Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.342
Поени од реакции
6.275
Бев до Скопје, онака на посета, и тие што останале со скопски таблици, пак брзаат некаде иако релативно немаше многу автомобили.

На влезот од градот уште има табла на надвозникот, електронска, стои 50, автоматски си намалувам и си терам, нема лента во која што не свиреа да убрзам, дури и градскиов превоз над 50 вози. После се чудат како некој некого изгазил на партизанска...
Каква некултура од шофери браво, упикување во лента на секое можно место, нити жмигавец користење нити ништо. На семафор чекам, еден од страна се упикува, и нормално, кога влезе со пола шофершајбна дека ќе го пуштам, ни рака да крене, ни да рече фала дечко, ништо.

Се враќам назад за велес, викам ај од кај езеро ќе си одам, стасувам на регионалниов пат што се вози околу езерото, го гледам новиот дел, со плажа уредена што е, 6 коли паркирани доле одма до водата, сите скопски таблички, продолжувам напред, 10 метра пред плажата значи не 100, не 50 туку10 метра од плажата, паркингот половина празен стои....

Само не се криви луѓето, МВР дреме одмара на жешково да не ги пече сонцето.....

страшна некултура.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
ДК

Послем скоро 10 години хибернација,денес за сефте истрчав скоро 9км.
Додуша трчав позади едно девојче,мислам дека можев да трчам по нејзе до крајот на светот.
20200801_213137.jpg
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.489
Поени од реакции
16.137
Драга

Поздрав до сите што не се во Охрид, Преспа, Дојран, Маврово, Попова Шапка или било каде на викенд со песната "Остани" од Горан Каран.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Драга,

Не сум ти пишал одамна, ама тука сум, те листам секојдневно.

Утринава се разбудив со порака дека починал еден другар. 27 години. Корона компликации. Ме замрзна во истиот момент. Се вратив во истата секунда 5 години наназад кога исто се најдов во таква ситуација. Доста е, за овие 28 години досега, навистина е доста. Не знам веќе ни како да реагирам во вакви ситуации. Во мојот живот сум изгубил многу блиски луѓе, мајка, тетка, вујко, стрина, баби, дедовци, се и сешто, стварно веќе е доволно.

Попара ми е мозокот цел ден, после се поминато немам веќе ни солзи да исплачам, тоа е уште потешко. Морам да бидам силен знам, заради другите околу мене кои се соочуваат со истите работи, а најмногу и заради мене.

Се си велам, ќе дојди денот кога ќе тргни работата на подобро, не можи само удолници. Само, некои луѓе ќе ги нема.

Пецка, до следното видување. <3
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
ДК

Проблем било што ваучерите за туризам ги шиткале за пари, луѓето биле неетични :facepalm: :facepalm::facepalm::pos:. Па да се доделеа пари ќе ги трошеа луѓето кај што им одговара и нема смисла државата да изиграва еднаш мајка друпат маќеа.

П.С Сигурен сум дека оние најсиромашните што едвај сврзуваат крај со крај до шетање им е дојдено.

П.С Да мал процент ќе ги сјебе на алкохол, дрога, цигари ама затоа поголем дел ќе плати некоја сметка и ќе затвори некоја дупка и ќе стави храна на маса.
Можеби за нас што имаме доволно не се многу ама со тие пари некој цел месец преживуваат(да добро прочита преживуваат не живеат), а вака треба за 3-4 дена да ги потроши и пак во иста дупка ќе биде.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.969
Поени од реакции
17.798
Денот кога се гледа Републиката во пламен иако го знаеш напамет :icon_mrgr:



Песниве, поточно првата песна од албумот му помагаат на еден рудар од Зеница, при несреќа во рудникот да не се предаде и да преживее.

И јас се чуствувам така периодот, се надевам дека ќе ми помогнат и мене и како што вика Ајзи, ќе успеам да се победам самиот себе.


Честит и вековен Илинден, слава на сите жртви, слава пред се на Питу Гули.
:oeoeoe:



И да, нас не ни недостасува разум, нам ни недостасува лудост, како колективно така и индивидуално, ќе пробам периодот да се водам по оваа реплика на славниот Шишков.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Вулгарен сум, знам, и се извинувам за тоа. Значи, се по список на:

1.комуњарите кои го правдаат покачувањето на струјата по социјални мрежи

2.сите неизживеани ашови кои испоставаа слики од смрденион Охрид, секако, пак на социјалните мрежи

3.на сите мажи кои ги носат и чекаат сопругите по салони за разубавување, и ставаат слика од тоа на социјалните мрежи

Можам да го продолжам списокот, ама сепак убав празник е. Нека е за многу години.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Колку е убаво во Скопје за продолжен викенд.....кога "скопјаните" си се отидени дома во родните краеви.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.489
Поени од реакции
16.137
Драга

Разбирам човек да е весел, да слуша секаква музика. Ама да распали тоа блутут или било каков звучник како да е на собор пред селска слава не можам да разберам. Истото се однесува и за дискотеките и клубовите. Дали посетителите се глуви па мора јако да одпнат со музиката? Ај што главата боли од буката, ама и ушиве ми зујат три дена како да има рој пчели околу мене.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Обично после овој празник почиња да му се гледа крајот на летото....поглупо лето у живот сум немал...воља нула. Испив три кафиња прееска па и сон не ме фаќа....фак мај лајф.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Металика ги слушам уште од 96', тоа беше љубов на прв поглед кога за прв пат го слушнав Kill em all. Опседнат бев со нив, и мислев дека кога ќе пораснам, ќе имам свој метал бенд. 98' година издадоа една преработка, за нив не баш толку специфична, која посебно ја засакав, веројатно поради тажниот наратив и болката која ја пренесеуваше.


Доста години подоцна, запознав слична жена, со сличниот живот, и сличната мака. Колку пати во себе сум ја жалел и исплакал, жена со срце и тешка судбина. Се надева дека до крајот на годинава, ќе оди за Германија, со двете ќерки. И посакувам само убавини и спас од животот, кој, каков и да е, нејзин е.

Бтв, среќен роденден Џејмс. Ми ја одбележи младоста, барем до средно, после тоа слушав све и свашта, како и ден денес, ама од Металика не се откажав и не се откажувам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom