Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.084
Поени од реакции
7.792
По повод денешниот празник, а согласно случувањата во нашата ни држава, би сакал да цитирам двајца славни писатели кои се едни од најбитните во полето на модернизмот во литературата, супспецијалност егзистенцијализам и абсурд. Прво, почетната анимирана сцена од филмот Процес на Орсон Велс од 1962-ра, снимен по истоимениот роман на Франц Кафка, што започнува на истиот начин, со истата приказна.
Потоа следи цитат од нобеловецот Семјуел Бекет од книгата "Малоун Умира".


 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.980
Поени од реакции
8.279
Типови на луѓе кои ги мразам максимално: глупи, паразити, шпиуни, мрзи, газолижачи, вработени со непотизам, дволични, искористољубиви.
Типови кои ме нервираат и ги избегнувам за комуникација во секоја можна пригода: хардкор религиозни, хардкор политички потрчковци, хардкор забегани со веганства и некои духовни филозофии, членови на анима дунди, членови и поддржувачи на хомосексуални групации, бро сајанс експерти, секташи, модерни секташи членови на лајонеси и слични гомнарии.
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
753
Поени од реакции
790
In the jungle the mighty jungle weeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.088
Поени од реакции
2.886
Kaj,
кога почнав да студирам ни на крај памет не ми падна дека програмирање и математика ќе ми треба во струката. Сега изгледа дека ќе морам да учам некои нови работи и ептен се радувам. :)
 
Член од
26 август 2019
Мислења
90
Поени од реакции
159
Кој ќе ми речеше дека за 1м ќе се сменам 180 степени ќе му се изнасмеев во фаца. Еве ме размислувам за уште една вработена за повеќе време за себе, за нас, за дома. Додека седам, пијам кафе и размислувам за се што ми се случи изминатиов месец сфаќам дека тој цело време ми го раскажувал ова, ова што ќе го доживееме и колку бев глупа што одложував. Ах животе убавино, требаше да ме треснеш порано по глава. Мило ми е што се откажав од идеата да си отидам подалеку од градов оној ден и отидов во Веро по нови ситници за домата да ми биде поубава, денес уживам во прекрасните пернички и декорации, ама заедно со него, тој ден ја запознав најпрекрасната личност на свет!
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.107
Поени од реакции
3.515

ДК

Тоа што е добро добро е. Интересно е што вакви ситници има куп еден од државни институции до банки итн итн. Кога ќе направиш математика тоа се милиони евра.

Во конкретниов случај со ЕВН за притискање на едно копче напллаќаа 1700 денари.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
2.566
Поени од реакции
11.402
Коа сум бил една година татко ми викнал камерман да ме снима видеото трае 1саат верувајте ми ќе се удавам во сопствените солзи колку и да звучи клише.
 
На врв Bottom