Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Trent Alexander Arnold

Liverpool, UK
Член од
30 јули 2020
Мислења
242
Поени од реакции
1.012
Ја листам темата најубава жена во светот и у меѓувреме ми текна дека Џонтра и Стекот и другиве го оставија Рик.Утд на - 700 поени иако веќе дислајк копчето е тргнато од страна на Господин Музафер такозвани Ацид.

Овој па отиде у минус и доживеа мозочен удар и зема све да дислајкува. Некој член на форумов искоментира ''фотографија од венчавката на неговите да ја видеше на форумов и таа ќе ја дислајкуваше''

:pos:
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.902
Поени од реакции
17.607
Читам сладоледот поттикнувал лактација и ми текна дека имам кило и пол сладолед во замрзнувач, го земав и директ од кутијата со лажица, гејмам и сркам. Едно време приметувам дека сум при крај и си викам "ми нема логика... Која состојка би ја содржел сладоледот што би создала повеќе мајчино млеко и зошто баш сладолед?". Се враќам на текстот што пишуваше за лактација и читам поубаво "Бен енд Џерис сладолед со ОВЕС", битната состојка била ОВЕС и тој потпомагал за лактација. FFS! Отидов и си купив кило и пол овес. :confused:
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
2.531
Поени од реакции
3.880
Денеска дознав дека починала Мира Фурлан, нормално не можам да бидам рамнодушен кон таков настан. Па кога ќе ми текне како хрватите ја отпишаа оти била мажена за србин :facepalm: сваќам колку народот е овца, ма какви овца, амеба:mad:
И веќе не ми се анализира во што се претворивме после тие девеесети, батали ова веќе не се оправа.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.192
Поени од реакции
22.281
Successfully broken Widevine.
FUCK YEAH!
Ме боли глава ама јебига.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
219
Поени од реакции
496
Читам сладоледот поттикнувал лактација и ми текна дека имам кило и пол сладолед во замрзнувач, го земав и директ од кутијата со лажица, гејмам и сркам. Едно време приметувам дека сум при крај и си викам "ми нема логика... Која состојка би ја содржел сладоледот што би создала повеќе мајчино млеко и зошто баш сладолед?". Се враќам на текстот што пишуваше за лактација и читам поубаво "Бен енд Џерис сладолед со ОВЕС", битната состојка била ОВЕС и тој потпомагал за лактација. FFS! Отидов и си купив кило и пол овес. :confused:
Јас прочитав и уште не дочитав му реков на сопруг да се погрижи во мај дома да има брдо сладолед! Ми рече дека лактација се бустала однапред, морало уште одма да почнеме. Кога прочитав Бен енд Џерис ни текна на еден викенд првото заедничко лето на Крф, колку многу изедовме за само 4 дена... Сладолед од овес, а? Овес... Мене исхраната ми е базирана на овес, уште кафето од овес што не ми е... Уствари ставам повремено овесно млеко (y) Циркузи!

Пијуцкам спрајт, боже колку грд го направиле... Се варат зеленчуци и крилца за чорба, сецкам празче и сланинка за гратан и се лади јафа колач. Имам некоја енергија готвачка, турбо! Пеперутката учи во нејзината соба, сопруг шета куцики по шумава, дворот се исчисти од суви лисја, недовршени работи се завршија, конечно да не гледам мајстори пред очи. Го чека пролетот да дојде фирма да го среди, па да уживам во дворче со бебушки. Денес ќе имаме на слиповер другарчиња, ќе јадат за вечера палачинки за утре сакале за доручек тостови а за ручек мекендчиз... Ќе ми биде весело! Напишав пост во кој секоја втора реченица е за јадење, ич не ми се гледа дека апетитот ми е на турбо уклучен, јер јадам за 4ца, не фигуративно, буквално.
 

Джонтра Вохохолта

I`m with the fucking FBI
Член од
20 јули 2020
Мислења
1.977
Поени од реакции
13.555
Све почна со мачката што мрдаше напред назад со главата односно тактизираше додека дечкото со тарабуката нафрлаше зборови и звуци, притоа создавајќи сосема коректна, интересна и пред се заразна мелодија што сама ти игра и пее у главата.

И се појави Берни Сандерс и неговата поза која за ден-два стана ултимејт меме материјал. И ок, имаше смешни слики, имаше тажни слики, имаше глупи слики. Имаше и едно видео, Берни Сандерс не реагира на полката, односно не вајба. Не се понаша како мачката. Ладен е, неактивен, не мрда и не постои додека дечкото до него урла со тарабуката.


Си викам чекај да видам што е целата фама и која е оваа песна, ако воопшто е песна. Од десната страна на јутуб видеата се појавува Loituma - Ievan Polkka, сигурно е оригиналната верзија ова. Таа е.
Секако ништо не се разбира од пеењето, мислев дека е нешто турско, ерменско, можеби азербејџанско, грузиско, тука негде, кај кур знам. На крај испаѓа фински јазик. Иначе фински јазик заедно со грчки, италијански и ирски би слушал без престан цело време некој да ми збори. И ја слушам едно 650 пати песнава и викам време е да видиме и други автори, музичари со изведба на истава нумера.

Наоѓам едни дечко и девојка со бенџо (ваљда) и хармоника. Ај да видиме што ќе понудат. Прекрасна и интересна изведба. Кул. Слушната 200 пати. Ќе ти ебам песната викам, не ми искача од мозок. Зараза.

Ајде друго видео, ууууу опасно, рок верзија, згора на тоа и во живо. Што ќе видиш, тотално вриење и класично жнеење од настап. Урланац.


Е ова ми е најјака изведба од сите слушнати. Мислев дека се некои металци или рокери кои само ја пеат ко кавер верзија песнава, конкретно на концертов. Види ги, фронтмен со суканици, облечен у кожно, бос басист со бела брада и тотално непостоење на сцена, гитарист како плав Слеш односно бубњарот на Ганс ен роузес, хармоникаш избеган од Рамштајн, виолинист ко Иан МекГрегор од Стар Ворс, и бубњар класичен возач на камион некаде во околината на Аризона кој патува до најдалечните северни делови од Канада.

Пишувам на гугл, Korpiklaani, енциклопедијата вели дека се фински фолк-метал бенд. И ова дознав дека постои како правец во музиката. Премногу ме заинтересира како звучи ова нешто.
Го пуштам концертов подоле, во живо од Wacken Open Air 2006та година.


Па ја нешто боље неам у живот слушнато. Ова комотно на свадба би ми свирело, ете има и хармоника, таман да не замараат средовечните рандом роднини гости кои ќе бидат поканети на таа веселба организирана првенствено од мојот машки родител, деклариран фан на Борко Радивојевиќ. Иако ќе бидам избркан од истата но добро, ете според мене ќе свирел фински фолк метал на свадба у Северна Македонија каде народот ти се лути и те осудува ако речеш дека нема да праиш класична свадба, со идење по невеста и со бричење со секира.

Реалноста е дека Династија бенд ќе свират на свеченоста, ќе бидат поканети 300 гости, ќе се играат ора и слични наши музики збогатени со циганчица и уште неколку српски брзи, а во вториот дел од свадбата блам ќе избијам од себе коа ќе се качам на тапан на Распукала Шар Планина и слични традиционални македонски песни.

Нема да праам свадба никад.

Поентата на постот ми е за концертов од последново видео, и сите други концерти кои немилосрдно и без престан ги слушам еве веќе 2 дена.
Ова се финскиот Гуча фест, на ова се пие, на ова се дрогира, на ова би играло и младо и старо, на ова се урла у некоја викендица со прејаки звучници и јако друштво упропастено од све.
Ова е најубавата музика во историјата на сите музики.

Мега јако.

tervehdys.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.104
Поени од реакции
12.717
Кајг,
како ми е криво што немам за некои работи, подобра мемориска картица, ниту памтам каде сум напишала ниту памтам кому сум напишала, ама со сигурност тука некаде во твоите теми напишав дека „можно да се зема плата, а да нема здравствено осигурување“,
е па се надевам, дека истите го следат твојот дневник, па ќе прочитаат им го должам примерот каде и дека е можно:

,, 50 дена без здравствено осигурување биле војниците и вработените во армијата. Од синдикатот на одбраната и безбедноста тврдат дека правото на бесплатно здравство го изгубиле во ноември лани.
„Не сме здравствено осигурени од 01 декември 2020 година до вчера, денеска е се уште работен ден. Значи невозможно е, ние сме примиле плата во декември и јануари а немаме здравствено. Тоа го увидовме кога по реакција на нашите членови кои заминале дали заради себе или за својата фамилија на лекар и таму се изненадени дека државна институција како што е Министерството за одбрана има забрана за здравствено осигурување“, вели Ристо Ајтов, Претседател на синдикат на одбрана и безбедност...,,
 
На врв Bottom