет со асистенти за висината на платата. Под ова, мислам на плата за достоинствен живот. Било кој, со тие 250е не може ни да се слика овде. Ако сакаш, ќе пресметаме и ќе те видам како со 250е ќе платиш сметки, храна, облека...ај доста е, ако вклучам и деца ќе избегаш. А, муабетот дека во Германија со 1800е се живее полошо отколку тука со 500е на друго место да го кажуваш. Секаде во светот луѓето се бројат како ЕДЕН, не како тие, ние, вие, сите. Само во држава како нашава, основна градбена единица на општеството е семејството. Таму, сам кажуваш, плата е 900е по лице. ЕДНИНА! Тоа лице САМО МОЖЕ ДА ГО ПОМИНЕ МЕСЕЦОТ! А овде, нашите ни драги и мили министри за труд и социјала (пази само назив на министерство и се ти е јасно) зборат дека во МКД едно семејство заработува...бла бла бла... Се додека броиме така, ќе си останеме вакви.

Едно ќе те прашам. Јас не сум работел во оваа фирма, ама познавам 15 луѓе, од кои 9 се уште работат. Прашањето ми е: зошто додека биле Германци овде, се било (условно кажано) супер? Никој не се жалел, плата како што треба, празници, викенди, прекувремени...се исплатено и по пропис! Си заминале тие, дошле нашиве "дипломирани" кај Рамче на тезга и заебале работа. Плус, сите ти кажуваат дека луѓе на раководни позиции бегаат од таму. Ајде јас работник, ме мрзи, не ми се работи и си одам. Ама тој шеф, менаџер и сл да бега? Значи не е до мене, така? ;)

@UpaDown јас мислев дека знаеш што збориш, посебно во муабетите за нови економски концепти. Ама ти од економија ни Е си немал :confused:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
Што ќе рече со 450 евра треба да се помине месецот со сите перипетии. Недај боже да треба да поправаш заби или слични луксузи. Инаку и здравственото осигурување во германија се повеќе заличува на онаа во Америка па така колку ќе уплатиш толку и ќе добиеш. Добро е да се спомене дека во Германија има околу 250 илјади бездомници. Најмногу од нив се сместени во профаќалишта а 25 илјади живеат на улица.
Нашите луѓе што работат во Дракслер мајер каква таква сите имат по некоја куќичка, станче, дворче. лозје, така да во најголем број на случаи ако дајца во фамилијата се вработени и зимат по 250 евра имат многу поквалитетни услови отколку двајца вработени во Германија кои зимат 1800 евра плата.
:pos: Човек да не може да верува дека се шиткал квалитетен ЛСД по државата наша :вонзем:
 
Член од
7 април 2014
Мислења
28
Поени од реакции
68
^
Не е дрога, реалност може да е, само не се кажуваат двете пензии од по 200 евра или повеќе од старите со кои живеат во заедница, не се кажува дека тие плаќаат сметки и гледаат деца, не се плаќа кредит за стан или ќирија, не се плаќаат градинки (баба сервис 24 часа).
Ама не се кажува и тоа што снаата на 30 години голта апчиња за смирување како бонбони, оти не можат да се поднесат со свекрвата а мораат да се тушкаат секој ден во иста кујна и ве це и уште многу бисери што следуваат со животот во заедница. Нека живеат сами со своите плати па тогаш може споредби да се прават за квалитет на живот.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
^
Не е дрога, реалност може да е, само не се кажуваат двете пензии од по 200 евра или повеќе од старите со кои живеат во заедница, не се кажува дека тие плаќаат сметки и гледаат деца, не се плаќа кредит за стан или ќирија, не се плаќаат градинки (баба сервис 24 часа).
Ама не се кажува и тоа што снаата на 30 години голта апчиња за смирување како бонбони, оти не можат да се поднесат со свекрвата а мораат да се тушкаат секој ден во иста кујна и ве це и уште многу бисери што следуваат со животот во заедница. Нека живеат сами со своите плати па тогаш може споредби да се прават за квалитет на живот.
Ако немаш пари на запад, ова државата ќе ти го плати :нинџ:
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Ако немаш пари на запад, ова државата ќе ти го плати :нинџ:
А државата едни јаки фабрики шо има, едни имоти, едни институции на запад од кои заработуваат.
Алооо, парите на некој друг ги јаде за да ти плати тебе.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
А државата едни јаки фабрики шо има, едни имоти, едни институции на запад од кои заработуваат.
Алооо, парите на некој друг ги јаде за да ти плати тебе.
Добро дете, не ти се објаснуе тебе
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Добро дете, не ти се објаснуе тебе
Повеќето од вас шо имате нешто против фабриките шо се отвораат имате идеолошка омраза кон приватни фирми, капитал и профит.

Место да го дрвиме за Дрекселмајер, многу е побитно да го дрвиме оти се затворени преку 2.000 фирми од почетокот на годината до први јули.

Дрекселмајер е позитивното у државата. Затворањето мали фирми е негативното. Џабе се отворени 4.000 места у Дрексел, кога се затворени 4.000 места на друго место. Е тоа е проблемот. :)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.039
Повеќето од вас шо имате нешто против фабриките шо се отвораат имате идеолошка омраза кон приватни фирми, капитал и профит.

Место да го дрвиме за Дрекселмајер, многу е побитно да го дрвиме оти се затворени преку 2.000 фирми од почетокот на годината до први јули.

Дрекселмајер е позитивното у државата. Затворањето мали фирми е негативното. Џабе се отворени 4.000 места у Дрексел, кога се затворени 4.000 места на друго место. Е тоа е проблемот. :)
Мене за дрекселмаер ич уво не ми чуе
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
taka vikas,pocni pa kje vidis deka kje ti projde merakot.kje sakas da si ostanes vo CH,a vo najmala merka da ne bides nikako povrzan/zavisen od bilo sto MKD.
Definitivno. Samo sho tie drzhavi imaat slobodna ekonomija kade pazarot gi odreduva cenite na se, a ne drzhavata.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
taka vikas,pocni pa kje vidis deka kje ti projde merakot.kje sakas da si ostanes vo CH,a vo najmala merka da ne bides nikako povrzan/zavisen od bilo sto MKD.
Definitivno. Samo sho tie drzhavi imaat slobodna ekonomija kade pazarot gi odreduva cenite na se, a ne drzhavata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom