Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.654
Поени од реакции
28.018

Иако имав само 8 години тогаш,убаво се сеќавам.Никогаш да не се повтори.1000 пати да го преслушам телефонскиов разговор,пак од памет ке ме извади
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Драга

Замисли си седнал да учиш македонски и ти се избацува збор "баџанак"..
Ја да бев на местото на мајка ми ќе станев и ќе си отидев лол
И кај ни текна чипичан од tamagotchi...
Вака мислам дека бил муабетот:
Ват ис дис
Tamagotchi
Аххх јес јес.. Чипичан...

Исто така преведување македонски фрази на англиски ми е омилено пошо иди објасни кур ми е двор ми е
Типот ме праша "Why Is it always dicks?!"
Вај нат

Кис
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.361
Поени од реакции
2.592
Знаеш дека зима максимум 450 еур плата кога постира забава од фирма качена со уште две колешки на тоа 360 степена камерата што врти. Со Маре и Снеже го пие првото кафе секое сабајле у истата керамичка шоља од пред 6 години кога платата и беше 438 еура. У зима имаат 3-4 места по саатница каде фаќа сонце за цигара, у лето истото за сенка. Секој ден и е ист groundhog day ама она битно пресреќна на 360 се сликала на прослава од фирма со кетеринг прженици од Дион.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.361
Поени од реакции
2.592
Да се доискажам да искочи лошото од мене.

Маре со нејзините 103 кила, според последниот систематски, ко ќе се качи на тоа 360ката ко на сточна вага да се качила. А што не проба кутрата, Аткинсова, ЈуЕн, Интермитент фастинг, ама пустата едвај чека мекици у фирма некој да почасти и кога се купува од сабајле баничка обавезно со зденка маслинка зима. Задња шанса и е синчето Себастијан кога ќе се врати од ворк енд травел да и донесе гајба Оземпик па за следната година да постира на инста стори, ракета до лета, Неи Пори 2025 here we come!
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.809
Поени од реакции
5.929
Kajgi,
Od koga stanaja i ova mazhive portari ili portarki da recham.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.613
Поени од реакции
6.044
Влегувам дома го отварам одрезокот за плата, читам вртоглава сума па ги метнувам лисјата над ветрината и за секунда заборавам и не ме ни интересира колку цифри имало на нив. Отварам ризлинг и си ја пуштам Јелена Трагеријан.
Толку за личниот дневник денес. Ili ne.
Сонувам за денојте ко че ги пречекорам 30етите и ко че ми се намали што креативната енергија, што либидото. За 29ет години имам чувство дека изживеав 290ет, ama za ova vi imam kazuvano.
Отварам форум, партиски полтрони си пцујат се по список - тргнати по битно ситни поени, мојот нардот секогаш е во битка да докажи дека од него нема подолно, грозно, а во иствореме толку досадно, а за големата шема на нештата и ептен небитно.
Утревечер сум он мај веј ту стил јор грлфрендс (анд сом оф јор бојфрендс). Пошто денес на репертоарот се стварно само ризлингот, Јелена и јапонски цртани. Мва. Или не, на квадрат.
Размислувам да немам деца. Еден јас беше доволно за светов, нема да дозволам друг да врви низ истово. На господ дедо боже и на него омилениот му ангел ѓаволот, им советувам да удрат троа појако, дур можат, пошто нема да има мое натаму, па да се изживуваат и врз него, толку е финито. Тука сум, тој сум, удрете. Чао, мва на квадрат.

Автоматски споено мислење:

негде негде далеко, остави ме далеко, да ме во воли било ко.
 
Последно уредено:

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.613
Поени од реакции
6.044
Хеј кеј,
денес (ебаго денес, секогаш и засекогаш) мислите ми се - Скопјани се најголемите специјалки, како и да е, кога и да е. Можи зато и државата е толку еби ветер. До оловото шо ги дишеле е ама се толку глупи. Уште ко че ги слушнам како зборуваат ко со стенкање. Пижо град скрос.
Единственото шо ми е криво за егејска е шо Тесалоника не ни е главен град место скопјенце.

Да споредиш Скопјани и Провинцијалци е ко да споредиш Елена Ристеска(мега специ) со Каролина Гочева (Кралица). Или Владо Јанески(исто специ) со Тоше Проески.
Не не. Не.

Едит, секако вистинските Македонци секогаш беа од Крушево до Епирус. Другите кизне шо се, Панонци. Ама за Александар не се вредни. Не е ни чудно некоја универзитеска скопска професорка читај(нечија сопартијка, далеку од професорка, уште подалеку од универзитетска) шо го плуела, она од страв дека ќе остани без кур хаха. Такви безвеза луѓенца еј. Ум колку една клетка. Или од шо беа клетките состаени, јадро, мембрани. Атоми. Јони. Упс од Биологија во Физика влегов. Уште Етика и Естетика да ги обработам и че го сменам Ставро и че ја напишам новата Метафизика и ќе станам главен лик на кајгана.бг ебаго.
И АНА КОМНИНА пишува во Алексијадата дека Македонците кои биле против нејзиниот тате (веќе традиционално, Традиција ни е хаха) Императорот Алексиос Комненос живееле на Егејска и по нејзините рамни полиња, се пресретнувале со армиите.
Автоматски споено мислење:

И Тања Цар (Ресен) и Дуке Бојаџиев (Егејска) се од појасот под Крушево и надолу до море и до Олимп. Ајде мрш чику. Ние не сме исто со Скопјани и никогаш нема да бидиме. Ни 1000 години во иста земја со нив да не клајш ние нема да зборуваме толку безвеза ко черепот да ни е празна мешунка од кикиритка.
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
38.220
Поени од реакции
108.030
Делбој,

Ради околните села е таков резултатот во Крушево, во градот Гога има повеќе. Али да, стои тоа дека во градот што треба да е најмакедонски и да тера на патриотизам веќе 2 мандати владее комуњарата и буквално го гаси градот и ги брка луѓето од него. До таа мера го унаказија градот што веќе ни за Илинден нема премногу луѓе, а порано реки од народ имало за еден од најголемите и најбитните празници.

Нејсе, налет и избори и се, изминатава недела го посетив Мадрид и може да кажам дека тоа беше едно единствено и незаборавно искуство кое тешко дека некогаш ќе се повтори. Ми беше овозможено да присуствувам на Ел Класико, нешто за кое сонуваат многу луѓе, пред се фанови на Реал и Барса и верувајте не се опишува со зборови какво е чувството кога ќе влезеш на толку голем стадион што е направен и организиран до најситен детаљ и ќе ги гледаш Реал и Барса во живо, Белингам, Модриќ, Левандовски итн...

Највеќе од се ме фасцинираше тоа што јас не видов несреќни луѓе во градот. Дали било бутик, дали сендвичара, дали хотел, дали ресторан, дали кафич, не постоеше намуртен и нерасположен човек или човек што нема да ти објасни нешто во врска со градот. Градот е поприлично чист, се е добро организирано, метрото им е врвно, на секои 2-3 минути имаш метро, добро е означено и практично невозможно е да се изгубиш. Пошо сум бил еднаш во Шпанија и знаев дека не е прескапа земја очекував и сега да е така, ама поприлично ме изненадија со цените, позитивно секако. Во сред центар на плоштад кафе 2 евра, мислам...., поевтино од кај нас ебате. :D Да не ме сфатите погрешно, не ја терам класичната македонска, отишол негде и одма споредува цени со македонските ама овде стварно се изненадив.

Единствена маана им е што не зборуваат англиски, ама онака буквално никој не зборува англиски. Ај во градот ќе разберам до негде, ама на аеродром... Па све да ви ебам, интернационален аеродром е, како може да не збориш англиски. :facepalm:

Се на се како што реков преубаво искуство и вака со секое патување и одмор сфаќам дека вреди да се посетат што повеќе места во животот, особено додека си помлад и немаш деца. Само што стигнав во Скопје одма купив карти за Болоња, бем ти лебац идам сеа у Италија малце, па следни на тапет се нордиските земји. ПоздраФ нездраФ што би рекол мојот поранешен пријател Парвати.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.473
Поени од реакции
19.808
Драа

Ради средновековни куле,градени ради курч на богати фамилие,кој повисоку кулу,тј е побогат,Болоња е наречена средновекован Менхетен.Тамо имаш куле близначке стари преко петсто године.У Болоњу е најстар универзитер у сфет,тамо су училе Коперник и Данте Алигери.Кафе Атибаси е од Болоњу.Фк Болоња има скоро ист амблем како Милан хехе.Ја прау најубаво болоњезе.
Убао да си пројдеш Стекбој.
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.323
Поени од реакции
28.029
За мајмуните што не се симнале од дрво:
Давкова односно Г-ѓа Претседателка во најава е од Охрид.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.613
Поени од реакции
6.044
OMG the Byzantine одново го скандализира интернет опшесвото.бг
Да преведам, поентата на постот е гадење кон се скопско. Кажав дека презирам се во врска со Скопје и овај став ќе го чувам ко средновековна девица својата невиност. Значи поентата на постот е презир на се скопско, едно спонтано гадење ми иде од нив бе браќа и по некоја сесра, посебно ко че го слушнам пижо говорот кој го имаат. А не животот во Крушево јеботе. Да ми рече некој Скопје да живеам, побрзо ќе заминам Албанија во бегство, до толку е дојдена работава хаха (мислам дека не се ни заебавам).
Куро ме боли од кај била таму некоја или што ќе била или од која партија била. Не јадам од партиите. Јадам од пари заработени од својве рамена и својов ум. Во земји кој можеби географски се блиску, или дури преблиску, но интелектуално ептен далеку од тоа таму.
Ајде без секирации, посебно не во Сабота.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom