Драга Кајгана (виртуелен дневник)

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Едно нешто што научив на потежок начин е дека книги и алат на никого не се позајмуваат. Во врска со алатот најчесто никогаш не го враќа оној на кој си го позајмил или кога ќе го побараш назад се со изговор дека не знаат каде е или дека го позајмиле на некој друг. Така си останав без алат, дај на еден дај на друг и папала маца. Кога сме кај книгите мака си имам оти колегите најчесто не ги враќаат, единствено ако му спомнеш на некој па да му текне да ја врати. Еден па се правеше будала дека не сум му позајмил никаква книга. Додека од друга страна поради еден колега бев дури до Наколец за да ми ја врати книгата, па ајде да честел по некоја ракија за положените испити. Јадниот ќор пијан се направи едвај најдов каде му е куќата да го вратам дома, да не спие по маси и да не го мислат до изутрина неговите. Ама еден колега беше ептен уникатен, немал време да ми ја врати па ја оставил во еден кафе бар да одам да си ја земам. Влегувам јас внатре и прашувам: Дали некој оставил книга по Анатомија тука? Таа што работеше на шанк ми вели: Дечко ако сакаше да учиме анатомија во пракса, можеше да почестиш пијачка па можеби ќе стигневме до таа фаза. А не вака на глупав начин да ме споредуваш со книга. И од никаде излегува нејзиниот колега кој го слушнал муабетот и со книгата во рака прашува дали е таа. Девојката бледа крпа стана кога ја виде книгата. Си ја земав книгата и си заминав.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.607
Поени од реакции
6.028
Драга,

Светицата Дуа Липа (гарант и неа ќе ја прогласат за светица постхумано, пресвета афтохтона ќе и е називот) пак имала 100ци сториња со поддршка за Палестина, против Израел.
Тргни на страна што таа е музичар а не политичар, но некако сите постови и се со мапи, со граници, со религии.
А што кога нејзините афтохтони бацина ги исселуваат сите Македонци од западниот дел на Македонија? Кога го полнат Лешчкиот манастир со бомби и истиот лета во воздух до темел? Тоа не се важи?
Селективна исламска хуманост.
Многу е добра, гарант крајна левица е.

Лешочкиот манастир или она што остана од него во 2001ва.
Сликата ве вознемирува? Посебно затоа што има невино животно на сликата? Треба да не вознемирува.

 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Израел си го брани своето и никој не може да им се меша во нивна територија. Камо среќа и ние да бевме така сложни, може ќе имавме денес држава.
 

Trent Alexander Arnold

Stamford Bridge, Fulham Road, London, UK, SW6 1HS
Член од
30 јули 2020
Мислења
914
Поени од реакции
4.145


Good evening, sir.
Good evening.
Password, sir?
FIDELIO.
Thank you sir.


Е ова се културни луѓе. А не сељачиштава што ги има на секој чекор у државава усрана и градов усран.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.973
Поени од реакции
17.800
Да си Македонец и да си на страна на Израел во конфликтот, е исто како да ги оправдуваш нашите соседи за тоа што ни го правеле во минатото. Ама вие си знаете, сепак нели секогаш ни се криви останатите а ни историјата не си ја познаваме, гледајте од другата страна дали Палестинците кога би добиле вака држава како нас би ја продале за 10 години и би ќутеле како нас по дома.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.607
Поени од реакции
6.028
Никој не е на ничија страна во војнава, барем не тие при здрав разум, конфликт е збор кој не носи доволно тежина за да го опиши она што се случува според мене.

Но да ги гледаш Албанците со каков вигор, бес и енергија кажуваат дека тоа што го прави Израел е злобно и нехумано - е во најмала рака оксиморон, а иначе е тешка иронија. Често го спомнуваат и Хитлер во контекст - дека не си ја завршил работата, денес само 10ци такви постови прочитав на социјални медиуми направени од Албанци. Утре ќе протестирале во Скопје.
Во исто време знаеш што прават токму тие во нашата земја Македонија? Иако веќе имаат своја земја - Албанија? А можеме да го земеме во предвид и тоа што веќе и го направија на Србија.
За оксиморнот да е уште поголем - Израел и САД се тие кои директно стојат зад идеајата Голема Албанија.

Ако некој при здрав ум навистина одбира страна (било која), во конфликт во кој умираат луѓе, истиот треба да се запраша just exactly how much is he still sane.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.135
И јас истото им го викав во времето на ИСИС на оние што беа за курдите, за Асад или за ирачката армија.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ох Драгано Кајгано. Оти не станеш вегетарјанка да не ти се исповедаат веќе за секакви срајна?
 

Trent Alexander Arnold

Stamford Bridge, Fulham Road, London, UK, SW6 1HS
Член од
30 јули 2020
Мислења
914
Поени од реакции
4.145
На византиецов ми се свиѓа највеќе постов од оваа последнава страна од темава Драга Кајгана.. по тарот број 2080.
 
Член од
15 мај 2021
Мислења
125
Поени од реакции
302
Ме мрзи да отварам тема во серии, но кој не ја гледал Rake (австралиската верзија) има многу пропуштено во животот. 5 сезони во кои нема ниту една слаба епизода, лудница е серијата. Синоќа до 4 сабалје се смеев сам како несаглам. Онаков лудак како Кливер Грин ретко се гледа, дури и на телевизија.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Драга,

Која е логиката на љунгиве што протестираат на плоштад за слобода на Палестина и што кур има Македонија со која било од двете страни? Логика нула, али важно нек се дешава нешто, нек се шири короната.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom