Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Sky*

Не биди коцкест.
Член од
12 август 2011
Мислења
5.599
Поени од реакции
7.194
Драга

Како што пишав пред 1-2 месеци, дека на раскрсницата кај Хром-Влае кај што поминува 5ка автобусот вчера поранешен колега леташе 5метри, среќа носел кацига па го спасила.

Цел е шиен, нека си го земе вчерашниот ден за втор роденден.

Внимавајте, сите внимавајте, секакви лудаци има по улициве.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.600
Кое лудило од ден, си дадов отказ у 5 сабајле. :pos:Да бев толку флексибилен со жени како што сум со работни места, секој ден ќе ебев. Магнет сум за жени кои не ми се свиѓаат.

Ме загрижува фактот шо неможам да се задржам на едно работно место повеќе од година дена, тоа ми е максимумот. Меѓу последните две има само 3 месеци период. :unsure: До мене ќе да е, немам ни 30 сеуште а нервите ми се скоро при крај. На крај ќе испадне сам свој газда најубаво, само неможам да се одлучам сеуште во која професија.

17та рандом фирма here I come. :cool:
 
Последно уредено:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.635
Здрао Драа

Викаф дека од вакцину може да има нус појаве као температура,треска и слично.
Па како да неам температуру, саат ипол сам чекаја ред на плус 40,сенка курац, ја и около 300 ботови како мене.
Па да ви се испонабутам и у вакцине и у организацију.Сунчаницу фати,врат треа да си га мачкам сс некој фактор.
Још па у поруку пишуе да га почитуемо закажан термин.Кој термин бе жити сфе,саат ипол надвор и пола сат унутра чекање.
Сестру у уста на сфи инволвирани у вакцинирање!!!
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.602
Поени од реакции
6.023
Драга,

ние луѓето сме мајмуни во секоја смисла на зборот. Илон Маск е товен ко крмак, а ние го славиме како херој - човек што го љуби човештвото. Човек спасител. Новиот Исус. Филантроп.

Од просторот под лупа гледа некоја напредна Цивилизација и си вели лошо тргна нашиов генетски експеримент. Можеби не беше добра идеја да правиме хибрид од мајмун и еден од нашите.
Лоша идеја, indeed.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.339
Сега озбилно...
Толкави дебилчиња сме станати што и на луѓе со посебни потреби мајтап им правиме.
Човекот очигледно не е во ред, земи го мобилниот и викни брза помош деген еден, а не го снимил и го пратил по портали. Или дреми таму на страна пиј кафе пукни. И цел град зајде од смеење, човек со посебни потреби гол шета на улица. Гревови.

Млади луѓе, утре ќе раѓаат деца, што знаеш што ти носи животот? И старост те чека, деменција кога ќе фатиш, да те снимаме пред кружен кај што не знаеш кај си тргнал и накај одиш... Никаква емпатија, трупови, сите исти гнаси.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
5.334
ДК,

толку ли е тешко да земеш телефонот да се јавиш и да се најавиш кога планираш да одиш некаде на гости... во денешно време кога секаков тип на комуникација е достапен да му се "тупнеш" на некој на гости без најава е преглупа, дебилна работа... не верувам дека постои нешто што ме вади повеќе од такт од ова...
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Драга Кајгана,

Порано тука слободно можеше да пишеш „кур“ и никој немаше да ти мрчи за тоа, а политичките теми беа забранети во кои се шират секакви гнасотии.

Чудно.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
645
Поени од реакции
1.770
Драга

Важноста на пасошот и возачката дозвола ми важеа до 07. 07. '21
Одам вчера да ги продолжам и си мислев ќе има многу гужва како што кажуваа на тв. ама за среќа немаше многу луѓе што чекаа. Застанувам во редот (ако беше некој ред) и си чекам. Се осеќав како да не ми е местото тука оти само јас имав маска од останатите никој (90 посто беа од "обесправените")
Чекам така ред за сликање (додуша брзо одеше редот) и во меѓувреме слушам дека двете вработени што сликаат се од рамковните. Едно време излегува едната нешто во ходник. Ја гледам и се чудам. Облечена како за на нива, некоја црвена дреч маица, 3/4 пантолони или тренерки што и да беа и доле влечки сличен модел на Чик Куманово:facepalm:
Едно време сакав да ја сликам само ај реков батали белја на глава.

Ми дојде редот, влегов кај другата (која патем не престана да збори на телефон, едно време не знаев дали мене ми се обраќа или на тој од другата страна на телефонот:D) се сликав и заминав.

И дотичните се подразбира не носеа маски.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.657
Поени од реакции
34.947
Многу сакам едноставни и практични работи, пример животот на лето: 2-3 партали, 2 типови на храна (лубеница и сладолед) и 2 типови на течност (вода и пиво) :cool:
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
990
Поени од реакции
3.954
Драга

Постои ли нешто полошо од прототип на македонска средовечна жена (читај: Славица) која шерува на фејсбук длабоукоумни цитати/слики од СЕМЕ СИНАПОВО и икони од Василије Острошки со обавезен "АМИН". Затруена со религија, полна со стереотипи и предрасуди, притоа се разбира од се и сешто и има знаење на секое поле?

Сам ќе си одговорам на прашањето: НЕ.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
cel den sum na ulica i sto se nema da cues iako sum slab so usite no mi kazaa vaka bese,
denes pred Bit pazar,na trotoaron kaj 26 juli i ponnatamu se naredeno kako panagur,
odam natamu da kupam nekoj artikli na golemo protiv vrukinive i gledam nekoja guzva,
mlado sluzbeno lice vo uniformatesko okolu 54 kgr. so se pistolot padnat do kolena
mu zbori-vika na eden mlad po faca od ugnetenata rasa so polna kutija od smrznati kokoski vo race.
- Od kaj ti se cigarite.
Ovoj od ugnetenite ni dve ni tri mu odgovara
- Od kaj toj sto te pratil tuka.
zavitka opaskata cel zacrvenet uniformiranoto sluzbeno lice i i se pusti na edna baba sednata pred nekolku kitki makdonos i kantarjon.
- Od kaj ti e trevava,daj licna karta i pocna da bara zasiluvanje preku radio stanicata.
----------------------------
nasa cudesna Makedonija
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Кајги,некој треба да му каже на Словенечкиот амбасадор дека е амбасадор на Словенија во Северна Македонија,а не Србија.Се појави на Сител и зборуваше српски. :rolleyes: :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom