Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.501
Поени од реакции
80.598
Кајги, еве сега дознав дека деновиве починал Вангелис, единствениот грк кој сум го почитувал од дното на душата (Филип и Аце не се грци)... Какви инструметалки има направено човеков секоја му чест :cuc:, вистинска перверзија за ушните тапанчиња. Блејд Ранер не би котирал толку високо на филмските катлози ако не беше неговата музика која му даде посебен шмек на филмот. Истото важи и за Chariots Of Fire...а ако го спомнам 1492: Conquest Of Paradise со Жерард Депардје веројатно на никој нема да му текне за кој филм станува збор, али музичката нумера правена за филмов им влага на сите под кожа.
Ние тука го знаеме по Тврдокорните, истотака многу од неговата музика е користена во други емисии и документарни на МТВ.

Види јеботе, сум пишал на темава пред некој период за него :D

Поштувам таксисти кои во текот на возењето ќутат и ти пуштаат добра музика. На радиото одеше Вангелис, знаев дека тој свири, али никако не ми идеше на памет името на песната. Пуштам Шазам, таксистот ме гледа, и вади од предното седиште ЦД од Вангелис и ми ја кажува песната. Добив и комплимент, сум бил урбано дете од Чаир... којзнае колку турбофолкери возел пред мене :icon_lol:

Епа фала друже (y)


R.I.P Вангелис, утре на работа во твоја чест ќе ги стегнам твоите најголеми хитови

 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Пред
1636922633362.jpg

И потоа
1636922633360.jpg
Најдено и спасено од сигурна смрт со тешка болест под обиколница во близина на село Љубин.Ова е Чоко Моко
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Не го слушај ти Сики погоре што пишал за Чериотс оф фајр, коа не го спомнал најкомитското, најреволуционерното (pun intended) ремек дело на скоропочинатиов грк.


Длабок наклон...
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.863
Поени од реакции
54.400
А ТРИБА НАМ ТРИБА НАМ МАЛОООООО ТРИБА НАМ ТРИБА НАМ МАЛООООООООО
ТРИБА НАМ ТРИБА НААММ САМООООООООО
ДА СЕ ВОЛИТ ЗНАМОООООООООООООООООООООООО

МОЈААААААА ЉУУУУУУУУУУУУУБАВИИИИИИИИИИИИИИИ
МОЈААААААА ЉУУУУУУУУУУУУУБАВИИИИИИИИИИИИИИИИИ
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.313
Поени од реакции
57.760
Dear K,

Тешко дека некој го прашал Вангелис кога му ја „позајмиле“ музиката за Тврдокорни, ама мислам дека To The Unknown Man беше како создадена за серијата. Не знам дали човекот некогаш разбрал за неговиот придонес кон Македонското културно наследство, но во секој случај, фала му.

Нека почива во мир.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Драга,
секогаш кога ноќе погледнувам во небото, неговата "Alpha" ми одѕвонува во ушите. Секогаш ќе ми биде пример за нешто генијално, безгранично, натчовечко.
Вечна ти слава, Вангелис

 
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Во спомен на Вангел мислам дека МРТ треба да ја пушти репризно Тврдокорни.
Ќе оддадат почит и воедно ќе си ја подобрат програмата за 80%.

Едно време блиско беше ТВ Скопје училишна редакција. Тврдокорни.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.523
Поени од реакции
9.412
ДК
Што ми требаше вести да гледам, а со колкаво уживање си јадев сладолед....
...и го слушам Горан Мисовски како вели дека Талат Џафери бил најдобриот претседател што го имало собранието :facepalm::shok2::несвест::pov:....
Офф мори мајко што ме роди :(
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.254
Поени од реакции
1.964
Лепи, истото се прашувам понекогаш.Животот не е фер.
На еден му е мајка, а на друг маќеа. :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom