Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Добар ден драга "дувло на потенцијални затвореници"...

Дојдов да му кажам чао на летото. Се гледаме за 8 месеци, you fucking cunt.

Сега може да живнам, да подизлезам, да прошетам и да поуживам во преубавата есенска енергија, да излезам на тераса... Да отворам прозор и да осетам ладна промаја како ја нормализира собната температура.
Нема да вирее пот од мене, нема да има живчаност предизвикана од факинг Сахарски 35+ степени, нема да има тегоби при заспивање и нема да живеам под клима константно.

Стварно не ми се јасни луѓево што толку опсесираат по лето и пеколни температури, ама ајде 2 недели одмор се тогаш па ќе имаме адреналин. FUCK THAT.
И да, не ми е јасно како ви е ладно на 15 степени и се понашате како да е зима надвор? Па тоа е топ температура, ставаш дукс, тренерка/панталони доле и пичиш. Ништо боље од тоа, наместо да снемуваш воздух на секое искачање во јули/август, ти ебам и лето и се. Дури и еве во Септември, температурата лагано си надминуваше 32 степени, како од шала.

Не дека имам проблем со лето толку, ама се што надмине 28 степени за мене е тортура, тлеење во непродуктивност и станување на секои 5 минути пошто мозокот не може да размислува од жештината. Нит можеш да работиш, нит можеш да искочиш, нит да правиш било што. Само дома под клима и евентуално некаде на море/езеро неколку дена. И само пошто ќе пијам џин тоник пример на Сахарски услови некаде на плажа, да се радувам на ова годишно време? - Секако дека не. И онака ти носат пијачка и истата за 3 минути станува топол чај, колку год коцки лед да стават.

Ќе речете сега, идат загадувања на воздух, пак ќе кенкаш во скоро, колку само не... Летово буквално не се дишеше 1.5 месец, џабе што бил релативно "почист" воздухот, плус наталожена прашина еден тон... Џабе и подолг ден и све кога 80% од истиот не можеш ништо да направиш.

Искрено голем импакт има самата клима врз целокупниот мајндсет на држави и популации. Овде, нештата се се еееееееееекстра спори онака, nothing ever gets done during summer. Се е во некакво безредие и хронична неиздржливост предизвикана од тропските горештини, или барем меен така ми се чини.

Пола од летото ми помина во карање со зимурливата ми девојка што мисли дека 22 степени е ладно, игнорирајќи ги десетиците блог постови и научни студии кои упатуваат на фактот дека ИДЕАЛНА температура за спиење и заспивање е 16-18 степени целзиусови.

УУУУУ ладничко е, а надвор 13/14 степени. :kuracc:
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.019
Драга,

по твоите патеки што одеше јас бели ружи постилав. И како гладна птица верував, дека јужен ветар и на запад душа постила.


- Со секој еден ден што со тебе сум јас, се она што извенало ќе расцвета.

Се пар стихови на Калиопи. Можеби најлирични и супер драматични. Но во моментов се звукот на мојот живот.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Fun fact: кога Французи го изговараат зборот focus на англиски, звучи ко Англичаните да викаат Fuck us.

И демонстративно. 43 секунда.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Зашто си ги крстите децата Зара? Зашто? Како и да ја крстиш од Расадник си. Немој бе со тие. Зара ебате и братучедкаи Бершка.

Крсти го детето несекојдневно и ќе успее у животот, ај важи.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Драга...

... замисли колку ти е тажен животот да си офис фанбој, да сметаш дека серијата е најдоброто нешто произведено од човештвото и дека ништо пред или после тоа нит било нит ќе биде подобро од неа, правиш rewatch на секои неколку месеци, и по цел интернет, форуми, коментари и постови реагираш со гифови од Мајкл како вика NO, фацата на Мајкл коа е annoyed од Тоби, Двајт како се смее, Џим како праи poker face, и најтажно од све, честиташ родендени со "It is your birthday." слика од сцената.

Депресивен ме праи само што гледам каков ти е животот, камоли да ти го живеам.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.019
Мајне либе,

ја отворив темана Македонци во Германија. Членот Илко, бил каменуван од толпа постови. Типот има буквално 2 поста, горе долу кратко напишани за тоа дека не му се допаѓа животот Германија нешто многу многу, и влетува баграта. Ама ти изгледа не си успеал во животот брат? Фермутлих, претпоставки, докази, факти, постови долги илјада километри. Ако темава што ликот ја начна, е толку небитна, ако вие сте толку задоволни од вашите ултра квалитетни германски животни стандарди (ако се лажиме), тогаш зошто толку километражни постови и тресење на волчки кожи? Па ако неговото мислење е толку нерелевантно и небитни, толку спроивно на вашите перфектни животи, тогаш why even bother? Јас никогаш не би се замарал со такво прашање ако сум толку задоволен, ниту би му докажувал нешто некому, вејст оф тајм. Ама често пати од искуство кога сум решавал да се лажам себе си за некои работи во животот, исите сум ги мозгал на долго и на широко, сум ги повторувал ко матнра со надеж дека ќе се убедам дека она што го кажувам е факт. Но, реалноста пак останува поинаква. Ете баш така се нафрлила глутницата врз детето, сите километражни постови го верглаат истото па истото, како мантра. И пред да рипните со, а чекај ти успеа во Германија? Вие вака успешни (некои, то ест, повеќето се дразнаја и за плата да го прашшат, што значи од Македонија заминале ама малограѓанството е alive and kicking), како најцврст доказ дека тој е Германско-Македонски неуспех, па затоа не му се допаѓа.

Пред глутницата да ме праша за моите лични афери, јас ќе одговорам сам. Кога бев во амбасада, вработениот во одделот за Визи ја крена веѓата кога го виде работниот договор, имено платата ми беше 3 пати повисока од останатите кандидати тој ден. Не сум бугарски пасошиста, дојден сум со Виза и доделен ми е Ауфентхалт-Прстој за многу години, поради високо квалификуван, ценет, редок, кадар.
И да, тие два три поста на Илко сепак ѕвонеја со вистини, па затоа се нафрлија, кхм новоцивилизираниве, на така брутален начин.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.706
Поени од реакции
9.541
ГОСПОДЕ БОЖЕ
Крена раце и ти од тоа чудовиште што си го створил. што се размножил!
Читам секој ден на форумов, на соц.мрежи, слушам на ТВ, БРОЈАТ ПОЧИНАТИ, БРОЈАТ ЗАРАЗЕНИ......светска здравствена организација демек загрижена за животот на народов (курац ги боли)....додека во Индија СЕКОЈ ДЕН ИМА ПО 77 СИЛУВАЊА НА ДЕН :(
Криминалот во пораст, самоубиства во пораст, деца бесни, нервозни, некултурни......ништо.
ДО КОГА ????????????
Феминистки,каде сте, кај се сокривте???

ма у ПМ нека иде се :mad:



 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Уживам во мотивациските сториња на Агнеса Органџиева екс Орданоска.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.681
ли.jpg

Кајг,
пред да те исклучам, само да напишам какви сме за никаде, Хјустон се слушаме ли?
- сега и' треба подршка на Лина, а не кога ќе победи да се фалиме „тоа е македонско девојче“,

lina-gorceska-600x375-1.png


:oeoeoe:
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.019
Драга,

една колешка ми предложи да пробам чај од пеперминт со млеко. Си реков, хм звучи добро, порано имав пробано ликер од млеко и минт, па си реков и ова мора да е добро.
И во право беше, утрово со појадокот направив чаша пеперминт и додадов x2 creamer или "млекца".
Подобро од кафе, плус после работа спијав од 14.30h до 19.40h. Со кафе попладневната дремка ми трае максимум 1 саат. Вечерва spanish movies night, I guess? :ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom