Драга Кајгана (виртуелен дневник)

L

Lu

Гостин
Голем поздрав до дечкото со Сеат Ибица (бордо боја) (y)
Каква луда вожња беше тоа, некаде околу 20:30 ч. оддамна се немав вака „бркано“ со некој ... од кај Кепитол Мол една раскрсница подолу се зајадовме, низ булеварот во аеродром, па после низ центар, и на крај по Партизанска.
Те јас пред него, те он пред мене, па паралелно на семафори :ROFLMAO:
Вожња за мерак ;)
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.696
Имаме некој чуден фетиш да ги прифаќаме само лошите работи од странство. Дури и овие најблиските, Србите, прават обратно од нас. На прв поглед ќе речеш слично е оти гледаш српска забава, доаѓа „Јовано Јованке“ или друга македонска традиционална песна и овие „паѓаат у несвест“.

Ама проблемот е што не е исто. Зошто? Затоа што они од нас го земаат најквалитетното. Они се палат на македонската традиционална музика, не на модерниот турбо шунд како што овде ние се палиме на нивниот.

Од најаматерски до најкомерцијални артисти, они од овде го бираат најдоброто за слушање. Не беше за џабе Тоше почитуван во регионов повеќе отколку дома, не за џабе тоа моментално се случува со Каролина, Калиопи... порано со Леб и Сол, Анастасија, Синтезис, Архангел, Фолтин... Може се и тие најпознати по турбофолкот, ама имаат умешност да ги приберат поквалитетните работи од страна, а не што годе било.

Но секако, покрај тоа си го бранат своето и почитуваат. Ние сме обратното. Не го почитуваме и тоа малку што вреди од кај нас и тоа не врз судење на квалитетот во професијата која ја имаат, него ради триста глупи споредни работи.

Па затоа за нас Карлоина и Калиопи не чинеле оти пееле на партиски митинзи. Абе во ред, ама како тоа ги прави лоши пејачки, како? Елтон Џон и Кејти Пери во моментов пеат во изборната кампања во САД, али никој ради тоа не им ги замерил вокалните способности.

Деновиве беше актуелно во врска со Дуке Бојаџиев, па некој рандом wannabe авангарден музичар чие најголемо достигнување ќе биде свирка пред 35 наркомани, се осмелува да кења за музичар кој успеал да се пробие во факинг Њујорк и во факинг Менхетен успеал да го наполни факинг Карнеги Хол. Абе ооооо, кој си ти? Наместо да се восхитувате и да сакате да го постигнете и вие тоа, вие да му уре козата на комшијата.

Или па Лешоски коа хејташе. Којјј си бе ти, ооо? Па она што он го нарекува „поетска песна“, јас можам да го напишам за 5 минути, значи јас, кој било значи. И такви сеа ќе судат некои кои оставаат права уметничка вредност. И најлошото, народот ќе мисли дека се у право.

Како дојдовме до тоа дереџе да имаме лажни идоли, да се дивиме на рандом ликови кои измислуваат дека се десило нешто во некој ресторан за да привлечат внимание.

Лично многу ми е мило вака кога некој од вукојебинава ко Дуке Бојаџиев (eве ме потсетија и Џамбо Агушев и Исмаил Лумановски), постанал знаен ради талентот кој го има и го добива заслуженото. Ама за жал нашава раја се повеќе се затупува и гледа да се восхитува на безначајни работи а да си го искења тоа што вреди од кај нас. Никад нема да не биде штом така се понашаме.
 
Последно уредено:
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
:mad: Општо, мразам кога некој се однесува лошо кон жените. Многу ме нервира кога некој префрлува и навредува некоја девојка апсолутно без причина, уште повеќе кога тоа е скитник циган. Ама уште повеќе ме изнервира тоа што дечко и воопшто не се застапи за неа. Јас ли треба да го отерам во мајчината небањатото ќумбе, а ти ќе стоиш како статуетка!? Најди си ги мадињата бе!
И утре кога ќе седнеме ќе ми се прави јунак дека малку фалело да го здроби... :tapp:
Од друга страна, можеби и не требаше да се мешам, не е моја работа, ама такви поведенија не можам да трпам.
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.308
Поени од реакции
10.320
Знаеш дека музиката во државата ти е отидена у курац кога тамара крекерката зима златна бубамара за најдобар концерт и најдобар албум.На цицки да ти свршам ти ебам фацата гнасна завивачка
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.934
Поени од реакции
11.552
ДК,

Ај ја сум обичен граѓанин, можам да утнам у броењево, да забораам дека февруари годинава има 29 дена пошто е престапна година, али оние шушљаците што лапаат пари, на ниеден од нив да не му текне тоа. Абе сами си ставаат прст во задникот, и после друг им е крив.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207
Драга
не се виновни луѓево што ни го кројат ќуркот и што си поигруваат со судбината на околу 2 милиони граѓани, криви се нивните татковци што не ги издркале во чаша.

Има многу диво месо кајги
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
К,

Под огромен притисок сум деновиве, почнав да добивам и напади на паника.
А како јаготка на шлагот, денес devojcence ми пиша на фб да ме праша дали сакам да ми го мести Red John.
И како сега да се концентрирам на работата? :cautious:

Не сум КрејзиИнЛав, ама годинава едвај чекам да помине февруари.

Ајт чао.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Убаво ни прај овој Ван Хауте, мауте, без разлика дали е троловски настроен или сериозно го мисли тоа. Па и да мислел дека Македонија е мачка (а камо да беше, интелигентни суштества се тоа сепак) која крева раце, ватевр, само ние и рандом Срби останавме имуни на ваков "хумор". На Поландбол странине на ФБ каков националистички хумор има за Данска, Шведска и Романија во последно па никој на коментари не квичи, ние се најдовме со сронати бисери :icon_lol:
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Кајгано, да бевме ние нормална држава немаше прво немаше некој Ванхојте или Ванхауте или како и да му е името посрано да се заебава со нас, второ немаше да има полноглавци македонски да доживуваат оргазми на глупостите негови, да му лижат газ и да му се тртат во доги стајл, трето тој во најкраток можен рок ќе го јадеше стапот и ќе запаметеше кај се наоѓа. Ама ние сме во Македонија... Не ми се верува што гледам еј! Кога мислиш дека го достигнавме дното ние од дното уште 1000 метри надолу во лајненици се закопуваме. Алал да ни е!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom