Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Ми текнува дека лани предновогодишно на темава правев листа од најдобри и најлоши работи што ми се случиле таа година на приватен план. Сега нема да го правам тоа, може пошто оваа 2019 имаше помалку важни настани а може и јас не им давам толкаво значење... Ама имаше многу моменти за паметење. Конкретно годинава ми се исполнија две големи желби што за мене ја прави 2019 добра и успешна година и како што викаат западњаците That's all that matters. Со тоа сврзав две години кои можам да ги оценам како добри и тоа е многу, многу океј.

Некоја посебна новогодишна еуфорија не ме фаќа. Повеќе им се радувам на слободните денови и на одморот. Драго ми е што без многу замарање се договоривме со еден другар да тркнеме 3-4 дена настрана и што нема да ја дочекам новата година тука. Секаде е клише ама мислам дека тука дома тоа го осеќам повеќе отколку кога сум во странство.

После да можам цела прва недела од 2020 би седел дома, би гледал филмови и читал некоја добра книга. Во последно време ич не ми се излегува по кафичи и дискотеки. Никогаш не сум ни бил по тие шеми ама во последните 3-4 недели кога ќе се најдам на такво место како да ме фаќа некоја алергија. Затоа и во оваа последна саботна вечер од 2019 си седам лагано дома, штракам по форумов и во позадина врти добро музиче.

Што да кажам друго тука, тоа е... Веројатно ова е последен мој пост во ДК за оваа година па еве прилика да ви кажам убаво да си поминете за празниците па да се читаме и догодина. И дај боже да живне малку повеќе форумов.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
705
Поени од реакции
1.589
Дк,
Многу чуден викенд имав. Вчера петок накај 20:00 идам на кафе лабаво со другар. И така седиме и оп ми вика ајде вечер идеме на Аца Лукас. Прво што му реков е дека нема шанси да дадам 600 денари за факинг Аца да го слушам.
После неколку минути другаров ми вика " абе брат имам 200 денари ке одам на рулет да ги играм ако фатам одиме на Аца" .
Океј како и да е си викам. Во меѓувреме го чекам во кафичов и си го пијам чајот. И го нема некој 15 минути и кога ОП , се појавува братов со КАРТИ во раце . Воопшто не ми се идеше али ајде долго немавме излезено па ајде чест да му направам.

Накај 22:00 ја известувам мајка ми дека за брзо ке дојде другаров дома и демек ке поседиме па ке идеме надвор. Мајка ми пак на цел памет ми вика почасти го и ми вади Бејк Ролс алооо... БЕЈК РОЛС. да да сигурно за грицките иде...
Доаѓа дома цепаме некоја српска ракија "дуњовача" со салата мезе ова она.Чашка две старите велат добро е но не и 10-15 чаши. После испиена флаша идеме таму влагам напраен ГОМНО. И така на шанк цепам шток со другаров и во меѓувреме ми доаѓа едно девојче. Оваа вистинска лепотица. Убава, фина, паметна. Веќе некое време меракот и го имам фрлено. Плус дознав прашувала за мене по другари. А ја на ракија напраен МАГИЈА.
После не цели 5 секунди разговор коа виде колку сум напраен нормално си замина . Цело време претходно пишување со нејзе било џабе и успеав да го расипам во 5 факинг секунди. Беше шо беше со нејзе другаров си замина накај 3 сатот па сум останал со скроз некој трети луѓе.
На идење накај дома го наоѓам еден млад џандар со кој се имам дружено ко помал и сум му зборел дека многу го поштувам без разлика што е цајкан...... (тужно). Се будам како некој идиот следниот ден те. Сабота во 14:00 после пладне. Убиен одвај идам до тоалет , пак моите ручек спремале јас апетит 0. Во меѓувреме мајстори работеле мене НИШТО не ме натера да станам од кревет.

И еве така сеа Сабота вечер скролам на инстаграм сите излезени пред новогодишно а јас убиен од претходната вечер пишувам на ДК.
ЗАТОА ЕДЕН СОВЕТ ДО СИТЕ ПОМЛАДИ ЧЛЕНОВИ НА ФОРУМОВ.
ПИЈАЈТЕ УМЕРЕНО И НЕ МЕШАЈТЕ АЛКОХОЛ.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.489
Поени од реакции
69.027
Сфаќаш дека значењето на секојдневните проблеми со кои се соочуваме е минорно, во оној момент кога имаш некој близок на КАРИЛ и во половина час гледаш десетици безнадежни и немоќни родители, девојки, дечковци, роднини или пријатели на луѓе кои практично вегетираат на креветите, препуштени на судбината. Можеби е клише, ама навистина треба да си го цениме здравјето и да уживаме во животот.
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Draga kajgana...

Pak go kontempliram univerzumot.... pak ljubovta ja cuvstvuvam kako ednonasocno struenje na univerzalnata kosmicka energija od sebe kon svetot...

No nabrzo pocnuva da se slucuva cuvstvo... univerzumot na svoj misteriozen nacin mi dava na znaenje deka ljubovta ne e oho lepak, tuku superioren atomski zavaruvac vo kosmosot...

Mi veli prodolzi... ne zapiraj....

A jas malku zbunet... kako e mozno na forum na koj se cita... nikoj da ne moze da procita nitu sushtinski nitu do kraj...

Se prepushtam na mudrosta na univerzumot... moite zborovi i sonishta gi sintetiziram i so slika.... kompaktno podrzani so lista....

 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Ди кеј , незнам како е кај тебе на северот по кината, ама да ти кажам во ЕУ работа што не ми се допадна ама ич, филмот со термин во 8и20 , ние уште 8и10 седнати пуканиците веќе на пола , 8 и 20 се угаси светлото , до 9 гледавме факин реклами еееј , не ми се верува... луѓето дури од навика тука , или од култура незнам, никој на телефон никој не шумоли, сите ги гледаа рекламите концентрирано .. до последна, мајке му кеј , разбирам 2-3 реклами .. 5 .. ама преку 40 реклами изгледавме еј... па тек на крај 2-3 стандард трејлери за каминг некст ... или не сум бил предолго во кино па секаде е веќе така? па и на најинтересното ми гаси светло у сред фрејм, пауза прави 5 минути , девојче довлечка цел штанд со јело и пиче , никој не и купи хехе .... и така изронивме по некој солза после 20 години , јер романтика/драма :facepalm: .
 
Ф

Флеш

Гостин
Ајдеее,Том Хенкс ти станал Грк :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
Сеа че банкротира со сигурност ..... Уште бугарски пасош да извади ќе биде ТОБ .... :cuc:
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
На 29 јануари 1979 година 16 годишната Бренда ан Спенсер уби двајца луѓе.Кога ја праша зошто го направи тоа одговорила:Едноставно несакам понеделници.
40 години е веќе во затвор.


 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.358
Поени од реакции
6.355
Ееее драга кајгано, на денешен ден пред две години раскинавме со бившата, па среќа у 5 до 12.00 најдов карта за одам на прослава со екипата.
Funny story, типкава живее во зграда до мојот најдобар другар. Ладно декември грч, не ко сеа пролеќе надвор. Ја ја сеќавам работава дека ми прави дубари она, и планирам ќе и раскинувам само што како ќе праам појма неам. Фаќам чевлите, му се јавуам на другаров, му викам идам накај тебе, да прошетам малце, палиме по еден цигар пред зграда кај тебе и си одам. Тргам пешадија, полсаат пат до кај него, стасуам, 00.30 фанало, се симиња овој прајме муабет пушиме по еден цигар, и ќе си одам, испаѓам на улица у меѓувреме, кола ми испаѓа, застанувам да помине, коа у колата женцката моја на полноќно возење се качила.
Се изгасив од смеење, каков шок ја мавна коа ме виде, поизненадена беше од тест математика.
И така, убави времиња, да и седев пред зграда цел ден немаше да ја видам
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Во последно време разгледував македонски јутјубери и мислам дека повеќето се крајно досадни, странските или поинтересно секојдневие, ставови, интереси или едноставно повеќе талент имаат за креативно изразување.
 
Член од
20 август 2018
Мислења
170
Поени од реакции
299
Дајте бе затворете ги оние, жити се. Ми се повраќа кога и да отворам Кајгана. 3-4 ца психопати ви го рушат форумот. Стокмете му една собиранка, нека си замислат дека е плажата и затворети ги таму. Болесни луѓе сето, у пичку материн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom