Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.661
Поени од реакции
6.117
I love my job key, средбата со луѓе кои се дел од неверојатни професии ми е најзабавниот дел. Да видиш што се можи да направи еден човек на овој свет.
Друг да е, гарант би им љубуморел, плитки се луѓето, и лесни, посебно ако не се нешто обдарени со интелект или ако никогаш не работеле активно на подобрување на својот интелект и својата среќа. Го зеле како општоприфатен фактот дека се плитки, ете не ни дарил бога, па шо че се ебаваме да учиме.
Но, знаат да се и доста гневни, ако сетат дека тие не постигнале ништо, знаат де се горчливо болни.

Фала Богу ја не. Не возам Порше од 250.000 евра ко клиентелава моја - која можи да си дозволи едно, и тоа само со приходот од 5 месеци работа, не рачунам тука платата на партнерот/партнерката пошто се и таа и тој ептен кариерно здрави, фамилија со огромни приходи (и тоа како заслужени, ако се земи тежината и одговорноста на работата, колку учеле за да втасаат да го работат, она што го работат денес) Но мене, Тајканот не ми е посакуван асет. Појче се палам на Ауди, шо сеуште е во категоријата здраворазумни цени, ама мене ми изгледа пофраерски од Тајканот на Порше пример. Незнам чуден лик сум, само за ова би се сложил со Дарлинг. Бев финансиска нула во МКД, за мене најважната личност на светот, мајка ми, беше болна. Јас без работа, а то време и без Уни, се бев зачленил во Библиотека и читав аутобиографска книга на некоја Њујорчанка. Ова на мој 17се? лол. Не ни знаев дека книгата е биографска, но низ читањето ептен почна да личи така, па ги прогуглав ликовите и си реков, вел шит.
Типкава беше колумнистка за Вог. Ама не некоја броук непозната писателка со сочен приватен живот ко та во Сексот и Градот. Напротив, од крајно привилигирано потекло, милионери.
Незнам кеј, ја бев можда финансиски гледано нула, ама во ниеден момент не ми беше криво и не ја мразев. Напротив, мене дури и ми падна жал за неа и не сакав да се сменам со неа за ништо на светот. И до денес, ова е она шо ме прај виердо, а не пикантниот животен стил. Пошто за човек нормално и лесно е да мрази друг - ова сум го посматрал и сватил ко стандарт на 99 посто од масата, ако ти не мислиш ко нив, тебе не ти се сите тацни во шкафот/не си со сите. Тоа е толку лесно, за омраза навистина не треба ни основно. Наједноставното човечко чувство.

Така и денес, луѓе идат и си одат од мојов живот, кај некои застанувам со вчудоневидена почит и тоа ми е доволно. И си велам чудно, ама јас не сакам да ги стигнам или недај боже да ги сменам, убаво е да си бидат она што се, она за што се труделе. Остави луѓето да бидат.


Замисли да размислуваме како нација и колектив вака, кај ќе ни беше крајот. Ние си се дружиме со подбивот и омразата како најблиски чувства, но тие идат од едно друго многу ситно место.
И најуспешни да станиме - види ги нашине по Астралијата, пак немаат убав живот, само споредба и мразење еден со друг, проклетија. Што е полошо, се убедиле дека ова е супер. Дека таја споредба со други ги турка далеку во животот. Колку ебано лошо, замисли ги сите тие саати потрошени на гнев. Колку далеку од се она што можи да биди еден човек.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.906
Поени од реакции
35.763
Да имаш толку малку време на планетава и да го губиш на пишување ретардирани постови е знак дека ти треба добар психијатар.
Уште потрагично да се радуваш дека си измеќар на богаташи :facepalm:
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.829
Поени од реакции
10.451
Јас па си реков со Кано се има расправано и овај по дифолт го има отерано кај шо не грее сонце хахахахахаха.

А иронијата да е поголема и двата од ист град, можда и комшии сте биле. Само Византиецот ко помал и понеискусен треба понекогаш да научи кога да е скромен, а кога да се курчи, тие лекции во животот се скапоцени и знаеме и сме ги плаќале понекогаш скапо заради неискуство (или недоволно искуство, сеедно).

Не е лош лик ама многу курч насекаде е многу курч насекаде, понекогаш треба рачна кревање.

Од друга страна, муабети на ваЦаппот, пак:

Не сум требал да го пријавувам мајсторот шо не ми ги заштрафи штрафовите на тркало на колата ОТИ можда имал лош ден или му биле дома децата болни или дрн дрн дрн.

И викам, бре мајката, ами ради неговиот лош ден ако направев сообраќајка и заминев по петли или да земам да отепам некој ни крив ни должен - на душа да го носам цел живот? Да одговарам пред закон? Да се ебавам со осигурања?

Одговорот е, не било Христијански (пази богати) и сум требало да го свртам другиот образ, сите сме можеле да имаме лош ден.

И толку, ми пука филмот, ми се темни пред очи, се прам пишман шо воопшто одржавам другарство со чоек кој дели вакви „вредности“, а ја знам од свои 17 до свои 32 колку шо ги има во газот, практично од дете, ко помала сестра ми е.

Добро бе човече, ако имате лош ден тогаш немој бре да станувате доктори, пилоти, механичари и да работите во професии кај шо зависат човечки животи од тоа дали денес мажот ви има пролиф или ќерка ви температура. Ко ќе го завртиш клучот дома на врата и ко ќе стапниш на работа со првиот чекор на скали треба сите грижи да си ги оставиш надвор од објектот.
Во меѓувреме дури одиш од точка А до точка Б (од дома до работа), расчисти со себе и животот како што знаеш и умееш ама не смееш да дозволиш да те афектира професионално пошто тогаш НИТУ си професионалец, НИТУ си возрасен и одговорен.
Доколку те афектира, работи на каса во Реве или Алди, не е за тебе медицина.

Во однос на религијата, убаво е да се морализира од позиција на некоја морална величина со цитати од Библијата (како што впрочем прават сите Евангелисти) ама за да живееш вистински христијански живот треба да оставиш сè световно зад себе, да се осамосталиш во некоја пештера јадејќи скакулци и да се избориш со своите демони - пример, ко Свети Јован Крстител или пак ко рандом монах од на времето (не овие модерните, до вчера бев наркоман, монаси).

Во спротива, сè додека одиш на работа секој ден, идиш дома, се караш со колеги и со жена ти/мажот ти, користиш зборови како кур, пичка, срање, ебање, јадиш како стока, пиеш како стока, се ебаш со партнер и живееш световен живот ти немаш апсолутно никакво право на друг човек да му ја цитираш Библијата.
Таква морална хипокризија е отповеќе непотребна пошто моралот ти е дебело во минус, а ако си запнала можам со 3 унакрсни примери да ти кажам зошто и како, само да не плачиш после?

И почна да пушта палци на пораките, па пиша одговор You know the best. :facepalm: :facepalm:

Yeah, my ass I know.
I just keep it real you hypocrite.
 
Последно уредено:

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.256
Поени од реакции
57.185
Пееееееееееееееееепппппииииииииииииииииииииии
Зошто воопшто го читате пепче бе? Еве ја признавам после милион постови овој сега го прочитав т.е почнав да го читам и не успеав да го дочитам. Нели ве нервира тоа полуписмено излагање, селскиот дијалект, глупите англицизми, очајниот стил на пишување и курчење секако збогатено со огромна доза на лажење.
Ало пепи, не те бива за пишување колумни, статии, што и да ти се овие секојдневни писанија, неписмени си ко камен и глуп ко педер.
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.517
Поени од реакции
8.884
Ништо како рап од златната ера.



Бонус:

-"The story behind the filming of this video is that when Blahzay put this track out, it hit so hard on NYC radio, that when they began shooting the video, all of those artists simply showed up to support him. He didn't expect all of the support but they showed him love. "
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.728
Поени од реакции
4.267
Генгстар и Џеру у видеово. Ме потсети само кој пропалитет од држава сме, абе ниеден артист да не закачат на турнеиве што ги праат цело лето низ Европа. Ебати младината растена на Јала Брат, Десингерица и оди на некаков си “хакатон” кај што “изработуваат решение” кое на никој жив кур у таа фирма нема никад да му треба.

Се собрале приучени копиљаци со дигнати чарапи, црни мајци и експерти во спешалти кофи ќе ги подобрувале процесите во некоја банка. Да знаат дека тие матуфите од управен попрво со мишомор ќе ги угинат таму на купче него да им мењаат процеси а дека тој “хакатон” е само као ете иновативни сме дојдете да се вработите на шалтер кај нас и да викате у бекофис “Снеже, ај одобри ја трансакцијава” - ДОЖИВОТНО! Јебал вас хакатон и американо сингл шат и коктел во Котур.
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.661
Поени од реакции
6.117
Поздрав (со ремек делово), до челичната форумска мома. Реално би и го пеел ова во некоја (римска) биртија по Хелветикава, со многу ефтин алкохол во мене. Are you hourly Ma'am? :ROFLMAO:

 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.062
Поени од реакции
36.642
Далеку е Америка дете, далеку е и Велес ако одеш пешки. :pos: :pos:

Кои лудаци беа овие К-15 еј, особено овој Блажо ми беше посебна будала. :pos:
 
Член од
10 мај 2022
Мислења
478
Поени од реакции
1.602
Драга,
завршив со ескурзијата на Карибите посетив многу места запознав многу луѓе одлично искуство,се надевам дека повторно ќе имам прилика да прошетам навака,многу места поради ограничување со време немав можност да ги посетам.
Денес се враќам на Флорида и за две недели се враќам во Македонија, следна дестинација ОИ Париз 2024.
Поздрав од ТК
Screenshot_20240629_115636_Instagram.jpg
 
Член од
29 јуни 2024
Мислења
26
Поени од реакции
19
Sedam vo moja soba i preku prozor mi e odma dvorot nas kade sedi tate so brat mi taze vrateni od A1 salon i slusam razgovor od daleku da se namesti noviot telefon sto go zemale .
Me mavaat fleshbekovi odma


 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.093
Поени од реакции
981
Драга
Животот многу убав и многу суров . Како што сме си овде подеднакво распределени, многу безмилосно секој да ни соли памет а? Така е и во животот, еве не стотина карактери ,личности и се у круг. Некој си трпи некој си живее ,,некој си лаже , бе сите си страдаме оти се докажуваме. А замисли да имаш некој менаџер ,директор, премиер е така шо неможеш да го трпиш, па и живпт мора да делиш на некој начин, па да гледаш како лижат газ другите оти морат . Ма ајде.
Ама годините го измамија Бобиљ ,остајте таа работа...
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.521
Поени од реакции
5.832
Драга,

Идам на одмор, крстарење на црниот бисер.

Бродов го користеле и пиратите од Карибите ама ме убедуваа од агенција дека бил реновиран.

По враќање ќе закачам и една слика како што е ред, ќе се сликам со капетанот на бродот, извесен Џек.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom